Septembris viidi laagritest välja 1200 inimest

Robert Fico kuulutas sisserändajate vastuvõtukvoodid surnuks

30
Slovakkia peaminister Robert Fico teatas ajakirjanikele, et möödunud aastal vastu võetud kava sisserändajate ümberpaigutamiseks EL-i liikmesriikidesse kvootide alusel tegelikult surnud.

ТАLLINN, 29. september — Sputnik. Immigrantide Euroopa Liidu liikmesriikidesse kvootide alusel ümberjaotamise idee on poliitilisest vaatevinklist „surnud". Nii väitis praegu EL-i eesistujaks oleva Slovakkia peaminister Robert Fico.

„Kvoodid on ilmselgelt Euroopa leerideks lõhestanud ja seetõttu on ja neil minu meelest poliitiliselt kriips peal," ütles peaminister, nagu teatab Reuters, Bratislavas ajakirjanikele.

Kvoodisüsteem immigrantide vastuvõtmiseks ja ümberpaigutamiseks ligi kahe miljoni Kreeka ja Itaalia rannikul 2014-2015. aasta jooksul maabunud sisserändaja näol kehtestati EL-i riikide kokkuleppena möödunud aastal. Euroopa Komisjoni andmete kohaselt on käesolevaks hetkeks 160 000 immigrandist viidud põgenikelaagritest minema ja paigutatud liidu eri riikidesse elama ainult 5651 inimest.

Hoidke endale immigrandid, võtke raha

Rida liidu liikmesriike — eeskätt Visegrádi grupp — on oma kvoote peaaegu avalikult saboteerinud. Austria, Taani, Ungari ja Poola ei ole seniajani vastu võtnud ühtegi asukat Kreeka või Itaalia põgenikelaagritest. Ei kiirusta ka Eesti täitma endale võetud kohustust paigutada siia 550 inimest.

Slovakkia on esitanud kaebuse Euroopa Nõukogu otsuse peale Euroopa kohtusse, Ungari kavatseb korraldada pagulaste vastuvõtmise küsimuses referendumi, mis tahes-tahtmata näitab ungarlaste soovimatust sisserändajaid oma riiki kvootide alusel vastu võtta. Visegrádi grupi liikmena pakkusid nad hiljutisel tippkohtumisel Bratislavas liidule vaagimiseks välja omapoolse plaani põgenikeprobleemi lahendamiseks. See plaan näeb ette niinimetatud „paindliku solidaarsuse" põhimõtte rakendamist, mille kohaselt riigid, kes ei soovi pagulasi kvootide alusel vastu võtta, võivad anda oma panuse rändekriisi lahendamisse teisel viisi — raha, inimeste, seadmete näol.

Kvoodikava on hukule määratud

Saksamaa kantsler Angela Merkel, keda kaasmaalased nüüd selle eest süüdistavad, et ta veenis neid kvoodisüsteemiga nõustuma, väljendas end pärast Bratislava tippkohtumist selles vaimus, et mõningad „paindliku solidaarsuse" elemendid tuleks tõesti kasutusele võtta.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker oli samuti sunnitud nõustuma vajadusega rakendada alternatiivseid abistamismeetmeid riikidele, kellele on langenud sisserändajale lainevoo põhiraskus. Euroopa Parlamendi juht Martin Schulz aga väitis, et Visegrádi grupp tahab rääkida nende poolt kriisi lahendamiseks suurema rahalise panuse andmisest.

„See, millest Visegrádi grupi riigid räägivad juba pooteist aastat, saab nüüd EL-i ametlikuks poliitikaks," ütles Robert Fico.

Euroopa Komisjon avaldas 28. septembril järjekordse aruande pagulaste põgenikelaagritest EL-i riikidesse kvootide alusel ümberpaigutamise programmi elluviimise kohta. Nagu ennegi, on kvoodid täitmata. „EL-i riigid on viimastel kuudel suurendanud oma jõupingutusi sisserändajate ümberpaigutamise kiirendamiseks, ainuüksi septembris viidi laagritest välja 1200 inimest. See tõestab, et ümberpaigutamist on võimalik kiirendada, kui selleks on olemas poliitiline tahe ja vastutustunnne. Ümberasustamise kava peab saama täidetud," ütles EL- rände, siseasjade ja kodakondsuse volinik Dimitris Avramopoulos.

 

30
Tagid:
põgenik, sõjapõgenik, Visegradi grupp, Euroopa Komisjon, Slovakkia
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega