Tallinna hipodroom

Tallinna Hipodroomi hobumaailm

131
(Uuendatud 09:10 17.07.2017)
Portaal Sputnik Eesti käis ekskursioonil Tallinna Hipodroomil, kuni seda pole veel jõutud linnast välja kolida, et hobumaailmaga tutvust teha ja neid uhkeid loomi lähemalt tundma õppida

TALLINN, 16. juuli — Sputnik, Angelina Mandrõka. Pealinna hipodroomi ajalugu ulatub Esimest maailmasõja järgsesse aega. Rühm linlasi otsustas rajada hipodroomi Tallinna läänepoolsele piirile, kuid aja jooksul on linn kasvanud ja nüüd paikneb see otse kesklinna külje all.

Külastajatele avas Tallinna Hipodroom oma uksed 1923. aastal. Tänavu sügisel pühitseb ta 94. aastapäeva ning tuleval aastal on ta juubilar. Juba pikka aega on räägitud sellest, et hipodroom tuleb tingimata linnapiiridest minema kolida. Ilmselt kõige lähemal ajal see juhtubki, hipodroomi praegusele asukohale aga ehitatakse elamud.

Таллиннский ипподром
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

Kuni seda veel toimunud ei ole ning hipodroomile kohale jõuda ei ole veel sugugi keeruline, võib iga huviline siia ekskursioonile tulla ja tema ajaloost mõndagi teada saada, hobustega tutvust teha, sõitjatega suhelda ja traavivõistlusi vaadata. Hipodroomil on ka oma totalisaator, kuid Eestis kehtib seadus, mis keelab seda reklaamida, kuna see lõbustus kuulub hasartmängude hulka, seetõttu on ka panused ja võidud üsna tagasihoidlikud.

Проходит очередной заезд на Таллиннском ипподроме
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinna hipodroom.

Tallinna Hipodroom on ainulaadne, tal on üks Euroopa kõige pikemaid sirgeid jooksuradu. Lisaks on ta üks Baltimaade vanimaid hipodroome, kuid tuleb tunnistada, et tema seisukord jätab suuresti soovida. Ta nõuab rahalisi investeeringuid ja rekonstrueerimist.

Tallid on poolenisti tühjad

Ekskursiooni korraldas meile Tallinna Hipodroomi arendusjuht Valentina Purtova. Ta rääkis, et hipodroom ei kuulu riigile, vaid on eraomanduses ja kõik siis toimuv saab teoks ainult vabatahtlikkuse alusel ja sponsorite soovil.

"Kõiki maailmas leiduvaid hipodroome vajatakse esmajoones traavivõistluste korraldamiseks. Mõnedel neist on olemas tallid, kus hobused saavad elada. Tallinna oma on nimelt üks sellistest," ütleb Purtova.

Tema sõnul mahub igasse pealinna talli elama 10 kuni 30 hobust. Üldse on hipodroomil kakssada hobukohta, tänasel päeval elab siin sadakond hobust.

Участники экскурсии по Таллиннскому ипподрому кормят лошадь
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

Arendusjuht märkis, et hobust, nagu mis tahes muudki looma, on mõnikord võimatu kontrollile allutada ja seetõttu teeb ta siin mõningaid toiminguid vabatahtlikult. Looma võib ehmatada äkiline liikumine või vali hääl. Sellepärast tasub tallidesse ekskursioonile minnes ennast viisakalt ja kenasti ülal pidada.

Tallinna Hipodroomil tehti imesid

Esimesed hobused tõi pealinna hipodroomile krahv Orlov ja neid nimetatigi Orlovi traavliteks. Neil aegadel vedasid need loomad nii inimesi kui kaubakoormaid, selleks aga oli tarvis tugevaid, kiireid ja vastupidavaid hobuseid.

Nüüd on kõik hipodroomi tallid rendile antud. Pärast seda, kui krahv Orlov hobuste tarnimise lõpetas, hakati neid tooma Soomest, Rootsis ja Norrast.

Дети учатся ухаживать за лошадьми
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

Siin kasvatati loomad suureks, tegeldi tõuaretusega ja tohterdati võistlustel saadud traumadest terveks.

"On fakte, et siia saadetud hobuseid kanti maha kui tarbetuks osutunud, kuid meie treenerid hoolitsesid loomade eest sedavõrd hästi, et nad püstitasid rekordeid mitte ainult Tallinna Hipodroomil, vaid said ka kodus auhinnalisi kohti," jutustab Purtova.

Tallinna Hipodroomil on üles kasvanud suur hulk ratsaspordis rekordeid püstitanud hobuseid, traaviraja ajalugu aga ulatub ligi 100 aasta pikkuseks. Hipodroomi jaoks on hädavajalik hea pinnasega maa ning see võib tulevikus, kui ta linnast välja viiakse, probleemiks kujuneda.

Hobune elab keskmiselt 30 – 35 aastat. Vanadus saabub siis, kui loomal tekivad mured hammastega. Siis ei saa loom enam hästi toitu mäluda ja see aeglustab ainevahetust.

Лошади на прогулке
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

Traavliteks aretatud hobused hakkavad võistlustel osalema kaheastasena ja lõpetavad 16-aastaselt. Soomes tohivad nad võistelda kuni kaheteiskümnenda eluaastani.

Мальчик кормит лошадь на Таллиннском ипподроме
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

Ratsahobused alustavad oma karjääri kolmeaastaselt. Asi on selles, et nemad sõidutavad ratsanikku oma seljas ja seetõttu on vaja rohkem aega, et keha oleks korralikult välja arenenud. Traavlid aga veavad sõitjat kaherattalisel kaarikul, nii et selle sportliku ekopaaži kaalu hobune peaaegu ei tunnetagi.

Hea ettevalmistus on edu pant

Tallinna Hiplodroomil on oma sepp, kes valmistab hobustele kabjaraudu. Valentina Purtova sõnul võivad ainult eliithipodroomid lubada endale päris oma seppa, kes teeb ja valib igale hobusele just talle mõeldud kabjarauad.

В кузнице Таллиннского ипподрома
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

"Traavliteks aretatud hobuste jaoks on korralik kabjaraud edu pandiks võistlustel. Mida paremini ja korralikumalt on kabjarauad tehtud, seda kiiremini ratsu lippab," märkis ta.

Arendusjuht nentis, et kabjad on hobustel sellised kehaosad, millest olenebd kogu organismi vereringe. Kui kapjade eest hästi hoolt kanda, elab loom kaua. Kabjaraudu vahetatakse keskeltläbi kord kahe kuu jooksul.

Kabjarauad erinevad üksteisest nii paksuselt kui laiuselt. Mida suurem hobune, seda rohkem ta kaalub ja seda laiem peab olema ka kabjaraud. Hobuse kaal ulatub keskmiselt 700 kilogrammini. Ühtekokku on olemas ligi 5000 erinevat kabjaraua liiki: talvised, suvised ortopeedilised ja muud. Kogenud ratsanik õpib oma hobust tundma, tunneb tema eripärasid ja valib talle kabjarauad.

Участникам экскурсии рассказывают о подковах
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

Usutakse, et hobuse kabjaraud toob õnne, kuid kaugeltki kõik ei tea, millest see uskumus tuleneb. Valentina Purtova rääkis, et iidammusel ajal otsustas üks valitseja teha oma ratsudele kullast kabjarauad, aga üks hobune kaotas oma kabjaraua ära. Keegi mees leidis selle, müüs maha ja ostis saadud raha eest hästi palju vilja. Sellest ongi tulnud uskumus, et hobuseraud toob õnne, lisas ta.

131
Tagid:
jooksurada, hobune, traavivõistlus, hipodroom
Eesti kodaniku pass

Eesti kodakondsust taotlevad teistest sagedamini mittekodanikud ja venemaalased

94
(Uuendatud 15:25 28.10.2019)
Eesti alaliste elanike massiline kodakondsusetus on endiselt sadade Eesti passi taotluste peamine põhjus.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. 2019. aastal on täheldatud Eesti kodakondsuse taotluste arvu märgatavat kasvu — ligi 22% võrra võrreldes 2018. aastaga.

Järgnevad Venemaa (218 kodanikku) ja Ukraina (29).
Taotlused Eesti kodakondsuse saamiseks 2019. aastal.
Eesti passi taotlejaid on ka Pakistanist (7), Valgevenest, Kõrgõzstanist ja Armeeniast (igast riigist 5), Gruusiast, Lätist, Aserbaidžaanist ja Indiast (igast 3), USAst, Moldovast ja Türgist (igast 2), ühe kodanikuga on esindatud Afganistan, Hiina, Itaalia, Kamerun, Leedu, Nigeeria ja Sri Lanka.
Eesti kodakondsuse andmise otsuse teeb valitsus pärast seda, kui taotleja on läbinud kõik ettenähtud protseduurid ja vastab kõigile kehtestatud nõuetele. Et Eesti seadusandlus ei luba topeltkodakondsust, jõustub valitsuse otsusega antud kodakondsus alles siis, kui taotleja on dokumentaalselt tõestanud, et ta on senisest kodakondsusest vabastatud.

Massilise kodakondsusetuse probleem

Eestis võeti 30. märtsil 1993 vastu välismaalaste seadus, mis tõi riigis käibele mõiste "mittekodanik". Selle definitsiooni alla sattus üle 100 000 alalise elaniku, kellest enamik olid endised NSV Liidu kodanikud, kes olid elanud pärast liidu lagunemist Eestis, kuid polnud saanud Eesti kodakondsust, samuti nende lapsed.

Aja jooksul on määratlemata kodakondsusega isikute osakaal järjest vähenenud. Inimesed valivad endale Eesti või muu riigi kodakondsuse. 2018. aasta lõpu seisuga oli määratlemata kodakondsusega isikuid üle 76 000.

Mittekodanikud ehk nn "hallipassimehed" tohivad Eestis hääletada kohalikel valimistel, kuid neil ei ole õigust olla valitud, muuhulgas keelab põhiseadus neil kuuluda erakondadesse. Mittekodanikud ei saa valida ega olla valitud Riigikogu valimistel ja Euroopa Parlamendi valimistel, neil on keelatud töötada riigi- ja omavalitsusasutustes juhtivatel ametikohtadel.

Riigikogu on juba mitu aastat arutanud mitmesuguseid seaduseelnõusid, mis võimaldaksid alaealistel lastel saada Eesti kodakondsust lihtsustatud korras, kui vähemalt üks vanematest on riigis elanud enne iseseisvuse taastamist. Seaduseelnõu muutmiseks seaduseks ei ole Riigikogus toimunud hääletustel jätkunud hääli.

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, anti 2017. aastal Eesti kodakondsus 797 isikule, kellest 558 olid määratlemata kodakondsusega isikud ehk mittekodanikud. Passi said 177 endist Venemaa kodanikku, järgnesid Ukraina (27), Valgevene (6), Armeenia (4), Aserbaidžaan (4) ja Gruusia (3). Eesti kodakondsusest loobus 2017. aastal 211 inimest, enamasti Venemaa kasuks.

Edetabel Global Passport Power Rank reastab maailma riikide passid "tugevuse" järgi. Eesti jäi tänavu (2019. aastal) 36. kohale jäädes kõigest ühe punktiga alla Leedule ja Lätile.

Lugege lisaks:

94
Tagid:
taotlus, lihtsustamine, kodakondsusetus, kodakondsus, Eesti
Samal teemal
Euroopa viskas Baltikumi tiiki kivi: pritsmeid on palju, tolku aga vähe
Määratlemata kodakondsusega inimeste arv vähenes mullu
Russakov: Helme ettepanekud on venelastele huvitavamad kui Keskerakonna omad
Euroopa Parlamendis arutleti petitsioon Läti ja Eesti kodakondsuseta isikute õigustest
Kodukeemia valik kaupluses

Me kõik sureme. Mürgine kodukeemia

69
(Uuendatud 17:29 27.10.2019)
Pesupulbrid, õhuvärskendajad ja puhastusvahendid pole inimese tervisele vähem mürgised ja ohtlikud kui heitgaasid, putukamürgid ja jäätõrjesool.

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. Kodus, tööl ja tänaval ümbritseb meid tohutu hulk erinevaid aineid ja keemilisi ühendeid, mis pole meie organismile vähemalt kasulikud. Me puutume nendega kokku iga päev, ise seda teadmata, või suhtume sellesse teadmisesse ükskõikselt. Kuid asjata.

"Ma olen plii suhtes allergiline," ütleks 80-ndate märulikangelane kuulihaava silmas pidades. Kuid kui tollal oli see vaid jõhker nali, siis nüüd on see hirmutav reaalsus.

Igaüks meist hingab iga päev sisse, puudutab, sööb ja joob sisse hulgaliselt aineid, mis võivad põhjustada tõsiseid haigusi ja isegi surma.

Moskva Riikliku Ülikooli orgaanilise keemia professor ja keemiadoktor Sergei Vatsadze aitas selgusele jõuda, mille poolest erinevad toksiinid mürkidest, millised on ksenobiootikumid, millised ohtlikud ained ümbritsevad meid meie igapäevaelus, kuidas kahjulikud kemikaalid satuvad poelettidele ja kust pärinevad müüdid ohutute toodete kohta.

Saadet vene keeles saab kuulata siit:

Мы все умрём. (Токсичная) бытовая химия
Lugege lisaks:

 

69
Tagid:
kodukeemia, mürgine, tervis
Samal teemal
Eesti diplomaadid Gruusias kannatavad pliimürgituse all
Laste hulgas populaarne mänguasi "Lima" võib osutuda tervisele ohtlikuks
Terviseaemet: mürgised marjad ja taimed ohustavad väikelapsi
Ootamatu: põlenud Notre Dame mürgitas Pariisi pinnase pliiga
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega