Lasnamäelastel on oma linnaosas eriarsti juurde aja saamine raskendatud, illustreeriv foto

Mölder: Tallinn rajab Lasnamäele tervisekeskuse

106
(Uuendatud 15:37 02.10.2018)
Haigekassa jagab eratervishoiu asutustele iga nelja aasta tagant riigihanke korras vastuvõtuaegu. Esmaspäevast lõppesid eelmise Haigekassa hanke tulemusel sõlmitud lepingud, mis tähendab, et lasnamäelastel on oma linnaosas eriarsti juurde aja saamine raskendatud.

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. Abilinnapea Tõnis Mölderi sõnul ei puuduta aga see riigihange Ida- ja Lääne-Tallinna keskhaiglaid ning tulevikus on olukorra lahenduseks Lasnamäele loodav linna tervisekeskus, edastab Tallinna linnavalitsus.

Patsiendid saavad meedikute ravivigade vastu kindlustuse >>

"Riigihanke tulemused näitavad, et haigekassa oleks pidanud geograafiliselt olukorda paremini analüüsima ja planeerima. Nõnda oleks saanud tänaseid probleeme ära hoida, kuid oluline on täheldada, et arstiabita siiski keegi ei jää," sõnas Mölder, kelle sõnul Tallinna linna haiglates muudatusi ei tule ning inimesed pääsevad endiselt eriarsti juurde vastuvõtule.

"Haigekassa hankega sai tegelikult Lasnamäe Medicumi polikliinik rahalist mahtu juurde, kuid selge on see, et eratervishoiuasutus ei saa konkureerida haiglavõrgu arengukava loetletud haiglatega. Tallinna linnal on plaanis luua 2021. aastaks Lasnamäe tervisekeskus, mida hakkab haldama üks linna keskhaiglatest," lausus abilinnapea.

Tallinna Haigla projektijuhi Sven Kruubi sõnul on uue haigla meditsiinilinnakusse esimesena tulemas just haigekassa kaetud lepinguga Lasnamäe tervisekeskus. "Sellega tagame eelkõige arstiabi geograafilise kättesaadavuse ning parandame keskhaiglate arstkonna kaasamise kaudu teenuse kvaliteeti," ütles Kruup.

"Lasnamäe tervisekeskusesse koondame üle kümne eriala – nii taastusravi, silmahaigused, otorinolarüngoloogia, üldkirurgia, sisehaigused, kardioloogia, ortopeedia, psühhiaatria, hambaravi kui ka teised erialad. Sellega loome ühtlasi olukorra, kus haiglavõrgu arengukava haigla tagab tulevikus oma keskusega stabiilse teenuse osutamise Lasnamäe linnaosas," selgitas Kruup.

Mölder lisas, et linna eesmärk on rajada nüüdisaegsed tervisekeskused igasse Tallinna linnaossa. "Linna tervisekeskused on end tänaseks igati õigustanud ning nende võlu peitub eelkõige pere- ja eriarstide ning toetavate spetsialistide tihedas koostöös ja tervishoiuteenuste valikus," lisas Mölder.

"Eesti Haigekassa juht Rain Laane, kelle juhtimisel on Lasnamäel peatatud eriarstide vastuvõtud ja kes soovitab haigetel inimestel mööda Eestit bussiga ringi sõita, peab tagasi astuma," kirjutas teispäevael Lasnamäe linnaosavanem Maria Jufereva sotsiaalmeedias.

Statistika: ligi kolmandik Eesti lapsi sünnib haigena >>

"120 000 elanikuga Lasnamäel peab olema kättesaadav eriarstiabi, see on Haigekassa kohustus. Soovitused sõita Tallinna tasuta transpordiga naabermaakondadesse näitavad seda, et Haigekassa juht ei tea midagi ei inimlikkusest, ei meditsiinist ega ka mitte transpordist," seisab postituses.

"Kindlasti pole efektiivne see, kui viime Lasnamäelt ravi ära ja kõik haiged valguvad üle Eesti laiali sobilikku arsti otsima. Eestile, Tallinnale ja Lasnamäele on parem, kui Rain Laane vastutustundetud juhtimiseksperimendid kohe lõpetataks ja ta ametist maha võetaks," kirjutas Jufereva.

Tallinn on püstitanud endale eesmärgi – ehitada Lasnamäele aastaks 2023 Tallinna haigla, asukohaga Paevälja tühermaal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu sügisel.

16. jaanuaril toimus Tallinna Mustamäe tervisekeskuse (Ehitajate tee 27) pidulik ava- ja tänuüritus. Lääne-Tallinna Keskhaiglale kuuluv Mustamäe tervisekeskus avas patsientidele uksed 1. veebruaril 2018, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tänavu alustati AS Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) Magdaleena tervisekeskuse projekteerimistöödega, mille projekti kogumaksumus on ligi 4,6 miljonit eurot. Magdaleena tervisekeskuse renoveerimistöödega planeeritakse alustada 2019. aasta lõpus ning keskus peaks valmima 2021. aasta esimeses pooles. Projekti kogumaksumus on 4 586 670 eurot, millest suurim on riigipoolne toetus 1 661 000 eurot.

Igasse maakonnakeskusesse tuleb tervisekeskus >>

Esmatasandi tervisekeskuste rajamiseks esitati 23. juuliga lõppenud taotlusvoorus kokku kuus taotlust: esmatasandi tervisekeskuste rajamiseks Võrru, Jõgevale, Kärdlasse, Keilasse ja Maardusse ning maakondliku tervisekeskuse rajamiseks Viljandisse. Seega on kahe taotlusvooruga kaetud kõik maakonnakeskused, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suvel.

106
Tagid:
riigihange, eriarstiabi, ühiskond, tervishoid, tervis, tervisekeskus, Tõnis Mölder, Lasnamäe, Eesti, Tallinn