Forell

Eesti kalandusettevõtetelt nõutakse listeeriabakteri suhtes nulltolerantsi

94
(Uuendatud 16:55 24.10.2019)
Veterinaararstid löövad häirekella ja saadavad rangeid juhiseid kalatöötlejatele, kes kinnitavad vastuseks, et meetmed on tarvitusele võetud ja uued ettevalmistamisel. Listeeriabakterid põhjustavad nakatunutele raskeid haigusi ja isegi surma.

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik. Eesti veterinaar- ja toiduamet (VTA) nõuab riigi kahelt kalandusettevõttelt toodetes listeeriabakteri suhtes nulltolerantsi.

"Niinimetatud nulltolerants listeeria suhtes tähendab, et bakterit ei tohiks toodetes sisalduda," ütles ameti peadirektori asetäitja Olev Kalda.

Listeeria on kepikesekujuline Listeeria monocytogenes bakterite perekond. Mõned selle liigid põhjustavad loomadel ja inimestel nakkushaigust listerioosi. Selle nime on bakter saanud antiseptikute alusepanija Joseph Listeri järgi.

Veterinaar- ja toiduameti spetsialistide sõnul muteerus listerioosi põhjustanud bakter kalatootmisettevõttes M.V. Wool ja muutus agressiivsemaks. Teadaolevalt on ettevõtte tooteid süües varem nakatunud üheksa inimest, neist kaks surid aastatel 2014–2018.

Ettevõte kinnitusel on meetmed tarvitusele võetud

M.V. Wool pressiteate kohaselt on ettevõttel range kvaliteedikontroll. Alates 15. oktoobrist tegi M. V. Wool AS oma Harku tehases läbi täielikku desinfitseerimise ja steriliseerimise, milleks peatati kogu tootmine kaheks päevaks. Steriliseerimine toimus nii fileerimisosakonnas, kus listeeriaprobleemi kunagi polnud, kui ka viilutusosakonnas, kus bakter enne 1. juulit 2019 avastati.

Täiendava meetmena vähendab ettevõte alates 10. detsembrist külmsuitsu- ja soolatud toodete säilivusaega praeguselt 30-lt 24-le päevale. Lahendus puudutab looduslikke tooteid, milles ei kasutata listeeria paljunemist takistavaid säilitusaineid.

Ettevõte seletas viivitust uute meetmete rakendamisel sellega, et klientidega sõlmitud lepingud nõuavad sellistest muudatustest klientide teavitamist vähemalt üks kuu ette.

Alates 2019. aasta juulist võetud 63-st proovist pole listeeriabakterit tuvastatud. See lubab järeldada, et bakter likvideeriti, ollakse kalandusettevõttes veendunud.

M.V.Wool AS on 100% pereettevõte. Väikesest kalatöötlemisettevõttest on see kasvanud Eesti üheks suurimaks. 1997. aastal sõlmis ettevõte lepingu Norra ühe suurima forellikasvatajaga Leroy. Sellest ajast on 75% M.V.Wool AS toodangust forell. Ettevõtte 2017. aasta käive ulatus 127 miljoni euroni.

Ettevõtte põhiturg on Eesti, kuid toodangut eksporditakse ka Skandinaaviasse, Lõuna-Euroopasse, Hollandisse ja Jaapanisse.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et perearst Aleksandra Rautio sõnul tungivad listeeria bakterid inimkehasse nakatunud loomse või taimse toiduga."Erinevalt paljudest teistest bakteritest on listeeria keskkonnatingimustele vastupidav ja võib paljuneda ka külmikus."

Врач общей практики Александра Раутио
© Фото : из личного архива Александры Раутио
Perearst Aleksandra Rautio
Euroopa Haiguste kontrolli ja ennetuskeskuse (ECDC) andmetel on viimase kolme aasta jooksul Euroopas teatatud 47 listerioosijuhtumist. Nakkus on üheksal juhul põhjustanud inimese surma Soomes, Rootsis, Taanis, Austrias ja Ühendkuningriigis.

Tervisele ohtlikke baktereid on leitud külmutatud maisist, spinatist ja rohelistest ubadest, mida oli Euroopa kauplustesse vähemalt kaks aastat tarninud Ungari tehas. Ungari ametnike korraldusel kõrvaldati 2018. aasta juulis müügilt kõik selles ettevõttes toodetud külmutatud köögiviljatooted. Lisaks demonteeriti ja desinfitseeriti kogu tehase sisseseade.

Mõned Eesti ettevõtted ei hakanud riskima ja kutsusid võimaliku nakatumisohu tõttu tagasi osa oma tooteid kohalikest kauplustest. Nii toimisid näiteks Maahärra ja Härmavili.

Lugege lisaks:

94
Tagid:
VTA, nakkushaigus, bakter, kalandus, eesti
Samal teemal
Venemaa lubas Eesti firma oma kalaturule
Kaitseväelased sõid ära üle kahe tonni kala
Sabotaaž!! Sigade Aafrika katk jõudis Saaremaale
Koletisbakterite pealetung. Mis tapab Norras koeri?
Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik, illustreeriv foto

Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik

(Uuendatud 18:45 18.12.2019)
Mitusada tuntud kaubamärkide all tegutsevat ketiapteeki peatas protestimärgina ähvardava apteegireformi vastu täna oma töö.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Nii demonstreerisid ketiapteegid juba nüüd eestimaalastele 2020. aasta aprilliks kavandatud apteegireformi elluviimise võimalikke tagajärgi.

Sajad Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevad apteegid peatasid kolmapäeval, 18. detsembril oma töö kella kahest päeval kuni neljapäeva, 19. detsembrini. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20.

"Nimelt nii hakkab apteegivõrk pärast reformi välja nägema ja riigi vaatenurgast piisab sellest Eestis apteegiteenuste osutamiseks," seisab kirjas 293 apteeki esindava Eesti Apteekide Ühenduse avalduses.

"Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud," ütles ühendus juht Timo Danilov, viidates teisipäevasele hääletusele riigikogus, edastab ERR.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et reformi mõte seisneb selles, et apteegid viia apteegid välja suurte hulgimüüjate mõju alt, kuhu praegu kuulub kaks kolmandikku kõigist Eesti apteekidest. Pool aastat enne reformi jõustumist vastab uutele nõudmistele täiel määral ainult 170 apteeki, sega vaid kolmandik nende üldarvust.

Sulgemine ähvardab ühtekokku 329 apteeki, millest 250 asuvad alla 4000 elanikuga väikelinnades.

Ketiapteegid pakkusid välja kompromissettepaneku, lubades mitte avada uusi apteeke juhul, kui neil lubatakse juba olemasolevad apteegid enda omandusse jätta. Proviisorid selle ettepanekuga ei nõustunud, kuid teatasid valmisolekust läbirääkimisteks.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, streik, reform, apteek, tervis
Samal teemal
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Apteegid kasvatasid eelmisel aastal käivet
Apteegid võivad patsiente videosilla teel nõustada
Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed
Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest, illustreeriv foto

Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest

(Uuendatud 10:09 17.12.2019)
Nelja aasta jooksul on ravimite rahastus kasvanud enam kui 64 miljoni euro võrra. Eelkõige tuleb see uute innovaatiliste ravimite lisandumisest haigekassa loeteludesse, aga ka kasvavast nõudlusest.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. See summa katab ka uued lisanduvad valdkonnad, mida alates 2019. aastast rahastab haigekassa (vaktsiinid, HIV infektsiooni ravimid jms).

2019. aastal kulub haigekassal soodusravimite hüvitamisele 145 miljonit eurot ja haiglaravimitele 73 miljonit eurot. Selle raha eest saavad apteegist soodusravimeid 860 000 inimest ning haiglaravimeid ligi 25 000 patsienti, teatab Haigekassa

Kuigi ravimite rahastus on aasta aastalt kasvanud, kulub ka inimestel üha rohkem raha ravimite peale. Paljuski on see tingitud inimeste valikust ravimi ostmisel.

Tulenevalt valikust on inimestel võimalik ainuüksi ühe ravimi pealt säästa kümneid eurosid aastas. Eesti inimeste ravimiarved väheneksid kolmandiku jagu, kui nad ostaksid odavamaid sama toimeainega ravimeid.

Piirhinnast kallimate ravimite ostmine on jätkuvalt liiga suur ja kasvab koos ravimikasutuse tõusuga. Eelmisel aastal maksid inimesed 14,6 miljoni euro eest kinni ravimite piirhindu ületavaid summasid, näitab statistika. Selle aasta esimese kolme kvartaliga on üle makstud 11,2 miljonit eurot. 

Geneeriliste ravimite tootjad peavad enne turule tulekut uuringutega tõestama, et nende toimeaine on täpselt samad nagu originaalravimil.

Originaalravimi ainus eelis geneerilise ravimi ees ongi see, et tema kaubamärk on ostjatele juba tuttav ning seetõttu usaldab tarbija seda rohkem. Nõuded ravimite toimele on täpselt samad.

Apteekritel on kohustus pakkuda inimesele toimeainepõhise retsepti korral soodsaimat ravimit. Haigekassa tegi eelmise aasta põhjal arstiabi uuringu, kust selgus, et lausa kümnest inimesest neljale ei pakuta toimeainepõhist retsepti.

Inimesed ei ole alati oma võimalustest teadlikud, seega on apteekritel meie ühise raviraha kokkuhoidmisel jätkuvalt väga suur roll.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Inimestele tuletab Haigekassa veelkord meelde, et haigust ravib ravimi toimeaine, mitte kaubamärk. Kõik sama toimeainega ravimid toimivad ühtemoodi ning on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud.

Sputnik Eesti on kirjutanud, Haigekassa nõuab igal aastal tagasi miljoneid tervishoiuteenuste eest makstud eurosid. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Lugege lisaks: 

Tagid:
tervishoid, hüvitis, Eesti Haigekassa, ravim, apteek
Samal teemal
Sotsiaalministeeriumis valmib must stsenaarium perearstide patsientidele
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Eesti liitub rahvusvahelise ravimite ehtsuse kontrolliga
Kas ravimiseaduse muutmine päästaks Eesti apteegid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega