Iga allasurutud aevastusega tõuseb siserõhk hingetorus kümneid kordi

Teadlased avastasid seose aevastamise ja seksi vahel

202
(Uuendatud 13:25 25.02.2019)
Anonüümsetes jututubades on teadlased kokku lugenud 146 inimest, sealhulgas seitse arsti, kes arutasid orgasmist või seksuaalsetest mõtetest tingitud aevastuse probleemi üle.

TALLINN, 25. veebruar — Sputnik. Teadlased on arvutimodelleeringu abil välja arvutanud, et iga allasurutud aevastusega tõuseb siserõhk hingetorus kümneid kordi. Aevastus on organismi tingimatu refleks võõrkeha vastu ülemistes hingamisteedes. Mis juhtub, kui seda tagasi hoida, sellest on juttu RIA Novosti artiklis.

Aevastas, toibus – ja kips

Üks 38-aastane ameeriklane pigistas siis, aevastus peale tuli, nina kinni ja sulges suu, et vaiksemalt aevastada. Aga välja tuli hoopis hullemini. Kinnihoitud aevastusest kukus ta maha, veri kerkis kurku ja kõris tekkis tugev valu. Kõnelda aevastaja ei saanud, ainult kähises.

Bostoni ülikooli meditsiinikooli kliinikumi, kuhu kannatanu toimetati, arstid konstateerisid kõrirebendit. Niisugune trauma tekib autoõnnetuses või lõikuse tagajärjel, aga et aevastamise puhul? Sellega puutusid arstid kokku esimest korda. Teaduskirjanduses on kirjeldatud ainsat samalaadset juhtumit kuuskümmend aasta tagasi ja seegi ei äratanud usaldust.

Puhastusrefleks

Kui miski ärritab nina limaskesta, saadavad selle väga tundlikud närvirakud signaali vastavasse ajupiirkonda - "aevastuskeskusese". Kassidega tehtud laborikatsetes ja haigeid jälgides on kindlaks tehtud, et see paikneb piklikajus – selle ajupiirkonna kahjustustega loomad ja inimesed lakkasid aevastamast.

Aju saadab omakorda rinnalihastele käskluse "teha sügav hingetõmme", koguda kopsudesse maksimaalselt õhku ja seejärel järsult ja tugevalt lüheneda, et see välja lasta.

Nagu Iraanist, Suurbritanniast ja USA-st pärit teadlased arvutikatsetes näitasid, väljub õhk kopsudest hingetoru kaudu kiirusega umbes 123 meetrit sekundis, voolates umbes 470 liitrit minutis. Hingetorus ulatub siis rõhk 7500 paskalini ning nina- ja suuõõnes ligi 200 paskalini, voolu kiirus langeb seal kuni viiekümne meetrini sekundis.

Kui aevastust nina ja suud kinni surudes tagasi hoida, tõuseb rõhk järsult, mõningatel andmetel lausa 38-kordseks. See võib viia mitmesuguste kehasiseste traumadeni. Arstid soovitavad tungivalt seda mitte teha.

Teadlased nimetavad aevastust inimkeha kõige võimsamaks tahtmatuks toiminguks. 2004. aastal lõi üks õnnetu aevastus Chicago Cubsi pesapallitähe Sammy Sosa kaheks nädalaks rivist välja.

Tugevasti aevastades võib nikastada alaselja, tekitada enesele valutu nihkunud selgroolülisest, saada songa, südamelihase infarkti või mõne muu tõve.

Seks robotitega: tänapäeva Eesti kõige pakilisem küsimus>>

Teadlased rõhutavad: traumasid tuleb aevastamisel küll harva ette, kuid siiski tuleb olla ettevaatlik. Näiteks juhul, kui selg valutab, on parem toetuda mõlema käega lauaplaadile, see vähendab märgatavalt aevastamisel tekkivat koormust.

Seksist

Aevastamine käib kaasas nohu ja allergiaga. Tihtilugu tekib aevastus päikesevalgusest, kui inimene astub järsku viluvarjust heledasti valgustatud maalapile. Sellele juhtis tähelepanu juba Aristoteles üle kahe tuhande aasta tagasi. Nüüd nimetatakse seda footiliseks ehk valgusaevastusrefleksiks – usutakse, et seda esineb 18–32 protsendil elanikkonnast. Teatud osal inimestest on selleks geneetiline eelsoodumus.

Aevastusrefleks võib olla seotud stressiga. Indias on kirjeldatud juhtumit kümneaastase poisiga, kes aevastas viis päeva järjest, pidades vahet vaid uneajal ja siis, kui ta kõneles. Selgus, et õpetaja oli soovitanud lapse inglise keskkooli üle viia, kuid vanematel ei jätkunud selleks raha.

Rekord kulub 12-aastasele tütarlapsele Inglismaalt Donna Griffithsile. Tema aevastas aastail 1981–1983 iga paari minuti tagant 977 päeva järjest.

2008. aastal tõid kirurgid Mahmud Buchta ja John Radcliffe Suurbritannia Oxfordi haiglast ning Harold Maxwell artiklis tavatutest aevastamise põhjustest näiteks keskealise patsiendi, kes aevastas siis, kui mõtles seksile.

Tehisintellekt kui perearst>>

Teadlased analüüsisid kirjandust ja tuvastasid samalaadseid juhtumeid alates 19. sajandi lõpust. Eeskätt psühhoanalüütikud teadsid, et mõned nende kliendid aevastavad kohe peale orgasmi. Freudi õpilased pakkusid välja koguni hüpoteesi nina seosest genitaalidega.

Anonüümsetes jututubades on teadlased kokku lugenud 146 inimest, sealhulgas seitse arsti, kes arutasid orgasmist või seksuaalsetest mõtetest tingitud aevastuse probleemi üle. Töö autorid oletavad, et see sündroom ei ole sugugi harvaesinev. Pole välistatud, et see on ka tuhandeil inglastel.

202
Tagid:
arst, teadlane, seks
Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik, illustreeriv foto

Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik

(Uuendatud 18:45 18.12.2019)
Mitusada tuntud kaubamärkide all tegutsevat ketiapteeki peatas protestimärgina ähvardava apteegireformi vastu täna oma töö.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Nii demonstreerisid ketiapteegid juba nüüd eestimaalastele 2020. aasta aprilliks kavandatud apteegireformi elluviimise võimalikke tagajärgi.

Sajad Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevad apteegid peatasid kolmapäeval, 18. detsembril oma töö kella kahest päeval kuni neljapäeva, 19. detsembrini. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20.

"Nimelt nii hakkab apteegivõrk pärast reformi välja nägema ja riigi vaatenurgast piisab sellest Eestis apteegiteenuste osutamiseks," seisab kirjas 293 apteeki esindava Eesti Apteekide Ühenduse avalduses.

"Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud," ütles ühendus juht Timo Danilov, viidates teisipäevasele hääletusele riigikogus, edastab ERR.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et reformi mõte seisneb selles, et apteegid viia apteegid välja suurte hulgimüüjate mõju alt, kuhu praegu kuulub kaks kolmandikku kõigist Eesti apteekidest. Pool aastat enne reformi jõustumist vastab uutele nõudmistele täiel määral ainult 170 apteeki, sega vaid kolmandik nende üldarvust.

Sulgemine ähvardab ühtekokku 329 apteeki, millest 250 asuvad alla 4000 elanikuga väikelinnades.

Ketiapteegid pakkusid välja kompromissettepaneku, lubades mitte avada uusi apteeke juhul, kui neil lubatakse juba olemasolevad apteegid enda omandusse jätta. Proviisorid selle ettepanekuga ei nõustunud, kuid teatasid valmisolekust läbirääkimisteks.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, streik, reform, apteek, tervis
Samal teemal
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Apteegid kasvatasid eelmisel aastal käivet
Apteegid võivad patsiente videosilla teel nõustada
Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed
Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest, illustreeriv foto

Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest

(Uuendatud 10:09 17.12.2019)
Nelja aasta jooksul on ravimite rahastus kasvanud enam kui 64 miljoni euro võrra. Eelkõige tuleb see uute innovaatiliste ravimite lisandumisest haigekassa loeteludesse, aga ka kasvavast nõudlusest.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. See summa katab ka uued lisanduvad valdkonnad, mida alates 2019. aastast rahastab haigekassa (vaktsiinid, HIV infektsiooni ravimid jms).

2019. aastal kulub haigekassal soodusravimite hüvitamisele 145 miljonit eurot ja haiglaravimitele 73 miljonit eurot. Selle raha eest saavad apteegist soodusravimeid 860 000 inimest ning haiglaravimeid ligi 25 000 patsienti, teatab Haigekassa

Kuigi ravimite rahastus on aasta aastalt kasvanud, kulub ka inimestel üha rohkem raha ravimite peale. Paljuski on see tingitud inimeste valikust ravimi ostmisel.

Tulenevalt valikust on inimestel võimalik ainuüksi ühe ravimi pealt säästa kümneid eurosid aastas. Eesti inimeste ravimiarved väheneksid kolmandiku jagu, kui nad ostaksid odavamaid sama toimeainega ravimeid.

Piirhinnast kallimate ravimite ostmine on jätkuvalt liiga suur ja kasvab koos ravimikasutuse tõusuga. Eelmisel aastal maksid inimesed 14,6 miljoni euro eest kinni ravimite piirhindu ületavaid summasid, näitab statistika. Selle aasta esimese kolme kvartaliga on üle makstud 11,2 miljonit eurot. 

Geneeriliste ravimite tootjad peavad enne turule tulekut uuringutega tõestama, et nende toimeaine on täpselt samad nagu originaalravimil.

Originaalravimi ainus eelis geneerilise ravimi ees ongi see, et tema kaubamärk on ostjatele juba tuttav ning seetõttu usaldab tarbija seda rohkem. Nõuded ravimite toimele on täpselt samad.

Apteekritel on kohustus pakkuda inimesele toimeainepõhise retsepti korral soodsaimat ravimit. Haigekassa tegi eelmise aasta põhjal arstiabi uuringu, kust selgus, et lausa kümnest inimesest neljale ei pakuta toimeainepõhist retsepti.

Inimesed ei ole alati oma võimalustest teadlikud, seega on apteekritel meie ühise raviraha kokkuhoidmisel jätkuvalt väga suur roll.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Inimestele tuletab Haigekassa veelkord meelde, et haigust ravib ravimi toimeaine, mitte kaubamärk. Kõik sama toimeainega ravimid toimivad ühtemoodi ning on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud.

Sputnik Eesti on kirjutanud, Haigekassa nõuab igal aastal tagasi miljoneid tervishoiuteenuste eest makstud eurosid. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Lugege lisaks: 

Tagid:
tervishoid, hüvitis, Eesti Haigekassa, ravim, apteek
Samal teemal
Sotsiaalministeeriumis valmib must stsenaarium perearstide patsientidele
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Eesti liitub rahvusvahelise ravimite ehtsuse kontrolliga
Kas ravimiseaduse muutmine päästaks Eesti apteegid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega