Kuvöös on spetsiaalne läbipaistvate seintega meditsiiniseade enneaegsete vastsündinute jaoks

Bürokraatia sunnib haiglaid toetuma heategevusele

48
(Uuendatud 14:03 17.05.2017)
Riik lükkab hoolitsemise vastsündinute elusid päästvate kallihinnaliste lääne meditsiiniseadmete soetamise eest rahumeeli oma kodanike õlgadele

TALLINN, 17. mai — Sputnik. Heategevuslik mittetulundusühing Lootus Sinuga kuulutas välja korjanduse uue kõrgtehnoloogilise kuvöösi (enneaegsetele vastsündinutele vajaliku inkubaatori — toim.) ostmiseks. Annetuskampaania lühitutvustuses on ühingu Facebooki-lehel öeldud, et kuvöös on Tallinna Lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonnale hädavajalik.

Kampaaniakuulutus sotsiaalvõrgustikus tekitanud raevukate kommentaaride laviini. Ühed kahtlevad säärase rahakogumise seaduslikkuses, teised on nördinud, et avalikkus peab võtma riigi kohustused oma õlgadele.

Umbes 60% elanikkonnast peab arstiabi kättesaadavust halvaks, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Facebooki kasutaja Valeria Ersdorf väljendas üldisi kriitilisi seisukohti nii: „Misasja, kas riik on meil end oma otseste kohustuste täitmisest taandanud? Ma ei ole kitsi inimene ja olen alati valmis aitama. Aga kas me endile mitte karuteenet ei osuta, võttes riigi rahalised kohustused enda kanda?"

Avalikkuse nördimus on mõistetav: veel paar nädalat tagasi teatas valitsusjuht Jüri Ratas, et üks neljast suurimast valitsuse ülesandest 2017. aastaks on Eesti elanike arvu suurendamine. Eesti poliitikute jaoks on sündivuse edendamine juba aastaid olnud trendikas jututeema. Nii on haridus- ja teadusminister Mailis Reps otsesõnu lausunud, et Eesti elanikkonna arvukuse suurendamiseks tuleb tagada meie lastele parim arstiabi ja lasteaiakoht kodu lähedal ning lapsevanematele kindel töökoht ja piisav sissetulek.

Kuid Eesti tervishoiueelarve defitsiit kasvab iga aastaga. Riigi valitsuse poolt ravikindlustussüsteemile 2017. aastaks eraldatud rahast prognoositavate kulude katmiseks ei piisa, on teatanud riigi haigekassa, hinnates eelarves puudujääva summa ligikaudu 80 miljardile eurole.

Annetajate ja haigla soovid kattusid

Heategevusliku MTÜ Lootus Sinuga juht Jekaterina Panova kinnitas portaalile Sputnik Eesti, et rahakogumine käib täie hooga — esimese nädalaga on kogutud juba tuhatkond eurot.

„Tegemist on täiesti uudse Euroopas toodetud kuvöösiga. Pakkumisi seadme paigaldamiseks ja personali väljaõpetamiseks laekus haiglale kolmelt kohalikult ettevõttelt. Kõige odavama pakkumuse puhul oli hinnaks oli 15 840 eurot pluss käibemaks, seega 18 000 eurot," märkis ta. 

Tema sõnul langes heategijate soov ja haigla vajadus üllataval kombel ühte: haigla juhtkond oli juba plaani võtnud vastav ost tänavu suvel sooritada, kuid nüüdne avalikkuse poolt tulnud ettepanek võeti tänuga vastu: vabaneva raha kulub marjaks ära teiste haiglale vajalike asjade ja seadmete soetamiseks.

„Ma olen kohtunud osakonnajuhataja Liis Toomega, osakonna õendusjuhi Marleen Mägiga, meditsiinitehnika eest vastutavate isikutega. Kõik tunnistasid, et kuvöös on eluliselt hädavajalik," nentis Panova.

