Elektroonilised sigaretid võivad olla nende tavapärastest analoogidest ohutumad täiskasvanud inimestele.

Teadlased tegid kindlaks peamise ohu tubakavastase võitluse jaoks

33
(Uuendatud 15:50 11.07.2016)
Need seadmed, kujutades endast kõige lihtlabasemaid nikotiini-inhalaatoreid, ilmusid turule 2007. aastal ja on sellest ajast peale suitsetajate seas kiiresti popolaarsust kogunud.

TALLINN, 11. juuli — Sputnik. Elektrooniliste sigarettide ja nikotiinisisaldusega aurutite laialdane levik võib nullida kõik jõupingutused võitluses suitsetamise vastu noorte hulgas ja muuta tubaka koguni populaarsemaks kui eales varem, väidavad teadlased ajakirjas Pediatrics avaldatud artiklis, teatas RIA Novosti.

Nende andmetel vähenes suitsetajate arv 1995. aastast kuni 2004. aastani, kuid nüüd see kasvab. „Kui liita kokku „tavalised" suitsetajad ja e-sigaretisõltlased (nn veiperid), siis ületab nende arv märgatavalt seda, mida lootsime näha, juhul kui teismelised on asendanud tubaka elektrooniliste sigarettidega," teatas Jessiva Barrington-Trimis Lõuna-Califirnia ülikoolist Los Angelesest (USA).

Barrington-Trimis ja tema kolleegid jõudisd sellisele järeldusele, uurides USA sotsiaalameti andmeid, mis on kogutud anonüümse statistikana alkoholi ja tubaka tarvitamise kohta Ameerika Ühendriikide abiturientide seas alates aastast 1995 kuni aastani 2014. See võimaldas artikli autoritel jälgida, kuidas on muutunud tubakatoodete populaarsus viimase kahe aastakümne jooksul.

Nagu analüüs näitas, oli esimese 14 aasta vältel, aastail 1995 kuni 2009, tubakatoodete tarvitamine koolinoorte seas pidevas languses — 14%-lt, kes olid Bill Clintoni ajajärgul kooli viimases klassis sigaretti mekkinud, 9%-le Barack Obama valitsemisajal. Kuid 2014. aastal suitsetajate arvu vähenemine peatus, 2015. aastal aga näitas nende osakaal esmakordselt tõusu.

Põhjuseks, miks olukord on aegamisi, kuid hullemas suunas muutuma hakanud, osutusid Barrington-Trimise meeskonna arvates niinimetatud veiperid ehk e-sigaretid ja nende suitsetajad.

Need seadmed, kujutades endast kõige lihtlabasemaid nikotiini-inhalaatoreid, ilmusid turule 2007. aastal ja on sellest ajast peale suitsetajate seas kiiresti popolaarsust kogunud, kuna võimaldavad sigarettide arvelt raha kokku hoida ja mitte rikkuda avalikes kohtades suitsetamise keeldu. Esialgu paljud arstid isegi tervitasid nende elektrooniliste aurutite levikut, kuna pidasid neid suitsetajate tervisele vähem kahjulikuks.

Kuid uuringud näitavad, et e-sigarettidega ei mõnule ainult suitsetamissõltuvuses alaealised, vaid ka nende eakaaslased, kes polnud kunagi suitsetanud enne seda, kui otsustasid e-sigaretti proovida. See tähendab, et inimesed saavad tegelikult suitsetajateks tänu veiperitele.

„Elektroonilised sigaretid võivad olla nende tavapärastest analoogidest ohutumad täiskasvanud inimestele, kes püüavad suitsetamist maha jätta, kuid noortele, kes pole seni kunagi suitsetanud, lõpevad eksperimendid nikotiiniga tihtilugu sõltuvusega," nendib Barriungton-Trimis kokkuvõtteks.

 

 

33