Sputnik

Natsid ähvardavad Sputniku toimetuse töö blokeerida

288
(Uuendatud 16:06 22.11.2016)
Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) Tallinna piirkonna juhatuse endine aseesimees Tarmo Kruusimaa teatas partei ettepanekust valitsusele keelata Venemaa telekanalite levi riigis.

TALLINN, 21. oktoobril — Sputnik. Eesti natsid teatasid, et hakkavad blokeerima agentuuri Sputnik tööd riigis, seisab kirjas, mis laekus uudisteportaali Sputnik Eesti toimetusse neljapäeval. Agentuuri juhtkonda üllatas, et Euroopa Liidu riigis saab teha selliseid ähvardusi.

Toimetuse elektronposti aadressile tulnud venekeelne kiri on koostatud "Paremsektori" ja Uue sõltumatuse partei nimel.

Sputnik Eesti juhi Elena Cherysheva sõnul võis sellise kirja saada mitte ainult Sputnik, sest selles oli nimetatud ka Venemaa telekanaleid.

Sputnik Eesti
© Sputnik / Вадим Анцупов

Natsid kirjutavad, et "nende isad ja vanaisad võitlesid saksa mundris bolševismiga " ja ähvardavad Venemaa meediaväljaandeid ning nende ajakirjanikke. "Praegu taotleme me Venemaa televisiooni leviku seadusandlikku keelustamist riigi territooriumil ". Eesti "Paremsektor" korraldab Venemaa telekanalite vastuvõttu võimaldavate paraboolantennide hoonete katustelt ja fassaadidelt eemaldamisaktsiooni. Uue Sõltumatuse partei ja "Paremsektor" alustavad valdusettevõtte Sputnik-News Eestis asuva portaali korrespondendipunkti aktiivset blokeerimist," seisab läkituses.

Sputnik juhtkond suhtub saadud kirja kui ähvardusse ja juhib tähelepanu, et selliseid avaldusi tehakse Euroopa Liidu liikmesriigis.

"Paneb imestama, et inimesed, kes on uhked oma isade fašistlike mundrite üle saavad teha selliseid avaldusi Euroopa Liidu liikmesriigis ja ähvardada meediaväljaandeid," teatas RIA Novosti agentuuri peatoimetaja asetäitja Sergei Kotšetkov.

Varem on IRL teinud ettepaneku keelustada Eesti territooriumil "Venemaa propaganda telekanalite" töö, et mitte seada ohtu riigi julgeolekut". Eesti peaminister Taavi Rõivas IRL seda ettepanekut ei toetanud. Tema arvates on parimaks vastumürgiks mistahes propagandale vaba ajakirjandus. Pealegi on kaasaegses maailma raske takistada meedialevi, nagu pole võimalik sulgeda Internetti, teatas peaminister.

Venemaal väljendatakse lootust, et Eesti, kui OSCE liikmesriigi võimud mõistavad hukka natsiparteide ähvardused, milles väljendatakse kavatsust blokeerida Venemaa meediaväljaannete töö, teatas Venemaa välisministeeriumi inimõiguste, demokraatia ja õiguse ülimisulikkuse volinik Konstantin Dolgov.

„Arvestame sellega, et Eesti, kui OSCE liikmesriigi võimud asuvad meediaväljaannete arvamus- ja meelsusvabaduse kaitsele," ütles Dolgov, nimetades selliseid aktsioone „täiesti vastuvõetamatuteks".

„Võime loota, et sellised ähvardused jäävadki ainult verbaalseteks avaldusteks ja et riigi juhtkond mõistab sellise tegevuse hukka. Meie põhimõtteline seisukoht seisneb selles, et ei tohi olla ühegi riigi, sealhulgas Venemaa meediaväljaannete diskrimineerimist ja et kõik riigid, kes sellise kohustuse endale on võtnud, peavad seda ka täitma," ütles Dolgov.

Balti tüüpi sõnavabadus

Venemaa ajakirjanikud on Balti riikides korduvalt kokku puutunud probleemidega suhetes jõuametkondadega.

Nii ei lubatud Sputnik Eesti ajakirjanikke 17. oktoobril Euroopa Komisjoni rändevolinik Dimitris Avramopoulose ja Eesti siseminister Hanno Pevkuri pressikonverentsile. Kaitseministeerium keeldus 6. oktoobril Sputnik Eesti akrediteerimisest kaitseminister Hannes Hanso osalusel toimuvale pressikonverentsile süüdistades portaali "Putini režiimi propagandas".

Juuli lõpul ei lubanud Eesti piirivalvurid riiki "Viienda kanali" (Peterburi televisioon — toim.) ajakirjanikke. Politsei ja piirivalveameti teatel oli ajakirjanikel turismivisa, kuigi nende Eestisse sõidu eesmärk oli seotud tööga.

Möödunud aasta oktoobris peeti riiki sissesõidul Koidula piiripunktis kinni Venemaa riikliku raadio-teleettevõtte korrespondendi Nikolai Vassiljevi võttegrupp. Kontrollimisel pöörati ajakirjanike taskud pahupidi ja neil paluti ette näidata isiklik pagas. Kinnipeetud lasti pärast mõnetunnist kinnipidamist vabaks ja nende viisad tühistati.

Septembris keeldus Eesti lubamast riiki RIA "Rossija Segodnja" töötaja Marina Perekrestovat, kuigi agentuuril on kõik tööks vajalikud dokumendid olemas.

Leedu välisministeerium keeldus akrediteerimast RIA Novosti korrespondent Irina Pavlovat. Selle põhjusi võimud ei selgitanud.

Aprillis sai agentuur Sputnik Latvia ametliku teatise tema ressursi sulgemisest domeenis.lv, väidetavalt seoses Ukraina territoriaalse terviklikkuse, sõltumatuse ja suveräänsuse ohuga vastu võetud Euroopa Liidu Nõukogu määruse rikkumise pärast. Agentuur Sputnik teatas, et kehtiva Läti ega Euroopa Liidu seadusandluse ühtegi punkti ei ole nad rikkunud.

Venemaa välisministeerium on märkinud, et meediaväljaannete ahistamise juhtumid Balti riikides "demonstreerivad ilmekalt, mida on tegelikkuses väärt demagoogilised väited demokraatia ja sõnavabaduse austamisest Vilniuse, Riia ja Tallinna poolt," teatatakse ametkonna kodulehel.

288
Tagid:
Paremsektor, Sputnik, IRL, Sergei Kotšetkov, Elena Cherysheva, Eesti
Teema:
Meedialahingud (290)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega