Hollandi uurijad asusid avalikustama esialgseid uurimistulemusi juurdlusest Malaisia reisilennuki Boeing МН17 allakukkumise kohta Ukraina kohal 2014. aasta juulis.

Hollandi peaprokuratuur ei seosta MH17 allakukkumist Vene Föderatsiooni tegevusega

55
Hollandi uurijad asusid avalikustama esialgseid uurimistulemusi juurdlusest Malaisia reisilennuki Boeing МН17 allakukkumise kohta Ukraina kohal 2014. aasta juulis. Sugulaste sõnutsi on neile teatatud, et lennuk tulistati alla Venemaalt toodud raketiga.

ТАLLINN, 29. september — Sputnik. Hollandi rahvusvaheline uurimisrühm väitis МН17 lennukatastroofis hukkunute sugulastele, nagu oleks lennuki alla tulistanud Buk-tüüpi rakett toodud Venemaalt ning Ukraina relvajõud ei ole lennuki allakukkumisega kuidagi seotud, teatasid meediaväljaannetele hukkunute sugulased.

„Ma kahtlustasin, et see (Buk — toim.) oli tarnitud Venemaalt, aga ma ei olnud selles kindel. Nüüd nad kinnitasid, et tegemist oli vene süsteemiga. Ma usun seda täiesti," ütles ajakirjanikele üks tragöödias hukkunute sugulastest hollandlaste uurimisrühma raporti avalikustamise eel. Roby Hulersi sõnul, kelle nõbu Daisy Hulers hukkus koos oma kaaslasega, ei ole raketi väljatulistanud isikute nimesid teada antud. Ta lisas, et juurdlus ei andnud vastust küsimusele, kas maakaitseväelased tegutsesid omapäi või oli neile justkui antud käsk „Vene väejuhatuse poolt".

Kolmapäeval avalikustasid Hollandi kriminaaluurijad esimesed uurimistulemused Malaisia reisilennuki Boeing МН17 allakukkumisest Ukraina kohal 2014. aasta juulis, mille tagajärjel hukkus 283 reisijat ja 15 meeskonnaliiget.

Hollandi peaprokuratuur ei seosta MH17 allakukkumist otsesõnu Vene Föderatsiooni ega Venemaa kodanike tegevusega, teatas peaprokurör Fred Westerbeke. Tema sõnul jätkab rahvusvaheline uurimisrühm tööd 2018. aasta alguseni.

„Raketi tulistati välja maakohas Pervomaiski lähedal," ütles pressikonverentsil Hollandi riikliku politsei keskuurimisbüroo juht Wilbert Paulissen. „(Me uurisime võimalust) raketi väljatulistamisest Zaroštšenskest, kuivõrd Venemaa kaitseministeerium tunnistas selle koha raketi võimalikuks väljatulistamise paigaks. Me suutsime kindlaks teha, et seal raketti ei käivitatud," teatas Paulissen.

Tema sõnade kohaselt näitavad esitatud tõendusmaterjalid, sealhulgas läbikuulatud venekeelsed telefonivestlused, et Zaroštšenskest raketti välja ei lastud, ja tõestavad ühtlasi, et piirkond oli miilitsajõudude kontrolli all.

Käesolevaks ajaks on lennuki allatulistamise ja raketisüsteemi Buk kohaletoimetamisega ühel või teisel määral seotud ligi 100 inimest, teatas Hollandi peaprokurör Fred Westerbeke.Ta väitis, et nende isikud on kindlaks tehtud.

Isehakanud Donetski rahvavabariigi operatiivjuhtimise ülema asetäitja Eduard Barussin teatas, et juurdluskomisjoni poolt tehtud järeldused Malaisia MH17 katastroofi kohta Donbassis ei ole tõesed.

„Pärast seda, kui Boeing oli alla tulistatud, ilmus ameeriklaste poole avaldus, et see tulistati alla miilitsa kontrolli all olevalt territooriumilt, viitega sellele, et nende valduses on nende oma satelliitide poolt jäädvustatud fotod. Möödunud on kaks aastat, ja sellist ülesvõtet ei ole keegi näinud. Seepeale, kui pöörduti Ukraina poole, et nad esitaksid ette oma radarite salvestatud materjalid selle kohta, millised lennukid sel ajal õhus viibisid, ei ole mitte midagi ette näidatud. Kuid samas hakati otsekohe väitma, et lennuk tulistati alla Buk-süsteemi raketiga miilitsa kontrollialuselt territooriumilt. Ma leian, et asja aetakse nimelt tupikusse, komisjon teeb juba teist korda järeldusi,mis ei pea paika" ütles Barussin ajakirjanikele.

Malaisia Boeingu 2014. aastal Donetski piirkonnas allakukkumise asjaolude uurimisega kaasnevad spekulatsioonid, teatas ajakirjanikele Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov.

„Kogu see lugu on raamitud paraku tohutu hulga spekulatsioonidega, kontrollimatu, asjatundmatu infoga. Sellega käib kaasas tervete suurte infokoguste ning radarite andmete salgamine ja varjamine mitmete riikide poolt," ütles Peskov ajakirjanikele. „Vene pool on teatanud, et tema on esitanud põhjalikku teavet, mis tema käsutuses selle tragöödia kohta on," lisas ta.

„Eksisteerivad täiesti erinevad vaatenurgad, ekspertide seisukohad ja ümberlükkamatud faktid. Kahtlemata on oluline jõuda järeldusteni, arvestades viimatist informatsiooni, mille avaldasid meie sõjaväelased — esmased radariandmed, mis fikseerisid kõik miilitsa kontrolli all oleva territooriumi kohal lennanud õhusõidukid ja objektid, ja mis oleks sel hetkel võinud startida või õhus viibida," ütles Peskov.

Lennufirma Malaysia Airlines reisilennuk Boeing 777, mis sooritas reisi MH17 Amsterdamist Kuala Lumpurisse, kukkus alla 17. juulil 2014. aastal Ida-Ukrainas Donetski oblastis. Ukraina võimud ja isehakanud Donetski rahvavabariigi esindajad süüdistasid juhtunus teineteist.

Hollandi julgeolekunõukogu avaldas 2015. aasta oktoobris 500-leheküljelise raporti, milles kinnitati, et liinilennuk sai pihta raketiga seeriast 9M38 lõhkepeaga 9Н314М, mis tulistati välja raketisüsteemist Buk umbes 320 ruutmeetri suuruselt alalt Ida-Ukrainas. Täpset tulistamiskohta ei õnnestunud kindlaks määrata.

Vene kontsern Almaz-Antei esitas omapoolsed eksperimentaalselt tõendatud tulemused, milleni katastroofi uurimisel jõuti. Spetsialistid kinnitasid, et Boeing tulistati alla pind-õhk-tüüpi raketisüsteemist Buk, kuid mitte Hollandi julgeolekunõukogu poolt osutatud piirkonnast, vaid Zaroštšenske asulast, mis oli katastroofi toimumise päeval Ukraina vägede kontrolli alla. Lisaks sellele jõudsid kontserni eksperdid järeldusele, et tulistamisel kasutati Hollandi julgeolekukomitee poolt eeldatust märksa vanema modifikatsiooniga raketti, nimelt 9М38 lõhkepeaga 9Н314. Selliste rakettide tootmine lõpetati 1986. aastal ja kõik seda tüüpi raketid aga eemaldati Venemaal relvastusest 2011. aastal.

 

55
Tagid:
Buk, katastroof, MH17, Malaisia, Holland
Teema:
MH17 katastroof (29)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega