Eesti Haigekassa

Alates 2018. aastast tasub Eesti Haigekassa mitmete uute teenuste ja hüvitiste eest

73
Arstiabi parema kättesaadavuse ja tervishoiusüsteemi jätkusuutlikkuse tagamiseks suurendatakse alates 2018. aastast Vabariigi Valitsuse otsusega haigekassa tulusid muudest allikatest

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Riigieelarvest arvestatakse haigekassa eelarvesse 7% keskmisest vanaduspensionist, mida on prognoositud kokku ligi 91 miljonit, teatab Haigekassa. Täiendavalt lisandub haigekassa eelarvesse Sotsiaalministeeriumi eelarvest mittekindlustatud isikute kiirabiteenuste jaoks 4,6 miljonit eurot.

Lisaks muutub mitme olulise hüvitise, nt täiendava ravimihüvitise ja proteesihüvitise kord.

Kehaväline viljastamine

Alates 2018. aastast rahastatakse kehavälise viljastamise (IVF) ja embrüosiirdamise teenuseid ja ravimeid täielikult haigekassa kaudu, varem tasus nende ravimite ja teenuste eest Sotsiaalministeerium. Lisaks kaotatakse uuest aastast ravimite täiendava kompenseerimise taotlemine, et teha vajalikud ravimid kohe 100% soodusmääraga apteegist kättesaadavaks.

Inimese jaoks tähendab see, et:

Enam ei pea eraldi taotlema nende ravimite hüvitamist. Soodustus arvestatakse ravimi ostmise hetkel apteegis.

Apteegis tuleb tasuda vaid retseptitasu, mis on alates 01.01.2018 2,5 eurot, ja soodusravimi maksimumhinda ületav osa juhul kui ravim on kallim kui haigekassa soodustuse nimekirjas.

Lisainfot erinevate ravimite ja kehavälise viljastamise kohta tuleb küsida oma raviarstilt.

Ravimite müügiloahoidjad

Ravimitootjatel on alates jaanuarist riigiga suhtlemiseks enamusel juhtudel üks kontakt, milleks on haigekassa. Taotlused ravimite kandmiseks soodusravimite loetellu, ettepanekud hinnalepete sõlmimiseks või muutmiseks tuleb edaspidi esitada haigekassale.

Illustreeiv foto
© Sputnik / Сергей Пятаков

Proteesiteenuste arveid saab esitada kuni 31. jaanuarini 2018>>

Kiirabi

Haigekassa tasub alates 2018. aastast ka kiirabiteenuste eest. Järgnevatel aastatel töötatakse välja lepingud kiirabibrigaadi pidaja ja haigekassa vahel. Lisaks uuendatakse teenuste kirjeldust ja vaadatakse üle teenuse hinnad. Kiirabi on jätkuvalt kõikidele Eestis viibivatele inimestele tagatud, ka ravikindlustamata inimestele.

Vastumürgid

Haigekassale jääb edaspidi antidootide ehk vastumürkide nimestiku koostamise koordineerimine ning varude hankimine ja koostöös Terviseametiga logistika korraldamine.

2018. aastal töötatakse välja regulatsioonid, mis rakenduvad 2019. aastast koos HIV, vaktsiinide ja tuberkuloosi ravimitega.

Vajalikud ravimid on ka edaspidi tagatud nii kindlustatud kui ravikindlustamata inimestele.

Perearstide asendustasu

Seni maksis perearstidele asendustasusid Terviseamet, alates 2018. aastast tasub asendusteenuse eest haigekassa. Asendusteenuse pakkujatele 2018. aastal midagi ei muutu. 2018. aasta jooksul vaadatakse üle teenuse sisu ja tasumistingimused tervishoiuteenuste loetellu lisamiseks.

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva
© Riigikogu / Erik Peinar

Perearsti vaates ei muutu 2018. aastal midagi, talle laekuvad vajalikud tasud nii nagu varasema korra järgi. Kindlustatut muudatus ei mõjuta.

Riikliku siirdamisasutuse ülesannete täitmise tagamine

Siirdamiskeskus tegutseb Tartu Ülikooli Kliinikumi juures. Seni on TÜ Kliinikumile tasunud riikliku siirdamisasutuse ülesannete eest Sotsiaalministeerium, alates 2020. aastast liigub ülesanne haigekassale.

Alates 2018. aastast vaadatakse üle siirdamiskeskusega seotud kulud ning lisatakse need 2020. aastaks tervishoiuteenuste loetellu.

Haigekassa partnerite juures üle Eesti kehtib hammaste proteesidele sama hind>>

Patsiendi vaates ei muutu 2018. aastal midagi. Partnerite jaoks ei muutu järgmisel aastal keskuse töökorraldus ega tasumise kord. Tasumise uus kord töötatakse välja lähiaastatel ja uuest korrast teavitatakse partnereid 2019. aastal.

Täiendav ravimihüvitis

Jaanuarist hakkab kehtima täiendav soodustus suurte ravimikuludega inimestele.

Alates uuest aastast saavad täiendavat ravimihüvitist kindlustatud, kes tasuvad soodusretseptide eest kalendriaastas vähemalt 100 eurot (siiani sai seda alates 300-eurosest aastasest kulust).

Meil on praegu 15 000 inimest, kes kulutavad aastas soodustusega retseptiravimitele üle 300 euro ning 110 000 inimest, kes kulutavad üle 100 euro.

100-300eurose kulu puhul hakkab inimene saab üle 100 eurot ületavast summast hüvitist 50%. Näiteks, kui kulutad aastas 110 eurot aastas, saad 5 eurot; kui kulutad 250 eurot aastas, saad 75 eurot.

300 eurost suurema kulu puhul lisandub veel hüvitis 90%. Näiteks, kui kulutad aastas 500 eurot, saad hüvitist 280 eurot (s.o 50% 100€ ja 300€ vahest + 90% 200st, mis ületab 300€).

Tervishoiukulude kasv jätkub>>

Ka täiendav ravimihüvitise kasutamine muutub inimese jaoks sarnaselt proteesihüvitisega automaatseks: selle saab koos tavapärase ravimisoodustusega (50, 75 või 90 protsenti ravimist) juba apteegis ostuhetkel ja eraldi avaldust haigekassale pole tarvis esitada.

HIVi ja AIDSi ravikonsiiliumi töö toetamine

HIV ja AIDSi ravikonsiilium toetab kõiki Eesti ravikeskuseid, mis väljastavad HIV antiretroviirusravimeid, mis hävitavad HI-viirust ning on HIV-nakkuse ravi aluseks.

Konsiiliumi kuuluvad eksperdid analüüsivad haigusjuhte, nõustavad HIV nakatumise leviku piiramise tegevusi, tagavad ühtset ravi kvaliteeti üle Eesti, sh ravijuhendite järgimine.

Meremeeste ööpäevaringse eesti- ja ingliskeelse meditsiinilise kaugkonsultatsiooni võimaluse tagamine laeval

Eestis registreeritud laevade omanikud peavad tagama meditsiinilise kaugkonsultatsiooni võimaluse laeval kõigile laevaperede liikmetele. Tegemist on tervishoiuteenusega, mida hakkab alates järgmisest aastast rahastama haigekassa.

73
Tagid:
kiirabi, apteek, haigekassa, perearst, Eesti
Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik, illustreeriv foto

Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik

(Uuendatud 18:45 18.12.2019)
Mitusada tuntud kaubamärkide all tegutsevat ketiapteeki peatas protestimärgina ähvardava apteegireformi vastu täna oma töö.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Nii demonstreerisid ketiapteegid juba nüüd eestimaalastele 2020. aasta aprilliks kavandatud apteegireformi elluviimise võimalikke tagajärgi.

Sajad Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevad apteegid peatasid kolmapäeval, 18. detsembril oma töö kella kahest päeval kuni neljapäeva, 19. detsembrini. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20.

"Nimelt nii hakkab apteegivõrk pärast reformi välja nägema ja riigi vaatenurgast piisab sellest Eestis apteegiteenuste osutamiseks," seisab kirjas 293 apteeki esindava Eesti Apteekide Ühenduse avalduses.

"Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud," ütles ühendus juht Timo Danilov, viidates teisipäevasele hääletusele riigikogus, edastab ERR.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et reformi mõte seisneb selles, et apteegid viia apteegid välja suurte hulgimüüjate mõju alt, kuhu praegu kuulub kaks kolmandikku kõigist Eesti apteekidest. Pool aastat enne reformi jõustumist vastab uutele nõudmistele täiel määral ainult 170 apteeki, sega vaid kolmandik nende üldarvust.

Sulgemine ähvardab ühtekokku 329 apteeki, millest 250 asuvad alla 4000 elanikuga väikelinnades.

Ketiapteegid pakkusid välja kompromissettepaneku, lubades mitte avada uusi apteeke juhul, kui neil lubatakse juba olemasolevad apteegid enda omandusse jätta. Proviisorid selle ettepanekuga ei nõustunud, kuid teatasid valmisolekust läbirääkimisteks.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, streik, reform, apteek, tervis
Samal teemal
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Apteegid kasvatasid eelmisel aastal käivet
Apteegid võivad patsiente videosilla teel nõustada
Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed
Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest, illustreeriv foto

Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest

(Uuendatud 10:09 17.12.2019)
Nelja aasta jooksul on ravimite rahastus kasvanud enam kui 64 miljoni euro võrra. Eelkõige tuleb see uute innovaatiliste ravimite lisandumisest haigekassa loeteludesse, aga ka kasvavast nõudlusest.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. See summa katab ka uued lisanduvad valdkonnad, mida alates 2019. aastast rahastab haigekassa (vaktsiinid, HIV infektsiooni ravimid jms).

2019. aastal kulub haigekassal soodusravimite hüvitamisele 145 miljonit eurot ja haiglaravimitele 73 miljonit eurot. Selle raha eest saavad apteegist soodusravimeid 860 000 inimest ning haiglaravimeid ligi 25 000 patsienti, teatab Haigekassa

Kuigi ravimite rahastus on aasta aastalt kasvanud, kulub ka inimestel üha rohkem raha ravimite peale. Paljuski on see tingitud inimeste valikust ravimi ostmisel.

Tulenevalt valikust on inimestel võimalik ainuüksi ühe ravimi pealt säästa kümneid eurosid aastas. Eesti inimeste ravimiarved väheneksid kolmandiku jagu, kui nad ostaksid odavamaid sama toimeainega ravimeid.

Piirhinnast kallimate ravimite ostmine on jätkuvalt liiga suur ja kasvab koos ravimikasutuse tõusuga. Eelmisel aastal maksid inimesed 14,6 miljoni euro eest kinni ravimite piirhindu ületavaid summasid, näitab statistika. Selle aasta esimese kolme kvartaliga on üle makstud 11,2 miljonit eurot. 

Geneeriliste ravimite tootjad peavad enne turule tulekut uuringutega tõestama, et nende toimeaine on täpselt samad nagu originaalravimil.

Originaalravimi ainus eelis geneerilise ravimi ees ongi see, et tema kaubamärk on ostjatele juba tuttav ning seetõttu usaldab tarbija seda rohkem. Nõuded ravimite toimele on täpselt samad.

Apteekritel on kohustus pakkuda inimesele toimeainepõhise retsepti korral soodsaimat ravimit. Haigekassa tegi eelmise aasta põhjal arstiabi uuringu, kust selgus, et lausa kümnest inimesest neljale ei pakuta toimeainepõhist retsepti.

Inimesed ei ole alati oma võimalustest teadlikud, seega on apteekritel meie ühise raviraha kokkuhoidmisel jätkuvalt väga suur roll.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Inimestele tuletab Haigekassa veelkord meelde, et haigust ravib ravimi toimeaine, mitte kaubamärk. Kõik sama toimeainega ravimid toimivad ühtemoodi ning on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud.

Sputnik Eesti on kirjutanud, Haigekassa nõuab igal aastal tagasi miljoneid tervishoiuteenuste eest makstud eurosid. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Lugege lisaks: 

Tagid:
tervishoid, hüvitis, Eesti Haigekassa, ravim, apteek
Samal teemal
Sotsiaalministeeriumis valmib must stsenaarium perearstide patsientidele
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Eesti liitub rahvusvahelise ravimite ehtsuse kontrolliga
Kas ravimiseaduse muutmine päästaks Eesti apteegid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega