Illustreeriv foto

Teadlased kõnelesid täiskuu ohtlikkusest

364
(Uuendatud 20:28 24.11.2018)
Päikese aktiivsus mõjub inimestele – see on teaduslikult tõestatud. Aga kuufaaside suhtes, eeskätt täiskuu osas üksmeelsel arvamusel ei olda.

TALLINN, 24. november — Sutnik. See küsimus tekitab tuliseid vaidlusi, korraldatakse rohkesti uuringuid. Sellest, kuidas meie planeedi looduslik kaaslane siinsetele asukatele toimida võib, on juttu RIA Novosti artiklis.

Suur sebimine sünnitusmajas

Täiskuu ümber on kujunenud rikkalik mütoloogia ning hulgaliselt endeid-ennustusi. Mõned usuvad seniajani, et neil päevil aktiveeruvad vampiirid ja libahundid. Loomad ja inimesed muutuvad rahutuiks, vaimuhaigused süvenevad, ilmnevad unehäired.

Täiskuu ajal sagenevad koerte hammustamised ja autoavariid, inimesed hukkuvad, suureneb agressiivsus – need uskumused on kujunenud juba meie päevil.

Teadlased selgitasid, miks poolvalges, mitte päris pimedas on ohtlik magada>>

Sünnitusmajade haiglaõed kurdavad, et täiskuu ajal tuleb neil rohkem tööd rabada, kuna naised sünnitavad siis sagedamini. Saksamaa teadlased otsustasid seda väidet kontrollida. Olles riigi andmed sündivuse kohta 1920. aastast kuni 1989. aastani läbi analüüsinud, ei leidnud nad mitte mingisugust statistiliselt olulist sündivuse sõltuvust Kuu faasidest. See-eest tuvastasid nad korrelatsiooni päikeseplekkide arvukusega.

Kes ulub Kuu peale

Kuu tiirleb ümber Maa elliptilist orbiiti pidi. Meie poole on maakera kaaslane pööratud alati vaid ühe poolega. Kuud valgustab Maalt tagasipeegelduv päikesevalgus. Kui kuuketas on maksimaalses suuruses nähtav, on tegemist täiskuuga. Novembris sattus see 23. kuupäevale.

Sedamööda, kuidas Maa, Päikese ja Kuu omavahelisest asetusest tingitud vari Maa kaaslasele langeb, kahaneb tema ketas kuni peenikese sirbini ja hakkab seejärel taas kasvama – saabub kuuloomise faas. Lisaks sellele on kaks vahefaasi: esimene ja viimane veerand. Perioodi, mil Kuu kogu tsükli läbi teeb, nimetatakse kuukuuks. Selleks on keskeltläbi 29,5 ööpäeva.

On andmeid, et Kuu faasid avaldavad mõju mesilastele, kaladele, teatud lindudele ja veeloomadele. Võib-olla reguleerivad muutused kuuketta ereduses öisel ajal kuidagiviisi melatoniini taset – ajuhormooni, mis vastutab ööpäevarütmide (päevase aktsiivsustsükli) eest. Täiskuu ajal toodetakse seda hormooni tugevamalt ning vastavalt sellele muutub looma aktiivsus. Mis puudutab imetajaid, siis on teadlased teinud katseid ainult laborihiirte ja —rottidega. Nendegi puhul on täheldatud melatoniini taseme muutumist. Milline võiks olla Kuu faaside füüsiline mehhanism organismile mõju avaldamisel? Hüpoteeside seas on nii tõusu-mõõna jõud kui elektromagnetkiirgus.

Lõikus lükatakse edasi

Kuutsükli mõju inimeste tervisele ja käitumisele on teadlasi alati huvitanud, ent seda seost kinnitavaid andmeid ei ole. Näiteks 11 protsenti sakslastest usub, et nende elu oleneb Kuu faasidest. Esineb eelarvamus, et neerusiirdamise operatsioon tuleks parem edasi lükata, kui see satub täiskuu ajale. Asi on selles, et astroloogidel seostuvad neerud Kaaludega, mis on üheks Kuu sodiaagimärgiks.

Jaapanis hakati töötajatele tervisliku une eest raha maksma>>

Saksamaa teadlased valisid välja 178 haiguslugu patsientide kohta, kellel ajavahemikus 1994. kuni 2009. aastani oli neer siirdatud. Lõikuskuupäev kõrvutati kuufaasiga ja perioodiga, mil Kuu oli nähtav Kaalude tähtkujus. Kontrolliti suremust, inimese enesetunnet pärast operatsiooni ja tema tervist järgnevate aastate vältel.

