Kaitske ennast ja lähedasi – loobuge suitsetamisest, illustreeriv foto

Kaitske ennast ja lähedasi loobuge suitsetamisest

52
(Uuendatud 09:11 01.06.2018)
Ülemaailmne tubakavaba päev, mida tähistatakse iga aasta 31. mail, tahab taas kord juhtida avalikkuse tähelepanu ohtudele, mida kätkeb endas suitsetamine, ja kutsub kõiki maailma riike üles rakendama tõhusat poliitikat nikotiinitarbimise vähendamiseks.

ТАLLINN, 31. mai — Sputnik, Аngelina Mandrõka. Ülemaailmne tubakavaba päev (World No Tobacco Day) seati sisse kolmkümmend aastat tagasi Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) algatusel ning kuulub tänapäeval ÜRO rahvusvaheliste tähtpäevade süsteemi ja seda tähistatakse üle maailma paljudes riikides.

Iga riik võitleb tolle hukutava sõltuvusega omal kombel: ühed eelistavad inimlikke meetodeid, teised seevastu suruvad oma kodanikke jäikadesse raamidesse. Ka Eesti peab agarat võitlust suitsetajatega, muudab tubakavastast poliitikat järjepidevalt karmimaks ning rakendab mitmesuguseid suitsetamisest loobumist hõlmavaid tegevuskavasid, mida rahastatakse Euroopa Liidu poolt.

USA tubakafirmad tunnistasid, et suitsetamine tapab >>

Nii toimub meie riigis nikotiinitoodete akstiisimaksu pidev tõstmine, kehtib avalikes asutustes ja paikades suitsetamise keeld, sigaretipakkidele on paigutatud mitmesugused hoiatused ja hirmutavad pildid. Üle kogu Eesti tegutsevad tasuta nõustamiskabinetid, kus inimesel aidatakse nikotiinisõltuvusest mitte ainult medikamentidega, vaid ka psühholoogiliselt jagu saada.

Peaasi on õige motivatsioon

Mõne aja eest toimus Sputnik Eesti pressikeskuses Eesti, Gruusia, Armeenia ja Kõrgõztani vaheline videosild, kus asjatundjad arutlesid tubakasuitsetamise üle igas esindatud riigis. Eestist oli videosillas osalejaks seitsmeaastase tööstaažiga kutseline suitsetamisest loobumise nõustaja Anastasia Drews.

Spetsialist lasus, et tänaseks on Eestis ette valmistatud üle kahesaja vastava spetsialisti – meditsiiniõed ja arstid, kes viivad läbi tasuta nõustamisi ja aitavad inimestel võimalikult kiiremini oma kahjulikust harjumusest lahti saada. Selleks peab patsient läbi tegema küsitlemise ja emotsionaalse seisundi testimise ning nende tulemuste alusel koostab meedik talle juba individuaalse ravikava.

"Nagu statistika nimelt meie kliinikus näitab, on meestel suitsetamisest loobuda palju kergem ja lihtsam kui naistel," ütleb Drews.

Tema sõnul on suitsetamisest loobumise nõustajate ülesandeks motiveerida inimest loobuma sellest harjumusest, mis tervist ei paranda, vaid vastupidi, hävitab seda.

Spetsialisti sõnul üllatas möödunud aasta hea mõttes sellega, et paljud meie maa elanikud sutsid nikotiinisõltuvusest jagu saada ja hakkasid sporti tegema. Eriti täheldatav oli see tendents 50- kuni 70-aastaste meeste seas.

Kuigi põhiprobleem, jätkab Anastasia Drews, kätkeb vesipiibu ja elektrooniliste sigatrettide suitsetamises. Ta märkis, et inimesed eeldavad ekslikult, et too või teine teeb tervisele märksa vähem kahju kui tavalised sigaretid.

Tegelikult sisaldab vesipiibu-tubakas endas rohkesti raskemetalle, mis kahjustavad organismi ja põhjustavad mitmesuguseid haigusi, elektroonilised sigaterid aga erinevad tavalustest vaid sellega, et neis sisaldub väiksem kogus keemilisi ühendeid.

Hirmud ja illusioonid takistavad sõltuvusest vabanemist

Tervise Arengu Instituudi (TAI) andmete kohaselt tarbib tänasel päeval igapäevaselt tubakatooteid 21% meie riigi täiskasvanud elanikkonnast, samas kui kümme aastat tagasi suitsetas 30% täisealistest eestimaalastest. Suitsetamisharjumuste uuringute kohaselt mõtleb Eestis 87% suitsetajatest tollest harjumusest loobumisele ning 78% neist on selleks isegi juba midagi ette võtnud. 

Psühhiaater ja psühhoterapeut Vladimir Kukk lausus Sputnik Eestile, et nikotiin on narkootikum, mis ärgitab igaüht oma suitsetamise kasuks argumente otsima.

Tema sõnul ütlevad ühed, et see harjumus aitab neil ajutiselt muredest eemale pääseda, teised on veendunud, et nikotiin lõõgastab ja leevendab stressi, kolmandad aga püüavad sigarettide abil oma tähtsust kergitada. Ent kõik see on üksainus suur illusioon.

E-sigarett võib noored tavasuitsu järele haarama panna, illustratiivne foto
© Sputnik / Виталий Белоусов

"Igal suitsetajal on suitsetamiseks omad motiivid. Aga igaühes neist kükitavad teatud hirmud, millest vabanedes hakkab inimene nägema selle tegevuse mõttetust ja reaalset ohtu oma tervisele," ütleb doktor Kukk.

Ta soovitab esitada endale järgmised küsimused: "Mida suitsetamine mulle annab?", "Mida ma suitsetamist maha jättes kaotan?", "Mida ma sigarettidest loobudes saan?" Spetsialist märkis, et vale on arvata, et tubakast loobumine on raske ja piinarikas. Tuleb häälestada end niiviisi, et elada esimene sigarettideta nädal üle positiivsete tunnetega ja rõõmutundega sellest harjumusest vabanemise üle.

Suitsetamise mahajätmise juures on oluline õige taktika ja strateegia

Tingimata on vaja iseendal või spetsialisti abiga kogu selle sõltuvuse mehhanismis selgust saada, aru saada, kuidas see rivist välja lüüa ja nikotiinihimu endas kustutada. Tollel harjumusel on kaks komponenti: kehaline sõltuvus ja psühholoogiline sõltuvus.

Nende sõltuvuste hülgamine, jätkab spetsialist, on küllaltki keeruline ning seetõttu on tähtis panna paika õige taktika ja strateegia.

"Võib küll püüda veenda inimest nikotiini kahjulikkuses, kuid tingimata tuleb rääkida temaga ausalt ja avameelselt, ilma mingite manipulatsioonide ja teiste psühholoogiliste trikkideta. Selle ülesandega saab toimetulla ainult tõeline spetsialist," ütles doktor.

Vladimir Kukk nentis, et tuleb aktiivselt kujundada tingimused, mille puhul motivatsioon suitsetamisest loobumiseks ilmub iseenesest. Pajatused haigustest ei toimi ning igasugused plaastrid ja nikotiininätsud üksnes nõrgendavad harjumuspäraseid suitsetamisreflekse ja mitte midagi enamat.

Kaheteistkümne aasta jooksul võib suitsetamisest tingitud surmade arv kasvada

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ametlikul kodulehel avaldatud andmete kohaselt võtab ülemaailmne tubakaepideemia igal aastal üle seitsme miljoni inimelu, millest ligi 900 000 kuulub passiivsetele suitsetajatele, kes tubakasuitsu sisse hingavad.

Ligikaudu 80% enam kui ühest miljardist suitsetajast üle kogu maailma elab madala ja keskmise sissetulekuga maades, milliste arvele langebki suurim hulk nikotiinitarbimisest põhjustatud haigestumisi ja surmajuhtumeid.

Minski metroos plahvatas naise käes kott >>

WHO kutsub valitsusi üles rakendama oma riikides aktiivselt nikotiinitarbimisest loobumisele suunatud poliitikat: kehtestama täieliku keelu tubakareklaamile, tõstma maksumäära nikotiinitoodetele ning korraldama rohkem kõnelevaid suitsetamise kahjulikkusest rahvavalgustuslikke üritusi. Kui aga rangeid meetmeid tarvitusele ei võeta, siis võib 2030. aastaks kogu maailma iga-aastane suitsetamisest põhjustatud surmajuhtumite küündida enema kui kaheksa miljoni inimeluni.

Mis juhtub, kui suitsetamine maha jätta
Mis juhtub, kui suitsetamine maha jätta
52
Tagid:
tubakas, suitsetamine, ühiskond, tervishoid, tervis, Tubakavaba päev, WHO, ÜRO, maailm, Eesti
Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik, illustreeriv foto

Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik

(Uuendatud 18:45 18.12.2019)
Mitusada tuntud kaubamärkide all tegutsevat ketiapteeki peatas protestimärgina ähvardava apteegireformi vastu täna oma töö.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Nii demonstreerisid ketiapteegid juba nüüd eestimaalastele 2020. aasta aprilliks kavandatud apteegireformi elluviimise võimalikke tagajärgi.

Sajad Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevad apteegid peatasid kolmapäeval, 18. detsembril oma töö kella kahest päeval kuni neljapäeva, 19. detsembrini. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20.

"Nimelt nii hakkab apteegivõrk pärast reformi välja nägema ja riigi vaatenurgast piisab sellest Eestis apteegiteenuste osutamiseks," seisab kirjas 293 apteeki esindava Eesti Apteekide Ühenduse avalduses.

"Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud," ütles ühendus juht Timo Danilov, viidates teisipäevasele hääletusele riigikogus, edastab ERR.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et reformi mõte seisneb selles, et apteegid viia apteegid välja suurte hulgimüüjate mõju alt, kuhu praegu kuulub kaks kolmandikku kõigist Eesti apteekidest. Pool aastat enne reformi jõustumist vastab uutele nõudmistele täiel määral ainult 170 apteeki, sega vaid kolmandik nende üldarvust.

Sulgemine ähvardab ühtekokku 329 apteeki, millest 250 asuvad alla 4000 elanikuga väikelinnades.

Ketiapteegid pakkusid välja kompromissettepaneku, lubades mitte avada uusi apteeke juhul, kui neil lubatakse juba olemasolevad apteegid enda omandusse jätta. Proviisorid selle ettepanekuga ei nõustunud, kuid teatasid valmisolekust läbirääkimisteks.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, streik, reform, apteek, tervis
Samal teemal
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Apteegid kasvatasid eelmisel aastal käivet
Apteegid võivad patsiente videosilla teel nõustada
Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed
Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest, illustreeriv foto

Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest

(Uuendatud 10:09 17.12.2019)
Nelja aasta jooksul on ravimite rahastus kasvanud enam kui 64 miljoni euro võrra. Eelkõige tuleb see uute innovaatiliste ravimite lisandumisest haigekassa loeteludesse, aga ka kasvavast nõudlusest.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. See summa katab ka uued lisanduvad valdkonnad, mida alates 2019. aastast rahastab haigekassa (vaktsiinid, HIV infektsiooni ravimid jms).

2019. aastal kulub haigekassal soodusravimite hüvitamisele 145 miljonit eurot ja haiglaravimitele 73 miljonit eurot. Selle raha eest saavad apteegist soodusravimeid 860 000 inimest ning haiglaravimeid ligi 25 000 patsienti, teatab Haigekassa

Kuigi ravimite rahastus on aasta aastalt kasvanud, kulub ka inimestel üha rohkem raha ravimite peale. Paljuski on see tingitud inimeste valikust ravimi ostmisel.

Tulenevalt valikust on inimestel võimalik ainuüksi ühe ravimi pealt säästa kümneid eurosid aastas. Eesti inimeste ravimiarved väheneksid kolmandiku jagu, kui nad ostaksid odavamaid sama toimeainega ravimeid.

Piirhinnast kallimate ravimite ostmine on jätkuvalt liiga suur ja kasvab koos ravimikasutuse tõusuga. Eelmisel aastal maksid inimesed 14,6 miljoni euro eest kinni ravimite piirhindu ületavaid summasid, näitab statistika. Selle aasta esimese kolme kvartaliga on üle makstud 11,2 miljonit eurot. 

Geneeriliste ravimite tootjad peavad enne turule tulekut uuringutega tõestama, et nende toimeaine on täpselt samad nagu originaalravimil.

Originaalravimi ainus eelis geneerilise ravimi ees ongi see, et tema kaubamärk on ostjatele juba tuttav ning seetõttu usaldab tarbija seda rohkem. Nõuded ravimite toimele on täpselt samad.

Apteekritel on kohustus pakkuda inimesele toimeainepõhise retsepti korral soodsaimat ravimit. Haigekassa tegi eelmise aasta põhjal arstiabi uuringu, kust selgus, et lausa kümnest inimesest neljale ei pakuta toimeainepõhist retsepti.

Inimesed ei ole alati oma võimalustest teadlikud, seega on apteekritel meie ühise raviraha kokkuhoidmisel jätkuvalt väga suur roll.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Inimestele tuletab Haigekassa veelkord meelde, et haigust ravib ravimi toimeaine, mitte kaubamärk. Kõik sama toimeainega ravimid toimivad ühtemoodi ning on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud.

Sputnik Eesti on kirjutanud, Haigekassa nõuab igal aastal tagasi miljoneid tervishoiuteenuste eest makstud eurosid. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Lugege lisaks: 

Tagid:
tervishoid, hüvitis, Eesti Haigekassa, ravim, apteek
Samal teemal
Sotsiaalministeeriumis valmib must stsenaarium perearstide patsientidele
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Eesti liitub rahvusvahelise ravimite ehtsuse kontrolliga
Kas ravimiseaduse muutmine päästaks Eesti apteegid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega