Siim Kallas.

Teises voorus osalevad Jõks ja Kallas

49
(Uuendatud 15:57 24.09.2016)
Valimiskogu esimeses hääletusvoorus üllatas Allar Jõks, saades enam hääli kui Siim Kallas ja Marina Kaljurand.

ALLINN, 24. september — Sputnik. Presidendivalimiste esimeses voorus sai Allar Jõks 83, Siim Kallas 81, Mailis Reps 79, Marina Kaljurand 75 häält ja Mart Helme 16 häält, mis tähendab, et teise vooru pääsesid Jõks ja Kallas, teatas BNS.

Hääletussedeleid oli 334, tühje ja kehtetuid sedeleid polnud.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees ja presidendikandidaat Mart Helme ütles, et EKRE valijamehed ei toeta valimiste teises voorus kumbagi Reformierakonna kandidaati.

"Nagu me oleme korduvalt öelnud — me ei toeta tõenäoliselt ühtegi kandidaati juhul, kui teises voorus on ainult kaks Reformierakonna kandidaati. Sest me arvame, et Reformierakond ei peaks kogu võimutäiust riigis enda kätte saama," ütles Helme BNS-ile. "Aga kui on Reformierakonna kandidaadi vastas keegi teine, siis me kaalume, vaatame, otsustame."

Helme sõnul on kõigil erakondadel olemas plaan valimiste teiseks vooruks.

Tallinna Ülikooli politoloogi Tõnis Saartsi hinnangul ei kogu Reformierakonna presidendikandidaat teises voorus märkimisväärselt hääli.

"Ma usun, et Kallas sealt palju hääli ei saa," ütles Saarts BNS-ile teise valimisvooru tõenäoliste tulemuste kohta. "Küsimus ongi, kas Jõks või valged sedelid. Loodame, et EKRE tunnetab ühiskonna ootust, et president saaks ära valitud. EKRE peab seda valimisprotseduuri ja kõike seda, mis siin toimub, mingil määral ebalegitiimseks ja arvab, et see ei peaks nii olema. Seetõttu on ka põhjendatud valged sedelid. Aga loodame, et nad teevad siiski poliitilise valiku, mitte ei loobu."

Saartsi sõnul ongi põhiküsimus selles, kuidas EKRE saadikud teises voorus hääletavad. "Seda enam, et kui vahed kandidaatide vahel lähevad üsna väikseks teises voorus, siis see valgete sedelite mõju ju kasvab ja võib päris otsustav olla. See on küsimus," selgitas Saarts.

Teine voor toimub Estonia kontserdisaalis kell 16.

 

 

49
Tagid:
valimised, president
Teema:
Eesti presidendivalimised 2016 (92)