Mitte mingisugust sõltuvust kuutsüklist või Kaalude tähtkujus asetsemisest ei tuvastatud.

Illustratiivne foto.
© Sputnik / Владимир Астапкович

Samalaadse töö tegid ära Leedu teadlased 186 patsiendi osas, kes alates 2011. kuni 2014. aastani olid saabunud haiglasse ajuarteri aneurüsmi kirurgiliseks raviks. Tulemus oli samuti negatiivne.

USA Nebrasca ülikooli teadurid kontrollisid, kuidas erinevad keskkonnategurid, kaasa arvatud kuutsükkel ja täiskuu mõjutavad neerukivitõve ägenemist. Uurijad sõelusid läbi 559 kohaliku kliiniku patsientide haiguslugu, kuid mingisugust seost Kuuga ei leidnud. Enamik atakke leidis aset tavalistel päevadel ja ainult 16,1 protsenti täiskuu ajal.

Kuu on delikaatne asi

Kinnitust pole leidnud ka müüt täiskuu ajal sagenevatest psüühikahäiretest. USA-s uuriti 1857 psühhiaatrilise kiirabiga haiglasse toimetamise juhtumit. Väljakutsed jagunesid võrdselt kõikide kuufaaside vahel.

Töö autorid ei eita, et Kuu mõjutab psüühikat, kuid see mõju on niivõrd väike, et teaduslike meetoditega seda mõõta ei anna.

Huvitavaid andmeid on esitatud Austraalia teadlaste artiklis. Analüüsides kiirabiga Calvary Mater Newcastle'i kliinikusse haiglaravile toimetamise kuupäevi, tõdesid teadlased, et 23 protsenti raskelt haigetest tuuakse haiglasse täiskuu ajal. Patsiendid kaklevad personaliga, äigavad rusikatega, sülitavad. Kergematel juhtudel aga haigusilmingud kuufaasidega seotud ei ole.

Ka Kanada teadlased kummutavad müüdi Maa loodusliku kaaslase mõjust psüühikahäiretega inimestele. Nende arvates jõuavad uurijad erinevatele järeldustele sellepärast, et arvestavad täiskuu kestust erinevalt: 12 tundi, 24 tundi või kolm ööpäeva.

Koerad hammustavad täiskuu ajal samaviisi, nagu tavalistel päevadel, kinnitatakse Austraalia näite põhjal veel ühes uuringus.

Kuutsüklitest ei sõltu ja jalgpallurite traumade arv. Seda kontrollisid Tuneesia ja Katari teadlased Katari esiliiga kutseliste jalgpallurite haiguslugude najal.

Kes magab halvemini

Teadlased pole jätnud tähelepanuta ka üldlevinud arvamust unehäiretest täiskuu ajal. Näiteks uuris USA ja Kanada töörühm seda küsimust põlisrahvaste – Aafrika küttidest ja korilastest hatsade ja Madagaskari põlluharijate näitel. Selgus, et hatsad magavad täiskuu ajal vähem ja on päeval aktiivsemad, koos noorkuu saabumisega sarnaneb nende päevakava rohkem "öökulli" omaga. Une kvaliteet ei olene seejuures mitte kuidagi kuutsüklist.

Šveitsi teadlased kaasasid uuringusse (kogusummas) 64 ööks 33 vabatahtlikku. Uneajal tehti neile aju elektroentsefalogramm (EEG). Ilmnes, et täiskuu ajal on uni viletsam – kahekümne minuti võrra lühem, seevastu magamajäämise aeg osutus viie minuti võrra pikemaks. Sügava aeglase delta-une kestus vähenes kolmekümne protsendi võrra.

Teised Šveitsi, Saksamaa ja Hollandi teadlased seda tulemust korrata ei suutnud. Artikli autori arvates on 33 katsealuse põhjal järeldusi teha ebakorrektne. Võttes kolme erineva uneuurimise instituudi käest info sadade inimeste kohta ja kõrvutades seda kuufaasidega, ei ole teadlased mingisugust sõltuvusseost tuvastanud.

364
Tagid:
suurkuu, päike, Eesti
Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik, illustreeriv foto

Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik

(Uuendatud 18:45 18.12.2019)
Mitusada tuntud kaubamärkide all tegutsevat ketiapteeki peatas protestimärgina ähvardava apteegireformi vastu täna oma töö.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Nii demonstreerisid ketiapteegid juba nüüd eestimaalastele 2020. aasta aprilliks kavandatud apteegireformi elluviimise võimalikke tagajärgi.

Sajad Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevad apteegid peatasid kolmapäeval, 18. detsembril oma töö kella kahest päeval kuni neljapäeva, 19. detsembrini. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20.

"Nimelt nii hakkab apteegivõrk pärast reformi välja nägema ja riigi vaatenurgast piisab sellest Eestis apteegiteenuste osutamiseks," seisab kirjas 293 apteeki esindava Eesti Apteekide Ühenduse avalduses.

"Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud," ütles ühendus juht Timo Danilov, viidates teisipäevasele hääletusele riigikogus, edastab ERR.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et reformi mõte seisneb selles, et apteegid viia apteegid välja suurte hulgimüüjate mõju alt, kuhu praegu kuulub kaks kolmandikku kõigist Eesti apteekidest. Pool aastat enne reformi jõustumist vastab uutele nõudmistele täiel määral ainult 170 apteeki, sega vaid kolmandik nende üldarvust.

Sulgemine ähvardab ühtekokku 329 apteeki, millest 250 asuvad alla 4000 elanikuga väikelinnades.

Ketiapteegid pakkusid välja kompromissettepaneku, lubades mitte avada uusi apteeke juhul, kui neil lubatakse juba olemasolevad apteegid enda omandusse jätta. Proviisorid selle ettepanekuga ei nõustunud, kuid teatasid valmisolekust läbirääkimisteks.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, streik, reform, apteek, tervis
Samal teemal
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Apteegid kasvatasid eelmisel aastal käivet
Apteegid võivad patsiente videosilla teel nõustada
Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed
Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest, illustreeriv foto

Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest

(Uuendatud 10:09 17.12.2019)
Nelja aasta jooksul on ravimite rahastus kasvanud enam kui 64 miljoni euro võrra. Eelkõige tuleb see uute innovaatiliste ravimite lisandumisest haigekassa loeteludesse, aga ka kasvavast nõudlusest.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. See summa katab ka uued lisanduvad valdkonnad, mida alates 2019. aastast rahastab haigekassa (vaktsiinid, HIV infektsiooni ravimid jms).

2019. aastal kulub haigekassal soodusravimite hüvitamisele 145 miljonit eurot ja haiglaravimitele 73 miljonit eurot. Selle raha eest saavad apteegist soodusravimeid 860 000 inimest ning haiglaravimeid ligi 25 000 patsienti, teatab Haigekassa

Kuigi ravimite rahastus on aasta aastalt kasvanud, kulub ka inimestel üha rohkem raha ravimite peale. Paljuski on see tingitud inimeste valikust ravimi ostmisel.

Tulenevalt valikust on inimestel võimalik ainuüksi ühe ravimi pealt säästa kümneid eurosid aastas. Eesti inimeste ravimiarved väheneksid kolmandiku jagu, kui nad ostaksid odavamaid sama toimeainega ravimeid.

Piirhinnast kallimate ravimite ostmine on jätkuvalt liiga suur ja kasvab koos ravimikasutuse tõusuga. Eelmisel aastal maksid inimesed 14,6 miljoni euro eest kinni ravimite piirhindu ületavaid summasid, näitab statistika. Selle aasta esimese kolme kvartaliga on üle makstud 11,2 miljonit eurot. 

Geneeriliste ravimite tootjad peavad enne turule tulekut uuringutega tõestama, et nende toimeaine on täpselt samad nagu originaalravimil.

Originaalravimi ainus eelis geneerilise ravimi ees ongi see, et tema kaubamärk on ostjatele juba tuttav ning seetõttu usaldab tarbija seda rohkem. Nõuded ravimite toimele on täpselt samad.

Apteekritel on kohustus pakkuda inimesele toimeainepõhise retsepti korral soodsaimat ravimit. Haigekassa tegi eelmise aasta põhjal arstiabi uuringu, kust selgus, et lausa kümnest inimesest neljale ei pakuta toimeainepõhist retsepti.

Inimesed ei ole alati oma võimalustest teadlikud, seega on apteekritel meie ühise raviraha kokkuhoidmisel jätkuvalt väga suur roll.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Inimestele tuletab Haigekassa veelkord meelde, et haigust ravib ravimi toimeaine, mitte kaubamärk. Kõik sama toimeainega ravimid toimivad ühtemoodi ning on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud.

Sputnik Eesti on kirjutanud, Haigekassa nõuab igal aastal tagasi miljoneid tervishoiuteenuste eest makstud eurosid. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Lugege lisaks: 

Tagid:
tervishoid, hüvitis, Eesti Haigekassa, ravim, apteek
Samal teemal
Sotsiaalministeeriumis valmib must stsenaarium perearstide patsientidele
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Eesti liitub rahvusvahelise ravimite ehtsuse kontrolliga
Kas ravimiseaduse muutmine päästaks Eesti apteegid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega