Internetivabadus Läänes: Facebook kustutas Sputniku leheküljed ja kontod

190
(Uuendatud 16:48 17.01.2019)
Ameerika sotsiaalvõrgustiku Facebook juhtkond kustutas poliitilise motiveerituse ettekäändel enam kui pooltuhat agentuuri Sputnik ametlikku lehekülge ja kontot.

TALLINN, 17. jaanuar - Sputnik. Facebook'i tegevus rohkem kui viiesaja Venemaaga seotud konto, sealhulgas seitsme Sputniku lehekülje kõrvaldamisel, on poliitiliselt motiveeritud ja kujutab endast tegelikult tsensuuri, teatas rahvusvahelise uudisteagentuuri ja raadio Sputnik pressiteenistus.

Põhjuseks on agentuuri suurepärane töö

Neljapäeval, 17. novembril teatas Facebook'i küberjulgeoleku juht Nathaniel Gleicher, et "Venemaa kooskõlastatud ebausaldusväärse tegevusega tõttu võrgustikus, mis tegutses Venemaal, Baltimaades, Kesk-Aasias, Kaukaasias, Kesk- ja Ida-Euroopas kustutati 364 Facebooki lehekülge.

Zahharova rünnakutest Sputnikule: pekstakse neid, kes on tõhusad >>

Lisaks kustutas ettevõte 107 lehekülge Facebookis ja 41 Instagrami kontot, kuna kontoomanikud esitlesid end ukrainlastena ja haldasid mitmeid võltskontosid, levitades uudiseid Ukrainast sellistel teemadel nagu ilm, protestid NATO vastu ja sanitaartingimused koolides". Ettevõtte teatel on ka need kontod seotud Venemaaga.

"Otsus on selgelt puhtpoliitiline, mis tähendab tegelikult tsensuuri - blokeeritud on seitsme toimetuse leheküljed naaberriikides lähivälismaal. Sputniku toimetused tegelevad uudiste tootmisega ja teevad seda hästi. Kui blokeerimine on Facebooki ainuke reaktsioon meedia kvaliteetsele tööle, siis pole meil küsimusi - kõik on niigi selge. Kuid on lootust, et terve mõistus võidab! Lugege Sputnikku," öeldakse Sputniku pressiteenistuse teates.

EP liige Yana Toom
© Фото : из личного архива Яны Тоом

Võimalus Sputniku uudiseid lugeda võeti ligi miljonilt lugejalt

Sotsiaalvõrgustiku reeglite rikkujate hulgas, kelle konto Facebook'is suleti, on "Täna Moldovas - peamised sündmused riigis" ("Сегодня в Молдове — главные события в стране"), "Gruusia ja religioon" ("Грузия и религия"), "SaNATOorium Lätis" ("СаНАТОрий в Латвии"), "Head ööd, Valgevene" ("Спокойной ночи, Беларусь"), "Baltimaad ja Venemaa: sõbrad või vaenlased" ("Балтия и Россия: друзья или враги") ja teised. Kustutati 289 lehekülge ja 75 kontot kokku 790 000 lugejaga.

Need leheküljed kajastasid umbes 190 erinevat sündmust (alates 2015. aasta augustist), kus igaüht neist luges vähemalt 1200 inimest.

Häkkerid paljastasid Lääne meetodid infosõjas Venemaaga >>

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et RIA Rossija Segodnja kommunikatsiooni- ja avalike suhete direktor Pjotr Lidov-Petrovski ütles 2018. aasta septembris Baltic Weekend foorumil esinedes portaalile Sputnik Eesti, et Lääne ametivõimud kasutavad tehnilisi võimalusi mitte ainult võitluses soovimatute teabeallikatega, vaid ka teabe kasutajate survestamiseks, eriti, kui tegemist on populaarsete sotsiaalvõrgustikega.

Петр Лидов-Петровский - директор по корпоративным связям МИА «Россия сегодня»
© Sputnik / Кирилл Каллиников
RIA Rossija Segodnja kommunikatsiooni- ja avalike suhete direktor Pjotr Lidov-Petrovski

"Me näeme, kuidas see toimub USAs - vastutus pannakse Facebook"i taoliste suurettevõtete omanikele. Neid kas trahvitakse või kutsutakse vestlusele Kongressi... Ja siis kaob näiliselt juhuslikult mingi kasutaja koos kõigi tema kontodega Facebookist, Twitterist või Google'ist," ütles ekspert.

Kustutatud on "väidetavalt Venemaa lehekülgi, kontosid ja gruppe"

Otsuse teinud ametiisikud tunnistasid, et see on seotud Venemaa ja väidetavalt tema ebausaldusväärse tegevusega Ukrainas ja endistes Nõukogude Liidu vabariikides. Umbes 500 lehekülge, kasutajategruppi ja kontot eemaldati maailma suurimast suhtlusvõrgustikust Facebook ja suurimast fotode ja videote jagamise rakendusest Instagram.

Sellest teatati Ameerika ettevõtte Facebook ametlikus pressiteates "Venemaa kooskõlastatud ebausaldusväärse käitumise eemaldamine" (i.k. "Removing Coordinated Inauthentic Behavior from Russia"), viitega võrgustiku küberjulgeoleku osakonna juhi Nathaniel Gleicheri otsusele.

Gleicher nimetas põhjusena "Venemaa koordineeritud ebausaldusväärset käitumist". Sellise käitumise all peab ta silmas "operatsioone", mis seisnevad grupihaldurite või lehekülgede üksikautorite väidetavalt koordineeritult käitumises.

"Me kustutame need võrgulehed ja kontod sõltuvalt nende käitumisest, mitte nendel avaldatud sisust. Antud juhtudel koordineerisid selle tegevuse taga olevad inimesed üksteisega oma tegevust ja kasutasid võltskontosid, et moonutada teavet enda kohta ja see oli meie tegevuse aluseks," öeldakse avalduses.

Kaks sellist "operatsiooni" on tema teatel Venemaa päritolu (pole selgitatud, mida see tähendab – toim.), veel üks on seotud Ukrainaga. Gleicheri sõnul ei leidnud Facebook'i küberjulgeolekuteenistus "mingeid seoseid nende toimingute vahel, kuid nad kasutasid sarnast taktikat, luues kontode võrgustikke ja eksitades lugejaid, kes nad on ja millega nad tegelevad".

Washingtoni peaprokurör andis Facebooki kohtusse >>

Märgitakse, et kustutati 107 Facebooki lehekülge, gruppi ja kontot, samuti 41 Instagrami kontot, mis väidetavalt loodi Venemaal teavitustegevuseks Ukrainas: "Nende kontode taga olevad inimesed esitlesid end enamasti ukrainlastena ja nad kasutasid erinevaid võltskontosid, kus nad jagasid Ukraina kohalikke uudised, ilmateateid, proteste NATO vastu ja tervishoiualast teavet koolides," öeldakse pressiteates.

Väidetavalt avastas võrgustiku küberjulgeoleku osakond "(nende kontode) tehnilised kokkulangevused Venemaa (Facebooki vene segmendi) tegevusega, mida täheldati enne USA vahevalimisi (USA Senati valimised 2018. aasta sügisel)".

Teatatakse, et Facebookis kustutati 289 lehekülge ja 75 kontot kokku 790 000 lugejaga. Selliste lehtede reklaamimiseks kulutati umbes 135 000 dollarit – esimest korda oktoobris 2013, viimati jaanuaris 2019. Need lehed kajastasid umbes 190 erinevat sündmust (alates 2015. aasta augustist), millest igaühega tutvus vähemalt 1200 lugejat. Gleicher tunnistas, et Facebook töötab pidevalt selle tegevuse tuvastamise ja peatamise nimel.

"Me ei taha, et meie teenuseid kasutataks inimestega manipuleerimiseks," öeldakse pressiteates.

190
Tagid:
poliitika, meedialahingud, sõnavabadus, Facebook
Teema:
Meedialahingud (290)
Samal teemal
Sõnavabadus Eesti moodi
Facebook muutis 14 miljoni kasutaja privaatpostitused avalikuks
Zuckerberg jälgib sind – Facebook avastas Iraani ja Vene jäljed
Sõnavabaduse kaitsjad mõistsid hukka FBI sammud Sputniku suhtes
Facebook võtab kasutusele libauudiste märgistamise mehhanismi
Sõnavabaduse tapsid need, kes selle välja mõtlesid
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde
Kasahstani lennufirma Bek Air lennuk kukkus majja

Kasahstani lennufirma Bek Air lennuk kukkus majja

(Uuendatud 11:36 27.12.2019)
Almatõst Nur-Sultani suundunud reisilennuk Fokker 100 sattus õhutõusul õnnetusse ja kukkus elurajooni kohal alla. Lennuõnnetuse tagajärjel sai surma kümneid inimesi.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. Lennukompanii Bek Air lennuk, mille pardal viibis 95 reisijat ja 5 meeskonnaliiget, hukkus kell 7.22 kohaliku aja järgi, kirjutab Sputnik Kasahstan viitega Kasahstani tööstus- ja taristuarendusministeeriumile.

Õnnetus juhtus peaaegu kohe pärast väljalendu Almatõst. Lennuk kaotas õhkutõusul kõrgust, läbistas betoontara ja sööstis kahekorruselisse elumajja.

Sündmuskohale saabusid päästjad, meedikud ja õiguskaitseorganite töötajad. Eriolukordade komitee andmetel oli kaasatud kokku 976 inimest ja 70 masinat, kiirabibrigaade oli 33.

View this post on Instagram

Докладываем, что от оператора диспетчерской службы аэропорта г.Алматы поступила информация о том, что воздушное судно авиакомпании «Бек Эйр» сообщением «Алматы - Нур-Султан» пропал с радара после взлёта. Количество пассажиров - 100. Количество экипажа - 5. Тип BC: «Фоккер-100». В настоящее время поступила информация от дежурного ЛОП в аэропорту г.Алматы о том, что в районе посёлка «Кызыл ту» разбился самолёт. На место происшествия выехала СОГ ЛОП в аэропорту г. Алматы и Авиационный транспортный прокурор Г.Алматы. О дальнейших результатах места происшествия сообщим дополнительно. #сергекновости#sergek_kaz#сергекалматы#сергекшымкент#сергек#сергекастана#оскеменсергек#штраф#новостиказахстана#казахстан#новости#алматы#крушениесамолета#трагедияалматы#крушениесамолетаалматы#новости24

A post shared by СЕРГЕК |КРУПНЫЙ ИНФО ПОРТАЛ 🇰🇿 (@sergek_kaz) on

Esialgsetel andmetel on katastroofi tagajärjel hukkunud 14 inimest, üle 30 on saadetud haiglatesse, paljude seisund on äärmiselt raske.

Kasahstani peaministri Askar Mamini korraldusel on katastroofi uurimiseks moodustatud valitsuskomisjon, kuhu kuuluvad tööstus- ja taristuarendusminister ning muude riigiasutuste esindajad.

Kasahstani president Kasõm-Žomart Tokajev väljendas Bek Airi lennuki allakukkumise tagajärjel hukkunute omastele kaastunnet ja lubas, et kõik süüdlased saavad karmi karistuse.

Kõik seda tüüpi lennukite lennud on peatatud. Juhtumi üksikasjadega kursis olemiseks jälgige Sputnik Kasahstani uudisvoogu.

Lugege lisaks: 

Tagid:
hukkunud, lennuõnnetus, lennukatastroof, Kasahstan
Samal teemal
An-12 hukk Ukrainas nõudis viis inimelu — lennuõnnetuse üksikasjad
Videokaadrid Kuuba lennuõnnetuse paigalt
Poola välisministeerium nõuab vabandamist Smolenski lennuõnnetuse mälestamise eest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega