Krimmi kunstnik pühendas Doktor Liisale liivatehnikas filmi

44
(Uuendatud 14:34 06.01.2017)
Krimmi kunstnik Ksenja Simonova pühendas Jelizaveta Glinkale, kes hukkus Musta mere kohal toimunud lennuõnnetuses, liivatehnikas valminud animafilmi.

Lühifilm, mis kestab vaid neli minutit, on üles riputatud kunstniku kodulehele. Algab see liivale kirjutatud sõnadega: „Temasarnast ei ole enne olnud ega tule enam." Filmivõtetes osalesid lapsed —Jevpatoria linna väikesed kodanikud, prohvet Eelija kiriku pühapäevakooli kasvandikud. Filmi finaalis tänavad nad Doktor Liisat kõige eest, mida ta paljude ja paljude abivajajate heaks on teinud.

Jelizaveta Petrovna Glinka (laialdaselt tuntud kui Doktor Liisa) oli vene ühiskonnategelane ja inimõiguslane. Filantroop, hariduselt reanimatsiooniarst, palliatiivse meditsiini spetsialist (USA), rahvusvahelise ühiskondliku organisatsiooni Õiglane Abi tegevjuht, Venemaa presidendi juures tegutseva kodanikuühiskonna arendamise ja inimõiguste nõukogu liige.

Jelizaveta sündis Moskvas sõjaväelase ja toitumisterapeudist koka ning telesaatejuhi Galina Poskrjobševa perekonnas. Lisaks Liisale ja tema vennale sirgusid selles peres kaks varakult orvuks jäänud onupoega.

1986. aastal lõpetas ta Moskva 2. Riikliku meditsiiniinstituudi laste reanimatoloogi-anestesioloogi erialal. Samal aastal emigreerus ta koos mehega, vene päritolu ameerika advokaadi Gleb Glebovitš Glinkaga USA-sse. 1991. aastal omandas Dartmouthi kolledži Dartmouthi meditsiinikoolis teise meditsiiniala hariduse palliatiivse meditsiini erialal. Ameerikas elades tutvus ta hospiitside tööga, kinkides neile viis aastat oma elust.

Osales Moskva esimese hospiitsi tegevuses, seejärel kolis koos mehega kaheks aastaks Ukrainasse. 1999. aastal asutas Kiievis esimese hospiitsi Kiievi onkoloogiahaigla juures. Oli hospiitside abistamisfondi Usk („Vera") liige. Oli USA humanitaarabifondi VALE Hospice International asutaja ja president.

2007. aastal rajas Moskvas rahvusvahelise ühiskondliku organisatsiooni Õiglane Abi, mida spondeerib erakond Õiglane Venemaa. Organisatsioon osutab materiaalset abi ja pakub arstiabi surevatele vähihaigetele, vähekindlustatud haigetele, kes vähki ei põe, ja kodututele. Igal nädalal käivad vabatahtlikud Paveletski jaamas, jagavad seal toitu ja ravimeid ning osutavad tasuta õigus- ja arstiabi. 2012. aasta aruande kohaselt on organisatsioon saatnud aastast keskmiselt ligi 200 inimest ravile Moskva ja Moskva oblasti haiglatesse. Õiglane Abi tegeleb ka kodutute jaoks soojakute sisseseadmisega.

2010. aastal korraldas Jelizaveta Glinka enda nimel korjanduse materiaalse abi andmiseks metsatulekahjudes kannatanutele. 2012. aastal korraldati Glinka ja tema organisatsiooni poolt tarbeesemete kogumine Krimmi üleujutuses kannatanute heaks. Lisaks sellele osales ta rahakogumises üleujutuse ohvrite toetamiseks, kokku saadi üle 16 miljoni rubla.

2012. aasta jaanuaris sai temast koos teiste ühiskonnategelastega Valijate Liiga asutaja — see organisatsioon seadis eesmärgiks kontrollida kodanike valimisõiguse järgimist. Peatselt viis fondi Õiglane Abi maksujärelevalve läbi ootamatu kontrollreidi, mille tagajärjel organisatsiooni pangaarved blokeeriti, millest Glinka sõnul neid eelnevalt ei teavitatud. 1. veebruaril vabastati arved tõkendist ja fond jätkas tööd.

2012. aasta oktoobris sai ta Mihhail Prohhorovi partei Kodanikuplatvorm föderaalkomisjoni liikmeks. Novembris määrati ta Venemaa Föderatsiooni presidendi juures tegutseva kodanikuühiskonna arendamise ja inimõiguste nõukogu liikmeks.

Ida-Ukraina relvastatud konflikti puhkedes asus ta abistama Donetski ja Luganski Rahvavabariigi territooriumil elavaid inimesi. 2014. aasta oktoobris süüdistas ta Punase Risti Rahvusvahelist Komiteed (ICRC) keeldumises garanteerimast ravimisaadetiste kohaletoimetamist ettekäändel, et „meile ei meeldi teie presidendi poliitika". ICRC esindaja Venemaal, Valgevenes ja Moldovas Pascal Cuttat tõrjus need süüistused tagasi.

2014. aasta oktoobri lõpul andis Jelizaveta Glinka intervjuu portaalile Pravmir, kus ta väidetavalt lausus: „Inimesena, kes korrapäraselt külastab Donetskit, kinnitan teile, et seal ei ole Vene vägesid, meeldigu see teadasaamine kellelegi või mitte." Nende sõnade eest sai talle osaks kriitikat paljude isikute suust. Glinka ise eitas antud tekstiversiooni, misjärel Pravmir tunnistas oma eksimust ja avaldas intervjuu parandatud variandi: „Inimesena, kes korrapäraselt külastab Donetskit, ei ole ma näinud seal Vene vägesid." Hiljem täpsustas Glinka intervjuus ajakirjale Snob, et räägib ainult oma isiklikest tähelepanekutsest.

Koos Ülevenemaalise Rahvarindega korraldas ta 4. novembril 2014. aastal Moskva südalinnas rongkäigu ja kõnekoosoleku „Me oleme ühtsed", millest võttis osa terve hulk Venemaa parlamendiparteisid ja parlamendiväliseid erakondi. Glinka sõnul oli „aktsiooni eesmärgiks näidata, et me seisame ühtsuse ja rahu eest, et tuleb osata kokku leppida ning kui ühiskonnas ei osata üksteist kuulata, siis juhtuvadki tragöödiad, nii nagu Donbassis, /- — -/… vene rahva ühtsuse, tema ühendamise vajalikkuse meeldetuletamine. Praegu on Venemaa ümber kujunenud väga keeruline olukord. Seda on nii sanktsioonid kui ka mitte millegagi põhjendatud süüdistused."

2015. ja 2016. aastal külastas ta Ukraina kodanikku Nadežda Savtšenkot, kelle üle peeti kohut Doni-äärses Rostovis.

Alates 2015. aastast, Süüria sõja ajal on Jelizaveta Glinka korduvalt käinud selle riigi territooriumil humanitaarabi missioonidega — ta tegeles ravimite hankimise ja jaotamisega, korraldas arstiabi osutamist Süüria tsiviilelanikkonnale.

Jelena Pogrebižskaja filmi „Doktor Lisa" Jelizaveta Glinka tegevusest on näidatud REN TV-s ja see võitis Venemaa rahvusliku telepreemia TEFI-2009 kui parim dokumentaalfilm.

25. detsembril 2016. aastal hukkus Glinka lennukatastroofis Sotši all. Ta oli viimas ravimeid Süüriasse Latakias asuvale Tishreeni ülikooli haiglale.

44
Tagid:
liiv, lühifilm, lennukatastroof, VALE Hospice International, Vera, kunstnik, Jelena Pogrebižskaja, Glinka, filantroop, doktor, Liisa, Doktor Liisa, Krimm, Sotši, Moskva, Süüria

#СпутникСила: Zahharova ning ajakirjanikud astusid välja Sputnik Eesti kaitseks fotod

(Uuendatud 01:36 29.12.2019)
 • Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве
 • Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве
 • Журналисты на брифинге официального представителя Министерства иностранных дел России Марии Захаровой в Москве
 • Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве
 • Исполнительный директор МИА Россия сегодня Кирилл Вышинский
 • Корреспонденты испанской, китайской и английской лент
 • Директор по коммуникациям и связям с общественностью МИА Россия cегодня Петр Лидов-Петровски
 • Руководитель Sputnik в странах ближнего зарубежья Андрей Благодыренко
 • Историк и публицист Армен Гаспарян
 • Сотрудник дирекции Sputnik ближнего зарубежья
 • Сотрудник дирекции Sputnik ближнего зарубежья
 • Сотрудник дирекции Sputnik ближнего зарубежья
 • Сотрудник дирекции Sputnik ближнего зарубежья
 • Редактор-переводчик арабской ленты Миари Мустафа Ахмад
 • Шеф-редактор Sputnik Литва Марат Касем
 • Шеф-редактор ленты на фарси Реслан Гала Гассан
 • Корреспондент Sputnik Таджикистан Рубен Гарсиа
 • Коллеги из Sputnik Беларусь
 • ​​Sputnik Абхазия поддерживает коллег из Эстонии
 • Директор по иновещанию МИА Россия сегодня Турал Керимов
 • Журналист Sputnik Казахстан
 • Журналист Sputnik Армения
 • Сотрудник арабской редакции Sputnik и Отдела вещания на страны Среднего Востока
 • Журналист Sputnik Грузия
 • Блогер, Вадим Манукян
 • Сотрудники Sputnik Азербайджан
 • Руководитель Baltnews Андрей Стариковский
 • Советник гендиректора МИА Россия сегодня Василий Конов
 • Советник гендиректора МИА Россия сегодня Вероника Крашенинникова
 • Коллеги из Sputnik Молдова
Kriminaalvastutusega ähvardatavate Sputnik Eesti töötajate toetuse märgiks on ühismeedias avaldatud mobiilivideo #СпутникСила (SputnikJõud).

Mobiilivideoga #СпутникСила, mis avaldati Sputnik Eesti toimetuse töötajate toetuseks, on ühinenud lisaks ajakirjanike ka diplomaadid: Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova korraldas 26. detsembril oma briifingu Sputniku logoga kollases vestis.

2019. aasta sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt.

Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Lugege lisaks: 

 • Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве
  © Sputnik / Рамиль Ситдиков

  Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova

 • Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве
  © Sputnik / Рамиль Ситдиков

  Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja Maria Zahharova briifing

 • Журналисты на брифинге официального представителя Министерства иностранных дел России Марии Захаровой в Москве
  © Sputnik / Рамиль Ситдиков

  Ajakirjanikud Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja Maria Zahharova briifingul

 • Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве
  © Sputnik / Рамиль Ситдиков

  Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova

 • Исполнительный директор МИА Россия сегодня Кирилл Вышинский
  © Sputnik

  Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski - mobiilivideo autor

 • Корреспонденты испанской, китайской и английской лент
  © Sputnik

  Mobiilivideo #СпутникСила sümboliks sai kollast firmavärvi sangpomm ingliskeelse kirjaga "Got You Covered!" ("Te olete kaitstud!")

 • Директор по коммуникациям и связям с общественностью МИА Россия cегодня Петр Лидов-Петровски
  © Sputnik

  Rossija Segodnja avalike suhete juht Pjotr Lidov-Petrovski

 • Руководитель Sputnik в странах ближнего зарубежья Андрей Благодыренко
  © Sputnik

  Sputniku lähivälismaa juht Andrei Blagodõrenko

 • Историк и публицист Армен Гаспарян
  © Sputnik

  Ajaloolane ja publitsist Armen Gasparjan

 • Сотрудник дирекции Sputnik ближнего зарубежья
  © Sputnik

  Rossija Segodnja ajakirjanikud toetavad kolleege Sputnik Eestist

 • Сотрудник дирекции Sputnik ближнего зарубежья
  © Sputnik

  Rossija Segodnja ajakirjanikud toetavad kolleege Sputnik Eestist

 • Сотрудник дирекции Sputnik ближнего зарубежья
  © Sputnik

  Rossija Segodnja ajakirjanikud toetavad kolleege Sputnik Eestist

 • Сотрудник дирекции Sputnik ближнего зарубежья
  © Sputnik

  Rossija Segodnja ajakirjanikud toetavad kolleege Sputnik Eestist

 • Редактор-переводчик арабской ленты Миари Мустафа Ахмад
  © Sputnik

  Oma toetust on väljendanud araabiakeelse uudisvoo toimetaja-tõlkija Miari Mustafa Ahmad

 • Шеф-редактор Sputnik Литва Марат Касем
  © Sputnik

  Sputnik Lietuva peatoimetaja Marat Kasem

 • Шеф-редактор ленты на фарси Реслан Гала Гассан
  © Sputnik

  Pärsiakeelse uudisvoo peatoimetaja Reslan Gala Hassan

 • Корреспондент Sputnik Таджикистан Рубен Гарсиа
  © Sputnik

  Tadžikistani Sputniku ajakirjanik

 • Коллеги из Sputnik Беларусь
  © Sputnik

  Sputnik Belarusian

 • ​​Sputnik Абхазия поддерживает коллег из Эстонии
  © Sputnik

  Abhaasias tegutseva Sputniku meeskond

 • Директор по иновещанию МИА Россия сегодня Турал Керимов
  © Sputnik

  Rossija Segodnja ajakirjanikud toetavad kolleege Sputnik Eestist

 • Журналист Sputnik Казахстан
  © Sputnik

  Kasahstanis tegutseva Sputniku toetus

 • Журналист Sputnik Армения
  © Sputnik

  Sputnik Armenian

 • Сотрудник арабской редакции Sputnik и Отдела вещания на страны Среднего Востока
  © Sputnik

  Sputnik Arabic

 • Журналист Sputnik Грузия
  © Sputnik

  Sputnik Georgia

 • Блогер, Вадим Манукян
  © Sputnik

  Blogija, Riigiduuma juures tegutseva infoühiskonna ja meedia arendamise ekspertnõukogu liige Vadim Manukyan

 • Сотрудники Sputnik Азербайджан
  © Sputnik

  Kolleegid Aserbaidžaani Sputnikust

 • Руководитель Baltnews Андрей Стариковский
  © Sputnik

  Baltnewsi juht Andrei Starikovski

 • Советник гендиректора МИА Россия сегодня Василий Конов
  © Sputnik

  Rossija Segodnja peadirektori nõunik Vassili Konov

 • Советник гендиректора МИА Россия сегодня Вероника Крашенинникова
  © Sputnik

  Rossija Segodnja peadirektori nõunin Veronika Krashennikova

 • Коллеги из Sputnik Молдова
  © Sputnik

  Kolleegid Sputnik Moldovast

Tagid:
fotogalerii, toetus, ajakirjanikud, Maria Zahharova, sõnavabadus, flashmob, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega

Sõna on vaba! Sputnik Eesti töötajad tänavad toetuse eest video

(Uuendatud 19:39 27.12.2019)
Sputnik Eesti töötajad, keda Eesti võimud kohtu alla ähvardavad anda, tänavad kõiki, kes neid sel raskel ajal toetavad.

Sputnik Eesti salvestas videosõnumi, milles avaldati tänu neile, kes kollektiivi Eesti võimude tagakiusamise ajal toetanud on.

Agentuuri töötajate abistamiseks käivitatud flashmobiga #СпутникСила (SputnikJõud) liitub iga päev üha rohkem inimesi, sotsiaalvõrgustikes ja Venemaa telekanalites kostab rohkesti julgustussõnu.

Mobiilivideo #СпутникСила sümboliks sai kollast firmavärvi sangpomm ingliskeelse kirjaga "Got You Covered!" ("Te olete kaitstud!").

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas portaali töötajad on saanud Politsei- ja Piirivalveametilt kirja otsese ähvardusega, et kui nad enne 1. jaanuari 2020 ei katkesta suhteid Rossija Segodnjaga, algatatakse nende vastu kriminaalasi.

Vaadake lisaks: 

Tagid:
Eesti, Venemaa, poliitika, video, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega