Kaamerasilm nutiseadmetel.

Mobiilikaamera kui jälgimisseade: paranoia või tegelikkus?

128
(Uuendatud 16:22 08.06.2016)
USA Föderaalse Juurdlusbüroo direktor James Comey rääkis hiljuti, et kleebib oma nutiseadmetel kaamerasilma kinni. Kaubaturul populaarsust koguvad kleebised ja kaaneklõpsud aitavad üle hirmust, et iga teie liigutust võidakse jälgida veebikaamera kaudu.

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. Viimasel ajal kihutab tehnoloogia selles suunas, et ehitada aina parema tehnoloogia ja teravama lahutusvõimega kaameraid nutiseadmetele, mida inimesed igapäevaselt kasutavad, olgu selleks mobiiltelefon, sülearvuti või televiisor, kirjutab The Guardian.

See on sünnitanud ka tööstusharu, mis pakub odavaid kleebiseid plastmassist kattekesi, millega saab nutiseadme kasutaja poole suunatud kaamerasilma kinni katta.

Paljude aastate jooksul on küberturvalisuse uurijad näidanud, kuidas häkkerid suudavad kaameratesse sisse murda, ei inimese järele nuhkida, kes iganes ta ka ei ole, märgib väljaanne. Asjatundjad soovitavad igaühel sellele mõelda — seadmed näevad kõike, mida te teete.

Möödunud kuul teatas USA FJB direktor James Comey ajakirjanikele: "Ma katsin kleeplindi tükikesega oma kaamerasilma kinni, kuna kohtasin kedagi targemat, kes oli oma kaamera kinni kleepinud".

Ettevõte Idea Stage Promotions kirjeldab oma plastikust kaamerakatet kui "tänasel päeval kõige kuumemat kaubaartiklit".

Need, kes teavad, et internet "näeb kõike", on juba harjunud kaamerat kinni katma. Fondi „Elektroonilised piirid" (Electronic Frontier Foundation — EFF) politoloog Eva Galperin rääkis, et sestpeale kui ta 2007. aastal ostis oma esimese sülearvuti MacBook Pro, mille ekraani kohal on sisseehitatud veebikaamera, on ta selle kaamera alati kinni katnud.

Kapo hoone Tallinnas
© Sputnik / Вадим Анцупов
EFF fond hakkas tootma oma kleepse kaamerasilma katmiseks 2013. aastal, nimetades need kui "häkkeritevastased eemaldatavad kleebised kaitseks jälitamise eest".

"Inimesed ostavad neid regulaarselt," tunnistab ta väljaandele.

Hirm veebikaamerate ees on massikultuuris sügavalt juurdunud, märgib ajaleht.

Oliver Stone'i uues poliitilises eluloolises trilleris "Snowden" peategelast kehastav näitleja Joseph Gordon-Levitt silmitseb kohtamisel oma tütarlapsega närviliselt sülearvuti kaamerasilma.

2013. aastal demonstreerisid asjatundjad, kuidas aktiveerida MacBooki kaamerat nii, et roheline märgutuli selle sisselülitamisel põlema ei hakka.

Üks ameerika kooselupaar kinnitas, et nende digi-TV-aparaati on sisse häkitud, et jälgida, mida nad teevad. Föderaalkohtu dokumendid tõestavad, et FJB teab tõepoolest, kuidas nutiseadmetesse ehitatud kaameraid nende valdajate järele luuramiseks kasutada.

Ent seal, kus leidub hirmu, annab äri teha, kirjutab väljaanne.

Ameerika ettevõte CamPatch loodi 2013. aastal, kui selle asutajad olid meedia kaudu kuulnud Pentagoni küberturbe-ekspertide väiteid selle kohta, et veebikaameratest on saanud uut liiki "ründevektorid", jutustab CamPatchi peadirektor Krystie Caraballo.

Ta ei avalikusta kompanii sissetulekute suurust, kuid nendib, et kasuminumber on viimaste aastate jooksul kasvanud kuuekohaliseks, selle aja jooksul on müüdud üle 250 000 "plaastri" — igaühe hinnaks vaid 2,79 dollarit.

Kaugeltki kõik ei arva, et peaks tingimata oma nutiseadme kaamerasilma kinni katma. Stanfordis ja tarkvarafirmas Palantir Technologies töötav eraelu puutumatuse ekspert märgib, et tasuvusanalüüs viis ta järeldusele, et tema eelistaks alati toimivat kaamerat, et, näiteks, oma poega filmida. Tema sõnul on sellised kaubad signaaliks, et inimesed muretsevad ülearu palju selle üle, et "Suur Vend" (riigivõim — toim.) neid jälgib.

Veebikaamerate ümber tekkinud paranoia ei jää ainsaks nutiseadmete kasutamisega seotud hirmuks, sedamööda, kuidas aina suuremat hulka neid seadmeid hakatakse igapäevaelus kasutama, nendib väljaanne kokkuvõtteks. Suure menu saavutas Amazon.com-i kasutajate hulgas kõnesüntesaator Echo, kes vaikimisi alati kuuletub oma valdajate korraldustele. Tänavu kavatseb Google käiku lasta samalaadse toote nimetusega Google Home.

 

128
Samal teemal
Erikomisjon: kapo kuulab pealt seaduslikult