Nordica hoiatab: lennureisi Kiiev–Tallinn reisijad võisid leetritesse nakatuda, pilt on illustratiivne

Nordica hoiatab: lennureisi Kiiev–Tallinn reisijad võisid leetritesse nakatuda

116
(Uuendatud 17:22 29.05.2019)
Eesti riikliku lennufirma Nordica reisil Kiievist Tallinna oli lennuki pardal leetritesse nakatunud reisija, kes võis saada nakkusallikaks oma naabritele.

TALLINN, 29. mai — Sputnik. Lennufirma Nordica on saatnud oma klientidele hoiatuskirjad selle kohta, et nad võisid lennul Ukraina pealinnast Eesti pealinna leetrite viirusega nakatuda. Oma kirjas viitab Nordica Eesti Terviseameti infole.

Ohtlik reisija Kiievist

13. mail Kiievist Tallinna saabunud reisil LO8312 viibis viiruse peiteperioodil lennuki pardal leetritesse haigestunud reisija, kes võis osutuda tema naabritele lennureisil nakatumise allikaks.

Leetrite vastu vaktsineerituse puudumise korral või selle tõve läbipõdenult on parem oma arstiga ühendust võtta, et vaktsineerimine läbi teha. Terviseamet tuletab meelde, et leetrite peiteperiood ulatub 7 päevast 21 päevani.

Leetrite tüüpilisteks sümptomiteks on kehatemperatuuri tõus 38 kraadini ja kõrgemale, köha, mõningane nohu, silma sidekesta põletik ning 3–5 päeva pärast ka nahalööve.

Terviseamet palub lennureisi LO8312 reisijatel kuni 2. juunini sääraste sümptomite ilmnemise korral ühendust võtta oma perearstiga ja teatada talle kokkupuutest leetrihaigega lennureisil Kiiev–Tallinn.

Epidemioloog nimetas häbiasjaks, et Euroopas leetritesse surrakse >>

Lennufirmast Nordica teatati, et 29. maiks ei olnud veel tuvastatud leetritesse nakatumist selle lennu reisijate hulgas ja avaldati lootust, et ka 2. juuniks jääb olukord samaks.

Kiiev saboteerib rahvusvahelist leetrite likvideerimise tegevuskava

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, kuidas Venemaa Riigiduuma saadik, Venemaa Teaduste Akadeemia akadeemik Gennadi Oništšenko Sputniku pressikonverentsil "Müüdid leetritest ja kogu tõde vaktsineerimisest: mis ähvardab Euroopat ja SRÜ riike" kõneles sellest, millised Euroopa riigid nimelt on praegusel ajal leetrite kasvulavadeks.

Геннадий Онищенко
© Sputnik / Кирилл Каллиников
Venemaa Teaduste Akadeemia akadeemik Gennadi Oništšenko

Oništšenko sõnutsi, kui varem olid leetrite peamisteks levikuallikateks "liberaalsuselt meelestatud" Prantsusmaa ja Saksamaa, siis praegusel ajal lähtub põhiline oht Ukrainast, kuna tema valitsus ei osta piisavas koguses vaktsiini ega korralda riiklikul tasemel vaktsineerimiskontrolli.

"See on halb, kuna Ukraina on võtnud endale rahvusvahelise leetrite likvideerimisprogrammi kohustused ega täida neid," lausus akadeemik.

Meedik tuletas meelde, et väljaspool oma kodumaad töötab pea mitu miljonit Ukraina kodanikku. "See on tohutu suur kohort, kes pidevalt sinna-tänna sõidab ja on potentsiaalseks leetrite laialikandjaks," toonitas ta.

Eesti elab läbi tõelist sissemarssi Ukrainast
Eesti ehitusturg kukub ukrainlasteta käpuli, illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Самарин

Eestis registreeritud hooajatööliste seas hoiavad Ukraina elanikud kindlalt esikohta, suurendades igal aastal tööjõurände statistilistes diagrammides oma osakaalu. 2018. aastal moodustasid Ukraina ukrainlastest kodanikud, kes on pärast 2014. aastal Kiievis toimunud riigipööret läinud välismaale teenistust otsima, Eestis ligi kolm neljandikku kõigist hooajatöölistest.

2016. aastal moodustasid ukrainlased Eestis registreeritud hooajatöölistest 68,8%, 2017. aastal 74,4% ning 2018. aastal kasvas ukrainlaste osakaal 78,2%-ni. Ühtekokku oli Eestis 2018. aastal registreeritud 15 524 Ukraina töölist.

2018. aasta lõpuks oli hooajaline tööluba ja Eesti ajutine elamisluba juba enam kui 12 000 Ukrainast saabunud inimesel. Seda on kümme korda rohkem kui 2014. aastal. Ukrainlastest töötajaskonna arv hakkas Eestis järsult kasvama 2017. aastast, mil kehtestati viisavabadus Ukraina ja Euroopa Liidu vahel.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Leetrid: sümptomid ja ennetamine
116
Tagid:
hoiatus, Terviseamet, Eesti, Ukraina, Tallinn, Kiiev, leetrid
Teema:
Leetrid laastavad Euroopat (22)
Samal teemal
Nordica tühistas töötajate massilise haigestumise tõttu mitu lendu
Nordica juht pani ameti maha
Leetrid laastavad Euroopat
Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik, illustreeriv foto

Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik

(Uuendatud 18:45 18.12.2019)
Mitusada tuntud kaubamärkide all tegutsevat ketiapteeki peatas protestimärgina ähvardava apteegireformi vastu täna oma töö.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Nii demonstreerisid ketiapteegid juba nüüd eestimaalastele 2020. aasta aprilliks kavandatud apteegireformi elluviimise võimalikke tagajärgi.

Sajad Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevad apteegid peatasid kolmapäeval, 18. detsembril oma töö kella kahest päeval kuni neljapäeva, 19. detsembrini. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20.

"Nimelt nii hakkab apteegivõrk pärast reformi välja nägema ja riigi vaatenurgast piisab sellest Eestis apteegiteenuste osutamiseks," seisab kirjas 293 apteeki esindava Eesti Apteekide Ühenduse avalduses.

"Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud," ütles ühendus juht Timo Danilov, viidates teisipäevasele hääletusele riigikogus, edastab ERR.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et reformi mõte seisneb selles, et apteegid viia apteegid välja suurte hulgimüüjate mõju alt, kuhu praegu kuulub kaks kolmandikku kõigist Eesti apteekidest. Pool aastat enne reformi jõustumist vastab uutele nõudmistele täiel määral ainult 170 apteeki, sega vaid kolmandik nende üldarvust.

Sulgemine ähvardab ühtekokku 329 apteeki, millest 250 asuvad alla 4000 elanikuga väikelinnades.

Ketiapteegid pakkusid välja kompromissettepaneku, lubades mitte avada uusi apteeke juhul, kui neil lubatakse juba olemasolevad apteegid enda omandusse jätta. Proviisorid selle ettepanekuga ei nõustunud, kuid teatasid valmisolekust läbirääkimisteks.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, streik, reform, apteek, tervis
Samal teemal
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Apteegid kasvatasid eelmisel aastal käivet
Apteegid võivad patsiente videosilla teel nõustada
Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed
Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest, illustreeriv foto

Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest

(Uuendatud 10:09 17.12.2019)
Nelja aasta jooksul on ravimite rahastus kasvanud enam kui 64 miljoni euro võrra. Eelkõige tuleb see uute innovaatiliste ravimite lisandumisest haigekassa loeteludesse, aga ka kasvavast nõudlusest.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. See summa katab ka uued lisanduvad valdkonnad, mida alates 2019. aastast rahastab haigekassa (vaktsiinid, HIV infektsiooni ravimid jms).

2019. aastal kulub haigekassal soodusravimite hüvitamisele 145 miljonit eurot ja haiglaravimitele 73 miljonit eurot. Selle raha eest saavad apteegist soodusravimeid 860 000 inimest ning haiglaravimeid ligi 25 000 patsienti, teatab Haigekassa

Kuigi ravimite rahastus on aasta aastalt kasvanud, kulub ka inimestel üha rohkem raha ravimite peale. Paljuski on see tingitud inimeste valikust ravimi ostmisel.

Tulenevalt valikust on inimestel võimalik ainuüksi ühe ravimi pealt säästa kümneid eurosid aastas. Eesti inimeste ravimiarved väheneksid kolmandiku jagu, kui nad ostaksid odavamaid sama toimeainega ravimeid.

Piirhinnast kallimate ravimite ostmine on jätkuvalt liiga suur ja kasvab koos ravimikasutuse tõusuga. Eelmisel aastal maksid inimesed 14,6 miljoni euro eest kinni ravimite piirhindu ületavaid summasid, näitab statistika. Selle aasta esimese kolme kvartaliga on üle makstud 11,2 miljonit eurot. 

Geneeriliste ravimite tootjad peavad enne turule tulekut uuringutega tõestama, et nende toimeaine on täpselt samad nagu originaalravimil.

Originaalravimi ainus eelis geneerilise ravimi ees ongi see, et tema kaubamärk on ostjatele juba tuttav ning seetõttu usaldab tarbija seda rohkem. Nõuded ravimite toimele on täpselt samad.

Apteekritel on kohustus pakkuda inimesele toimeainepõhise retsepti korral soodsaimat ravimit. Haigekassa tegi eelmise aasta põhjal arstiabi uuringu, kust selgus, et lausa kümnest inimesest neljale ei pakuta toimeainepõhist retsepti.

Inimesed ei ole alati oma võimalustest teadlikud, seega on apteekritel meie ühise raviraha kokkuhoidmisel jätkuvalt väga suur roll.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Inimestele tuletab Haigekassa veelkord meelde, et haigust ravib ravimi toimeaine, mitte kaubamärk. Kõik sama toimeainega ravimid toimivad ühtemoodi ning on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud.

Sputnik Eesti on kirjutanud, Haigekassa nõuab igal aastal tagasi miljoneid tervishoiuteenuste eest makstud eurosid. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Lugege lisaks: 

Tagid:
tervishoid, hüvitis, Eesti Haigekassa, ravim, apteek
Samal teemal
Sotsiaalministeeriumis valmib must stsenaarium perearstide patsientidele
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Eesti liitub rahvusvahelise ravimite ehtsuse kontrolliga
Kas ravimiseaduse muutmine päästaks Eesti apteegid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega