Haigekassa nõukogu kollektiivleppeta tervisesektori palku ei tõstnud

Kollektiivleppeta palku tõsta ei saa

14
(Uuendatud 15:50 17.02.2017)
Haigekassa nõukogu otsustas reedesel istungil anda meedikutele kuu aega kollektiivlepingu sõlmimiseks ning ei toetanud tervishoiusektori ettepanekut tõsta palku enne kollektiivleppe sõlmimist

TALLINN, 17. veebruar — Sputnik. Haigekassa nõukogu otsustas, et suurema kindluse saavutamiseks antakse sektorile veel kuu aega kollektiivlepingu sõlmimiseks. Märtsi keskel arutab nõukogu küsimust uuesti, rääkis haigekassa kommunikatsioonijuht Katrin Romanenkov.

Haigekassa nõukogu arutas reedel, mida teha 23,6 miljoni euroga, mis on haigekassa eelarves võimalikuks palgatõusuks ette nähtud. Läbirääkimised käivad selle üle, kas ja kuidas tõsta sektori palkasid alates 1. aprillist, vahendas BNS.

Tervishoiutöötajate ja haiglate esindusorganisatsioonid jõudsid neljapäeval kokkuleppele palgatõusus, ent kollektiivleppeni sektor ei jõudnud. Kokkuleppe jõustamiseks oleks vaja olnud haigekassa heakskiitu, nõukogu seda aga ei toetanud.

"Kuna endiselt on puudu riigipoolsed kinnitused ja garantiid, siis päris kollektiivlepingut ei ole allkirjastatud," ütles Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa neljapäeval BNS-ile ja lisas, et palgatõusu osas siiski kokkulepe saavutati.

"Ajaliselt on läinud suhteliselt kiireks. Me niigi lükkasime palgatõusu edasi aasta algusest 1. aprilli peale. Vastav raha on haigekassas broneeritud. Nüüd homme on haigekassa nõukogu koosolek, kus nad peavad otsustama, kas ja kuidas 1. aprillist hinnakirja muudetakse. Sealhulgas palgakomponente," lisas ta.

"Kuna minister on ajakirjanduses vihjanud, et justkui ei oleks haigekassa nõukogul otsustamiseks alust, kui kollektiivlepingul ei ole allkirju all, siis loodetavasti see eelkokkulepe on piisav alus näitamaks, et need numbrid on tõepoolest kokku lepitud," rääkis Rehemaa neljapäeval.

Riiklik lepitaja otsustas veebruari alguses lõpetada Eesti Arstide Liidu, Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu, Eesti Õdede Liidu ja Eesti Haiglate Liidu, Eesti Kiirabi Liidu, Eesti Perearstide Seltsi vahel tervishoiusektori kollektiivlepingu sõlmimiseks toimunud lepitusmenetluse leppimist saavutamata.

Haigekassa on planeerinud käesoleval aastal meditsiinisektori palku tõsta 23,6 miljoni euro ulatuses. Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski on varasemalt öelnud, et kollektiivleppeta palku tõsta ei saa.

14
Tagid:
kollektiivleping, palk, haigla, kiirabi, Perearstide selts, Eesti Õdede Liit, Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit, Eesti Arstide Liit, haigekassa