Vere loovutamine on heategu, mis aitab päästa nii inimeste kui loomade elusid

Tuleb esimene inimeste ja loomade ühine doonoripäev

30
(Uuendatud 12:05 05.02.2017)
Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) verekeskus ja PetCity loomakliinik korraldavad teisipäeval, 7. veebruaril Pirital Rannamõisa teel asuvas loomakliinikus esimest korda Eestis ühise doonoripäeva inimestele ja loomadele

TALLINN, 5. veebruar — Sputnik. Loomakliiniku peaarsti Heli Säre sõnul ei ole Eestis siiani lemmikloomade verepanka, kuigi vajadus selle järgi on suur, teatas loomakliinik.

"Sarnaselt inimestega võib vereülekanne olla tihti ainus võimalus lemmiku elu päästmiseks. Soomes näiteks toimib vabatahtlikkuse alusel loodud lemmikloomade verepank juba aastast 2000," sõnas Säre.

Vere loovutamine on heategu, mis aitab päästa nii inimeste kui loomade elusid. Esmakordselt Eestis on sel korral kutsutud verd andma ning loenguid kuulama pered koos oma lemmikloomaga ning selleks, et olla doonor on kehtestatud vastavad nõuded nii inimestele kui ka lemmikloomadele, vahendas BNS.

Doonoriks sobib terve, täiskasvanud koer või kass, kes on vähemalt ühe aasta vanune aga mitte vanem kui kaheksa aastane, kassi vanus võib olla ka kuni kümme aastat. Doonorkoer peaks kaaluma vähemalt 25 kilo, doonorkass vähemalt neli kilo. Doonoriks sobib rahuliku iseloomuga, sõbralik loom, kes on vaktsineeritud ning saanud regulaarselt ussirohtu. Samuti ei tohi loom olla reisinud viimase kuue kuu jooksul väljapoole Euroopa Liidu riike.

Loomaomanikud sobivad doonoriks, kui nad on samuti terved ja puhanud, kaaluvad üle 50 kilo ja on 18-60 aastased. Lisaks on nii doonori kui ka patsiendi ohutusele mõeldes terve hulk haigustest, ravimitest ja ka reisimisest johtuvaid piiranguid, mille kohta leiab täiendavat teavet verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee Doonoripäevale tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument.

Kell 14, 15 ja 16 toimuvad doonoripäeval tasuta loengud, kus esinevad PetCity loomakliiniku peaarst Heli Säre ja PERH-i verekeskuse vanemarst Ulvi-Kaire Kongo. Säre räägib, millised on loomade veregrupid, millises olukorras vajab lemmikloom vereülekannet ning kui palju võib doonorkass või doonorkoer korraga verd loovutada.

Kongo loengust selgub, et inimeste veregrupid on palju keerulisemad kui tavapäraselt arvatakse. Verekeskuse laborites tehakse erinevate veregruppidega patsientidele sobiva vere leidmiseks eriliselt peent tööd, sest universaalset kõigile sobivat verd ei ole.

"Seniks kuni ei ole leitud universaalset kõigile sobivat verd, jätkub meile huvitavat ja rutiinivaba tööd veregruppide erinevuste määramiseks," ütles Kongo.

"Ja kuigi need peened erinevused võivad mõnikord põhjustada peavalu nii arstidele kui harvaesineva erisusega patsiendile, meenutab see jätkuvalt meie igaühe märkimisväärset individuaalsust. Sadade võimalike antigeenide ja nende miljonite võimalike omavaheliste kombinatsioonidega saab sinu veri olla sama unikaalne kui su sõrmejälg."

30
Tagid:
veri, koer, kass, loomakliinik, doonor