Haigete hobuste lihaga kaubeldi kõikjal Euroopas, illustratiivne foto

Haigete hobuste lihaga kaubeldi kõikjal Euroopas

243
(Uuendatud 14:09 18.07.2017)
Ka Eesti kauplustesse ja kiirsöögikohtadesse võis kvaliteetse loomaliha sildi all sattuda haigete hobuste liha – politsei avastas üleeuroopalise ulatusega kriminaalse ettevõtte

TALLINN, 17. juuli – Sputnik, Aleksei Toom. Ka eestimaalaste poolt viimastel aastatel kiirsöögikohtadest ostetud ja ära söödud burgerid võisid olla valmistatud hoopiski mitte looma-, vaid hobuselihast. Hispaania võimud ja Europol paljastasid üleeuroopalise kuritegeliku organisatsiooni, mis turustas loomaliha pähe vanade ja haigete hobuste liha.

Europoli peakorteri pressiteatest ei selgu, kui kaua, millistes kogustes ja millistes riikides kahtlustatavad loomaliha pähe hobuseliha turustasid. Siiski võib arvata, et selline skeem ei saanud toimida eriti kaua, sest toiduainete kvaliteedikontrolli süsteem Euroopa riikides on üsna operatiivne ja efektiivne.

Kuritegeliku organisatsiooni esimene "jälg" avastati 2013. aastal Iirimaal, kus võimud leidsid loomalihaburgerist hobuseliha. Hobuseliha omakorda sisaldas tugevatoimelist valuvaigistava, põletikuvastase ja palavikku alandava toimega preparaati fenüülbutasoon, mille olemasolu andis alust arvata, et hukatud loom oli haige.

Eesti ja Euroopa Liidu kaubanduspartnerid >>

Iirlaste alustatud uurimine hõlmas kümneid liha ja külmutatud toiduaineid käitlevaid ettevõtteid ja kiirtoidurestoranide kette, mille töötajad aitasid uurimisel lõpuks välja jõuda konkreetse inimese – hollandlaseni, kelle nime Europoli pressiteenistus ei nimeta. Teada on vaid, et hobusekasvatajate ringkondades on ta üsna tuntud tegelane, kuid tema asukohast ei teadnud politsei tol ajal midagi konkreetset.

Rahvusvaheline kriminaalne ettevõte

Seega muutus uurimine kiiresti rahvusvaheliseks ja selle ulatus kasvas sedavõrd, kuidas politseile selgus kuritegeliku organisatsiooni haare.

Uurimisele panid punkti Hispaania õiguskaitseorganid 2016. aastal. 

Hispaania rahvuskaardi keskkonnakaitseteenistus viis läbi operatsiooni "Gasell" (miks just gasell sai hobustehukkajate tegevust tõkestava operatsiooni sümboliks, jääb selgusetuks). Hispaanlased räägivad, et neid tegi ärevaks ülemäärane aktiivsus hobuselihaturul. Kaardiväelased avastasid läbiviidud läbiotsimiste ja kontrollimiste käigus petuskeemi, milles osalejad hukkasid kahes tapamajas haigeid ja kurnatud hobuseid ja teisi loomi, mille kohta oli algdokumentides märgitud, et nende liha on "toiduks kõlbmatu".

Eestis ja Rootsis on müügil ohtliku nakkusega tomatid >>

Hobuseid toodi tapamajadesse Portugalist ja paljudest kohtadest Põhja-Hispaanias. Liha töödeldi ja saadeti siis edasi Belgiasse, mida peetakse Euroopa Liidu üheks peamiseks hobuseliha eksportööriks. Selleks, et varjata nii loomade, kui ka liha päritolu, võltsiti saatedokumente ja "manipuleeriti" isegi hukatud loomade mikrokiipe. On selge, et sellise suurusjärgu "ettevõte" vajas eraldi "tsehhi" võltsdokumentide valmistamiseks ja logistika korraldamiseks.

Hispaania rahvuskaardil õnnestus Iiri politsei alustatu lõpule viia — nad tuvastasid "tuntud" kollandlase, kellele heidetakse ette, et nii iirlased, kui ka teiste Euroopa riikide elanikud sõid haigete hobuste liha sisaldanud burgereid. Ettevõtte arvatav eestvedaja elas jõukal järjel Hispaania linnas Alicantes, kust ta juhtis hobuste kokkuostu ja nende liha müügioperatsioone. Igas riigis, kust haigeid hobuseid kokku osteti või kus loomaliha sildi all hobuseliha varuti oli liidril oma usaldusisik, kes kureeris talle alluvat "rahvuslikku turgu".

Kurjategijate haare oli lai

Europoli teatel jõudsid uurijad järeldusele, et Hispaania oli vaid hollandlase kontrollitava üleeuroopalise võrgustiku väike element. Pealik ise vahistati Belgias kohalike võimude ja Hispaania rahvuskaardi jõupingutuste tulemusena.

Mais kaubavahetus hoogustus >>

Vahistamisi pandi toime ka Prantsusmaal, Portugalis, Itaalias, Rumeenias, Šveitsis ja Ühendkuningriigis.

Kokku vahistati selle Hispaania rahvuskaardi ja Europali edulaooks saanud suure kriminaalasja raames 66 isikut, nende pangakontod blokeeriti, nendelt võeti ära kalleid liiklusvahendeid ja muud väärtusliku vara.

Eestit ega teisi Balti riike Europoli teates ei mainita, kuid märgitakse, et võltsitud dokumentidega hobuselihapartiisid võis nende aastate jooksul sattuda kõikidesse EL riikidesse ja ka väljapoole EL piire, mida kinnitavad Hispaanias ja teistes Euroopa riikides asuvates tapamajades ja lihatöötlemisettevõtetes võetud proovid. Kahtlustatavad eelistasid turustada sellist liha väljaspool Hispaaniat.

Kaubavahetuse kasv jätkub >>

Lihaäriga tegelevatel Eesti ettevõtetel tasuks ilmselt meenutada, kas ka neilgi pole tulnud tegemist teha Hollandi ärimehega, kes soovis kokku osta vanu ja haiged hobuseid võis siis, vastupidi, pakkus müüa "kvaliteetset" loomaliha.

243
Tagid:
loomaliha, kiirtoit, haige, hobune, kuritegevus, liha, Europol, Hispaania, Euroopa
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde
Kasahstani lennufirma Bek Air lennuk kukkus majja

Kasahstani lennufirma Bek Air lennuk kukkus majja

(Uuendatud 11:36 27.12.2019)
Almatõst Nur-Sultani suundunud reisilennuk Fokker 100 sattus õhutõusul õnnetusse ja kukkus elurajooni kohal alla. Lennuõnnetuse tagajärjel sai surma kümneid inimesi.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. Lennukompanii Bek Air lennuk, mille pardal viibis 95 reisijat ja 5 meeskonnaliiget, hukkus kell 7.22 kohaliku aja järgi, kirjutab Sputnik Kasahstan viitega Kasahstani tööstus- ja taristuarendusministeeriumile.

Õnnetus juhtus peaaegu kohe pärast väljalendu Almatõst. Lennuk kaotas õhkutõusul kõrgust, läbistas betoontara ja sööstis kahekorruselisse elumajja.

Sündmuskohale saabusid päästjad, meedikud ja õiguskaitseorganite töötajad. Eriolukordade komitee andmetel oli kaasatud kokku 976 inimest ja 70 masinat, kiirabibrigaade oli 33.

View this post on Instagram

Докладываем, что от оператора диспетчерской службы аэропорта г.Алматы поступила информация о том, что воздушное судно авиакомпании «Бек Эйр» сообщением «Алматы - Нур-Султан» пропал с радара после взлёта. Количество пассажиров - 100. Количество экипажа - 5. Тип BC: «Фоккер-100». В настоящее время поступила информация от дежурного ЛОП в аэропорту г.Алматы о том, что в районе посёлка «Кызыл ту» разбился самолёт. На место происшествия выехала СОГ ЛОП в аэропорту г. Алматы и Авиационный транспортный прокурор Г.Алматы. О дальнейших результатах места происшествия сообщим дополнительно. #сергекновости#sergek_kaz#сергекалматы#сергекшымкент#сергек#сергекастана#оскеменсергек#штраф#новостиказахстана#казахстан#новости#алматы#крушениесамолета#трагедияалматы#крушениесамолетаалматы#новости24

A post shared by СЕРГЕК |КРУПНЫЙ ИНФО ПОРТАЛ 🇰🇿 (@sergek_kaz) on

Esialgsetel andmetel on katastroofi tagajärjel hukkunud 14 inimest, üle 30 on saadetud haiglatesse, paljude seisund on äärmiselt raske.

Kasahstani peaministri Askar Mamini korraldusel on katastroofi uurimiseks moodustatud valitsuskomisjon, kuhu kuuluvad tööstus- ja taristuarendusminister ning muude riigiasutuste esindajad.

Kasahstani president Kasõm-Žomart Tokajev väljendas Bek Airi lennuki allakukkumise tagajärjel hukkunute omastele kaastunnet ja lubas, et kõik süüdlased saavad karmi karistuse.

Kõik seda tüüpi lennukite lennud on peatatud. Juhtumi üksikasjadega kursis olemiseks jälgige Sputnik Kasahstani uudisvoogu.

Lugege lisaks: 

Tagid:
hukkunud, lennuõnnetus, lennukatastroof, Kasahstan
Samal teemal
An-12 hukk Ukrainas nõudis viis inimelu — lennuõnnetuse üksikasjad
Videokaadrid Kuuba lennuõnnetuse paigalt
Poola välisministeerium nõuab vabandamist Smolenski lennuõnnetuse mälestamise eest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega