E-sigarett võib noored tavasuitsu järele haarama panna, illustratiivne foto

E-sigarett võib noored tavasuitsu järele haarama panna

55
(Uuendatud 09:27 03.02.2018)
Siiani ulatuslikeimast e-sigarettide tervisemõjusid käsitlevast uuringust selgub, et e-sigarettide kasutamine võib küll aidata täiskasvanutel suitsetamisest loobuda, kuid noori võib see vastupidi suitsetama panna

TALLINN, 3. veebruar — Sputnik. "Kui neid hakkavad kasutama mittesuitsetajatest noored ja täiskasvanud, siis on nende kahjulik mõju selgelt murettekitav," nendib Washingtoni ülikooli terviseteaduste professor David Eaton, vahendab Pealinn. Lisaks kinnitab raport, et e-sigaretid ei kaota passiivse suitsetamise ohtu.

President kuulutas välja alkoholiseaduse muudatuse >>

USA riiklik teadusorganisatsioon National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine lahkas põhjalikult e-sigarettide mõju inimeste tervisele. Kuigi e-sigarettide kasutusaeg on võrreldes tavatubakaga olnud lühike, oli teadlaste käsutuses üle 800 teadusliku uuringu, mis võimaldasid neil teha mitmeid olulisi järeldusi.

USA tubakafirmad tunnistasid, et suitsetamine tapab, illustratiivne foto
© Sputnik / Владимир Астапкович

Teadlaste sõnul näitavad tõendid, et e-sigaretid ei ole sugugi riskivabad, kuid nad on raporti hinnangul siiski olulisemalt ohutum alternatiiv tavasigarettidele.

E-sigarettides on tavasigarettidest vähem ja madalamal tasemel toksilisi aineid ning nende tarvitamine võib aidata täiskasvanutel tavasigarettidest loobuda.

Noorte seas, kes kasutavad e-sigarette täiskasvanutest rohkem, on uurijate sõnul aga märkimisväärseid tõendeid selle kohta, et e-sigaretid võivad pannan neid tulevikus hoopis tavasigarettide järele haarama.

Raportis nenditakse, et praegu on vara öelda, kas e-sigarettide mõju rahva tervisele on üldkokkuvõttes positiivne või negatiivne. "E-sigarette ei saa lihtsalt kahjulikuks või kasulikuks nimetada," ütles raporti koostanud komitee juht ja Washingtoni ülikooli terviseteaduste professor David Eaton.

Minski metroos plahvatas naise käes kott >>

"Mõnel juhul näiteks siis, kui neid hakkavad kasutama mittesuitsetajatest noored ja täiskasvanud, siis on nende kahjulik mõju selgelt murettekitav. Teistel juhtudel, kui täiskasvanud suitsetajad kasutavad neid suitsetamisest loobumiseks, pakuvad need võimalust vähendada suitsetamisega kaasnevaid kahjulikke kõrvalmõjusid," sõnas Eaton.

Lisaks kinnitati raportis ka, et e-sigaretid ei kaota passiivse suitsetamise ohtu.

Suurbritannias kasutatakse e-sigarette suitsetamisest loobumise vahendina
© Sputnik / Виталий Белоусов

"On kindlalt tõestatud, et e-sigarettide kasutamine suurendab mikroosakeste ja nikotiini mahtu õhus võrreldes normiga," kirjutavad uurijad. "Samas on uuringud näidanud, et passiivne suitsetamine on e-sigarettide puhul vähem kahjulik kui tavasigarettide puhul."

Vähi ja e-sigarettide vahel teadlased praeguste uuringute najal seost ei leidnud. "On olemas piiratud tõendeid loomkatsetest, et pikaaegne e-sigarettides sisalduvad ained võivad suurendada vähiriski," nendivad nad.

Äsja avaldatud New Yorki Meditsiiniülikooli teadlaste uuringust selgub, et e-sigarettide kasutamine ehk veipimine võib suurendada vähi- ja südamehaiguste riski.

Katses kasutatud hiired, kes pidid taluma 10 aasta (reaalajas 12 nädalat) pikkuse e-sigareti suitsetamisega võrdelist e-sigareti auru kogust, said dna kahjustusi nii põies, südames kui ka kopsudes. Teadlaste järeldus oli selge — nikotiinil on vähkitekitav mõju olenemata allikast.

Uus seadus ei luba e-sigaretti tõmmata suitsetamiseks keelatud kohtades >>

Samas kaasneb e-sigarettidega ka mitmeid ohte, mis tavasigarettide puhul ei ilmne — näiteks seadme plahvatamine. "On põhjapanevad tõendid, et e-sigaretid võivad lõhkeda ja põhjustada põletus- või muid vigastusi. See risk suureneb märgatavalt, kui seadmes kasutatud patareid on kehva kvaliteediga, valesti hoiustatud või kasutajate poolt ümbermuudetud," kirjutatakse raportis.

"On ka tõendeid, et e-sigarettides kasutatavate vedelike joomine või sattumine nahale võib põhjustada krambihooge, ajukahjustusi, oksendamist ja laktilist atsidoosi. Lisaks võib e-sigareti vedelike joomine lõppeda surmaga," seisab raportis.

Balti riigid leppisid kokku ühistes kavatsustes tervisepoliitika kujundamisel, illustratiivne foto
© Sputnik / Валерий Титиевский

Kokkuvõttena nendivad teadlased, et e-sigarettide kasutamise tõelist mõju saab hinnata alles aastate pärast. Praegu peab nende hinnangul olema põhieesmärgiks e-sigarettide tarvitamise reguleerimine ja nende kasutamise piiramine noorte seas läbi rahva harimise.

President Kersti Kaljulaid kuulutas möödunud aasta lõpus välja nii tubakatoodete kui alkoholi müüki puudutavad piirangud, vahendas Sputnik Eesti.

Tubakaseaduse muudatusega hakkab tubaka- ja sellega seotud toodetele kehtima väljapaneku keeld ja kaubamärkide esitlemise keeld, samuti tulevad senisest rangemad piirangud e-sigareti kasutusele ja müügile.

E-sigareti kasutamine on edaspidi keelatud kõikides suitsetamiseks keelatud kohtades. Piiriülesele kaugmüügikeelule lisandub riigisisene, mistõttu ei saa edaspidi tubakatooteid tellida veebipoodidest ega kataloogist.

Sputnik Eesti pressikeskuses räägitakse suitsetamise kahjulikkusest >>

Seadus kehtestab nõuded ka elektroonilise sigareti nikotiinisisalduseta vedeliku koostisele ja puhtusele ning keelustab tubakast erinevad maitsed e-sigarettides.

55
Tagid:
sõltuvus, uuring, ühiskond, e-sigarett, tervis, noored, raport, National Academies of Sciences, David Eaton, Washington, maailm, USA
Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik, illustreeriv foto

Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik

(Uuendatud 18:45 18.12.2019)
Mitusada tuntud kaubamärkide all tegutsevat ketiapteeki peatas protestimärgina ähvardava apteegireformi vastu täna oma töö.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Nii demonstreerisid ketiapteegid juba nüüd eestimaalastele 2020. aasta aprilliks kavandatud apteegireformi elluviimise võimalikke tagajärgi.

Sajad Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevad apteegid peatasid kolmapäeval, 18. detsembril oma töö kella kahest päeval kuni neljapäeva, 19. detsembrini. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20.

"Nimelt nii hakkab apteegivõrk pärast reformi välja nägema ja riigi vaatenurgast piisab sellest Eestis apteegiteenuste osutamiseks," seisab kirjas 293 apteeki esindava Eesti Apteekide Ühenduse avalduses.

"Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud," ütles ühendus juht Timo Danilov, viidates teisipäevasele hääletusele riigikogus, edastab ERR.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et reformi mõte seisneb selles, et apteegid viia apteegid välja suurte hulgimüüjate mõju alt, kuhu praegu kuulub kaks kolmandikku kõigist Eesti apteekidest. Pool aastat enne reformi jõustumist vastab uutele nõudmistele täiel määral ainult 170 apteeki, sega vaid kolmandik nende üldarvust.

Sulgemine ähvardab ühtekokku 329 apteeki, millest 250 asuvad alla 4000 elanikuga väikelinnades.

Ketiapteegid pakkusid välja kompromissettepaneku, lubades mitte avada uusi apteeke juhul, kui neil lubatakse juba olemasolevad apteegid enda omandusse jätta. Proviisorid selle ettepanekuga ei nõustunud, kuid teatasid valmisolekust läbirääkimisteks.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, streik, reform, apteek, tervis
Samal teemal
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Apteegid kasvatasid eelmisel aastal käivet
Apteegid võivad patsiente videosilla teel nõustada
Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed
Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest, illustreeriv foto

Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest

(Uuendatud 10:09 17.12.2019)
Nelja aasta jooksul on ravimite rahastus kasvanud enam kui 64 miljoni euro võrra. Eelkõige tuleb see uute innovaatiliste ravimite lisandumisest haigekassa loeteludesse, aga ka kasvavast nõudlusest.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. See summa katab ka uued lisanduvad valdkonnad, mida alates 2019. aastast rahastab haigekassa (vaktsiinid, HIV infektsiooni ravimid jms).

2019. aastal kulub haigekassal soodusravimite hüvitamisele 145 miljonit eurot ja haiglaravimitele 73 miljonit eurot. Selle raha eest saavad apteegist soodusravimeid 860 000 inimest ning haiglaravimeid ligi 25 000 patsienti, teatab Haigekassa

Kuigi ravimite rahastus on aasta aastalt kasvanud, kulub ka inimestel üha rohkem raha ravimite peale. Paljuski on see tingitud inimeste valikust ravimi ostmisel.

Tulenevalt valikust on inimestel võimalik ainuüksi ühe ravimi pealt säästa kümneid eurosid aastas. Eesti inimeste ravimiarved väheneksid kolmandiku jagu, kui nad ostaksid odavamaid sama toimeainega ravimeid.

Piirhinnast kallimate ravimite ostmine on jätkuvalt liiga suur ja kasvab koos ravimikasutuse tõusuga. Eelmisel aastal maksid inimesed 14,6 miljoni euro eest kinni ravimite piirhindu ületavaid summasid, näitab statistika. Selle aasta esimese kolme kvartaliga on üle makstud 11,2 miljonit eurot. 

Geneeriliste ravimite tootjad peavad enne turule tulekut uuringutega tõestama, et nende toimeaine on täpselt samad nagu originaalravimil.

Originaalravimi ainus eelis geneerilise ravimi ees ongi see, et tema kaubamärk on ostjatele juba tuttav ning seetõttu usaldab tarbija seda rohkem. Nõuded ravimite toimele on täpselt samad.

Apteekritel on kohustus pakkuda inimesele toimeainepõhise retsepti korral soodsaimat ravimit. Haigekassa tegi eelmise aasta põhjal arstiabi uuringu, kust selgus, et lausa kümnest inimesest neljale ei pakuta toimeainepõhist retsepti.

Inimesed ei ole alati oma võimalustest teadlikud, seega on apteekritel meie ühise raviraha kokkuhoidmisel jätkuvalt väga suur roll.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Inimestele tuletab Haigekassa veelkord meelde, et haigust ravib ravimi toimeaine, mitte kaubamärk. Kõik sama toimeainega ravimid toimivad ühtemoodi ning on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud.

Sputnik Eesti on kirjutanud, Haigekassa nõuab igal aastal tagasi miljoneid tervishoiuteenuste eest makstud eurosid. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Lugege lisaks: 

Tagid:
tervishoid, hüvitis, Eesti Haigekassa, ravim, apteek
Samal teemal
Sotsiaalministeeriumis valmib must stsenaarium perearstide patsientidele
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Eesti liitub rahvusvahelise ravimite ehtsuse kontrolliga
Kas ravimiseaduse muutmine päästaks Eesti apteegid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega