Eesti sportlaste narkomaffia võeti USA-s vahele, illustreeriv foto

Karateklubi juhatuse liige: olin Eesti sportlaste vahistamisest šokeeritud

403
(Uuendatud 22:47 27.09.2018)
Oma arvamust Eesti tuntud sportlaste vahistamisest kahtlustatuna narkootikumidega kauplemises ja rahapesus ning mitmesuguste võitluskunstide esindajatega seotud iganenud stereotüüpide kohta nõustus portaalile Sputnik Eesti avaldama karateklubi Iman juhatuse liige Vadim Gri.

TALLINN, 27. september — Sputnik, Deniss Pastuhhov. USA narkovastase võitluse ameti (DEA) salaoperatsiooni käigus avastati uimastiäri tugevatoimelise narkootikumi fentanüüliga ja rahapesu, mille eestvedamises kahtlustatakse kaht Eesti tuntud karatetreenerit – Amid Magerramovit ja Jevgeni Bõkovit.

DEA pöördus juulis New Yorgi kohtu poole Jevgeni Bõkovi, Amid Magerramovi ja ka Nikolai Niftalijevi ja Vitali Voronjuki vahistamismääruse saamiseks. 4. septembril peeti kõik neli politsei poolt Eestis kinni ja praegusel ajal ootavad nad USA-le väljaandmist.

Eesti sportlaste narkomaffia võeti USA-s vahele >>

Bõkov ja Magerramov töötasid viimasel ajal treeneritena karateklubis Iman. Sputnik Eesti palus kommentaari klubi juhatuse liikmelt Vadim Grilt, kes ütles, et tunneb Bõkovit ja Magerramovit väga ammu ja uudis tema kolleegide vahistamisest ja väidetavast osalusest kriminaalses tegevuses osutus tema jaoks šokeerivaks ootamatuseks.

Venemaa peaminister Dmitri Medvedev
© Sputnik / Александр Астафьев

"Ma elasin läbi šoki, jahmatuse ja hirmu. Jahmatuse selle üle, et ei olnud mingeid sündmusi, mitte mingisuguseid vihjeid, mis võinuks olla seotud sellega, milles neid kahtlustatakse," märkis ta.

Vadim Gri on kindel, et juhul kui ajalehes kirjeldatud juhtum koos seal esinevate sadade tuhandete eurode suuruste rahasummadega on tõesti elus aset leidnud, siis poleks klubil Iman, nagu ka treeneritel olnud mingisuguseid rahalisi raskusi: "Treenerite endi rahaline olukord ei olnud sugugi roosiline – see on fakt, meie organisatsioonil oli keeruline olukord – see on fakt. Kas niiviisi oleks olnud, kui nad oleks pööritanus suuri rahasummasid?!"

Gri tunneb oma sõnul Amid Magerramovit ja Jevgeni Bõkovit peaaegu kogu oma elu ja tunneb neid professionaalsete treeneritena ning omal ajal kaalukate saavutustega heade sportlastena.

"Amid on Tallinnas üldiselt tuntud kui superhea lastetreener. Tuhat inimest on meie organisatsioonist läbi käinud ja lapsevanemate tänusõnu nende treenerite aadressil olen ma isiklikult tõdenud ja kuulnud palju kordi," lausus Gri.

Tal on juhtunu üle kurb meel, kuna oletab, et see uudis avaldab igal juhul negatiivset mõju klubile Iman ja veelgi enamgi võitluskunstidesse suhtumisele Eestis tervikuna.

Eesti pole fentanüüliprobleemiga üksi >>

"Seda ei tahaks mitte sugugi. Ma kutsun inimesi üles loobuma stereotüüpidest, et igasugune käsivõitlus tähendab tingimata kuritegevust. Sest see ei ole üldsegi nii. Teil tasuks näha meie sportlasi, ausalt. Need on noored ja intelligentsed poisid. Neil ei ole midagi ühist nende tobedate stereotüüpidega, mis eksisteerivad nõukogudejärgses ruumis justkui 90. aastate ripatsina: poksija on bandiit, karateka vägivallatseja ja mõrtsukas. Sugugi ei tahaks, et kahtlustustest niisuguses stereotüübid välja kujuneksid," nentis Gri.

"Ma olen kindel, et tegemist on kas eksituse või siis fabritseeritud looga. Ma ei usu seda süžeed krimifilmist, minu kolleegid on täiesti teistsuguse moraalse positsiooniga, teiste prioroteetidega ja eluväärtustega mehed," on Gri veendunud.

Ta lausus, et tänasel päeval on pool Eesti koondise kadettidest ja juunioridest pärit klubist Iman. Ja kahe treeneri kaotus on klubi jaoks tohutu kaotus – moraalne, füüsiline ja rahaline. Vadim Gri ise kavatseb kujunenud olukorras oma tegutsemist jätkata.

"Poistel tuleb valmistuda tähtsateks välismaisteks võistlusteks, läbida valikvoor maailma ja Euroopa meistrivõistlustele ning mitte anda voli emotsioonidele. Ma ei ole ainult treener, vaid ka mentor. Me võimaldame poistele tee, mida mööda nad soovi korral edasi lähevad ja meie teel ei ole kohta kuritegevusele," ütles Vadim Gri.

Otsuse kahtlusaluste süü või süütuse kohta saab langetada ainult kohus, kellel tuleb kaaluda süüdistuse tõendusmaterjalide piisavust. Juurdluse üksikasju esialgu ei avaldata. Sputnik Eesti jääb selle kohtuasja kulgu jälgima.

403
Tagid:
karateklubi, sportlased, fentanüül, treener, narkootikum, rahapesu, kinnipidamine, sport, Iman, DEA, Vadim Gri, Amid Magerramov, Jevgeni Bõkov, Eesti, USA
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde
Kasahstani lennufirma Bek Air lennuk kukkus majja

Kasahstani lennufirma Bek Air lennuk kukkus majja

(Uuendatud 11:36 27.12.2019)
Almatõst Nur-Sultani suundunud reisilennuk Fokker 100 sattus õhutõusul õnnetusse ja kukkus elurajooni kohal alla. Lennuõnnetuse tagajärjel sai surma kümneid inimesi.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. Lennukompanii Bek Air lennuk, mille pardal viibis 95 reisijat ja 5 meeskonnaliiget, hukkus kell 7.22 kohaliku aja järgi, kirjutab Sputnik Kasahstan viitega Kasahstani tööstus- ja taristuarendusministeeriumile.

Õnnetus juhtus peaaegu kohe pärast väljalendu Almatõst. Lennuk kaotas õhkutõusul kõrgust, läbistas betoontara ja sööstis kahekorruselisse elumajja.

Sündmuskohale saabusid päästjad, meedikud ja õiguskaitseorganite töötajad. Eriolukordade komitee andmetel oli kaasatud kokku 976 inimest ja 70 masinat, kiirabibrigaade oli 33.

View this post on Instagram

Докладываем, что от оператора диспетчерской службы аэропорта г.Алматы поступила информация о том, что воздушное судно авиакомпании «Бек Эйр» сообщением «Алматы - Нур-Султан» пропал с радара после взлёта. Количество пассажиров - 100. Количество экипажа - 5. Тип BC: «Фоккер-100». В настоящее время поступила информация от дежурного ЛОП в аэропорту г.Алматы о том, что в районе посёлка «Кызыл ту» разбился самолёт. На место происшествия выехала СОГ ЛОП в аэропорту г. Алматы и Авиационный транспортный прокурор Г.Алматы. О дальнейших результатах места происшествия сообщим дополнительно. #сергекновости#sergek_kaz#сергекалматы#сергекшымкент#сергек#сергекастана#оскеменсергек#штраф#новостиказахстана#казахстан#новости#алматы#крушениесамолета#трагедияалматы#крушениесамолетаалматы#новости24

A post shared by СЕРГЕК |КРУПНЫЙ ИНФО ПОРТАЛ 🇰🇿 (@sergek_kaz) on

Esialgsetel andmetel on katastroofi tagajärjel hukkunud 14 inimest, üle 30 on saadetud haiglatesse, paljude seisund on äärmiselt raske.

Kasahstani peaministri Askar Mamini korraldusel on katastroofi uurimiseks moodustatud valitsuskomisjon, kuhu kuuluvad tööstus- ja taristuarendusminister ning muude riigiasutuste esindajad.

Kasahstani president Kasõm-Žomart Tokajev väljendas Bek Airi lennuki allakukkumise tagajärjel hukkunute omastele kaastunnet ja lubas, et kõik süüdlased saavad karmi karistuse.

Kõik seda tüüpi lennukite lennud on peatatud. Juhtumi üksikasjadega kursis olemiseks jälgige Sputnik Kasahstani uudisvoogu.

Lugege lisaks: 

Tagid:
hukkunud, lennuõnnetus, lennukatastroof, Kasahstan
Samal teemal
An-12 hukk Ukrainas nõudis viis inimelu — lennuõnnetuse üksikasjad
Videokaadrid Kuuba lennuõnnetuse paigalt
Poola välisministeerium nõuab vabandamist Smolenski lennuõnnetuse mälestamise eest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega