Soome on patsientidele ohtlikuks kuulutanud 13 Eesti arsti, illustreeriv foto

Soomes patsientidele ohtlikuks kuulutatud arstid töötavad Eestis

502
(Uuendatud 09:42 18.06.2018)
Soome on patsientidele ohtlikuks kuulutanud 13 Eesti arsti, neist kuus töötavad Eestis edasi. Eesti terviseamet ei ole Soomes puudulike ametioskustega hätta jäänud arstide tausta uurinud ega nende praeguseid tööandjaid Soomes tehtud otsustest teavitanud.

TALLINN, 18. juuni — Sputnik. Soome rahvusringhäälingu Yle uuriv toimetus MOT avaldas hiljuti loo sellest, et Soome terviseamet Valvira on viimaste aastate jooksul 13 Eesti arsti arstina töötamise õigust piiranud või selle tühistanud, vahendas Pealinn Eesti Päevalehte viitega BNS-le.

Eesti Arstide Liit: meditsiinitöötajate ähvardamine on lubamatu >>

Arstide nimesid Yle ei avaldanud. Eesti Päevaleht selgitas välja, et 13 arstist kuus töötavad nüüd jälle Eestis. Üks neist on hambaarst Dmitri Filippenko, kes on juba Eestiski patsiente vigastanud. Näiteks tekitas hambaarsti ebaprofessionaalne töö ühele naisele kõnedefekti.

Soomes arstina töötamise keelu saanutest töötavad varem Ruhnu saarel perearsti ametis olnud Reet Aadamsoo ning Viktoria Pronevitš nüüd Viru vanglas, Tiina Keldrima OÜ-s Psühho-Konsultandid, Aleksander Jaanson Padise Medicumis, ja Veniamin Vassiljev Lasnamäe Medicumis. Nende arstide praegused tööandjad ei teadnud midagi töötajatega Soomes juhtunust.

Valvira raportitest selgub, et ehkki kehv soome keele oskus oli enamasti läbiv joon, tegi Soome terviseamet otsused arstide kohta pärast korduvaid kaebusi ja tõsiseid puudujääke nende sisulises töös, kuulates ära ekspertide ja asutuste arvamuse.

Paaril juhul saadeti arstid Helsingi ülikooli pädevushindamisele. Ühel juhul oli Valvira sunnitud arstina töötamise õiguse tühistama, sest arst ei soostunud ka pärast korduvat nõudmist hindamisele minema.

Leht märgib, et teise riigi piirang ei kehti Eestis ja kuni kohus pole arsti süüdi mõistnud, pole Eesti terviseametil ega ühelgi teisel asutusel põhjust midagi ette võtta.

Eesti liitus 2016. aastal üleeuroopalise hoiatusmehhanismiga, kust kokkuvõtlik info jõuab küll Eestis terviseametisse, ent amet pole seni pidanud vajalikuks selle teadmisega midagi peale hakata, kirjutab leht ja lisab, et terviseamet veeretab vastutuse arstide pädevuse eest tööandjatele ehk haiglatele ja kliinikutele.

Kaljulaid: võrdne ligipääs tervishoiule loob võrdsema ühiskonna >>

Medicumi juht Tõnis Allik nimetas seda oluliseks probleemiks, sest praegu pole ametlikku infokanalit, kust tööandjad saaksid teavet arstide probleemsetest juhtumitest – nii mujal EL-is kui ka Eestis juhtunutest.

Samuti puudub tema sõnul võimalus arsti teadmisi objektiivselt kontrollida. "Oleme sellel teemal suhelnud nii terviseameti kui ka Eesti arstide liiduga. Kuigi arstide pädevusega seotud õigusruumi täpsema reguleerimise vajadust üldiselt mööndakse, ei paku praegu keegi tööandjale Eesti riigis arsti pädevuse hindamiseks konkreetset abi," ütles Allik.

Arstide liidu tegevjuhi Katrin Rehemaa sõnul tuleb välisriigis arstina töötamise õiguse äravõtmisse või piiramisse suhtuda väga tõsiselt.

"Iga juhtumiga tuleks tegeleda eraldi ja otsustada vastavalt asjaoludele, kas töökeeld kehtib ka Eestis või mitte," märkis ta. Arstide pädevust peavad tema sõnutsi hindama Tartu ülikool ja erialaseltsid. "Kui meie seaduste järgi tõesti praegu välisriikide piiranguid arvestada ei saa, siis tuleb neid seadusi muuta," ütles Rehemaa.

Ravimi müügiloa hoidjad ehk ravimifirmad kulutasid eelmisel aastal reklaamüritustele ning arstidele, apteekritele, teadusasutustele ja erialaorganisatsioonidele antud toetustele 3,4 miljonit eurot; suurimaks toetuste andjaks oli Abbvie, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu alguses.

Arstidest sai kõige rohkem toetust Edward Laane 16 400 euroga, kellele järgnesid Hele Everaus 15 600 euroga ja Margus Viigimaa 13 600 euroga.

Valga haigla sünnitusosakond suleti poolteist kuud varem >>

Abbvie Ltd kulutas Eestis reklaamüritustele ja arstidele suunatud üritustele mullu 240 000 eurot, järgnesid Roche Eesti 186 000 euroga, Astrazeneca 181 000 euroga, Boehringer Ingelheim 179 000 euroga, Menerini International 158 000 euroga ja Amgen 147 000 euroga. Enam kui 100 000 eurot kulutanud ravimifirmasid oli mullu 12, selgub ravimiameti andmetest.

502
Tagid:
patsiendid, tervishoid, tervis, keeld, ohtlik, arst, Valvira, Terviseamet, haigla, Soome, Eesti