Tervisemessi eesmärk on pakkuda teadmisi tervise hoidmise võimalustest

Tervise Arengu Instituut kutsub Tervisemessile

87
(Uuendatud 13:37 04.10.2018)
Tervise Arengu Instituut (TAI) kutsub kõiki huvilisi kolmapäeval, 17. oktoobril tervisemessile. Mess toimub kella 11–14 instituudi (Hiiu 42 Tallinnas) fuajees ja saalis.

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. Tervisemessi eesmärk on tutvustada Tervise Arengu Instituudi tegevusi ja pakkuda teadmisi tervise hoidmise võimalustest.

Kui osaled, saad …

… tasuta mõõta veresuhkrut, kolesterooli, vererõhku ja käejõudu. Tasulised teenused on toidutalumatuse kiirtest ning D-vitamiini taseme määramine

… hakata geenidoonoriks

… osaleda elustamise koolitusel

… kuulata põnevaid loenguid meie teaduritelt ja spetsialistidelt

… tutvuda ja proovida mitmesuguste tervisetoodete ja abivahenditega

Eestis sureb iga päev vigastustesse kaks kuni kolm inimest>>

Lisaks TAI spetsialistide lühiloengutele, osalevad messil erinevad tervisevaldkonna asutused ja ettevõtted, kes tutvustavad oma tooteid ja teenuseid ning pakuvad võimalusi mõõta tervisenäitajaid.

Synlab Eesti OÜ meditsiinilabori väljapanekul saavad soovijad anda vereproovi, et hakata geenidoonoriks (tasuta) ning lasta laboris määrata vitamiin D taset (13,50 €; tulemus kolme tööpäeva jooksul).

Lisaks tutvustab Synlabi spetsialist verepõhiseid tervisekontrolli pakette, mida on võimalik kohapeal kinkekaartidena soetada.

Geenidoonoritelt võetakse verd vaid 6 ml ehk üks katsuti. Vereproovid transporditakse geenivaramu laborisse Tartus, kus kõigile uutele geenidoonoritele tehakse personaalsed geenikaardid. Geenikaardi alusel hinnatakse edaspidi personaalseid pärilikke haigusriske ja ravimite sobivust.

Vaimse tervise kuul on fookuses noored>>

NB! Geenidoonoriks saamiseks on vaja allkirjastada internetis nõusoleku vorm – see peab olema tehtud enne, kui tuled vereproovi andma. Oma nõusoleku saad anda digiallkirjaga ID-kaardi või Mobiili-ID abil aadressil www.geenidoonor.ee.

Vereproove kogutakse kella 11–13.30

Tallinna Tervishoiu Kõrgkool on rahvusvaheliselt tunnustatud tervise ja heaolu valdkonnas koolitust pakkuv riiklik rakenduskõrgkool.

Messil tutvustavad nad koolis pakutavaid erialasid ja sisseastumistingimusi, samuti õpetavad nad elustamist. Kõrgkooli üliõpilaste ja õppejõu juhendamisel saab kaasaegsete elustamisnukkude abil omal käel elustamist proovida. Igale lühikoolituse läbinule väljastatakse ka vastav tõend.

Ristik Med OÜ pakub messil osalejatele võimaluse teha NutriSmart toidutalumatuse kiirtesti, kus vastuse saab 30 minutiga. Testi messihind on 85 € (tavaliselt 95 €).

Liikumistervise innovatsiooni klaster SportEST on ühendus, mis koondab erinevaid valdkondlikke asutusi, organisatsioone, ettevõtteid, et välja töötada uusi innovaatilisi lahendusi liikumistervise valdkonnas.

Spordimeditsiini SA on avalikes huvides loodud spordimeditsiini ja sporditeaduse arendamise ning eelkõige noor- ja tippsportlaste spordimeditsiinilise teenindamise asutus. Siin teevad tunnustatud ja pikaajalise töökogemusega spordiarstid haigusi ja traumasid ennetavaid, tervist edendavaid, taastumist kiirendavaid ja kehalist töövõimet määravaid meditsiinilisi uuringuid.

Füsioteraapia Kliinik on 2011. a loodud ettevõte, mille spetsialistid on tunnustatud Eesti spordifüsioterapeudid. Kliiniku füsioterapeudid aitavad leida lahenduse erinevatele skeletilihassüsteemi probleemidele, on selleks siis igapäevategevusi või sportimisharrastusi piirav valu, lihasjõudluse langus, liigesliikuvuse piiratus või muu probleem.

Statistika: ligi kolmandik Eesti lapsi sünnib haigena>>

Ortopeedia Arstid AS on ortopeedia valdkonna ambulatoorse ja kirurgilise raviga tegelev erakliinik, mis on asutatud Eesti juhtivate ortopeedide poolt. Haigla pakub kogu komplekti ortopeedilisi teenuseid: liigeste endoproteesimine (puus, põlv, õlg), spordivigastuste ravi, põlve- ja õla artroskoopia, käe- ja randmekirurgia ning seljakirurgia.

Liikumistervise ja innovatsiooni klaster SportEst ruumis saab teha tasuta vereteste: mõõdetakse glükoosi, kolesterooli ning vererõhku. Samuti saab mõõta käejõudu.

Allium Upi on apteegi- ja haiglakaupade maaletooja ning turundaja. Nende tooteportfellis on üle 30 erineva tuntud ja tunnustatud tervisekaupade kaubamärgi, fookuses on ennekõike vitamiinid ja mineraalained, tervise- ja ilutooted.

Messil saab tutvuda nende valikust nelja erineva brändi toodetega.

Rehabilitatsiooniabi OÜ tegeleb ortopeediliste abivahendite müügi ning invaabivahendite müügi ning laenutusega. Nad valmistavad individuaalseid tallatugesid ja amputatsioonijärgseid käe- ja jalaproteese.

Tervena elatud aastaid tuleb tasapisi juurde>>

Rehabilitatsiooniabi OÜ-l on koostöölepingud haigekassa ja sotsiaalkindlustusametiga, mistõttu saavad patsiendid neilt osta ja laenutada abivahendeid soodushinnaga. Kõikides nende kauplustes toimub ka abivahendite kasutamise nõustamine ning on võimalik teostada digitaalset jalalabauuringut.

Abivahendikeskus Silmalaegas püüab leida lahendusi neile inimestele, keda prillid enam ei aita. Nad pakuvad kõikvõimalikke optilisi seadmeid ning laias valikus pimedatele mõeldud abivahendeid. Silmalaegas on Eesti suurim nägemisabivahendite keskus.

Tervise Abi OÜ pakub väga laialdast valikut erinevaid abivahendeid – alates esmaabivahenditest kuni inkotoodete ja liikumisabivahenditeni. Lisaks on nende tootevalikus ka taastusravivahendid, mõõte- ja hindamisvahendid, tervisejalatsid ja tallatoed, massaaži- ja teraapia abivahendid ning muud tervisekaubad.

MyFitnessi liikmena saad treenida 19 klubis üle Eesti, mis võimaldab sul alati leida endale sobiv treeningstiil, sulle sobival ajal — klubid on avatud seitse päeva nädalas. Klubide seadmevalik on kõrge kvaliteediga, kaasaegne ning meie juurest leiad oma ala parimad treenerid.

Budopunkt on 1997. aastast tegutsev Jaapani võitluskunstidest inspireeritud spordi-, tervise- ja elustiilitoodete pood. Firma eesmärk on anda inimestele võimalusi ja lahendusi treeningtoodetega — et hoida, parandada ja tõsta tervise heaolu ning kehakultuuri igasugustes tingimustes.

Joo kaheksa tassitäit kohvi päevas ja elad kaua>>

Messile tulevad nad erinevate treening- ja massaaživahenditega, mida saavad laialdaselt kasutada nii kontoritöötajad kui ka sportlased.

Lühiloengud kestavad 15 minutit.

Kell 11.30 "HIV testimine — kellele ja miks?". Iveta Tomera ja Kristel Kivimets, narkomaania ja nakkushaiguste ennetamise keskus

Kell 11.50 "Hea tervis ja ideaalvorm NutriData toitumisprogrammi abil". Kristin Salupuu, toitumisnõustaja ja TAI projektijuht

Kell 12.10 "Teadus, mida ainult kontoris ja arvutiga ei tehta". Julia Geller, TAI viroloogia ja immunoloogia osakonna juhataja

Kell 12.30 "Alkoholi tarvitamine-kui palju on palju?". Betty-Maria Märk ja Liisa Luht, alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialistid

Kell 12.50 "Tervise ja heaolu edendamisest". Tiia Pertel, tervise ja heaolu edendamise keskuse juht

87
Tagid:
tervis, tervisemess, Tervise Arengu Instituut, TAI, Eesti
Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik, illustreeriv foto

Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik

(Uuendatud 18:45 18.12.2019)
Mitusada tuntud kaubamärkide all tegutsevat ketiapteeki peatas protestimärgina ähvardava apteegireformi vastu täna oma töö.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Nii demonstreerisid ketiapteegid juba nüüd eestimaalastele 2020. aasta aprilliks kavandatud apteegireformi elluviimise võimalikke tagajärgi.

Sajad Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevad apteegid peatasid kolmapäeval, 18. detsembril oma töö kella kahest päeval kuni neljapäeva, 19. detsembrini. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20.

"Nimelt nii hakkab apteegivõrk pärast reformi välja nägema ja riigi vaatenurgast piisab sellest Eestis apteegiteenuste osutamiseks," seisab kirjas 293 apteeki esindava Eesti Apteekide Ühenduse avalduses.

"Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud," ütles ühendus juht Timo Danilov, viidates teisipäevasele hääletusele riigikogus, edastab ERR.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et reformi mõte seisneb selles, et apteegid viia apteegid välja suurte hulgimüüjate mõju alt, kuhu praegu kuulub kaks kolmandikku kõigist Eesti apteekidest. Pool aastat enne reformi jõustumist vastab uutele nõudmistele täiel määral ainult 170 apteeki, sega vaid kolmandik nende üldarvust.

Sulgemine ähvardab ühtekokku 329 apteeki, millest 250 asuvad alla 4000 elanikuga väikelinnades.

Ketiapteegid pakkusid välja kompromissettepaneku, lubades mitte avada uusi apteeke juhul, kui neil lubatakse juba olemasolevad apteegid enda omandusse jätta. Proviisorid selle ettepanekuga ei nõustunud, kuid teatasid valmisolekust läbirääkimisteks.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, streik, reform, apteek, tervis
Samal teemal
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Apteegid kasvatasid eelmisel aastal käivet
Apteegid võivad patsiente videosilla teel nõustada
Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed
Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest, illustreeriv foto

Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest

(Uuendatud 10:09 17.12.2019)
Nelja aasta jooksul on ravimite rahastus kasvanud enam kui 64 miljoni euro võrra. Eelkõige tuleb see uute innovaatiliste ravimite lisandumisest haigekassa loeteludesse, aga ka kasvavast nõudlusest.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. See summa katab ka uued lisanduvad valdkonnad, mida alates 2019. aastast rahastab haigekassa (vaktsiinid, HIV infektsiooni ravimid jms).

2019. aastal kulub haigekassal soodusravimite hüvitamisele 145 miljonit eurot ja haiglaravimitele 73 miljonit eurot. Selle raha eest saavad apteegist soodusravimeid 860 000 inimest ning haiglaravimeid ligi 25 000 patsienti, teatab Haigekassa

Kuigi ravimite rahastus on aasta aastalt kasvanud, kulub ka inimestel üha rohkem raha ravimite peale. Paljuski on see tingitud inimeste valikust ravimi ostmisel.

Tulenevalt valikust on inimestel võimalik ainuüksi ühe ravimi pealt säästa kümneid eurosid aastas. Eesti inimeste ravimiarved väheneksid kolmandiku jagu, kui nad ostaksid odavamaid sama toimeainega ravimeid.

Piirhinnast kallimate ravimite ostmine on jätkuvalt liiga suur ja kasvab koos ravimikasutuse tõusuga. Eelmisel aastal maksid inimesed 14,6 miljoni euro eest kinni ravimite piirhindu ületavaid summasid, näitab statistika. Selle aasta esimese kolme kvartaliga on üle makstud 11,2 miljonit eurot. 

Geneeriliste ravimite tootjad peavad enne turule tulekut uuringutega tõestama, et nende toimeaine on täpselt samad nagu originaalravimil.

Originaalravimi ainus eelis geneerilise ravimi ees ongi see, et tema kaubamärk on ostjatele juba tuttav ning seetõttu usaldab tarbija seda rohkem. Nõuded ravimite toimele on täpselt samad.

Apteekritel on kohustus pakkuda inimesele toimeainepõhise retsepti korral soodsaimat ravimit. Haigekassa tegi eelmise aasta põhjal arstiabi uuringu, kust selgus, et lausa kümnest inimesest neljale ei pakuta toimeainepõhist retsepti.

Inimesed ei ole alati oma võimalustest teadlikud, seega on apteekritel meie ühise raviraha kokkuhoidmisel jätkuvalt väga suur roll.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Inimestele tuletab Haigekassa veelkord meelde, et haigust ravib ravimi toimeaine, mitte kaubamärk. Kõik sama toimeainega ravimid toimivad ühtemoodi ning on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud.

Sputnik Eesti on kirjutanud, Haigekassa nõuab igal aastal tagasi miljoneid tervishoiuteenuste eest makstud eurosid. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Lugege lisaks: 

Tagid:
tervishoid, hüvitis, Eesti Haigekassa, ravim, apteek
Samal teemal
Sotsiaalministeeriumis valmib must stsenaarium perearstide patsientidele
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Eesti liitub rahvusvahelise ravimite ehtsuse kontrolliga
Kas ravimiseaduse muutmine päästaks Eesti apteegid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega