Briti peaminister Theresa May

London alustab EL-ist lahkumise protsessi enne märtsi lõppu

16
(Uuendatud 16:11 02.10.2016)
Suurbritannia alustab ametlikku protsessi Euroopa Liidust lahkumiseks enne järgmise aasta märtsi lõppu, ütles Briti peaminister Theresa May pühapäeval.

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. Varem on May öelnud, et London ei käivita EL-i Lissaboni leppe artiklit 50 enne selle aasta lõppu. Artikkel 50 käivitamisele järgneb maksimaalselt kahe aasta pikkune lahkumisprotsess.

Peaminister ütles BBC televisioonile, et annab täpsemat infot pühapäevases kõnes konservatiivide aastakonverentsi avamisel Birminghamis, teatas BNS.

"Olen öelnud, et me ei käivita artikkel 50 enne selle aasta lõppu, et ettevalmistusteks aega oleks," ütles May. "Käivitame protsessi enne järgmise aasta märtsi lõppu."

Briti hääletasid juunis peetud referendumil EL-ist lahkulöömise poolt, kuid lahkumisprotsessi ei ole veel kävitatud.

Ühendkuningriigi ja EL-i tulevane suhe on endiselt lahtine. May rõhutas siiski BBC-le, et rahvahääletus oli selge märk sellest, et britid soovivad vähendada immigratsiooni EL-i riikidest.

"Täidame selle soovi," ütles ta.

Mitmed EL-i liidrid on rõhutanud, et Suurbritannia ei saa valida ühelt poolt lõigata kasu EL-i avatud turust, teiselt poolt aga piirata inimese liikumist üle piiri.

May oli juba varem Sunday Timesile öelnud, et valitsus kavatseb esitada seaduseelnõu, mis tühistab EL-i võimu Ühendkuningriigis, kui lahkumine teoks saab.

"See toob võimu tagasi meie riigi valitud institutsioonidele. EL-i seaduste kehtivus Suurbritannias lõpeb," ütles May Sunday Timesile.

16
Tagid:
Brexit, Theresa May, London, EL
Teema:
Brexit: Ühendkuningriik jääb Euroopa Liidu liikmeks või lahkub Euroopa Liidust (74)