Illustreeriv foto

Laboratoorselt kinnitati 2 A-gripiviirust

21
(Uuendatud 20:32 07.11.2018)
Aasta 44. nädalal (31.10.-4.11. 2018) pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 3099 inimest, neist pooled olid lapsed. Haigestumine püsib stabiilsena, haigestumuse intensiivsus on madal.

TALLINN, 7. november — Sputnik. Ringlevate viiruste osa on muutunud mitmekesisemaks, rinoviiruste (19,8%) kõrval on tuvastatud haigustekitajate hulgas samal määral paragripi- ja adenoviiruseid (11,1%), teatas Terviseamet.

Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 235,6. Nakatunute arvu osas maakondade lõikes suuri erinevusi ei ole. Vanusrühmade järgi haigestusid enim kuni 5 aastased lapsed.

Laboratoorselt kinnitati 2 A-gripiviirust. Gripiviiruse püsivast levikust veel rääkida ei saa, sest praegu registreeritakse vaid üksikuid gripiviirusega seotud haigestumisi.

Grippi haigestunute hulk on hakanud kiiresti kasvama
© Sputnik / Александр Кондратюк

Haigestumine Euroopa regioonis

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel oli grippi haigestumise intensiivsus madal Euroopa regiooni kõikides riikides. Püsivat gripiviiruse levikut ei täheldata veel üheski riigis, kuid üksikuid gripiviirusega seotud haigusjuhte registreeritakse pea kõikjal.

Seda, millised gripiviirused võiks hakata käesoleval hooajal domineerima, on veel vara öelda, kuna kinnitatud viiruste arv ei ole prognooside tegemiseks piisav.

Kindlaima kaitse gripi vastu annab vaktsineerimine

Praegu on viimane aeg end gripi vastu vaktsineerida. Eriti tõsiselt peaks vaktsineerimisele mõtlema vanemaealised inimesed ja need, kes puutuvad igapäevaselt kokku eakatega või põevad ise kroonilisi haigusi.

Nagu Sputnik Eesti teatas varem, vaktsineerida saab 10. novembrini 15 apteegis üle Eesti. Kaasatud on kõik suuremad apteegiketid: Apotheka, Benu, Südameapteek ja Euroapteek.

Möödunud talvehooajal võttis gripp Eestis elu 94 inimeselt. See on üks kõige kõrgemaid näitajaid Euroopas. Üks peamisi kõrge suremuse põhjuseid riigis on elanikkonna vaktsineerituse madal tase.

Euroopa Parlament avaldas kevadel muret vähenevast vaktsineerimisest tulenevate ohtude pärast rahvatervisele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Vähenev avalikkuse usaldus vaktsineerimise suhtes on suur väljakutse, mis on juba mõjutamas rahvatervist, leidsid parlamendiliikmed.

Gripi hääbumisest veel rääkida ei saa
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ekspert: vaktsineerimisvastaste hääl on tehislikult võimendatud>>

Vaktsineerimisvastaste hääl on tehislikult võimendatud

Nagu Sputnik Eesti kirjutas varem, Ameerika Ühendriikide väärinfo ekspert Renee DiResta andis kolmapäeval, 31. oktoobril Tallinnas ligi 50 perearstile, pereõele ja erinevale tervishoiuga seotud asutuse töötajatele ülevaate vaktsineerimisvastaste poolt levitatavast väärinfost ja selle varjatud eesmärkidest.

Sotsiaalvõrgustike toimimist ja sõnumite levikut analüüsinud DiResta sõnul on tervishoidu puudutava väärinfoga võitlemine keeruline, sest näiteks vaktsineerimisvastased kasutavad oma sõnumite tehislikuks võimendamiseks automaatseid postitusprogramme. Samuti on lisaks majanduslikku kasu taotlevatele manipulaatoritele olemas ka tõsiuskujaid, kelle tegevus väljendabki inimese isiklikke veendumusi.

Euroopa Parlament on mures vaktsineerimise vähenemise pärast>>

"Kindlasti tuleb tegeleda nende gruppide ja postitajatega, kes nii-öelda trollivad või levitavad otseselt tervisele ohtlikku informatsiooni," ütles DiResta, kelle sõnade kohaselt hindab postituste sobivust sotsiaalmeedia platvorm, kelle personali tähelepanu tuleb vajadusel ka kahtlasele tegevusele juhtida. "MMSi Facebooki grupi sulgemisel tegite head tööd, jätkake samas vaimus."

Sel suvel avaldas American Journal of Public Health uuringu, mis analüüsis enam kui 1,8 Twitterisse postitatud vaktsineerimisteemalist säutsu. Analüüsi tulemusel selgus, et veebidiskussioonides külvati teatud bottide ja trollide kontodelt regulaarselt segadust ja vastuolusid, et vaktsineerimisdebatti reostada ja konflikte võimendada.

Tänu vaktsineerimisele on haigestumine paljudesse rasketesse nakkushaigustesse oluliselt vähenenud ja aastas säästetakse maailmas ligikaudu 2,5 miljoni inimese elu.

21
Tagid:
viirusnakkus, haigestumine, gripp, Terviseamet, Euroopa, Eesti