Kuvöös on spetsiaalne läbipaistvate seintega meditsiiniseade enneaegsete vastsündinute jaoks

Bürokraatia sunnib haiglaid toetuma heategevusele

33
(Uuendatud 14:03 17.05.2017)
Riik lükkab hoolitsemise vastsündinute elusid päästvate kallihinnaliste lääne meditsiiniseadmete soetamise eest rahumeeli oma kodanike õlgadele

TALLINN, 17. mai — Sputnik. Heategevuslik mittetulundusühing Lootus Sinuga kuulutas välja korjanduse uue kõrgtehnoloogilise kuvöösi (enneaegsetele vastsündinutele vajaliku inkubaatori — toim.) ostmiseks. Annetuskampaania lühitutvustuses on ühingu Facebooki-lehel öeldud, et kuvöös on Tallinna Lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonnale hädavajalik.

Kampaaniakuulutus sotsiaalvõrgustikus tekitanud raevukate kommentaaride laviini. Ühed kahtlevad säärase rahakogumise seaduslikkuses, teised on nördinud, et avalikkus peab võtma riigi kohustused oma õlgadele.

Umbes 60% elanikkonnast peab arstiabi kättesaadavust halvaks, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Facebooki kasutaja Valeria Ersdorf väljendas üldisi kriitilisi seisukohti nii: „Misasja, kas riik on meil end oma otseste kohustuste täitmisest taandanud? Ma ei ole kitsi inimene ja olen alati valmis aitama. Aga kas me endile mitte karuteenet ei osuta, võttes riigi rahalised kohustused enda kanda?"

Avalikkuse nördimus on mõistetav: veel paar nädalat tagasi teatas valitsusjuht Jüri Ratas, et üks neljast suurimast valitsuse ülesandest 2017. aastaks on Eesti elanike arvu suurendamine. Eesti poliitikute jaoks on sündivuse edendamine juba aastaid olnud trendikas jututeema. Nii on haridus- ja teadusminister Mailis Reps otsesõnu lausunud, et Eesti elanikkonna arvukuse suurendamiseks tuleb tagada meie lastele parim arstiabi ja lasteaiakoht kodu lähedal ning lapsevanematele kindel töökoht ja piisav sissetulek.

Kuid Eesti tervishoiueelarve defitsiit kasvab iga aastaga. Riigi valitsuse poolt ravikindlustussüsteemile 2017. aastaks eraldatud rahast prognoositavate kulude katmiseks ei piisa, on teatanud riigi haigekassa, hinnates eelarves puudujääva summa ligikaudu 80 miljardile eurole.

Annetajate ja haigla soovid kattusid

Heategevusliku MTÜ Lootus Sinuga juht Jekaterina Panova kinnitas portaalile Sputnik Eesti, et rahakogumine käib täie hooga — esimese nädalaga on kogutud juba tuhatkond eurot.

„Tegemist on täiesti uudse Euroopas toodetud kuvöösiga. Pakkumisi seadme paigaldamiseks ja personali väljaõpetamiseks laekus haiglale kolmelt kohalikult ettevõttelt. Kõige odavama pakkumuse puhul oli hinnaks oli 15 840 eurot pluss käibemaks, seega 18 000 eurot," märkis ta. 

Tema sõnul langes heategijate soov ja haigla vajadus üllataval kombel ühte: haigla juhtkond oli juba plaani võtnud vastav ost tänavu suvel sooritada, kuid nüüdne avalikkuse poolt tulnud ettepanek võeti tänuga vastu: vabaneva raha kulub marjaks ära teiste haiglale vajalike asjade ja seadmete soetamiseks.

„Ma olen kohtunud osakonnajuhataja Liis Toomega, osakonna õendusjuhi Marleen Mägiga, meditsiinitehnika eest vastutavate isikutega. Kõik tunnistasid, et kuvöös on eluliselt hädavajalik," nentis Panova.

Riigihanke kohmakus ja bürokraatia

Samas on Eesti raviasutustele kaasaegse meditsiinitehnika soetamisel takistuseks mitte ainult alarahastus, vaid ka vajalike paberite vormistamisega kaasnev bürokraatia ja asjaajamise kohmakus.

Anonüümseks jäämise tingimusel väitsid Tallinna Lastehaigla esindajad portaalile Sputnik Eesti, et esitatud taotlusele nõutava vastuse saamine võib venida poole aasta peale, samal ajal kui heategevus võimaldab seda protsessi märgatavalt kiirendada. Lihtsam on sel juhul ka ostusooritust ja seadme teenindamist vormistada.

Korjandus ja MTÜ-lt Lootus Sinuga raha ülekandmine ise toimub piisavalt läbipaistvalt ja Eestis ammu kehtestatud reeglite kohaselt. Panova sõnul on mittetulundusühingu finantsaruandlus kättesaadav, kõik maksekorraldused nähtavad salvestatud ja nähtaval. Kõik kõnealused annetused on tähistatud märkega „kuvöös".

Raviasutuse juures toimib juba üle 10 aasta sihtasutus Tallinna Lastehaigla Toetusfond. Käesoleval hetkel tegeleb fond 20 000 euro kogumisega projektile „Toeta ülekaaluliste laste terviseprogrammi!"

Kuvöös on spetsiaalne läbipaistvate seintega meditsiiniseade enneaegsete vastsündinute jaoks. Selles on loodud kindlate soojus- ja niiskusparameetritega optimaalne kunstlik mikrokliima. Tänapäeval on kuvöösid iga sünnitusmaja ja lastehaigla intensiivraviosakonna meditsiinitehnilises sisseseades hädavajalik, kohustuslik ja lahutamatu osa.

Eesti Terviseameti statistiliste andmete kohaselt sündis Eestis 2016. aastal 13 900 last, seega keskmiselt 38 uut ilmakodanikku päevas. Vastsündinute arv püsib enam-vähem samal tasemel juba viiendat aastat. 2015. aastal oli kõige noorem ema 14-aastane ning kõige eakam 50-aastane. 25 aastaga on kasvanud niihästi sünnitajate keskmine vanus (25,5 eluaastalt kuni 30. eluaastani) kui ka esimese lapse sünnitamise iga (22. eluaastalt 26. eluaastale).

33
Tagid:
inkubaator, vastsündinu, heategevuslik, kuvöös, ennetamine, bürokraatia, Lootus Sinuga, lastehaigla, Eesti