Deutsche Bank

Analüütikud: majanduse väliskeskkonna suurimad ohud on "mustad luiged"

19
Eesti Pangaliidu ja BNS-i arutelul osalenud Eesti kommertspankade ökonomistid märkisid, et majanduse väliskeskkonda mõjutavad lähiaastail niinimetatud mustad luiged, mis võivad ohustada finantssüsteemi stabiilsust, samuti on ohukoht populistlike liikumiste esiletõus.

TALLINN, 18. oktoober — Sputnik. LHV panga ökonomist ja tulevane presidendi majandusnõunik Heido Vitsur on tuleva aasta majanduse väliskeskkonna suhtes optimistlik, kuid suurimad ohud peituvad finantsturgude niinimetatud mustades luikedes, mille realiseerumine võib kriisi vallandada.

"Üldiselt ma olen optimistlik nende sündmuste suhtes, mis puudutavad näiteks Brexitit või kas või äärmusluse esiletõusu nii USA-s kui ka Euroopas. Need tekitavad küll ebakindlust, kuid ei anna suurt tagasilööki," ütles Vitsur arutelul, vahendas BNS.

Seetõttu märkis ta, et kui analüüsida väliskeskkonna riske, siis kõige enam häirivad teda näiteks finantsturgudel toimuv ja eelkõige Deutsche Banki probleemid. "See võib anda järsu tagasilöögi," märkis ta.

"Seega ei saa järgmisel aastal välistada majanduspoliitilise musta luige tulekut. Need võivad tulla väga ootamatutest kohtadest, kui keegi teeb midagi valesti või jätab midagi tegemata," lisas ta.

Küsimuse peale, kui palju ohustavad majanduskeskkonda probleemid Deutsche Bankiga, vastas Vitsur, et selle mõju on vägagi suur. "Kui juhtub see, mida juhtuda ei tohiks, siis kandub see kiiresti Eestile edasi," rääkis ta. "Kuigi regulatiivne keskkond on eelmise kriisiga võrreldes paranenud, reageerivad turud tagasilöökidele väga kiirelt," märkis ta.

Ka DNB panga ökonomist Priit Roosimägi nõustus Vitsuriga, öeldes, et järgmise aasta majanduskeskkonna stabiilsusele kujutavad suurt ohtu mustad luiged. "Need tulevad turgudelt ja võivad olla väga äkilised. Samas oleme me nendeks paremini valmistunud," märkis ta.

Swedbanki analüütik Tõnu Mertsina tõi suuremate riskidena väliskeskkonnas välja populistlikud liikumised. "Nõrk majanduskasv, kokkuhoiupoliitika, pagulaskriis, mis on andnud populistlike parteide mõjulepääsule. See tekitab lähivaates ohte," rääkis ta.

Nordea panga ökonomist Tõnu Palm tõi järgmise aasta ohtudena eelkõige välja Hiina. "Kui peaks tulema mingi šokk, siis Hiina on seal taustal ja kui see mõju kandub sinna, on globaalselt suured probleemid tulemas," rääkis Palm.

19
Tagid:
Deutsche Bank, LHV, Heido Vitsur, maailm, Eesti