HIV testimine

HIVist on saanud krooniline nakkushaigus

43
(Uuendatud 19:08 30.11.2018)
HIVist on saanud krooniline nakkushaigus, arstid peavad testima ka neid, kes riskirühma ei kuulu.

TALLINN, 30. november — Sputnik. Me peame teadvustama, et HIV pole nakkushaigus, millega saaks tegeleda ainult nakkusarstid.

"Tervishoiutöötajad peaksid teadvustama HIV testimisjuhist ja võtta see oma igapäevapraktikas kasutusele samamoodi nagu vererõhumõõtmist või elementaarsete vereanalüüsi tegemist," ütles sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse konverentsil "30 aastat HIVi Eestis", edastas Pealinn.

Üle poole täiskasvanud eestimaalastest ei kasuta juhusuhtes kondoomi, illustreeriv foto
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Eestis diagnoositi esimene HIVi nakatunud inimene 1988. aastal.

"Me ei suutnud teadvustada Eestis levivat süstivat narkomaaniat ja saabus õppetund — Eesti oli üks Euroopa Liidu juhtivatest HIV-maadest," sõnas Jesse.

Järjepidevate jõupingutuste tulemusel viimase 15-16 aasta jooksul on jõutud selleni, et oleme Euroopa Liidu juhtivast HIV maa mainest vabanenud. Uute nakatunute arvu puhul aastas on teised riigid meist ette läinud.

Alanud HIV kiirtestimise nädalal saab end tasuta testida üle Eesti>>

See progress on sündinud järjepideva pingutuse ja tööga.

"HIVist on saanud krooniline nakkushaigus ja me peame teadvustama, et HIV pole nakkushaigus, millega saaks tegeleda ainult nakkusarstid. HIVi kandvaid inimesi on liiga palju," rääkis Jesse. "Meil on kahetsusväärsed juhtumid ka täiesti lähiajast, kus teiste erialade arstid on ravinud patsienti suunamata edasi järgmise eriala arsti juurde. Inimene ei ole probleemidele lahendust saanud ja pärast selgub, et probleemi taga oli HIV, aga HIV-testi ei teinud arst, sest ei pidanud teda riskigruppi kuuluvaks."

Mitu aastat on olemas abivahendina HIV-testimise juhend olemas.

Eestis on tervise ja heaolu vallas regionaalselt suured erinevused, illustreeriv foto
© Фото : Алексей Серов

"Tervishoiutöötajad peaksid teadvustama HIV testimisjuhist ja võtta see oma igapäevapraktikas kasutusele samamoodi nagu vererõhumõõtmist või elementaarsete vereanalüüsi tegemist," selgitas Jesse. "Nii saame nakatunud võimalikult vara diagnoositud ja inimesi kõige paremini aidata."

Sel aastal on hüppeliselt kasvanud HIV-sse nakatunute arv>>

Meil on need teadmised, kogemused, on ka raha olemas, mitte piisavalt, aga rohkem kui kunagi varem selles valdkonnas. Seega jääb vaid tõdeda, et HIV kroonilise haigusena on Eestis ja jääb Eestisse, kuni ei tule uut suurt läbimurret. Meil on võimalik teda kontrolli all hoida pideva tööga, pideva tähelepanuga.

Inimese immuunsuspuudulikkuse viirus (HIV)
© RIA novosti, Infographics
Inimese immuunsuspuudulikkuse viirus (HIV)
43
Tagid:
nakkushaigus, HIV, testimine, riskirühm, arst, Eesti