Venemaa suursaatkond Tallinnas

Eksklusiivne. Vene saatkond: Eesti ajaleht valetab, Vassiljevit aidati igati

482
(Uuendatud 21:51 16.10.2018)
Venemaa suursaatkonna esindajad rääkisid portaalile Sputnik Eesti konsulaarabist, mida arreteeritud üliõpilasele Aleksei Vassiljevile anti ja sellest, miks ajalehes kirjeldatu tundub kahtlane.

TALLINN, 16. oktoober — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Venemaa suursaatkonnast Eestis kinnitati portaalile Sputnik Eesti, et Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) Virumaa kolledži üliõpilasele, Venemaa kodanik Aleksei Vassiljevile anti kõikvõimalikku abi, isegi arvestades seda, et ta ise keeldus esialgu kohtumisest konsulaarosakonna töötajatega. Ainuüksi Vassiljevi eeluurimise ajal vahi all viibimise jooksul Tallinnas kohtus konsulaarametnik temaga seitse korda.

Aleksei Vassiljev on Venemaa Föderatsiooni kodanik, kes õppis programmeerimist Kohtla-Jarvel. 4. novembril 2017 sõitis ta nädalavahetuseks oma kodulinna, Leningradi oblastis asuvasse Kingissepa linna, kuid peeti Narva piiripunktis kinni. Kaks päeva hiljem võttis Harju maakohus ta vahi alla.

Kapo pidas kinni väidetava FSB agendi >>

2018. aasta märtsis mõisteti Aleksei Vassiljevile karistuseks neli aastat vangistust kahe sätte alusel: karistusseadustiku § 233 alusel, mis näeb ette karistuse välismaalase poolt toimepandud Eesti Vabariigi iseseisvuse ja sõltumatuse vastu suunatud vägivallata tegevuse eest ja § 2161 alusel, mis näeb ette vastutuse arvutikuriteo ettevalmistamise eest. Vanglas viibides ajal andis Aleksei Vassiljev intervjuu ajalehele Postimees, milles ta süüdistas Venemaad, et teda "pole kellelegi vaja". Oma osa kriitikast sai ka Venemaa saatkond.

Venemaa suursaatkond ei jäta oma kodanikke hätta

Saatkonna konsulaarosakonna juhataja Danelia Sundetbajeva teatas kommentaaris portaalile Sputnik Eesti, et Venemaa saatkond Eestis tegeleb alati vangistuses, kinnipeetud või vahi alla võetud Venemaa kodanike õiguste ja huvide kaitsega.

Vastavalt 1992. aasta detsembris allkirjastatud riikidevahelisele konsulaarkonventsioonile teavitab Eesti pool Venemaa saatkonda Venemaa kodaniku kinnipidamisest kolme päeva jooksul ja tavaliselt jõuab see teave meieni õigeaegselt. Pärast sellise teabe saamist võtavad osakonna töötajad koheselt tarvitusele meetmeid, et Venemaa kodanikuga kohtuda.

Selline kohtumine on vajalik, et veenduda, kas kõik Venemaa Föderatsiooni kodaniku õigused on kinnipidamisasutuses vastavalt rahvusvahelistele lepingutele ja konsulaarkonventsioonile täidetud, kas isikul on kaebusi diskrimineerimise kohta või terviseprobleeme, samuti osutatakse kaasabi advokaadi leidmisel. Kuid kinnipeetul on õigus ka sellisest kohtumisest keelduda. Vahialuste ja vangide rahaliste probleemide lahendamine ei ole saatkonna pädevuses.

Sundetbajeva sõnul on Eesti Vabariigi kinnipidamisasutustes180 Vene Föderatsiooni kodanikku. Venemaa diplomaadid külastavad neid vahialuste ja vangide endi soovil, osa nendest saadavad neile kirju, enamasti juba vanglast.

Eesti ajakirjanduseetika koodeks ei kehti kõigile >>

Ainult erijuhtudel, näiteks nagu Vassiljevi puhul, võib külastus toimuda ka ilma vahialuse enda nõudmiseta. Alguses Vassiljev ise kohtumist ei soovinud ja kaebusi ei esitanud. Aleksei Vassiljeviga toimunust said diplomaadid teada ettenähtud korras välisministeeriumilt. Pärast seda läks konsulaarosakonna ametnik koheselt Tallinna arestimajja, kus Vassiljev sel ajal viibis.

"Kuid kohtumist ei toimunud, sest arestimaja ametnik andis üle Vassiljevi kirja, millest nähtus, et ta keeldub kohtumisest saatkonna töötajaga," sõnas Sundetbajeva. Venemaa diplomaat lisas, et "me jätkasime kohtumise nõudmist Vassiljeviga ja mõni päev hiljem kohtumine toimuski.

Muide, esimesel kohtumisel märkis Vassiljev, et tema keeldumine saatkonna esindajaga kohtumisest oli kirjutatud vanglaametnike survel, põhjendusega, et "saatkond ei saa teda nagunii millegagi aidata".

Aleksei Vassiljevi viibimise aja jooksul Tallinnas kohtus konsulaarametnik temaga seitse korda, samal ajal kui Eesti ajakirjandusest oli lugeda, et me ei kohtunud Vassiljevga praktiliselt üldse ja et ta oli hüljatud. See ei ole tõsi," ütles Danelia Sundetbajeva.

Kohtumised Vassiljeviga toimusid enne tema süüdimõistmist ja pärast tema etapeerimist Jõhvi. Kaheksas, seni viimane kohtumine toimus 11. juulil 2018 Viru vanglas, kus teda külastas Venemaa Narva peakonsulaadi ametnik.

Rahvusvähemused on nördinud Postimehes ilmunud sirbi ja vasara üle >>

Samal ajal andis Venemaa pool Aleksei Vassiljevile kogu võimalikku abi ilma tema taotluseta, kuna ta keeldus Venemaa saatkonna abist advokaadi leidmiseks ja läks kokkuleppemenetlusse Eesti poolega. "Seetõttu oli kohtuistung kinnine ja saatkonna töötajatel sinna juurdepääsu polnud," selgitas Sundetbayeva.

Vassiljevi ema ei esitanud ühtki taotlust

Vassiljevi ema Elena Passovets võttis ühendust tema pojale riigi poolt antud advokaadiga. Venemaa saatkonna abiga anti Venemaa kodanikule edasi soojad riided – jope ja kampsunid. Alates 2017. aasta novembrist on saatkond olnud emaga kontaktis, kuid mingeid palveid ei ole ta esitanud.

Ajaleheartiklis mainitud Elena Passovetsi probleeme (väidetavalt olevat ta koos väikese tütrega Peterburi üürikorterist välja aetud) ei suuda saatkond lahendada.

"Vassiljevi olukord on mitmeti mõistetav ja pealegi oli kohtuistung kinnine. Olemasolevate võimaluste piires aitasime teda nii hästi kui võimalik," lisas Danelia Sundetbajeva. Ta rõhutas, et kinnipeetavate ja nende sugulaste rahalised kulutused, kohtukulud ja teised sedalaadi probleemid ei kuulu saatkonna pädevusse.

Olukord Vassiljeviga tundub imelik, nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, mitmel põhjusel. Vassiljevi poolt Eesti riigi vastu kuriteo toimepanemist ei usu mitte ainult tema ema, vaid ka kõrvalised isikud. Seda, et FSB-le on vaja noort Vassiljevi küberkurjategijana, ei usu ei tema õpingukaaslased ega endised õpetajad, kes peavad "geniaalset" häkkerit ilma eriliste anneteta inimeseks.

482
Tagid:
tugi, agent, vale, vahistamine, meedia, suursaatkond, Postimees, FSB, Danelia Sundetbajeva, Aleksei Vassiljev, Eesti, Venemaa
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde
Kasahstani lennufirma Bek Air lennuk kukkus majja

Kasahstani lennufirma Bek Air lennuk kukkus majja

(Uuendatud 11:36 27.12.2019)
Almatõst Nur-Sultani suundunud reisilennuk Fokker 100 sattus õhutõusul õnnetusse ja kukkus elurajooni kohal alla. Lennuõnnetuse tagajärjel sai surma kümneid inimesi.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. Lennukompanii Bek Air lennuk, mille pardal viibis 95 reisijat ja 5 meeskonnaliiget, hukkus kell 7.22 kohaliku aja järgi, kirjutab Sputnik Kasahstan viitega Kasahstani tööstus- ja taristuarendusministeeriumile.

Õnnetus juhtus peaaegu kohe pärast väljalendu Almatõst. Lennuk kaotas õhkutõusul kõrgust, läbistas betoontara ja sööstis kahekorruselisse elumajja.

Sündmuskohale saabusid päästjad, meedikud ja õiguskaitseorganite töötajad. Eriolukordade komitee andmetel oli kaasatud kokku 976 inimest ja 70 masinat, kiirabibrigaade oli 33.

View this post on Instagram

Докладываем, что от оператора диспетчерской службы аэропорта г.Алматы поступила информация о том, что воздушное судно авиакомпании «Бек Эйр» сообщением «Алматы - Нур-Султан» пропал с радара после взлёта. Количество пассажиров - 100. Количество экипажа - 5. Тип BC: «Фоккер-100». В настоящее время поступила информация от дежурного ЛОП в аэропорту г.Алматы о том, что в районе посёлка «Кызыл ту» разбился самолёт. На место происшествия выехала СОГ ЛОП в аэропорту г. Алматы и Авиационный транспортный прокурор Г.Алматы. О дальнейших результатах места происшествия сообщим дополнительно. #сергекновости#sergek_kaz#сергекалматы#сергекшымкент#сергек#сергекастана#оскеменсергек#штраф#новостиказахстана#казахстан#новости#алматы#крушениесамолета#трагедияалматы#крушениесамолетаалматы#новости24

A post shared by СЕРГЕК |КРУПНЫЙ ИНФО ПОРТАЛ 🇰🇿 (@sergek_kaz) on

Esialgsetel andmetel on katastroofi tagajärjel hukkunud 14 inimest, üle 30 on saadetud haiglatesse, paljude seisund on äärmiselt raske.

Kasahstani peaministri Askar Mamini korraldusel on katastroofi uurimiseks moodustatud valitsuskomisjon, kuhu kuuluvad tööstus- ja taristuarendusminister ning muude riigiasutuste esindajad.

Kasahstani president Kasõm-Žomart Tokajev väljendas Bek Airi lennuki allakukkumise tagajärjel hukkunute omastele kaastunnet ja lubas, et kõik süüdlased saavad karmi karistuse.

Kõik seda tüüpi lennukite lennud on peatatud. Juhtumi üksikasjadega kursis olemiseks jälgige Sputnik Kasahstani uudisvoogu.

Lugege lisaks: 

Tagid:
hukkunud, lennuõnnetus, lennukatastroof, Kasahstan
Samal teemal
An-12 hukk Ukrainas nõudis viis inimelu — lennuõnnetuse üksikasjad
Videokaadrid Kuuba lennuõnnetuse paigalt
Poola välisministeerium nõuab vabandamist Smolenski lennuõnnetuse mälestamise eest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega