Sputnik Eesti korrespondent käis Kakumäel ja ajas juttu Tallinna linnajao elanikega, kus kaks last surid gaasimürgistusse

Kakumäelased: lapsed võisid surra vingugaasimürgistusse

400
(Uuendatud 13:22 16.10.2018)
Sputnik Eesti korrespondent käis Kakumäel ja ajas juttu Tallinna linnajao elanikega, kus kaks last surid gaasimürgistusse. Naabrid arvavad, et juhtunu põhjuseks võis olla vingugaasi levik.

ТАLLINN, 16. oktoober — Sputnik, Angelina Mandrõka. Eesti Päästeameti töötajad kontrollisid pärast tragöödiat ümberkaudseid eramuid ja registreerisid mõned tillukesed, kuid mitte ohtlikud gaasilekked. Samal ajal on kohalikud elanikud hakanud tõsiselt mõtlema oma kodudesse asjaomaste andurite paigaldamisele.

© Sputnik / Владимир Новиков
Sputnik Eesti korrespondent käis Kakumäel ja ajas juttu Tallinna linnajao elanikega, kus kaks last surid gaasimürgistusse

13. oktoobril juhtus pealinna Kakumäe eramupiirkonnas Vismeistri tänaval traagiline õnnetus – kaks last, üks nelja- ja teine seitsme-aastane, surid gaasimürgistusse. Majas viibinud vanemad ja üks kaheaastane laps õnnestus päästa ning nad toimetati haiglasse.

Probleem võis peituda ventilatsioonis

Kakumäe elanik Hannes räkis portaalile Sputnik Eesti sellest, mida ta asumis juhtunust kuulnud oli. Temal on kodus samuti gaasikatel, aga enda pärast ta ei karda, kuna kutsub igal aastal kohale asjaomase teenistuse, kes viib läbi gaasiühenduste kontrolli ja teeb seadmete hoolduse. 

Житель района Какумяэ Ханнес
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kakumäe elanik Hannes

"Mingeid muutusi gaasivarustuses ei ole meil olnud. Ma kuulsin, et neil inimestel oli probleeme ventilatsiooniga. Aga kui täpsemalt, siis ventilatsioonitoru ütles üles, vingugaas hakkas otse majja imbuma," ütleb Hannes.

Tema sõnul tulid Päästeameti töötajad pärast juhtunut temagi koju kontrolli tegema. Hannesel kodus mingeid probleeme ei tuvastatud, tema gaasiseadmestiku paigaldus vastab kõigile sellekohastele nõuetele.

Uurimine aitab tuvastada täpse põhjuse

Naaber Dmitri elab Vismeistri tänaval juba kaksteist aastat. Ta teatas portaalile Sputnik Eesti, et selles piirkonnas on paigaldatud gaasitrass ja gaasitarned on tsentraliseeritud.

"Ühed ütlevad, et naabritel tekkis üldine gaasileke, teised aga ütlevad, et kõiges on süüdi vingugaas. Gaasilekke saab tuvastada, aga vingugaas on väga salakaval, seda on võimatu näha või tajuda," ütles ta.

Tallinnast leiti kahe lapse gaasimürgistuse kahtlusega surnukehad >>

Dmitri on kindel, et juhtunu uurimine aitab asetleidnu tõelise põhjuse kindlaks teha. Tema kodus on gaasiseadmega ruum viidud väljapole maja piire ja mingisuguseid probleeme seadmetega ei ole kunagi esinenud. Igal aastal kutsub Dmitri kohale spetsialistid, kes teostavad katla plaanipärase hoolduse.

Naabrid tahavad paigaldada vingugaasiandurid

Jekaterina oma naabritega suhelnud ega nendega isiklikult tuttav ei olnud, kuid teab, et selles majas elasid nad juba üsna ammu. Räägitakse, jätkab ta, et lapsed surid just vingugaasi läbi.

"Neil olevat nagu olnud probleeme ventilatsiooniga, kas oli väljalasketoru valesti paigaldatud või oli see aja jooksul paigast nihkunud," ütleb Jekaterina.

Naabrinaine teatas, et kuulu järgi näitas kannatanud perekonna katel mingit riket, andis veateate ja lülitus neljal korral välja, aga nad ei pööranud sellele erilist tähelepanu. Tema sõnul kontrollisid spetsialistid pärast juhtunut kõik majad elamurajoonis üle, kuid midagi ohtlikku ei avastatud. Mõnedes majades registreeriti gaasilekked, ent need olid imeväikesed.

Жительница района Какумяэ Екатерина
© Sputnik / Вадим Анцупов
Jekaterina oma naabritega suhelnud ega nendega isiklikult tuttav ei olnud

Jekaterina ütles, et kaheaastane laps on raskes seisundis reanimatsioonis, vanemad on samuti haiglas, kuid nende elud ohus ei ole. Nüüd on kõik naabrid mõelnud sellele, et paigaldada oma kodudesse vingugaasiandurid, lisas ta.

Päästjad kutsuvad üles õigeaegselt kontrollima gaasiseadmete korrasolekut

Seoses tragöödiaga pöördus Eesti Päästeamet riigi elanike poole üleskutsega mitte unustada, et majapidamise gaasiseadmeid tuleb tingimata vähemalt kord aastas kontrollida ja hooldada.

Esimeste gaasilekke tunnusmärkide ilmnemisel tuleb viivitamatult avada uksed ja aknad ning kohale kutsuda vastav tehniline teenistus lekkekoha väljaselgitamiseks.

Kannatanutel ilmnevad majapidamisgaasi-mürgistuse tunnuste ilmnedes tuleks otsekohe kutsuda kiirabi. Gaasimürgistuse tunnusteks on oksendamine, peapööritus, peavalu, topeltnägemine ja unisus.

Vaata videost, mis juhtub organismiga, kui inimene vingugaasi sisse hingab:

400
Tagid:
vingugaas, reportaaž, tragöödia, gaas, surm, lapsed, Sputnik Eesti, Kakumäe, Eesti, Tallinn
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde
Kasahstani lennufirma Bek Air lennuk kukkus majja

Kasahstani lennufirma Bek Air lennuk kukkus majja

(Uuendatud 11:36 27.12.2019)
Almatõst Nur-Sultani suundunud reisilennuk Fokker 100 sattus õhutõusul õnnetusse ja kukkus elurajooni kohal alla. Lennuõnnetuse tagajärjel sai surma kümneid inimesi.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. Lennukompanii Bek Air lennuk, mille pardal viibis 95 reisijat ja 5 meeskonnaliiget, hukkus kell 7.22 kohaliku aja järgi, kirjutab Sputnik Kasahstan viitega Kasahstani tööstus- ja taristuarendusministeeriumile.

Õnnetus juhtus peaaegu kohe pärast väljalendu Almatõst. Lennuk kaotas õhkutõusul kõrgust, läbistas betoontara ja sööstis kahekorruselisse elumajja.

Sündmuskohale saabusid päästjad, meedikud ja õiguskaitseorganite töötajad. Eriolukordade komitee andmetel oli kaasatud kokku 976 inimest ja 70 masinat, kiirabibrigaade oli 33.

View this post on Instagram

Докладываем, что от оператора диспетчерской службы аэропорта г.Алматы поступила информация о том, что воздушное судно авиакомпании «Бек Эйр» сообщением «Алматы - Нур-Султан» пропал с радара после взлёта. Количество пассажиров - 100. Количество экипажа - 5. Тип BC: «Фоккер-100». В настоящее время поступила информация от дежурного ЛОП в аэропорту г.Алматы о том, что в районе посёлка «Кызыл ту» разбился самолёт. На место происшествия выехала СОГ ЛОП в аэропорту г. Алматы и Авиационный транспортный прокурор Г.Алматы. О дальнейших результатах места происшествия сообщим дополнительно. #сергекновости#sergek_kaz#сергекалматы#сергекшымкент#сергек#сергекастана#оскеменсергек#штраф#новостиказахстана#казахстан#новости#алматы#крушениесамолета#трагедияалматы#крушениесамолетаалматы#новости24

A post shared by СЕРГЕК |КРУПНЫЙ ИНФО ПОРТАЛ 🇰🇿 (@sergek_kaz) on

Esialgsetel andmetel on katastroofi tagajärjel hukkunud 14 inimest, üle 30 on saadetud haiglatesse, paljude seisund on äärmiselt raske.

Kasahstani peaministri Askar Mamini korraldusel on katastroofi uurimiseks moodustatud valitsuskomisjon, kuhu kuuluvad tööstus- ja taristuarendusminister ning muude riigiasutuste esindajad.

Kasahstani president Kasõm-Žomart Tokajev väljendas Bek Airi lennuki allakukkumise tagajärjel hukkunute omastele kaastunnet ja lubas, et kõik süüdlased saavad karmi karistuse.

Kõik seda tüüpi lennukite lennud on peatatud. Juhtumi üksikasjadega kursis olemiseks jälgige Sputnik Kasahstani uudisvoogu.

Lugege lisaks: 

Tagid:
hukkunud, lennuõnnetus, lennukatastroof, Kasahstan
Samal teemal
An-12 hukk Ukrainas nõudis viis inimelu — lennuõnnetuse üksikasjad
Videokaadrid Kuuba lennuõnnetuse paigalt
Poola välisministeerium nõuab vabandamist Smolenski lennuõnnetuse mälestamise eest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega