Ligi 90 protsenti tsirroosidest tuleb liigsest alkoholi tarvitamisest, illustreeriv foto

Maksa rasvumine - uus soomlaste rahvushaigus

157
(Uuendatud 16:26 16.05.2018)
Soomlaste uueks rahvushaguseks on saanud maksa rasvumine, mis esineb kolmandikul Soome täiskasvanutel ja mis on üks peamisi eluohtliku maksatsirroosi põhjustajaid.

TALLINN, 16. mai — Sputnik. Maksa rasvumine tähendab, et üle 5 protsendi maksarakkudest sisaldab rasva. Maksa rasvumine põhjustab tsirroosi, mille tagajärjel sureb igal aastal üle 500 inimese. Seda on kolm korda enam kui 40 aastat tagasi, vahendab portaal Eestinen viitega väljaandele Helsingin Sanomat.

Soome seade eemaldab kasvajaid ilma kiirituse ja lõikuseta >>

Maksa rasvumine on haigus, mida inimene saab ise mõjutada. Professor Martti Färkkilä räägib, et retsept on lihtne: tuleb jälgida oma kehakaalu, rohkem liikuda ja vältida alkoholi. Kui alkoholi tarvitamine ja kehakaal vähenevad, siis maks paraneb.

Alkoholi mõju maksale on üldteada: ligi 90 protsenti tsirroosidest tuleb liigsest alkoholi tarvitamisest. Viimasel ajal on teadlased leidnud ka ülekaalu seose maksahaigustega.

Kõige probleemsem ongi Färkkilä sõnul ülekaal ja alkoholi tarvitamine koos. Kui inimene on ülekaaluline ja tarvitab alkoholi, on tema risk haigestuda tsirroosi 9 korda suurem kui inimesel, kes pole ülekaaluline ja ei tarvita alkoholi.

Maks asub inimesel kõhu ülaosas paremal pool küljeluude all. Poolteist kilo kaaluva elundi ülesanne on reguleerida suhkru ja rasvade ainevahetust, võimaldada rasvade imendumist, eritada hormoone ja talletada glükogeeni. Lisaks eemaldab maks vereringest baktereid ja mürke nagu nikotiin ja etanool.

Kui maksa satub kahjulikke aineid, näiteks liiga palju rauda, siis sidekoe hulk maksas suureneb ja maks armistub. Verevool läbi maksa väheneb ja maksa töö on takistatud.

Maksakahjustusi ei pruugi inimene algul tähelegi panna. Kui aga kahjustus on kestnud pikka aega, siis ilmnevad vaevused: kõhtu koguneb vedelikku, kõht paisub ja inimene muutub kollaseks, väljaheide halliks ja uriin tumedaks.

Helsingis avati enesetappude ennetuskeskus >>

Kaugelearenenud tsirroosi pole võimalik ravida, aga selle arengut saab pidurdada ja vaevusi vähendada.

Professor Färkkilä sõnul pole maksahaigused alati seotud inimese eluviisidega. tegemist võib olla autoimmuunhaigusega, kus inimese enda immuunsüsteem hakkab inimese organismi ründama. Maksahaigus võib olla ka pärilik.

Helsingin Sanomat küsis professor Färkkilält ka mõned küsimused maksa kohta:

Kas maksa saab puhastada loodusravimitega?

Ei, imerohud ega dieedid ei puhasta maksa.

Kas maksa saab puhastada süües taimetoitu ja salateid?

Ei, uuringute järgi ei puhasta taimetoit maksa. Taimetoitu tasub sellel vaatamata süüa, kuna see on muul moel tervislik.

Kas kohv või tee aitab maksa rasvumise puhul?

Kohvil on mõne uuringu järgi leitud olevat maksakasvajate ja maksa rasvumise vastane toime, aga teel pole leitud sellist mõju.

Kas tume šokolaad aitab maksa rasvumise vastu?

Tumedal šokolaadil on leitud olevat maksa rasvumisega seotud põletikku vähendav toime, aga tasub meenutada, et ka tume šokolaad sisaldab suhkrut.

Kas B-vitamiin aitab maksatsirroosi vastu?

Vesialuselised vitamiinid nagu B-vitamiin ei kogune organismi ja neid on kasulik võtta regulaarselt. B-vitamiini saab piisavalt toidust nagu teravili, taimetoit, liha ja piimatooted. Teaduslikult põhjendatud seost B-vitamiini kasulikkusest maksale pole leitud.

Milliseid rasvu tasub süüa?

Valida tuleks taimseid rasvu nagu õlid ja margariinid, seemned, pähklid ja kala mitu korda nädalas. Rasv on vajalik organismi veresoontele, samuti rasvhapete ja rasvapõhiste vitamiinide saamiseks. Kaugele arenenud maksahaigus võib põhjustada rasvapuuduse, kus rasv ei imendu.

Alkoholi liigtarvitamist märgatakse liiga hilja, illustratiivne foto
© REUTERS / Michaela Rehle

Kas ravimeid saab tarvitada ilma maksa kahjustamata?

Valu- ja palavikuvastane paratsetamool võib suurtes kogustes kahjustada maksa. Mürgituse võib põhjustada kõigi ravimite üleannustamine. Tuleb järgida ravimite juhiseid. Tasub tähele panna, et ravimitel võib olla kahjulikke koosmõjusid loodusravimitega ja loodusravimid võivad pärssida ravimite mõju.

Kuidas tuleks suhtuda alkoholi ja suitsetamisse?

Suitsetamine on kahjulik tervele kehale ja see suurendab maksatsirroosi riski. Alkoholi tuleks tarvitada mõõdukalt või üldse mitte.

Alkohol tekitab erinevaid probleeme ja traumasid, lisaks sellele ka mitmeid enneaegseid surmasid, väidab Maailma Terviseorganisatsiooni ekspert, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

WHO: tervislik alkoholitarbimine on müüt >>

"Uuringud on tõestanud, et alkoholi tarvitamine ja vähki haigestumine on tihedalt omavahel seotud. Iga klaas veini päevas aga suurendab oluliselt rinnavähki haigestumist ja seda peaaegu 12% võrra," ütles Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) spetsialist Carina Ferreira Borges.

157
Tagid:
rahvushaigus, rasvumine, maks, kehakaal, ülekaalulised, liikumine, tervis, alkohol, Martti Färkkilä, Soome
Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik, illustreeriv foto

Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik

(Uuendatud 18:45 18.12.2019)
Mitusada tuntud kaubamärkide all tegutsevat ketiapteeki peatas protestimärgina ähvardava apteegireformi vastu täna oma töö.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Nii demonstreerisid ketiapteegid juba nüüd eestimaalastele 2020. aasta aprilliks kavandatud apteegireformi elluviimise võimalikke tagajärgi.

Sajad Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevad apteegid peatasid kolmapäeval, 18. detsembril oma töö kella kahest päeval kuni neljapäeva, 19. detsembrini. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20.

"Nimelt nii hakkab apteegivõrk pärast reformi välja nägema ja riigi vaatenurgast piisab sellest Eestis apteegiteenuste osutamiseks," seisab kirjas 293 apteeki esindava Eesti Apteekide Ühenduse avalduses.

"Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud," ütles ühendus juht Timo Danilov, viidates teisipäevasele hääletusele riigikogus, edastab ERR.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et reformi mõte seisneb selles, et apteegid viia apteegid välja suurte hulgimüüjate mõju alt, kuhu praegu kuulub kaks kolmandikku kõigist Eesti apteekidest. Pool aastat enne reformi jõustumist vastab uutele nõudmistele täiel määral ainult 170 apteeki, sega vaid kolmandik nende üldarvust.

Sulgemine ähvardab ühtekokku 329 apteeki, millest 250 asuvad alla 4000 elanikuga väikelinnades.

Ketiapteegid pakkusid välja kompromissettepaneku, lubades mitte avada uusi apteeke juhul, kui neil lubatakse juba olemasolevad apteegid enda omandusse jätta. Proviisorid selle ettepanekuga ei nõustunud, kuid teatasid valmisolekust läbirääkimisteks.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, streik, reform, apteek, tervis
Samal teemal
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Apteegid kasvatasid eelmisel aastal käivet
Apteegid võivad patsiente videosilla teel nõustada
Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed
Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest, illustreeriv foto

Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest

(Uuendatud 10:09 17.12.2019)
Nelja aasta jooksul on ravimite rahastus kasvanud enam kui 64 miljoni euro võrra. Eelkõige tuleb see uute innovaatiliste ravimite lisandumisest haigekassa loeteludesse, aga ka kasvavast nõudlusest.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. See summa katab ka uued lisanduvad valdkonnad, mida alates 2019. aastast rahastab haigekassa (vaktsiinid, HIV infektsiooni ravimid jms).

2019. aastal kulub haigekassal soodusravimite hüvitamisele 145 miljonit eurot ja haiglaravimitele 73 miljonit eurot. Selle raha eest saavad apteegist soodusravimeid 860 000 inimest ning haiglaravimeid ligi 25 000 patsienti, teatab Haigekassa

Kuigi ravimite rahastus on aasta aastalt kasvanud, kulub ka inimestel üha rohkem raha ravimite peale. Paljuski on see tingitud inimeste valikust ravimi ostmisel.

Tulenevalt valikust on inimestel võimalik ainuüksi ühe ravimi pealt säästa kümneid eurosid aastas. Eesti inimeste ravimiarved väheneksid kolmandiku jagu, kui nad ostaksid odavamaid sama toimeainega ravimeid.

Piirhinnast kallimate ravimite ostmine on jätkuvalt liiga suur ja kasvab koos ravimikasutuse tõusuga. Eelmisel aastal maksid inimesed 14,6 miljoni euro eest kinni ravimite piirhindu ületavaid summasid, näitab statistika. Selle aasta esimese kolme kvartaliga on üle makstud 11,2 miljonit eurot. 

Geneeriliste ravimite tootjad peavad enne turule tulekut uuringutega tõestama, et nende toimeaine on täpselt samad nagu originaalravimil.

Originaalravimi ainus eelis geneerilise ravimi ees ongi see, et tema kaubamärk on ostjatele juba tuttav ning seetõttu usaldab tarbija seda rohkem. Nõuded ravimite toimele on täpselt samad.

Apteekritel on kohustus pakkuda inimesele toimeainepõhise retsepti korral soodsaimat ravimit. Haigekassa tegi eelmise aasta põhjal arstiabi uuringu, kust selgus, et lausa kümnest inimesest neljale ei pakuta toimeainepõhist retsepti.

Inimesed ei ole alati oma võimalustest teadlikud, seega on apteekritel meie ühise raviraha kokkuhoidmisel jätkuvalt väga suur roll.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Inimestele tuletab Haigekassa veelkord meelde, et haigust ravib ravimi toimeaine, mitte kaubamärk. Kõik sama toimeainega ravimid toimivad ühtemoodi ning on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud.

Sputnik Eesti on kirjutanud, Haigekassa nõuab igal aastal tagasi miljoneid tervishoiuteenuste eest makstud eurosid. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Lugege lisaks: 

Tagid:
tervishoid, hüvitis, Eesti Haigekassa, ravim, apteek
Samal teemal
Sotsiaalministeeriumis valmib must stsenaarium perearstide patsientidele
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Eesti liitub rahvusvahelise ravimite ehtsuse kontrolliga
Kas ravimiseaduse muutmine päästaks Eesti apteegid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega