Presidendi valimised.

Avalikkusele võis presidendi võimust ekslik mulje jääda

16
Õiguskantsler Ülle Madise sõnul võis avalikkusel tekkida vale mulje nii presidendi võimust kui ka võimalustest Eesti poliitikat sisuliselt muuta.

TALLINN, 24. september — Sputnik. "Natuke murelikuks teeb see — ja ma väga loodan, et ma eksin selles asjas —, et võib-olla avalikkusele tekitati presidendi võimu ja võimaluste suhtes ootused, mida tal pole võimalik presidendiametis realiseerida," ütles Madise BNS-ile. "Õige tihti tekitati küsimusi, mida on paras arutada riigikogu valimistel, sest Eesti riiki valitseb ju riigikogu."

"Presidendi ülesanded on teised ja kohati tundub, et USA presidendivalimiste foonil tekitati inimestes see tunne, et president juhib riiki ja sellest, kes saab presidendiks, hakkab sõltuma Eesti riigi sisuline poliitika ühes või teises valdkonnas," selgitas Madise. "Olgu see siis sotsiaalse turvavõrgu tihedus või maksusüsteem. Aga tegelikult need küsimused otsustatakse riigikogu valimistel ja parlamentaarse riigi presidendil Eestis, Saksamaal ja paljudes teistes riikides on hoopis teist tüüpi roll."

"Aga ma väga loodan, et ma eksin, ja seda suurt pettumust, mis võib tulla siis, kui inimesed mõistavad, et president ei astu riigikogu asemele — et seda ei tule," rääkis Madise. "Ja lihtsalt tutvuti kandidaatidega debattide käigus."

 

16
Tagid:
valimised, president, Eesti
Teema:
Eesti presidendivalimised 2016 (92)