Suri Krimmi eestlaste ajaloo talletaja, illustreeriv foto

Suri Krimmi eestlaste ajaloo talletaja

59
Krimmis Simferoopolis suri ootamatult Krimmi eestlaste seltsi asutaja, kirjanik, koduloolane, poolsaare eesti asunduste uurija Leonhard Salman.

TALLINN, 10. jaanuar - Sputnik, Lev Rõzkov. Leonhard Salman elas 87-aastaseks, kuid oli oma elupäevade lõpuni tegus ja toimekas – võttis üritustest osa, signeeris oma raamatuid, kogus teavet, suhtles ajakirjanikega.

Salman oli üks Krimmi Vabariigi kohalike eestlaste kultuurautonoomia alusepanijaid. Tänavu täitub tollel organisatsioonil kakskümmend tegevusaastat.

Krimmis hinnati Eesti poliitiku soovi sealset kogukonda aidata >>

"Isa hakkas pärast pensionile jäämist tegelema uurimistööga ja kirjutama raamatuid eesti asunduste ajaloost," lausub ajaloolase ja Krimmi eestlaste kultuurautonoomia juhi tütar Olga Skriptšenko-Salman.

"Ta tundis iga eestlasest, kes elas Krimmis, ja seda tagasivaates 1861. aastast peale, mil siin tekkisid esimesed eesti asundused. Ta tegi uurimistööd Krimmi ja Eesti arhiivides ning Tartu ülikoolis. Ta avastas suure eestlaste kogukonna – meie sugulased – Kanadas ja hakkas nendega kirjavahetust pidama."

Исследователь эстонских поселений Крыма Леонгард Сальман (на снимке в центре)
© Sputnik / Лев Рыжков
Suri Krimmi eestlaste ajaloo talletaja Leonhard Salman (keskel)

Leonhard Salmani sulest on sündinud viis raamatut. Kaks neist ilmuvad alles postuumselt. Krimmi eestlased teavad tema tõlkeid rahvusliku kirjandusklassiku Eduard Vilde loomingust, kes 20. sajandi algul Krimmi eesti asundustes ringi reisis ja neid oma reisimärkmetes kirjeldas.

Krimmi eestlased saadavad tervitusi kaugele kodumaale >>

"Isa oli oma huviala entusiast," meenutab Olga Skriptšenko-Salman. "Esimesed raamatud andis ta välja omal kulul, omaenese pensioni arvelt. Ja alles Venemaa saabudes tuli riik talle tööde avaldamiseks appi. Teda tõukas tagant püüd talletada Krimmi eestlaste ajalugu. Ja loomulikult oli tal unistus – näha oma raamatuid eesti keelde tõlgitult."

59
Tagid:
eestlased, Simferopol, Venemaa, Krimm
Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)
Samal teemal
Väike Eesti „riik“ Gruusias
Eestlased Krimmis: kadunuksjäänud meremehe poeg