Meedikute hoitusstreik

Arstid on valmis valitsusele vastu hakkama

29
(Uuendatud 15:43 18.10.2016)
Tervishoiutöötajad jäid oma põhimõtetele kindlaks ja on valmis alustama streiki, juhul kui valitsus keeldub tervishoiu rahastamissüsteemi reformimast.

TALLINN, 18. oktober — Sputnik. Tervishoiutöötajate kutseühingud on valmis alustama üleriigilist streiki, kui valitsus ei esita reformikava tervishoiuteenuste rahastussüsteemi ümberkorraldamiseks. Meedikud keeldusid riikliku lepitaja poolt ettevalmistatud uue kollektiivlepingu projektile alla kirjutamast.

Tervishoiutöötajate Kutseliidu juhatuse liige Katrin Olo-Laansoo ütles Eesti Sputnikule, et Tallinna ja Tartu arstid on meelestatud väga otsustavalt ja tervishoiusüsteemi ning ravikindlustuse rahastamise osas nad valitsusele järeleandmisi tegema ei hakka. Arstid leiavad, et laekuvast sotsiaalmaksust haigekassasse panustatavat maksuosa tuleb suurendada. Nad usuvad, et samuti on võimalik vabastada haigekassa ise sotsiaalmaksu tasumisest. Tervishoiutöötajate Kutseliidul, nagu ütleb Olo-Laansoo, on veel teisigi ettepanekuid, mis võimaldavad tervishoiu rahastamisskeemi paremaks muuta ja seeläbi ühiskonna tegelike vajadustega vastavusse viia.

Seniajani ei ole arstide liidu, õdede liidu ja tervishoiutöötajate kutseliidu esitatud tingimused ennekõike säästurežiimile häälestatud valitsuses mõistmist leidnud.

„Kui riik meile vastu ei tule, oleme sunnitud alustama streiki ja kinnitan teile, et sellest saab väga tõsine protestikampaania," ütles Katrin Oolo-Laansoo.

Tema sõnul on patsientide ühendused tervishoiutöötajatega sama meelt. Solidaarsust tervishoiutöötajatega väljendavad õpetajad, talupidajad, teiste kutseliitude esindajad. Arstide hinnangul on riigi elanikkond juhul, kui olukord sunnib tervishoiutöötajaid äärmuslike meetmete kasutamisele, neid toetamas.

Lepitaja: sõnajärg on valitsusel

Valitsusel on aega detsembri lõpuni, mil lõpeb praeguse kollektiivlepingu kehtivusaeg. Tervishoiutöötajate ühendused võivad alustada protestiaktsioone juba jaanuaris, nagu ütleb Olo-Laansoo.

Varasemalt on riiklik lepitaja Henn Pärn, nagu vahendab agentuur BNS, teatanud kavatsusest lepitusprotessi jätkata. „Tervishoiutöötajad on ennegi rääkinud, et nad ei ole valmis kollektiivlepingule alla kirjutama seni, kuni tervishoiuvaldkonna rahastamine ei ole garanteeritud," ütles Pärn. Tema sõnade kohaselt avaldavad arstid valitsusele survet ennekõike selleks, et saavutada vajalikus mahus rahastus.

Pärna sõnul on praegune kollektiivleping jätkuvalt jõus ka pärast aasta lõppemist, kuid töörahu hõlmavad tingimused kaotavad kehtivuse ja tervishoiutöötajat võivad siis streike korraldada. Samas on uusi kollektiivlepinguid varemgi sõlmitud alles pärast eelmise lepingu lõppemist, selles pole midagi hullu. Kui sotsiaalministeerium suudab kiiresti välja pakkuda haigekassa jätkusuutliku rahastusmudeli ja parlament selle heaks kiidab, siis, nagu väidab Pärn, ei tohiks kollektiivlepingu sõlmimiseks enam erilisi takistusi olla.

„Ma olen osapoolte jaoks ette valmistanud kollektiivlepingu, mille puhul nad oleksid ühel nõul tervishoiutöötajate palkade osas," ütles Pärn. Kuid tema sõnade kohaselt on selleks, et leping saaks tõesti teoks, valitsusel tarvis kinnitada haigekassa uue eelarve.

29
Tagid:
tervishoid, meedikud, streik