Riigihanke kohmakus ja bürokraatia

Samas on Eesti raviasutustele kaasaegse meditsiinitehnika soetamisel takistuseks mitte ainult alarahastus, vaid ka vajalike paberite vormistamisega kaasnev bürokraatia ja asjaajamise kohmakus.

Anonüümseks jäämise tingimusel väitsid Tallinna Lastehaigla esindajad portaalile Sputnik Eesti, et esitatud taotlusele nõutava vastuse saamine võib venida poole aasta peale, samal ajal kui heategevus võimaldab seda protsessi märgatavalt kiirendada. Lihtsam on sel juhul ka ostusooritust ja seadme teenindamist vormistada.

Korjandus ja MTÜ-lt Lootus Sinuga raha ülekandmine ise toimub piisavalt läbipaistvalt ja Eestis ammu kehtestatud reeglite kohaselt. Panova sõnul on mittetulundusühingu finantsaruandlus kättesaadav, kõik maksekorraldused nähtavad salvestatud ja nähtaval. Kõik kõnealused annetused on tähistatud märkega „kuvöös".

Raviasutuse juures toimib juba üle 10 aasta sihtasutus Tallinna Lastehaigla Toetusfond. Käesoleval hetkel tegeleb fond 20 000 euro kogumisega projektile „Toeta ülekaaluliste laste terviseprogrammi!"

Kuvöös on spetsiaalne läbipaistvate seintega meditsiiniseade enneaegsete vastsündinute jaoks. Selles on loodud kindlate soojus- ja niiskusparameetritega optimaalne kunstlik mikrokliima. Tänapäeval on kuvöösid iga sünnitusmaja ja lastehaigla intensiivraviosakonna meditsiinitehnilises sisseseades hädavajalik, kohustuslik ja lahutamatu osa.

Eesti Terviseameti statistiliste andmete kohaselt sündis Eestis 2016. aastal 13 900 last, seega keskmiselt 38 uut ilmakodanikku päevas. Vastsündinute arv püsib enam-vähem samal tasemel juba viiendat aastat. 2015. aastal oli kõige noorem ema 14-aastane ning kõige eakam 50-aastane. 25 aastaga on kasvanud niihästi sünnitajate keskmine vanus (25,5 eluaastalt kuni 30. eluaastani) kui ka esimese lapse sünnitamise iga (22. eluaastalt 26. eluaastale).

48
Tagid:
inkubaator, vastsündinu, heategevuslik, kuvöös, ennetamine, bürokraatia, Lootus Sinuga, lastehaigla, Eesti
Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik, illustreeriv foto

Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik

(Uuendatud 18:45 18.12.2019)
Mitusada tuntud kaubamärkide all tegutsevat ketiapteeki peatas protestimärgina ähvardava apteegireformi vastu täna oma töö.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Nii demonstreerisid ketiapteegid juba nüüd eestimaalastele 2020. aasta aprilliks kavandatud apteegireformi elluviimise võimalikke tagajärgi.

Sajad Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevad apteegid peatasid kolmapäeval, 18. detsembril oma töö kella kahest päeval kuni neljapäeva, 19. detsembrini. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20.

"Nimelt nii hakkab apteegivõrk pärast reformi välja nägema ja riigi vaatenurgast piisab sellest Eestis apteegiteenuste osutamiseks," seisab kirjas 293 apteeki esindava Eesti Apteekide Ühenduse avalduses.

"Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud," ütles ühendus juht Timo Danilov, viidates teisipäevasele hääletusele riigikogus, edastab ERR.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et reformi mõte seisneb selles, et apteegid viia apteegid välja suurte hulgimüüjate mõju alt, kuhu praegu kuulub kaks kolmandikku kõigist Eesti apteekidest. Pool aastat enne reformi jõustumist vastab uutele nõudmistele täiel määral ainult 170 apteeki, sega vaid kolmandik nende üldarvust.

Sulgemine ähvardab ühtekokku 329 apteeki, millest 250 asuvad alla 4000 elanikuga väikelinnades.

Ketiapteegid pakkusid välja kompromissettepaneku, lubades mitte avada uusi apteeke juhul, kui neil lubatakse juba olemasolevad apteegid enda omandusse jätta. Proviisorid selle ettepanekuga ei nõustunud, kuid teatasid valmisolekust läbirääkimisteks.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, streik, reform, apteek, tervis
Samal teemal
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Apteegid kasvatasid eelmisel aastal käivet
Apteegid võivad patsiente videosilla teel nõustada
Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed
Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest, illustreeriv foto

Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest

(Uuendatud 10:09 17.12.2019)
Nelja aasta jooksul on ravimite rahastus kasvanud enam kui 64 miljoni euro võrra. Eelkõige tuleb see uute innovaatiliste ravimite lisandumisest haigekassa loeteludesse, aga ka kasvavast nõudlusest.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. See summa katab ka uued lisanduvad valdkonnad, mida alates 2019. aastast rahastab haigekassa (vaktsiinid, HIV infektsiooni ravimid jms).

2019. aastal kulub haigekassal soodusravimite hüvitamisele 145 miljonit eurot ja haiglaravimitele 73 miljonit eurot. Selle raha eest saavad apteegist soodusravimeid 860 000 inimest ning haiglaravimeid ligi 25 000 patsienti, teatab Haigekassa

Kuigi ravimite rahastus on aasta aastalt kasvanud, kulub ka inimestel üha rohkem raha ravimite peale. Paljuski on see tingitud inimeste valikust ravimi ostmisel.

Tulenevalt valikust on inimestel võimalik ainuüksi ühe ravimi pealt säästa kümneid eurosid aastas. Eesti inimeste ravimiarved väheneksid kolmandiku jagu, kui nad ostaksid odavamaid sama toimeainega ravimeid.

Piirhinnast kallimate ravimite ostmine on jätkuvalt liiga suur ja kasvab koos ravimikasutuse tõusuga. Eelmisel aastal maksid inimesed 14,6 miljoni euro eest kinni ravimite piirhindu ületavaid summasid, näitab statistika. Selle aasta esimese kolme kvartaliga on üle makstud 11,2 miljonit eurot. 

Geneeriliste ravimite tootjad peavad enne turule tulekut uuringutega tõestama, et nende toimeaine on täpselt samad nagu originaalravimil.

Originaalravimi ainus eelis geneerilise ravimi ees ongi see, et tema kaubamärk on ostjatele juba tuttav ning seetõttu usaldab tarbija seda rohkem. Nõuded ravimite toimele on täpselt samad.

Apteekritel on kohustus pakkuda inimesele toimeainepõhise retsepti korral soodsaimat ravimit. Haigekassa tegi eelmise aasta põhjal arstiabi uuringu, kust selgus, et lausa kümnest inimesest neljale ei pakuta toimeainepõhist retsepti.

Inimesed ei ole alati oma võimalustest teadlikud, seega on apteekritel meie ühise raviraha kokkuhoidmisel jätkuvalt väga suur roll.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Inimestele tuletab Haigekassa veelkord meelde, et haigust ravib ravimi toimeaine, mitte kaubamärk. Kõik sama toimeainega ravimid toimivad ühtemoodi ning on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud.

Sputnik Eesti on kirjutanud, Haigekassa nõuab igal aastal tagasi miljoneid tervishoiuteenuste eest makstud eurosid. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Lugege lisaks: 

Tagid:
tervishoid, hüvitis, Eesti Haigekassa, ravim, apteek
Samal teemal
Sotsiaalministeeriumis valmib must stsenaarium perearstide patsientidele
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Eesti liitub rahvusvahelise ravimite ehtsuse kontrolliga
Kas ravimiseaduse muutmine päästaks Eesti apteegid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega