Läänemere kalad on mürgised, illustreeriv foto

Läänemere kalad on mürgised - kelle süül?

183
(Uuendatud 13:35 22.11.2018)
Sõjalised ja tööstuslikud mürgised keemilised ühendid Läänemere põhjas mürgitavad järk-järgult ka Läänemere kalavarusid. Teadlased soovitavad Baltimaade elanikel oma igapäevane toiduratsioon kriitiliselt üle vaadata.

TALLINN, 22. november — Sputnik. Läti hüdroökoloogia instituut avaldas Läänemere keskkonnaaruande, mille kohaselt Läänemeres elavad kalad on saastunud polüklorobifenüüliga (PCB). Läti toiduohutuse uurimisinstituut BIOR omakorda hoiatab dioksiinide – ohtlike kumulatiivsete mürkide sisalduse eest merekalades.

Eelista nooremaid ja väiksemaid räimi või söö neid ainult paar korda kuus >>

Kui polüklorobifenüül satub inimorganismi, võib see põhjustada niinimetatud "keemilise AIDSi" – surmaga lõppeva haigusseisundi, mis on põhjustatud mitte mürgiainete otsesest toimest, vaid nendest tingitud immuunsüsteemi nõrgenemisest. Teadlaste aruande kohaselt ületab Balti mere lõhe, heeringa, kilu, tursa ja ahvena PCB-sisaldus lubatud normi, teatab Sputnik Latvija.

Iga aasta 22. märtsil tähistatakse Läänemere päeva, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

PCB-d kasutatakse tööstuses materjalide tuleohtlikkuse vähendamiseks. Läti hüdroökoloogia instituudi merejärelevalve osakonna juhataja Juris Aigarsi sõnul on ohtlik aine merre sattunud kanalisatsiooni kaudu. Sealt kandub PCB edasi kaladesse, akumuleerub nende rasvas ja kujutab nii endast surmavat ohtu toiduahela kroonile – inimesele.

LSM.LV teatel tegi ka toiduohutuse instituut BIOR oma uuringud. Teadlaste tähelepanu alla võeti üksteist Läti sisevetest püütud kalaliiki. "Saagi" uuringu tulemused olid kurvastavad — angerjas avastati kõrgenenud toksiliste dioksiinide sisaldus. Angerjas on transiitkala ja kogub ohtlikud ained endasse rände ajal Läänemerest.

Läänemere kalade mürgisuse tõttu soovitavad Läti teadlased seda süüa mitte sagedamini kui kord kuus. Ekspertide sõnul tuleks toiduks eelistada väiksemaid kalu, sest need sisaldavad vähem mürgiseid aineid. Rasedad naised aga peaksid nendest "delikatessidest" hoopis loobuma.

Sõja mürgine kaja

Kolumnist Aleksandr Hrolenko märgib, et olme-, tööstus- ja põllumajandusjäätmete tõttu laieneb Läänemeres "surnud tsoonid", kust peaaegu kogu loomastik on kadunud. Nende hapnikuta tsoonide kogupindala Läänemeres on tema hinnangul umbes 70 000 ruutkilomeetrit ja see laieneb jätkuvalt.

Александр Хроленко
© Sputnik /
Kolumnist Aleksandr Hrolenko

Mis puutub ohtlike ainete sisaldust kalades, siis näiteks dioksiini poolestusaeg inimese organismis on kümme aastat. "Ja pole juhus, et Balti riikides on märgatavalt noorenenud sellised "vanainimesehaigused" nagu hüpertoonia ja diabeet. Ohtude nimekiri pole kindlasti täielik," kirjutab Hrolenko.

Temaga nõustub ka Venemaa Föderatsiooni Kalanduse infobüroo juhataja Aleksandr Saveljev, kelle arvates on dioksiini sisaldus Balti mere kalas "tõepoolest kohutav".

Pomerants: plastik on ressurss, mitte mereprügi >>

Intervjuus portaalile Sputnik Eesti väljendas ta seisukohta, et need Läti teadlaste uuringud annavad mõningase hoobi Läti kalatööstusele, mis on juba niigi Venemaa turu äralangemise tõttu hukule määratud.

Läänemere olukorda halvendab veelgi Teise maailmasõja aegsete keemiarelvade probleem. Läänemere merekeskkonna kaitse komisjoni HELCOM andmetel on Läänemere põhjas siiamaani ligikaudu 50 tuhat tonni Teise maailmasõja aegset laskemoona. Selle kogukaalust umbes 15% moodustavad mürkained, mis mahutite lagunemise tõttu järk-järgult merevette satuvad ja keskkonnale tohutut kahju põhjustavad. Nende "viitsütikuga pommide" eest tuleb "tänada" Teise maailmasõja võitnud liitlasi.

Püüdes võimalikult kiiresti vabaneda Saksamaal avastatud keemiarelvadest, arvasid nad, et keemiarelvade uputamine merre on lihtsaim viis probleem lahendada. Uputamise piirkonnad on merekaartidel tähistatud ja kõik need jäävad ka edaspidi erilise seire objektiks. Viimase kümnendi uurimistöö on toimunud peamiselt Läänemere piirkonna rahvusvahelise koostöö raames.

Sõjajärgsel ajal on Balti mere rannikuriikide kalurid aeg-ajalt merest välja püüdnud nii keemilisi mürkaineid sisaldavat moona kui ka mürkaineid ja nende mahuteid. On esinenud kalurite mürgistusjuhtumeid, kuid Läänemere kala söömisest ei ole keegi surnud. Seni veel mitte.

Ohtlik Balti meri
© Sputnik /
Ohtlik Balti meri
183
Tagid:
PCB, polüklorobifenüül, mürgine, keemiline, tervis, kala, Läti hüdroökoloogia instituut, BIOR, Baltikum, Läänemeri, Läti, Eesti
Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik, illustreeriv foto

Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik

(Uuendatud 18:45 18.12.2019)
Mitusada tuntud kaubamärkide all tegutsevat ketiapteeki peatas protestimärgina ähvardava apteegireformi vastu täna oma töö.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Nii demonstreerisid ketiapteegid juba nüüd eestimaalastele 2020. aasta aprilliks kavandatud apteegireformi elluviimise võimalikke tagajärgi.

Sajad Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevad apteegid peatasid kolmapäeval, 18. detsembril oma töö kella kahest päeval kuni neljapäeva, 19. detsembrini. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20.

"Nimelt nii hakkab apteegivõrk pärast reformi välja nägema ja riigi vaatenurgast piisab sellest Eestis apteegiteenuste osutamiseks," seisab kirjas 293 apteeki esindava Eesti Apteekide Ühenduse avalduses.

"Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud," ütles ühendus juht Timo Danilov, viidates teisipäevasele hääletusele riigikogus, edastab ERR.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et reformi mõte seisneb selles, et apteegid viia apteegid välja suurte hulgimüüjate mõju alt, kuhu praegu kuulub kaks kolmandikku kõigist Eesti apteekidest. Pool aastat enne reformi jõustumist vastab uutele nõudmistele täiel määral ainult 170 apteeki, sega vaid kolmandik nende üldarvust.

Sulgemine ähvardab ühtekokku 329 apteeki, millest 250 asuvad alla 4000 elanikuga väikelinnades.

Ketiapteegid pakkusid välja kompromissettepaneku, lubades mitte avada uusi apteeke juhul, kui neil lubatakse juba olemasolevad apteegid enda omandusse jätta. Proviisorid selle ettepanekuga ei nõustunud, kuid teatasid valmisolekust läbirääkimisteks.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, streik, reform, apteek, tervis
Samal teemal
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Apteegid kasvatasid eelmisel aastal käivet
Apteegid võivad patsiente videosilla teel nõustada
Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed
Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest, illustreeriv foto

Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest

(Uuendatud 10:09 17.12.2019)
Nelja aasta jooksul on ravimite rahastus kasvanud enam kui 64 miljoni euro võrra. Eelkõige tuleb see uute innovaatiliste ravimite lisandumisest haigekassa loeteludesse, aga ka kasvavast nõudlusest.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. See summa katab ka uued lisanduvad valdkonnad, mida alates 2019. aastast rahastab haigekassa (vaktsiinid, HIV infektsiooni ravimid jms).

2019. aastal kulub haigekassal soodusravimite hüvitamisele 145 miljonit eurot ja haiglaravimitele 73 miljonit eurot. Selle raha eest saavad apteegist soodusravimeid 860 000 inimest ning haiglaravimeid ligi 25 000 patsienti, teatab Haigekassa

Kuigi ravimite rahastus on aasta aastalt kasvanud, kulub ka inimestel üha rohkem raha ravimite peale. Paljuski on see tingitud inimeste valikust ravimi ostmisel.

Tulenevalt valikust on inimestel võimalik ainuüksi ühe ravimi pealt säästa kümneid eurosid aastas. Eesti inimeste ravimiarved väheneksid kolmandiku jagu, kui nad ostaksid odavamaid sama toimeainega ravimeid.

Piirhinnast kallimate ravimite ostmine on jätkuvalt liiga suur ja kasvab koos ravimikasutuse tõusuga. Eelmisel aastal maksid inimesed 14,6 miljoni euro eest kinni ravimite piirhindu ületavaid summasid, näitab statistika. Selle aasta esimese kolme kvartaliga on üle makstud 11,2 miljonit eurot. 

Geneeriliste ravimite tootjad peavad enne turule tulekut uuringutega tõestama, et nende toimeaine on täpselt samad nagu originaalravimil.

Originaalravimi ainus eelis geneerilise ravimi ees ongi see, et tema kaubamärk on ostjatele juba tuttav ning seetõttu usaldab tarbija seda rohkem. Nõuded ravimite toimele on täpselt samad.

Apteekritel on kohustus pakkuda inimesele toimeainepõhise retsepti korral soodsaimat ravimit. Haigekassa tegi eelmise aasta põhjal arstiabi uuringu, kust selgus, et lausa kümnest inimesest neljale ei pakuta toimeainepõhist retsepti.

Inimesed ei ole alati oma võimalustest teadlikud, seega on apteekritel meie ühise raviraha kokkuhoidmisel jätkuvalt väga suur roll.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Inimestele tuletab Haigekassa veelkord meelde, et haigust ravib ravimi toimeaine, mitte kaubamärk. Kõik sama toimeainega ravimid toimivad ühtemoodi ning on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud.

Sputnik Eesti on kirjutanud, Haigekassa nõuab igal aastal tagasi miljoneid tervishoiuteenuste eest makstud eurosid. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Lugege lisaks: 

Tagid:
tervishoid, hüvitis, Eesti Haigekassa, ravim, apteek
Samal teemal
Sotsiaalministeeriumis valmib must stsenaarium perearstide patsientidele
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Eesti liitub rahvusvahelise ravimite ehtsuse kontrolliga
Kas ravimiseaduse muutmine päästaks Eesti apteegid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega