Läänemere dieedi meetodi autor meditsiinidoktor Natalia Trofimova

Eestis töötati välja „Läänemere dieet"

100
(Uuendatud 14:00 01.03.2017)
Baltimaade elanikel pole tingimata tarvis unistada kõikvõimalikest meretagustest dieetidest - nad saavad oma tervist turgutada tänu siinsele piirkonnale sobilikule toiduvalikule

TALLINN, 1. märts — Sputnik. Baltimaade elanikele mõeldud õige toitumise põhiprintsiipidest rääkis portaalile Sputnik Eesti Biokliiniku direktor ja Läänemere dieedi meetodi autor meditsiinidoktor Natalia Trofimova. Ta on 20 aastat tegelnud patsientide abistamisega nende tervise taastamisel kehakaalu normiviimise ja piirkondlikult sobiva toitumise kaudu.

Kuidas sündis toitumissüsteem „Läänemere dieet"? Mis oli selle väljakujundamise ajendiks?

Eestis on palju spaa-hotelle, sanatooriume. Ja kõige suuremaks probleemiks sellistes kohtades on — toitumine. Spaasse saabunud inimesed saavad menüü, mis harva vastab tervislikule eluviisile. Ükskord kutsuti mind Pärnusse vaatama ja analüüsima Pärnu sanatooriumides pakutavat toitu. Et soovitusi anda, uurisin ajaloolisi andmeid. Selgus, et Soomes, Eestis, Leedus ja Lätis elavad inimesed on omavahel väga sarnased. Nad ei sarnane üksnes geneetiliselt. Selles piirkonnas on teistsugune eluviis kui näiteks Vahemere kallastel, kus on rohkem päikest ja inimestel teistsugune temperament. Me oleme hakanud eelistama teatud kindlaid toite, arvestades kohalikku geneetilist olemust ja elutingimusi. Nende uuringute põhjal sündis toitumiskava „Läänemere dieet". Dieet on siin tinglik nimetus. Tegemist on pigem konkreetse piirkonna elanike jaoks õige toiduvalikuga.

Kui inimene ei ole mõnes neist Läänemere riikidest sündinud, vaid siia elama kolinud, kas talle siis täiskasvanuna selline toitumissüsteem sobib?

Igas inimeses on oma genotüüp ja fenotüüp. Genotüüp on see, mis sündides kaasa antakse. Fenotüüp on see, mis elu jooksul omandatakse: elupaik, toitumine, eluviis, atmosfäär, keskkond jne. Mis tähendab, et dieet puudutab nii neid, kes on siin sündinud, kui ka neid, kes siin juba pikemat aega elavad. Suurema osa oma ajast siin elades peame silmas pidama nii genotüübi kui fenotüübi põhieeldusi. Meie piirkonda tulnud lõunamaalane, näiteks, peab oma tervise huvides aja jooksul oma harjumuspärase toiduvaliku vahetama kohaliku toidu vastu. Inimese organismil on olemas kohanemisvõime, tuleb ümber häälestuda.

Millistele andmetele tugineb Läänemere dieedi puhul individuaalse toiduvaliku väljatöötamine?

Me määrame kindlaks patsiendi keha põhiparameetrid. Kui esineb ülekaalulisus, siis tuleb tuvastada selle põhjus: kas on organismis ülearu vett, ülemääraselt rasvkude või tubli lihasmass.
Olenevalt eesmärgist määrame kindlaks inimese tegelike võimete kohaselt vajaliku füüsilise koormuse ja tema eluviisi. Kui näiteks kehakaal on tõusma hakanud, selgitame välja, mispärast see toimub.

Samuti võtame arvesse rasvade, valkude, süsivesikute ja vedeliku sisaldust toidus ja toidukordade arvu. Toidu vajaliku valgusisalduse määramisel lähtutakse arvestusest 1 gramm kehakaalu kilogrammi kohta. Individuaalse menüü kalorimäära puhul võetakse arvesse patsiendi sugu ja tema eesmärki (kehakaalu säilitada, kõhnuda või kosuda). Kõigi nende andmete põhjal koostatakse Läänemere dieedi individuaalne menüü.

Kas selle toitumissüsteemi puhul on ka mingeid vastunäidustusi?

Vastunäidustusi ei ole. Võib esineda ainult üksikute toiduainete individuaalset talumatust. See ei sõltu enam mis tahes toitumiskavast. Toit ei ole ainuüksi see, mida inimene suudab süüa, vaid ka see, mida ta suudab omastada. Paljud arvavad, et organism omastab kõik toitained, millega teda kostitatakse, kuid teatud juhtudel see nii ei ole. Esineb geneetilisi eripärasid või siis omandatud haigusi, mis takistavad teatud toiduainete või nende komponentide omastamist. Teatud toiduaineid organism ei omasta ega võta neid vastu, nagu oleks tegu mürgiga. Sel juhul teeme toidutalumatuse testi ja vähendame või välistame individuaalsest toiduvalikust antud inimesele kahjulikud toiduained.

Milliseid toiduaineid teie väljatöötatud dieedis tarbitakse?

Väga tähtis on, et toiduained oleksid kohalikud ja maksimaalselt ökoloogilised. Näiteks Vahemere dieedis kasutatakse palju mereande ja kaloririkkaid juuste, nagu seda on parmesan, mis sisaldavad rohkesti soola ja säilitavad kehas vedelikku. Need toiduained sobivad päikeselistele piirkondadele. Läänemere aladel on parem valida toiduks värsked pehmed, võib-olla kitsepiimast juustud, väheses koguses hapupiimatooteid, naturaalne kohupiim, kodused munad, kanaliha ja kohalikud kalaliigid (räim, jõeforell, siig ja rääbis, haug), kohapeal kasvatatud teraviljad (oder, tatar, kaer).

Toiduvalmistamisel on eelistatav meetod küpsetamine või aurutamine. Toidu töötlemine peab olema mahe. Mida lihtsam söök, seda parem. Ei tasu jännata mingite keeruliste roogadega. Toidul peab olema oma loomulik maitse, ilma tugevate maitselisanditeta. Maitseainetena võib kasutada erinevaid ürte, mis kasvavad just selles piirkonnas. Läänemere dieet ei kätke endas paljusid kaugeltki mitte odavaid toiduaineid, mida inimesed tavaliselt igapäevaselt ostavad, säästes tulemusena patsiendi raha, kui ta läheb täielikult üle Läänemere alade elanikele mõeldud toitumissüsteemile.

100
Tagid:
dieet, toit, intervjuu, tervishoid, Läänemere dieet, Läänemeri, Eesti, Balti riigid
Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik, illustreeriv foto

Varuge tablette: Eestis toimub apteegistreik

(Uuendatud 18:45 18.12.2019)
Mitusada tuntud kaubamärkide all tegutsevat ketiapteeki peatas protestimärgina ähvardava apteegireformi vastu täna oma töö.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Nii demonstreerisid ketiapteegid juba nüüd eestimaalastele 2020. aasta aprilliks kavandatud apteegireformi elluviimise võimalikke tagajärgi.

Sajad Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevad apteegid peatasid kolmapäeval, 18. detsembril oma töö kella kahest päeval kuni neljapäeva, 19. detsembrini. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20.

"Nimelt nii hakkab apteegivõrk pärast reformi välja nägema ja riigi vaatenurgast piisab sellest Eestis apteegiteenuste osutamiseks," seisab kirjas 293 apteeki esindava Eesti Apteekide Ühenduse avalduses.

"Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud," ütles ühendus juht Timo Danilov, viidates teisipäevasele hääletusele riigikogus, edastab ERR.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et reformi mõte seisneb selles, et apteegid viia apteegid välja suurte hulgimüüjate mõju alt, kuhu praegu kuulub kaks kolmandikku kõigist Eesti apteekidest. Pool aastat enne reformi jõustumist vastab uutele nõudmistele täiel määral ainult 170 apteeki, sega vaid kolmandik nende üldarvust.

Sulgemine ähvardab ühtekokku 329 apteeki, millest 250 asuvad alla 4000 elanikuga väikelinnades.

Ketiapteegid pakkusid välja kompromissettepaneku, lubades mitte avada uusi apteeke juhul, kui neil lubatakse juba olemasolevad apteegid enda omandusse jätta. Proviisorid selle ettepanekuga ei nõustunud, kuid teatasid valmisolekust läbirääkimisteks.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, streik, reform, apteek, tervis
Samal teemal
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Apteegid kasvatasid eelmisel aastal käivet
Apteegid võivad patsiente videosilla teel nõustada
Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed
Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest, illustreeriv foto

Haigekassa hüvitab sel aastal ravimeid 239 miljoni euro eest

(Uuendatud 10:09 17.12.2019)
Nelja aasta jooksul on ravimite rahastus kasvanud enam kui 64 miljoni euro võrra. Eelkõige tuleb see uute innovaatiliste ravimite lisandumisest haigekassa loeteludesse, aga ka kasvavast nõudlusest.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. See summa katab ka uued lisanduvad valdkonnad, mida alates 2019. aastast rahastab haigekassa (vaktsiinid, HIV infektsiooni ravimid jms).

2019. aastal kulub haigekassal soodusravimite hüvitamisele 145 miljonit eurot ja haiglaravimitele 73 miljonit eurot. Selle raha eest saavad apteegist soodusravimeid 860 000 inimest ning haiglaravimeid ligi 25 000 patsienti, teatab Haigekassa

Kuigi ravimite rahastus on aasta aastalt kasvanud, kulub ka inimestel üha rohkem raha ravimite peale. Paljuski on see tingitud inimeste valikust ravimi ostmisel.

Tulenevalt valikust on inimestel võimalik ainuüksi ühe ravimi pealt säästa kümneid eurosid aastas. Eesti inimeste ravimiarved väheneksid kolmandiku jagu, kui nad ostaksid odavamaid sama toimeainega ravimeid.

Piirhinnast kallimate ravimite ostmine on jätkuvalt liiga suur ja kasvab koos ravimikasutuse tõusuga. Eelmisel aastal maksid inimesed 14,6 miljoni euro eest kinni ravimite piirhindu ületavaid summasid, näitab statistika. Selle aasta esimese kolme kvartaliga on üle makstud 11,2 miljonit eurot. 

Geneeriliste ravimite tootjad peavad enne turule tulekut uuringutega tõestama, et nende toimeaine on täpselt samad nagu originaalravimil.

Originaalravimi ainus eelis geneerilise ravimi ees ongi see, et tema kaubamärk on ostjatele juba tuttav ning seetõttu usaldab tarbija seda rohkem. Nõuded ravimite toimele on täpselt samad.

Apteekritel on kohustus pakkuda inimesele toimeainepõhise retsepti korral soodsaimat ravimit. Haigekassa tegi eelmise aasta põhjal arstiabi uuringu, kust selgus, et lausa kümnest inimesest neljale ei pakuta toimeainepõhist retsepti.

Inimesed ei ole alati oma võimalustest teadlikud, seega on apteekritel meie ühise raviraha kokkuhoidmisel jätkuvalt väga suur roll.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Inimestele tuletab Haigekassa veelkord meelde, et haigust ravib ravimi toimeaine, mitte kaubamärk. Kõik sama toimeainega ravimid toimivad ühtemoodi ning on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud.

Sputnik Eesti on kirjutanud, Haigekassa nõuab igal aastal tagasi miljoneid tervishoiuteenuste eest makstud eurosid. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Lugege lisaks: 

Tagid:
tervishoid, hüvitis, Eesti Haigekassa, ravim, apteek
Samal teemal
Sotsiaalministeeriumis valmib must stsenaarium perearstide patsientidele
Apteegid teatasid gripivastase vaktsineerimise maksumuse
Eesti liitub rahvusvahelise ravimite ehtsuse kontrolliga
Kas ravimiseaduse muutmine päästaks Eesti apteegid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega