Ligi 30% kõikidest vähivormidest on seotud suitsetamisega

Saksa onkoloog nimetas parima viisi vähktõvest hoidumiseks

268
(Uuendatud 15:33 04.02.2019)
4. veebruaril tähistatakse ülemaailmset vähi vastu võitlemise päeva. Selle eesmärgiks on tõsta üldist teadlikkust vähktõvest kui ühest kaasaegse tsivilisatsiooni kõige kohutavamast haigusest.

TALLINN, 4. veebruar — Sputnik. Parimaks viisiks ennetada vähktõbe, millega võitlemise päeva ülemaailmselt 4. veebruaril tähistatakse, on loobuda ja hoiduda suitsetamisest, õige toitumine ja aktiivne eluviis, teatas RIA Novostile Saksamaa Heidelbergi teadusliku onkoloogiakeskuse (Das Deutsche Krebsforschungszentrum, DKFZ) professor Michael Baumann.

Austatud härra professor Baumann, kas olete päri prognoosiga, et lähimatel aastakümnetel tuleb vähki haigestumisi üha rohkem?

Jah, kahjuks näeme kogu maailmas lähimatel aastakümnetel vähki haigestumist aina enam. 2040. aastaks uute vähijuhtude arv peaaegu kahekordistub. Saksamaal ei paista see tõus niivõrd dramaatiline kui mõnedes teistes riikides, kuid 2030. aastaks kasvab uute juhtude arv 600 000-ni, seda suuresti demograafilisest olukorrast tulenevalt. Vähirisk kasvab koos elueaga.

Käesolevast aastast uuenes hambaravi teenuste loetelu
© Sputnik / Кирилл Брага

Kui lähedal on vähktõvest jagusaamine? Kas ootate läbimurret?

Vähk on keeruline haigus väga erinevate ilmingutega. Kui ma 30 aastat tagasi arstina tööd alustasin, oli teada üle 100 erineva vähiliigi, nüüd eristame neid üle 500. Ja igal patsiendil võib kasvaja bioloogiline olemus olla erinev, haigus võib kulgeda erineval moel. Seetõttu nõuab väitlus vähiga põhimõtteliselt pikaajalist strateegiat.

Onkoloogid: suremus vähki on tõusmas surmapõhjuseks number üks>>

Viimastel aastakümnetel oleme juba saavutanud tohutut edu alusuuringutes ja ühtlasi tõve varajasemas avastamises, profülaktikas ja ravis. Aga ka edaspidi tuleb meil töötada iga patsiendi puhul pidevalt paranevate väljavaadete kallal vähi väljaravimiseks.

Täna teame me märksa paremini, kuidas vähktõbi areneb. Naiste puhul on rinnanäärmevähi väljaravimisel juba väga head väljavaates. Tüdrukuid ja poisse saab aegsasti vaktsineerida inimese papilloomviiruse vastu, mis võib põhjustada emakakaela vähki ja muid vähivorme. Kõikide kasvajate kohta kehtib kinnitus: mida varem me nad avastame, seda edukamalt suudame neid ravida.

Saksamaa haridus- ja teadusminister Anja Karliczek väitis 29. jaanuaril Berliinis, et lähimal kümnel aastal avatakse Saksamaal veel neli vähktõve teaduslikku uurimiskeskust. Kavandatud on, et edaspidi saab neid olema kaheksa. Tänasel päeval on olemas Riiklik Vähikeskus (NCTs) kahe osakonnaga – Heidelbergis teie juhitava DKFZ baasil ja Dresdenis. Mida tähendab see patsientidele, kes vähiga võitlust peavad?

Tähtis on erakordselt keerukad protsessid vastavalt saavutustele optimeerida, vähiuuringute tulemused patsiendile võimalikult kiiresti teatavaks teha. NCTs struktuur võimaldab edastada uuringute tulemused kiiremas korras kliinikule, kuna teadlased ja raviarstid töötavad hästi lähestikku ühe katuse all. Nii et see nõuab teatud taristut, selles suhtes on Saksamaal veel potentsiaali optimeerimiseks. Lisaks sellele on sellistes suurtes keskustes võimalus innovatsioonivallas, näiteks immunoteraapia ja geneetika valdkonnas väga keeruliste ja kallihinnaliste uuringute läbiviimiseks. Need uuringud on suunatud ennetustöö isikupõhisuse ja tõve varajase tuvastamise edendamisele.

Soome seade eemaldab kasvajaid ilma kiirituse ja lõikuseta>>

Edasiste uuringute teiseks eesmärgiks on vaktsiinide väljatöötamine vähki põhjustavate viiruste ja bakterite vastu, aga ka ravimite väljatöötamine krooniliste haiguste vastu, mis on samuti tihedalt seotud hilisema vähiriski kujunemisega. Ma olen veendunud, et kui me onkoloogiliste uuringute ja vähiravi parandamise valdkonnas üheskoos tööd teeme, on meil kümne aasta pärast täiesti valmis struktuurid, mis võimaldavad meil teatud valdkondades päriselt edu saavutada.

Mida te arvate tehisintellekti rakendamisest meditsiinis?

Ma olen kindel, et tehisintellektil on meditsiinis suur tulevik, kuid arsti ta ei asenda. Aga põhimõtteliselt muudab küberteadus, mis hõlmab endas tehisintellekti, kahtlemata tublisti meie arusaamu diagnostikast. Lubage mul mainida oma nägemust sellest, mis ootab meid 30 aasta pärast: te avate arvuti ja teile tuletatakse meelde, kas peaksite läbima vähktõve suhtes varase avastamise diagnostika, sest teil on kõrgem risk sellesse tõppe haigestuda.

Saksamaa Heidelbergi vähiuuringute keskuse teabeteenistus soovitab kolme moodust kaitseks vähi vastu: tervislikku eluviisi, vaktsineerimist ja varajast avastamist. Mis te arvate, mis neist on kõige olulisem?

Ma ei taha üht teisele vastandada. Kõik need punktid on väga olulised. Aruka toitumise ja piisava liikumise korral saate te vähi arenemisele vastu seista. Parimaks ennetusviisiks on – mitte suitsetada! Ligi 30 protsenti kõikidest vähiliikidest on seotud suitsetamisega.

268
Tagid:
onkoloogia, suitsetamine, vähk
Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik, illustreeriv foto

Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik

(Uuendatud 18:45 18.12.2019)
Mitusada tuntud kaubamärkide all tegutsevat ketiapteeki peatas protestimärgina ähvardava apteegireformi vastu täna oma töö.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Nii demonstreerisid ketiapteegid juba nüüd eestimaalastele 2020. aasta aprilliks kavandatud apteegireformi elluviimise võimalikke tagajärgi.

Sajad Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevad apteegid peatasid kolmapäeval, 18. detsembril oma töö kella kahest päeval kuni neljapäeva, 19. detsembrini. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20.

"Nimelt nii hakkab apteegivõrk pärast reformi välja nägema ja riigi vaatenurgast piisab sellest Eestis apteegiteenuste osutamiseks," seisab kirjas 293 apteeki esindava Eesti Apteekide Ühenduse avalduses.

"Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud," ütles ühendus juht Timo Danilov, viidates teisipäevasele hääletusele riigikogus, edastab ERR.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et reformi mõte seisneb selles, et apteegid viia apteegid välja suurte hulgimüüjate mõju alt, kuhu praegu kuulub kaks kolmandikku kõigist Eesti apteekidest. Pool aastat enne reformi jõustumist vastab uutele nõudmistele täiel määral ainult 170 apteeki, sega vaid kolmandik nende üldarvust.

Sulgemine ähvardab ühtekokku 329 apteeki, millest 250 asuvad alla 4000 elanikuga väikelinnades.

Ketiapteegid pakkusid välja kompromissettepaneku, lubades mitte avada uusi apteeke juhul, kui neil lubatakse juba olemasolevad apteegid enda omandusse jätta. Proviisorid selle ettepanekuga ei nõustunud, kuid teatasid valmisolekust läbirääkimisteks.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, streik, reform, apteek, tervis
Samal teemal
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Apteegid kasvatasid eelmisel aastal käivet
Apteegid võivad patsiente videosilla teel nõustada
Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed
Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest, illustreeriv foto

Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest

(Uuendatud 10:09 17.12.2019)
Nelja aasta jooksul on ravimite rahastus kasvanud enam kui 64 miljoni euro võrra. Eelkõige tuleb see uute innovaatiliste ravimite lisandumisest haigekassa loeteludesse, aga ka kasvavast nõudlusest.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. See summa katab ka uued lisanduvad valdkonnad, mida alates 2019. aastast rahastab haigekassa (vaktsiinid, HIV infektsiooni ravimid jms).

2019. aastal kulub haigekassal soodusravimite hüvitamisele 145 miljonit eurot ja haiglaravimitele 73 miljonit eurot. Selle raha eest saavad apteegist soodusravimeid 860 000 inimest ning haiglaravimeid ligi 25 000 patsienti, teatab Haigekassa

Kuigi ravimite rahastus on aasta aastalt kasvanud, kulub ka inimestel üha rohkem raha ravimite peale. Paljuski on see tingitud inimeste valikust ravimi ostmisel.

Tulenevalt valikust on inimestel võimalik ainuüksi ühe ravimi pealt säästa kümneid eurosid aastas. Eesti inimeste ravimiarved väheneksid kolmandiku jagu, kui nad ostaksid odavamaid sama toimeainega ravimeid.

Piirhinnast kallimate ravimite ostmine on jätkuvalt liiga suur ja kasvab koos ravimikasutuse tõusuga. Eelmisel aastal maksid inimesed 14,6 miljoni euro eest kinni ravimite piirhindu ületavaid summasid, näitab statistika. Selle aasta esimese kolme kvartaliga on üle makstud 11,2 miljonit eurot. 

Geneeriliste ravimite tootjad peavad enne turule tulekut uuringutega tõestama, et nende toimeaine on täpselt samad nagu originaalravimil.

Originaalravimi ainus eelis geneerilise ravimi ees ongi see, et tema kaubamärk on ostjatele juba tuttav ning seetõttu usaldab tarbija seda rohkem. Nõuded ravimite toimele on täpselt samad.

Apteekritel on kohustus pakkuda inimesele toimeainepõhise retsepti korral soodsaimat ravimit. Haigekassa tegi eelmise aasta põhjal arstiabi uuringu, kust selgus, et lausa kümnest inimesest neljale ei pakuta toimeainepõhist retsepti.

Inimesed ei ole alati oma võimalustest teadlikud, seega on apteekritel meie ühise raviraha kokkuhoidmisel jätkuvalt väga suur roll.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Inimestele tuletab Haigekassa veelkord meelde, et haigust ravib ravimi toimeaine, mitte kaubamärk. Kõik sama toimeainega ravimid toimivad ühtemoodi ning on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud.

Sputnik Eesti on kirjutanud, Haigekassa nõuab igal aastal tagasi miljoneid tervishoiuteenuste eest makstud eurosid. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Lugege lisaks: 

Tagid:
tervishoid, hüvitis, Eesti Haigekassa, ravim, apteek
Samal teemal
Sotsiaalministeeriumis valmib must stsenaarium perearstide patsientidele
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Eesti liitub rahvusvahelise ravimite ehtsuse kontrolliga
Kas ravimiseaduse muutmine päästaks Eesti apteegid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega