Barack Obama

USA Kongress eiras esmakordselt Obama vetot

14
USA Kongress astus üle presidendi vetost seaduse puhul, mis lubab 2001. aasta 11. septembri terrorirünnaku ohvrite perekondadel pöörduda hagiavaldustega Saudi Araabia kohtusse; kongresmenid kasutasid oma õigust Barack Obama võimuloleku jooksul esimest korda.

TALLINN, 30. september — Sputnik. 23. septembril võttis USA esidajatekoda ühehäälselt vastu seaduseelnõu, mis võimaldab 2001. aasta 11. septembri terorirünnaku ohvrite perekondadel ja kannatanutel esitada hagisid välisriikide valitsuste ja kodanike vastu. Esmajoones käib jutt Saudi Araabiast, keda on terroristide toetamises korduvalt süüdistatud, teatas RIA Novosti.

Järgmisel päeval pani Obama sellele eelnõule veto, põhjendades oma otsust soovimatusega halvendada Washingtoni suhteid liitlastega.

Kongress Obama vastu

Nagu teatab agentuur Reuters, hääletas presidendi vetost üleastumise poolt kongresmenide enamus — 348 häält 76 vastu.

Kongressi demarši seletatakse sellega, et esindajatekojas kuulub enamus vabariiklaste esindajatele, kes demokraadist presidenti pidevalt kritiseerivad. Muide, vetost üleastumist toetasid ka presidendi parteikaaslased.

Eksperdid märgivad, et Kongress oli vetole vastu esimest korda Obama presidendivolituste vältel.

„Ohtlik pretsedent"

Kongressi otsust on Valges Majas juba kritiseeritud. Obama pressisekretär Josh Earnest teatas, et vabariiklaste tööga ei ole rahul mitte ainult demokraadid, vaid ka vabariiklastest valijad.

Obama ise nimetas seda hääletamist „ohtlikuks pretsedendiks". Kohtumisel sõjaväelastega märkis ta, et kohtuhagide seadus võib pöörduda USA vastu.

„Me oleme ühtäkki seadnud end vastutavaks kõige eest, mida me kogu maailmas teeme. Ja oleme osutunud eraviisiliste kohtuasjade subjektideks kohtutes, kus me sageli ei tea, millised võivad olla tagajärjed," märkis president.

Obama lisas, et „ei oodanud" Kongressi poolt demarši.

 

14
Tagid:
kongress, Barack Obama, Saudi-Araabia, USA