Kiirabi kutsu õnnetuse korral, illustreeriv foto

Arstid: kiirabi kutsumine tervisetõendi saamiseks on kuritegu

48
(Uuendatud 13:36 09.04.2018)
EMO keskuse juhataja Vassili Novaki sõnul kutsuvad inimesed liiga tihti kiirabi välja tervisehäda korral, mida peaks ravima perearst. Pooled neist, kes ilma saatekirjata EMO-sse pöörduvad, teevad seda põhjendamatult.

TALLINN, 9. aprill — Sputnik. Eelmisel aastal saabus EMO-sse ööpäevas 211 haiget, kellest umbes 50 võinuks saada abi perearstilt, kirjutab Pealinn.

"Pahatihti arvavad inimesed, et kui nad on haigeks jäänud ja vajavad tööandja jaoks töövõimetuslehte, on kõige mugavam saada seda kiirabist," ütles Tallinna Kiirabi peaarst Raul Adlas. "See on ilmselge kiirabi kuritarvitamine."

Tervisemure korral helista perearsti nõuandetelefonil 1220 >>

Nii ongi erakorralise meditsiini osakondade ehk EMO-de uksetagused inimestest umbes. Näiteks lahtise luumurruga inimene, kes tõesti kohe abi vajab, peab mõne gripiga EMO-sse tulija pärast tükk aega ootama ning võib nii isegi nakkava tõve külge saada.

"Möödunud gripihooajal oli hulgaliselt inimesi, kes tahtsid EMO-s lihtsalt testi teha, näiteks kontrollida, kas neil on gripi tagajärjel kopsu tekkinud mõni tüsistus," ütles Põhja-Eesti Regionaalhaigla EMO keskuse juhataja Vassili Novak. "See ei ole kindlasti põhjendatud pöördumine, kui inimese seisund on stabiilne."

Kiirabi kutsu õnnetuse korral

Teine levinud tervisehäda, millega perearsti asemel EMO-sse pöördutakse, on Novaki sõnul alaseljavalu. "See on äärmiselt haruldane, kui alaseljavalu on seotud kõrge riskiga haigusega," selgitas ta. "Tavaliselt on see põhjustatud lihase venitusest või rebenemisest – see ei ole eluohtlik ja sel puhul võib jällegi vabalt aidata perearst."

Novaki sõnul tundub põhjendamatuid pöördumisi vaadates, et Eesti inimestel on suur huvi ennast uurida lasta, mistõttu EMO-sse tullakse ka konsultatsioonile. Vahel on olukord lausa naljakaks pöördunud, näiteks kurdab inimene EMO-s kõrvakuulmise langust, asja uurides aga selgub, et tal on lihtsalt kõrvad puhastamata. "Kui kork on juba ees nii suur, siis muidugi on ka kuulmise tase langenud," lisas arst.

Sagedased on ka juhused, kus kiirabi kutsutakse välja haiguslehe saamiseks või retsepti uuendamiseks. Tallinna Kiirabi peaarsti Raul Adlase sõnul on see lausa kuritegelik käitumine.

"Pahatihti arvavad inimesed, et kui nad on haigeks jäänud ja vajavad tööandja jaoks töövõimetuslehte, on kõige mugavam saada seda kiirabi käest," lausus ta. "See on ilmselge kiirabi kuritarvitamine. Kiirabi tuleb välja kutsuda siis, kui on juhtunud mõni õnnetus, näiteks inimene auto alla jäänud. Või kui on tugevad krambid või raske erakorraline terviserike. Siis peab kohe abi saama, sest elu on ohus. Kui aga eluohtlikku terviseriket ei ole, saab inimene abi oma perearsti juures."

Iga päev vajas vigastuste tõttu arstiabi üle 400 inimese >>

Probleemi tuum võib Adlase hinnangul olla aga ka selles, et inimesed pole harjunud ikka veel perearstiga suhtlema. "Ei usuta, et perearst annab abi palju rohkematel juhtudel kui ainult vajadusel vaktsiinisüsti teha," rääkis Adlas. "Patsient tahab kiiresti oma probleemi osas selgust ja võib sellepärast arvata, et erakorralise meditsiini osakonda pöördumise korral ta seda ka saab. Mõnel juhul on asja taga lihtsalt mugavus. Aga samas leidub neid, kes tõesti abi vajavad, kuid peavad selle tõttu kauem ootama."

Ka Tallinna munitsipaalperearstikeskuse juhataja Kristel Amjärve sõnul on EMO-sse pöördumine sageli liigne ja nii mõnedki teevad seda lihtsalt mugavusest.

"Kiirabi ja EMO tähendus on midagi muud, aga praegu peavad nad palju üldarstiabi teenust pakkuma," nentis Amjärv.

EMO ooteruumi ummistavad inimesed Novaki sõnul ka seetõttu, et elatakse ühes kohas, tööl käiakse aga hoopis mujal. "Eriti palju tullakse tööle Tallinna," lausus ta. "Inimese perearst on hoopis kusagil maal, aga siis jääb ta nädala sees linnas haigeks ja ei saagi arsti juurde minna. Sel juhul otsibki inimene abi EMO-st."

Inimesed pöörduvad erakorralise meditsiini osakonda ka siis, kui perearsti pakutav vastuvõtuaeg neile ei sobi, samuti pikkade pühade ajal või nädalavahetusel. "Sageli saab inimene ise ka aru, et tema häda võib-olla ei vääri EMO-sse pöördumist, aga tal polegi muud varianti," nentis Novak.

Amjärve sõnul esineb vahel ka kurioosseid juhtumeid, kus inimene peab tööpäeval nõu oma perearstiga ja kiirustab seejärel erakorralisse meditsiini.

Tööpäev perearsti päralt
Kiirabiauto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Amjärv ütles, et tööpäeval peaksid perearstid ikkagi suutma patsiente ära teenindada. Ka EMO-s tuleb ju järjekorras oodata, mitte ainult mõne ootamatu hädaga perearsti poole pöördudes.

"Seadus küll ütleb, et haigestumise korral on perearstil kohustus haige vastu võtta ühe ööpäeva jooksul, aga sageli ei suudeta sellest kinni pidada," lisas Novak. "Põhjus, miks inimesed EMO-sse pöörduvad, on vahel see, et inimesed ei jõua oma plaanilist perearsti määratud uuringut ära oodata."

Suur abi ootamatu tervisehäda korral on Amjärve sõnul 24/7 töötavast perearstide infoliinist, mida kasutatakse väga palju ja kust saab tõesti väärtuslikku nõu.

"Kergema peavalu korral võib võtta ibuprofeeni sisse ja olukord laheneb. Tulevikus oleks meil mõistlik luua Põhjamaade eeskujul tervisekeskused, tegelikult püütakse seda süsteemi juba praegu Eestis juurutada. Soome tervisekeskustes pakutakse inimestele teenust näiteks kuni kella kümneni õhtul, osutatakse kompleksteenust, töötavad labor, röntgen ja ilmselt ka kompuuter."

Kõrghariduse diplomi saavad 228 õde ja 53 õde-spetsialisti >>

Praegu aitab olukorda parandada see, kui EMO-d ja suuremad haiglad võtavad tööle ka üld- ja perearstid. "Haiglas saab arst abistada kõiki, kes tema poole pöörduvad, perearsti juurde aga pääseb ju ainult nimistupõhiselt. Kui perearstikeskusesse tuleb teise perearstikeskuse patsient, siis seaduse järgi ei ole päris õige talle abi anda, aga seda siiski alati tehakse."

Uus voldik aitab otsustada, kas minna arsti juurde või EMO-sse

Infolehti jagab Tallinna Kiirabi oma koduvisiitidel, samuti saab neid haiglate erakorralise meditsiini osakondadest ja perearstidelt.

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuamet ja Eesti perearstide selts andsid välja patsientide infolehe, kus on selgelt kirjas, millal võiks minna EMO-sse ja millal oma perearsti juurde.

Ligi kolmandik abivajajatest helistab kiirabisse terviseprobleemiga
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Sealse info järgimine kergendab kindlasti tublide EMO töötajate tööd ja tänu sellele pole nad nii ülekoormatud ja väsinud," ütles abilinnapea Tõnis Mölder. "Kokkuvõttes saavad kõik patsiendid paremat abi."

Tervisemure korral helista perearsti nõuandetelefonil 1220, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuaris. On üks võimalus esmase nõu saamiseks, mida saab kasutada 24 tundi ööpäevas ning seda nii eesti kui vene keeles. See on perearsti nõuandetelefon 1220, kus kogemustega nõustajad — pereõed ja perearstid abivajajate kõnedele vastavad.

Tallinn alustab kevadiste terviseüritustega noortele >>

Nõuandetelefon aitab hinnata mure tõsidust ja annab tegutsemisjuhised esmaseks abiks, lihtsamate olukordade puhul ka koduseks raviks. Samuti aitab nõustaja otsustada, kas peaks pöörduma perearsti vastuvõtule või haigla valvetuppa. Kriitilistel puhkudel suunatakse kõne kohe edasi kiirabisse.

48
Tagid:
kuritarvitamine, haigestumine, tervisetõend, tervis, EMO, kiirabi, Raul Adlas, Vassili Novak, Eesti