Adidase spordikaupade kauplus

Hirmul on suured silmad: Leedut kohutab Nõukogude retro

117
(Uuendatud 13:54 23.06.2019)
Niipea kui demokraatia piim laguneva NSV Liidu totalitaarsetele aladele valgus, muutusid Balti riigid ookeanitaguse isamaa ustavateks poegadeks, imedes neid toitvast rinnast välja kogu piima. Pimesi kõiki nõuandeid ülima tõe pähe võttes, korrati isanda iga sammu.

Repini õlimaal: Leedu konservatiivid kirjutavad kirja Adidase juhatusele nõudes Nõukogude vapi ja USSR kirjaga retro-särkide eemaldamist. Londoni kauplustest. Nad on valmis minema võiduka lõpuni. Ja kui miski muu ei aita, kaebavad "Spordilotole". 

Balti poliitikud protestisid CCCP-särkide müügi vastu USA poeketis, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Астапкович

Põhimõtteline ja range kasvatustöö on kahtlemata kasulik. Tahaks ju ikkagi, et töö ja vaev poleks asjata, vaid et võsuke sirguks just selliseks, nagu teda näha tahaks, olgu või teoreetiliselt. Et võtaks õpetussõnu kuulda, peaks rangelt reeglitest kinni, ei kaotaks valvsust ega pühendumust oma õpetajate põhimõtetele, arutleb raadio Sputnik kolumnist Pjotr Malejev.

Tõsi, kui üle pingutada, võib saada vastupidise tulemuse. Nööri mööda käima sunnitud idealismi taotlev nooruk võib lõpuks hakata õpetajaid endid paika panema.

Девушка в майке с надписью USSR компании Adidas
© Фото : adidas America Inc.
Adidase spordisärk Nõukogude Liidu sümboolikaga.

Demokraatia on omamoodi haridusreform. Mustrid on justkui ühesugused, õpetajad needsamad, kuid igas riigis on ta omanäoline, oma eripärade ja meetoditega. Mõnikord sedavõrd erinev, et jääb lausa arusaamatuks, mis neis üldse ühist on. Aga ühisosa on olemas – selleks on pädevate inimeste välja antud sertifikaat.

Moskvas reageeriti Leedu Seimi saadikute ettepanekule blokeerida Sputnik Lietuva >>

Kui dokumendis on kirjas, et riik on demokraatlik, siis järelikult nii ongi. Te võite kasvõi nahast välja pugeda, üritades omas riigis midagi samalaadset kokku keevitada, aga kui sertifikaati pole, siis järelikult pole ka demokraatiat ette nähtud.

Niipea kui demokraatia piim laguneva NSV Liidu totalitaarsetele aladele valgus, muutusid Balti riigid ookeanitaguse isamaa ustavateks poegadeks, imedes neid toitvast rinnast välja kogu piima. Pimesi kõiki nõuandeid ülima tõe pähe võttes, korrati isanda iga sammu.

Nüüd on käsklused selgeks õpetatud ja tingrefleksid välja arendatud. Tulemuseks on russofoobset adrenaliini täis pumbatud idapiiri jälgivad valvekoerad. Elanuks nad inkvisitsiooni päevil, täitnuks nende aupaiste kogu maailma. Kahjuks on need ajad möödas. Tänane võitlus on pisut erinev, miskipärast nimetatakse seda "külmaks", kuigi protsess ise on küllaltki "kuum".

Euroopas hinnatakse russofoobset häälestatust samuti, kuid rohkem moe pärast, erilise innuta. Seal on see tsiviliseeritum: te ei hammusta ju inimest käest vaid seetõttu, et ta teile ei meeldi. Inimese tõelisele sõbrale on seda aga raske selgeks teha: niipea kui venelast märkan – kihvad tagumikku! Seepärast Euroopas, kus samuti nõukogude hirmulugusid räägitakse need rahvast eriti ei hirmuta, paljudele teeb see isegi nalja.

Seal on rahulikum – Venemaa piirid on kaugemal ja Stalini piltidega särgid, Leninit kujutavad nokkmütsid, Trotski näolapiga T-särgid ning ükskõik millele maalitud sirp ja vasar on igati lubatud. Balti riikides on lugu teine. Siin võib selliste tempude eest kohtu alla sattuda. Panid selga – lähed istuma.

Baltimaadest Lääneriikidesse siirduv tõeliste patriootide vool ei rauge. Seal pesevad nad nõusid ja armastavad väga oma mahajäetud kodumaad. Ärge norige loogika kallal – tegu on "südameasjaga". Kaasaegsele linnaelanikule on seda raske seletada, kuid endised kolhoosnikud mõistavad olukorda hetkega. Ja sealsamas, välismaal, elavad nad jätkuvalt sisseharjunud põhimõtete järgi, oma valvsust kaotamata.

Nii leidsidki Leedu patrioodid Londonis Adidase poest retro T-särgid. Valge kirjaga punasel taustal: USSR. Ja veel Nõukogude vapiga. Joosti kokku, löödi lokku! Facebook, Instagram, preemiad suurima repostide arvu eest.

Eesti ja Leedu ühinesid ENPA-s tavapäraselt Venemaa vastu >>

Patriootide südamete suhtes tundlikud isamaalised rahvasaadikud, kes Leedus traditsiooniliselt konservatiivsesse parteisse kuuluvad, andsid asjale kohe ametliku käigu. Nad istusid maha ja hakkasid Saksamaale Adidasele kirja kirjutama. "Dusja," kirjutasid nad, "sa ajad mind vihale!"

Isegi Leedu välisministeerium ei suutnud säutsust hoiduda. "Impeeriumi nostalgiasse haigestunud, seda ikka veel juhtub. Kuulsalt Adidaselt oli seda veidi raske oodata."

Pragmaatilisus ja sõltumatus: Leedu valis parteitu presidendi >>

Loomulikult ei saanud Läänes keegi midagi aru. Kuigi vanemad inimesed tundsid ära mõne ammuununenud noodi. Aga üldiselt oli vastuseks: "Mi..iiiiii..da?" "Kuidas "mida", vastake, kas te müüte NSV Liidu logoga T-särke?." - "Kus?" - "Londonis." - Londonis? - "Jah, Londonis. See on koht, kus süüakse kala ja kartulikrõpse, väga kehva toitu, ja ilm on sageli vastik..." – "No ja mis siis?" - "No, kuulge! Nõukogude vapp!" – "Ah soo ... Vabandust ... aga mis selles halba on?" – Kuidas, "Mis?" 

"Kas teil on seal mingi nostalgia impeeriumi järele? - "Millise impeeriumi?" – "Kuidas "Millise?" Nõukogude muidugi?" - "Me ei ole kunagi Nõukogude impeeriumis olnud, seega ei saa meil ka nostalgiat olla." - "Aga meie olime! Ja meil võib see tekkida! Seetõttu keelasime me kõik ära!!!" - "Vabandage, aga kes te olete?" - "Leedu." - "Leedu?" - "Jah, Leedu!" - "Kus see on? Kas see on NSV Liidus? Oi, vabandust ... Aga me ei müü neid teie juures. Milles on teie pretensiooni sisu?"

Etskae sakslasi! Täissöönud pürjelid. Tegelgu poliitikud nende ärikatega. Mõelda vaid, lasid retro-dressid müüki. Nii ei saa, seltsimehed eurooplased, te ei tohi russofoobset meelsust kaotada! Ja pidage meeles: liiga põhimõttekindlaks kasvatatud järeltulijad võivad teile endile seda ninapeale viskama hakata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

117
Tagid:
russofoobia, sümboolika, logo, NSV Liit, Leedu, Adidas
Teema:
Meedialahingud (290)
Samal teemal
NSVL-i sümboolika Postimehes: toimetus palus vabandust
Sotsioloogid avastasid ukrainlaste nostalgia NSV Liidu järele
Stalini tunnustamise tase püstitas Venemaal ajaloolise rekordi
Rüütel hoiatas NSV Liidu näitel EL föderaliseerumise eest
Eesti kodaniku pass

Eesti kodakondsust taotlevad teistest sagedamini mittekodanikud ja venemaalased

78
(Uuendatud 15:25 28.10.2019)
Eesti alaliste elanike massiline kodakondsusetus on endiselt sadade Eesti passi taotluste peamine põhjus.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. 2019. aastal on täheldatud Eesti kodakondsuse taotluste arvu märgatavat kasvu — ligi 22% võrra võrreldes 2018. aastaga.

Järgnevad Venemaa (218 kodanikku) ja Ukraina (29).
Taotlused Eesti kodakondsuse saamiseks 2019. aastal.
Eesti passi taotlejaid on ka Pakistanist (7), Valgevenest, Kõrgõzstanist ja Armeeniast (igast riigist 5), Gruusiast, Lätist, Aserbaidžaanist ja Indiast (igast 3), USAst, Moldovast ja Türgist (igast 2), ühe kodanikuga on esindatud Afganistan, Hiina, Itaalia, Kamerun, Leedu, Nigeeria ja Sri Lanka.
Eesti kodakondsuse andmise otsuse teeb valitsus pärast seda, kui taotleja on läbinud kõik ettenähtud protseduurid ja vastab kõigile kehtestatud nõuetele. Et Eesti seadusandlus ei luba topeltkodakondsust, jõustub valitsuse otsusega antud kodakondsus alles siis, kui taotleja on dokumentaalselt tõestanud, et ta on senisest kodakondsusest vabastatud.

Massilise kodakondsusetuse probleem

Eestis võeti 30. märtsil 1993 vastu välismaalaste seadus, mis tõi riigis käibele mõiste "mittekodanik". Selle definitsiooni alla sattus üle 100 000 alalise elaniku, kellest enamik olid endised NSV Liidu kodanikud, kes olid elanud pärast liidu lagunemist Eestis, kuid polnud saanud Eesti kodakondsust, samuti nende lapsed.

Aja jooksul on määratlemata kodakondsusega isikute osakaal järjest vähenenud. Inimesed valivad endale Eesti või muu riigi kodakondsuse. 2018. aasta lõpu seisuga oli määratlemata kodakondsusega isikuid üle 76 000.

Mittekodanikud ehk nn "hallipassimehed" tohivad Eestis hääletada kohalikel valimistel, kuid neil ei ole õigust olla valitud, muuhulgas keelab põhiseadus neil kuuluda erakondadesse. Mittekodanikud ei saa valida ega olla valitud Riigikogu valimistel ja Euroopa Parlamendi valimistel, neil on keelatud töötada riigi- ja omavalitsusasutustes juhtivatel ametikohtadel.

Riigikogu on juba mitu aastat arutanud mitmesuguseid seaduseelnõusid, mis võimaldaksid alaealistel lastel saada Eesti kodakondsust lihtsustatud korras, kui vähemalt üks vanematest on riigis elanud enne iseseisvuse taastamist. Seaduseelnõu muutmiseks seaduseks ei ole Riigikogus toimunud hääletustel jätkunud hääli.

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, anti 2017. aastal Eesti kodakondsus 797 isikule, kellest 558 olid määratlemata kodakondsusega isikud ehk mittekodanikud. Passi said 177 endist Venemaa kodanikku, järgnesid Ukraina (27), Valgevene (6), Armeenia (4), Aserbaidžaan (4) ja Gruusia (3). Eesti kodakondsusest loobus 2017. aastal 211 inimest, enamasti Venemaa kasuks.

Edetabel Global Passport Power Rank reastab maailma riikide passid "tugevuse" järgi. Eesti jäi tänavu (2019. aastal) 36. kohale jäädes kõigest ühe punktiga alla Leedule ja Lätile.

Lugege lisaks:

78
Tagid:
taotlus, lihtsustamine, kodakondsusetus, kodakondsus, Eesti
Samal teemal
Euroopa viskas Baltikumi tiiki kivi: pritsmeid on palju, tolku aga vähe
Määratlemata kodakondsusega inimeste arv vähenes mullu
Russakov: Helme ettepanekud on venelastele huvitavamad kui Keskerakonna omad
Euroopa Parlamendis arutleti petitsioon Läti ja Eesti kodakondsuseta isikute õigustest
Kodukeemia valik kaupluses

Me kõik sureme. Mürgine kodukeemia

56
(Uuendatud 17:29 27.10.2019)
Pesupulbrid, õhuvärskendajad ja puhastusvahendid pole inimese tervisele vähem mürgised ja ohtlikud kui heitgaasid, putukamürgid ja jäätõrjesool.

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. Kodus, tööl ja tänaval ümbritseb meid tohutu hulk erinevaid aineid ja keemilisi ühendeid, mis pole meie organismile vähemalt kasulikud. Me puutume nendega kokku iga päev, ise seda teadmata, või suhtume sellesse teadmisesse ükskõikselt. Kuid asjata.

"Ma olen plii suhtes allergiline," ütleks 80-ndate märulikangelane kuulihaava silmas pidades. Kuid kui tollal oli see vaid jõhker nali, siis nüüd on see hirmutav reaalsus.

Igaüks meist hingab iga päev sisse, puudutab, sööb ja joob sisse hulgaliselt aineid, mis võivad põhjustada tõsiseid haigusi ja isegi surma.

Moskva Riikliku Ülikooli orgaanilise keemia professor ja keemiadoktor Sergei Vatsadze aitas selgusele jõuda, mille poolest erinevad toksiinid mürkidest, millised on ksenobiootikumid, millised ohtlikud ained ümbritsevad meid meie igapäevaelus, kuidas kahjulikud kemikaalid satuvad poelettidele ja kust pärinevad müüdid ohutute toodete kohta.

Saadet vene keeles saab kuulata siit:

Мы все умрём. (Токсичная) бытовая химия
Lugege lisaks:

 

56
Tagid:
kodukeemia, mürgine, tervis
Samal teemal
Eesti diplomaadid Gruusias kannatavad pliimürgituse all
Laste hulgas populaarne mänguasi "Lima" võib osutuda tervisele ohtlikuks
Terviseaemet: mürgised marjad ja taimed ohustavad väikelapsi
Ootamatu: põlenud Notre Dame mürgitas Pariisi pinnase pliiga
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega