Eesti elanikud toovad reisidelt kaasa ohtlikke nakkushaigusi, illustreeriv foto

Eesti elanikud toovad reisidelt kaasa ohtlikke nakkushaigusi

346
(Uuendatud 08:27 18.03.2018)
Eestis registreeritakse igal aastal keskeltläbi 200 välisreisidega seotud nakkushaigustesse haigestumisjuhtumit. Ehkki riigis on spetsiaalsed nõuandekeskused, ei ole Eesti elanikud piisavalt teadlikud, kuidas nakatumisest hoiduda.

TALLINN, 17. märts — Sputnik, Angelina Mandrõka. Eestis on mõnede haiglate juures avatud spetsiaalsed reisimeditsiini kabinetid, kus on võimalik saada kogu reisieelselt vajalikku teavet haigustest maailma erinevates piirkondades levivatest haigusest. Kuid nende kabinettide teenused on reeglina tasulised.

Uus turismiseadus suurendab tarbijate kaitset >>

Sputnik Eesti pöördus ühe niisuguse nakkuskliiniku poole uurimaks, mida tuleb teada soojale maale puhkusele siirdudes, ja sai vastuseks, et see info maksab raha.

Eesti juhiloaga tohib alates aprillist Jaapanis sõita, illustreeriv foto
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Perearstid peavad nõu andma

Terviseameti andmetel on Eesti turistid viimase viie aasta jooksul toonud kaasa mitmesuguseid nakkushaigusi enamasti sellistest riikidest nagu Türgi, Bulgaaria, Tai, India ja Egiptus.

Ida-Eesti tervishoiutöötajate ametiühingu juhi ja ühtlasi Narva haigla nakkuskontrolli meditsiiniõe Natalja Metelitsa sõnul soovitavad perearstid meie riigi elanikele alati lasta end vaktsineerida difteeria ja teetanuse vastu ning seetõttu peaks teadlikkus nendest kaitsepookimistest olema eestimaalaste seas kõrgel tasemel.

"Igaüks, kes läheb reisile, sõltumata sihtriigist, peab olema difteeria ja teetanuse vastu vaktsineeritud. Vaktsineerimine on tasuta ning vaktsineerida tuleb iga kümne aasta tagant," teatas ta Sputnik Eestile.

Bakuu eestimaalase pilguga >>

Kuni 17-aastaseid lapsi vaktsineeritakse teetanuse ja difteeria vastu vastavalt riiklikule immuniseerimiskavale. Kordusvaktsineerimine on hädavajalik alates 25. eluaastast ja edasi iga kümne aasta pärast. Vaktsineerida saab end lasta perearstikeskuses.

Tegelikult aga teavad vähesed hädavajalikkusest teha vaktsineerimine nende haiguste vastu kord kümne aasta vältel.

Metelitsa soovitab igaühele, kes siirdub reisile, sellest eelnevalt oma perearstile või pereõele teada anda. Sel juhul saab meditsiinitöötaja öelda, kas tuleb teha vaktsineerimisi, millised vaktsineerimised tasub läbi teha ja milliseid abinõusid kasutada, et reis oleks tervisele ohutu.

Turismimess Tourest 2018 toimub seekord 27. korda
© Sputnik / Ангелина Мандрыка

A-hepatiidist Zika viiruseni

Natalja Metelitsa andmetel toovad eestimaalased reisidelt eksootilistesse maadesse kõige sagedamini koju kaasa A-hepatiidi, seetõttu on umbes kuu aega enne reisi palavalt armastatud Egiptusesse tingimata tarvis selle viiruse vastu vaktsineerida.

Tais ja Brasiilias esineb sääskede poolt levitatavat Zika-viirust. Vaktsiine selle haiguse vastu ei ole, seepärast on rasedatel naistel parem hoiduda nendesse riikidesse reisimast, ülejäänud turistidel peavad aga tingimata kaasas olema sääsetõrjevahendid. Kaitsesüstimine malaaria vastu tuleb teha neil, kes kavatsevad reisida Lõuna-Ameerikasse või Aafrikasse. Vaktsineeritakse kümme päeva enne reisileminekut.

Ka reisikoraldajad võivad head nõu anda

Reisifirma Stork Tour direktori Dmitri Leleka sõnul saavad reisikorraldajad juhul, kui mingis riigis puhkeb ohtlik epideemia, Eesti välisministeeriumilt soovituse see reisisiht sulgeda, ja reisid ohtlikule maale tühistatakse.

Kas Tallinnast eemale? Kus veel eestlastel puhata >>

"Aga see ei tähenda, et oma tervise suhtes ei tule iseseisvalt hoolas olla. Mitte kunagi ei ole liiast saada selle reisisihi kohta, kus plaanitakse puhkust veeta, rohkem teavet oma reisikorraldajalt, pidada nõu arstiga ja vajaduse korral lasta end vaktsineerida," nentis ta.

Kuuma kliimaga riikides esineb igasuguseid sooltenakkusi (düsenteeria, salmonelloos, rotaviirusenteriit ja palju muid), kuna haigusetekitajad paljunevad eriti hästi just soojas keskkonnas ning seetõttu on eriti oluline järgida teatud isikliku hügieeni reegleid.

Niisiis, eksootilistes riikides ei maksa juua kraanivett (parem osta pudelivett) ning kohvikutes ja restoranides tellida jooke ilma jääta. Teatud piirkondades ei soovitata kasutada veevärgivett isegi oma ihu või hammaste pesemiseks, selliste riikide hulka kuulub ka Egiptus.

Aasiamaades tasub toitu tellida seal, kus müüja toiduaineid ei varja, vaid vastupidi, demonstreerib nende värskust. Tasub pöörata tähelepanu avalikele söögikohtadele, mille juurde kogunevad kohalikud elanikud. See tähendab, et toit on seal maitsev, ohutu ja soodsa hinnaga. Kohalikelt turgudelt ostetud puu- ja juurvilju tuleb mitte lihtsalt pesta, vaid uhada tulise veega.

Mis tahes halva enesetunde korral tasub otsekohe arsti juurde minna, kuna kõik nakkushaigused arenevad tihtilugu väga kiiresti. Mida varem ravi alustada, seda suurem on võimalus kiiresti terveks saada.

346
Tagid:
turism, nakkushaigus, tervis, reisija, Terviseamet, Natalja Metelitsa, välismaa, Eesti
Teema:
Kas Tallinnast eemale? Kus veel eestlastel puhata (13)