Egiptuse lennujaama turvateenistus kontrollib turisti pagasit

Turistid tulevad tagasi vaid ohutusse Egiptusesse

46
Jätkates lennukiga A321 lennureisil 224 Venemaa kodanikuga toimunud katastroofi omapoolset uurimist transpordivad Egiptuse võimud lennukirususid Kairosse.

TALLINN, 8. veebruar — Sputnik. Lennuühenduse taastamine Egiptusega ja tuhandete vene turistide naasmine sõltub A321-ga toimunud lennukatastroofi uurimise lõpuleviimisest. Sellest teatas Venemaa suursaadik Kairos Sergei Kirpitšenko.

„Ma arvan, et nii võib öelda küll," ütles Venemaa suursaadik vastuseks RIA Novosti küsimusele, kas võib öelda, et lennuühendus Egiptusega ja turistidevoo taastumine sellesse riiki sõltub A321-ga toimunud lennukatastroofi uurimise lõpuleviimisest. Lennuk kukkus alla möödunud aasta 31. oktoobril Siinai poolsaare kohal. Lennuettevõttele „Kogalõmavia" kuuluva Airbus A321 pardal, mis oli teel Sharm el Sheikh'ist Sankt Peterburgi, oli 217 reisijat ja seitse meeskonnaliiget. Kõik nad hukkusid. Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) juht Aleksandr Bortnikov teatas, et see oli terroriakt.

Vene lennukite lennud Egiptusesse, samuti turistidevool Venemaalt sellesse araabia riiki peatati. Terroristel õnnestus hirmutada paljusid, puhkusereisist iidsete püramiidide juurde loobusid tuhanded potentsiaalsed turistid ka teistest riikidest.

Laineri rusud viiakse välja kahe nädalaga

Uurimine lõpuleviimiseks lennuki rusude transportimine Kairosse algas eelmisel neljapäeval 4. veebruaril. Egiptuse tsiviillennunduse minister Hussam Kamal'i sõnul võtab protsess aega kaks nädalat.

„Nii nagu mina aru saan, ei ole kõikide lennuki fragmentide äravedu… käesoleval ajal päevakorral. See otsustatakse täiendavalt, koos egiptlastega," ütles Venemaa suursaadik.

Venemaa diplomaatilise esinduse juhi, suursaadik Kirpitšenko sõnul „on infoväljas palju versioone ja katseid seletada, mis nimelt toimus lennukiga A321 Siinai kohal."

„Kuid on ka täiesti selgeid fakte. Nagu teada, avaldas õnnetuse vene versiooni president Putin. Sellest ajast saadik ei ole midagi muutunud. Otse vastupidi, see, mida ütles president, on leidnud uut kinnitust."

Selleks, et vene turistid tagasi tuua, on Egiptuse võimud paljuks valmis. Nii näiteks ei välista nad Venemaa turvaekspertide viibimist lennujaamade turvakontrollitsoonides. „See küsimus (Venemaa turvaekspertide viibimine lennujaamade turvakontrollitsoonides) on arutluse all… Nagu mina asjast aru saan, ei välista nad üldse sellist võimalust," ütles suursaadik Kirpitšenko.

Egiptus nõustus kõigega

Egiptuse lennundusvõimud vastasid nõustumisega enamikule Venemaa täiendavatele soovitustele turvalisuse tõstmiseks araabia riigi lennujaamades. Rosaviatsija formuleeris jaanuari lõpul ja saatis Egiptuse lennundusvõimudele täiendavad soovitused lennundusalase turvalisuse meetmetest, „mille ellurakendamine," nagu märgitakse ametkonna pressiteates, „nõuab täiendavat ressursside ja ajakulu."

„See nimekiri on üsna pikk ja põhjalik. Egiptuse pool on enamikule märkustele, niivõrd, kuivõrd see oli nende võimuses, loomulikult, vastanud. Neid vastuseid uuritakse ja nagu ma aru saan, on need vastused suures osas täiesti rahuldavad", ütles Venemaa EAV diplomaatilise esinduse juht.

„Me teeme terrorismivastase võitluse valdkonnas koostööd, kusjuures see on mitmetasandiline koostöö: teabevahetus, personali koolitamine, terrorismivastaste tehnoloogia edastamine, kui soovite ja sellesse üritusse on kaasatud mitte kaks ega neli, vaid rohkem ametkondi. Egiptlased on sellest väga huvitatud ja me mõistame nende huvitatust täielikult".

Venemaa diplomaat märkis, et „egiptlased töötavad iseseisvalt ja välismaa partnerite abiga lennujaamade turvalisuse tugevdamise kallal."

„On vaieldamatu fakt, et nad on selles suunas juba astunud konkreetseid samme, nad kaasasid sellele tööle partnerina ühe briti firma ja tegutsevad ka iseseisvalt: ostavad täiendavat sisseseadet, mis võib turvalisust suurendada ja need kõik on muidugi positiivsed sammud, mis aitavad eesmärgile jõuda," lisas Sergei Kirpitšenko.

 

 

46