Головной офис банка Swedbank в Стокгольме

Finantsinspektsioonil on Swedbankile küsimusi alustati menetlust

69
(Uuendatud 13:43 29.10.2019)
Eesti finantsinspektsioon alustas Swedbanki Eesti filiaali suhtes väärteomenetlust - panka kahtlustatakse ebapiisavas töös rahapesu tõkestamisel.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Baltimaades oma tegevuse lõpetama sunnitud Taani Danske Banki Eesti filiaali saatus võib osaks langeda ka Rootsi Swedbankile, mis on Eesti finantsinspektsiooni hinnangul korduvalt rikkunud rahapesu tõkestamise reegleid.

Finantsinspektsioon alustas Swedbanki kontrollidega
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kontrollimistulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses. Nende reeglite rikkumise tunnused ilmnesid varem Swedbanki suhtes algatatud finantsjärelevalvemenetluse käigus ja finantsinspektsioon alustas 28. oktoobril väärteomnetlust, teatas ametkonna pressiteenistus.

Menetluse käigus on kavas välja selgitada, kas Swedbank rikkus rahapesu tõkestamise reegleid ja kas juriidiline isik oli selles süüdi. Auditi esimesed tulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses.

Eesti Finantsinspektsioon teeb koostööd Rootsi ja teiste Balti riikide pädevate asutustega. Vaatamata menetluse alustamisele jätkub Swedbanki suhtes ka varem alustatud finantsjärelevalve protseduur.

Kas Swedbanki ähvardab Danske saatus

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti pangandussektori võtmetegijate, eriti Danske ja Nordea Eesti filiaalide suhtes on olnud kahtlusi suures ulatuses kahtlase päritoluga finantsvarade käitlemises.

Selletõttu otsustas Taani suurim kommertspank Danske Bank lõpetada oma Baltikumi ja Venemaa filiaalide tegevuse.

Kuigi Swedbank on korduvalt teatanud, et tal pole mingit pistmist kahtlase päritoluga rahavoogudega, mis Danske ja Nordea pankades tuvastati, esitati veebruaris tema vastu rahapesukahtlus.

Seejärel teatasid Eesti ja Rootsi finantskontrollid ühise uurimise alustamisest Swedbanki tegevuse suhtes.

2019. aasta märtsis toimusid Swedbanki peakontoris Stockholmis läbiotsimised. Uurimise taustal on Swedbanki Eesti filiaali juhtkonnas toimunud tõsised muudatused - mitmed tippjuhid, sealhulgas tegevjuht Robert Kitt, on töölt kõrvaldatud. Varem astus ametikohalt tagasi Swedbanki president Birgitte Bonnesen.

Kõigi nende skandaalide tagajärjel kandis Eesti pangandussektor tõsist mainekahju ja järelevalveasutused olid sunnitud oma kontrollimehhanismid üle vaatama.

Lugege lisaks:

69
Tagid:
rahapesu, väärteomenetlus, Swedbank, finantsinspektsioon, Eesti
Samal teemal
FI: Danske maksete vastuvõtmine ei tee veel Swedbankist rahapesijat
Nordea panka süüdistatakse kuriteos
Nordea panka kahtlustatakse rahapesus
Danske Eesti haru ekstöötaja: pank eiras hoiatusi sihilikult
Paigalduslaev Pioneering Spirit suundumas Taani vetesse

Ekspert Taani Nord Stream-2-ga mängu tagamaadest

70
(Uuendatud 10:23 31.10.2019)
Ekspert rääkis raadioeetris, miks Taani venitas nii kaua loa andmisega Nord Stream-2 rajamiseks läbi Taani territoriaalvete, kuid lõpuks sellega siiski nõustus.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Rahvusvahelise finantskeskuse ekspert Vladimir Rožankovski kommenteeris Taani ametivõimude "heategu" Nord Stream-2 gaasijuhtme lubamiseks riigi territoriaalvetesse. Rožanovski sõnul oli Kopenhaageni otsus ootuspärane ja kõik varasemad vastuväited Nord Stream-2-le polnud muud kui mäng.

Kuid selleks, et endale midagi välja tingida oli vaja mõnda aega kaubelda ja samal ajal näidata üles lojaalsust Läänele - võib-olla pakub Washington midagi. Kuigi seal pakuti midagi sellist, mis Taanile hirmuvärinad peale ajas.
Eksperdi sõnul on Taanil nüüd juba vähe võimalusi endale midagi välja kaubelda ning viimased uudised Venemaa ja Ukraina transiidilepingu võimalikust allakirjutamisest tegid Kopenhaageni tõsiselt närviliseks.
Vladimir Rožankovski
© Фото : из личного архива Владимира Рожанковского

"Aga mis siis, kui Ukraina ja Venemaa taastavadki gaasitransiidi täies mahus ja siis saab Nord Stream-2-st mingi tagavaravariant, mida võib kooskõlastada lõpmatuseni."

"Ei," ütles Taani, "see ei sobi. Anname parem loa, sest muid dividende me tõenäoliselt ei saa ja Taani nõustuski," ütles Rožanovski.

"Ma ei uskunud, et see juhtub nii kiiresti. Kuid ilmselt läksid nad sellest nende jaoks täiesti ootamatust väljavaatest tõsiselt närvi," ütles ekspert lõpetuseks.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud et Taani valitsus andis kolmapäeval, 30. oktoobril loa gaasijuhtme Nord Stream-2 ehitamiseks riigi territoriaalvetesse. Nii eemaldati viimane takistus, mis võis negatiivselt mõjutada suuremahulise Vene-Euroopa gaasiprojekti käikuandmise tähtaega.

Venekeelset intervjuud Vladimir Rožanovskiga saate kuulata siit:

Рожанковский рассказал, зачем Дания "играла" с "Северным потоком-2"
Lugege lisaks:

70
Tagid:
luba, ehitus, territoriaalveed, Nord Stream 2, Taani
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Ootamine on ära tüüdanud: Nord Stream 2 operaator tühistas taotluse Taani vete läbimiseks
Zahharova võrdles USA Gröönimaa ostu ideed Krimmi tagastamisega
Gröönimaa on meie: ameeriklaste T-särkidele ilmus uus osariik
Ekspert USA võitlusest Nord Stream 2-ga: kaalul on Lääne-Euroopa heaolu
Forell

Eesti kalandusettevõtetelt nõutakse listeeriabakteri suhtes nulltolerantsi

94
(Uuendatud 16:55 24.10.2019)
Veterinaararstid löövad häirekella ja saadavad rangeid juhiseid kalatöötlejatele, kes kinnitavad vastuseks, et meetmed on tarvitusele võetud ja uued ettevalmistamisel. Listeeriabakterid põhjustavad nakatunutele raskeid haigusi ja isegi surma.

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik. Eesti veterinaar- ja toiduamet (VTA) nõuab riigi kahelt kalandusettevõttelt toodetes listeeriabakteri suhtes nulltolerantsi.

"Niinimetatud nulltolerants listeeria suhtes tähendab, et bakterit ei tohiks toodetes sisalduda," ütles ameti peadirektori asetäitja Olev Kalda.

Listeeria on kepikesekujuline Listeeria monocytogenes bakterite perekond. Mõned selle liigid põhjustavad loomadel ja inimestel nakkushaigust listerioosi. Selle nime on bakter saanud antiseptikute alusepanija Joseph Listeri järgi.

Veterinaar- ja toiduameti spetsialistide sõnul muteerus listerioosi põhjustanud bakter kalatootmisettevõttes M.V. Wool ja muutus agressiivsemaks. Teadaolevalt on ettevõtte tooteid süües varem nakatunud üheksa inimest, neist kaks surid aastatel 2014–2018.

Ettevõte kinnitusel on meetmed tarvitusele võetud

M.V. Wool pressiteate kohaselt on ettevõttel range kvaliteedikontroll. Alates 15. oktoobrist tegi M. V. Wool AS oma Harku tehases läbi täielikku desinfitseerimise ja steriliseerimise, milleks peatati kogu tootmine kaheks päevaks. Steriliseerimine toimus nii fileerimisosakonnas, kus listeeriaprobleemi kunagi polnud, kui ka viilutusosakonnas, kus bakter enne 1. juulit 2019 avastati.

Täiendava meetmena vähendab ettevõte alates 10. detsembrist külmsuitsu- ja soolatud toodete säilivusaega praeguselt 30-lt 24-le päevale. Lahendus puudutab looduslikke tooteid, milles ei kasutata listeeria paljunemist takistavaid säilitusaineid.

Ettevõte seletas viivitust uute meetmete rakendamisel sellega, et klientidega sõlmitud lepingud nõuavad sellistest muudatustest klientide teavitamist vähemalt üks kuu ette.

Alates 2019. aasta juulist võetud 63-st proovist pole listeeriabakterit tuvastatud. See lubab järeldada, et bakter likvideeriti, ollakse kalandusettevõttes veendunud.

M.V.Wool AS on 100% pereettevõte. Väikesest kalatöötlemisettevõttest on see kasvanud Eesti üheks suurimaks. 1997. aastal sõlmis ettevõte lepingu Norra ühe suurima forellikasvatajaga Leroy. Sellest ajast on 75% M.V.Wool AS toodangust forell. Ettevõtte 2017. aasta käive ulatus 127 miljoni euroni.

Ettevõtte põhiturg on Eesti, kuid toodangut eksporditakse ka Skandinaaviasse, Lõuna-Euroopasse, Hollandisse ja Jaapanisse.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et perearst Aleksandra Rautio sõnul tungivad listeeria bakterid inimkehasse nakatunud loomse või taimse toiduga."Erinevalt paljudest teistest bakteritest on listeeria keskkonnatingimustele vastupidav ja võib paljuneda ka külmikus."

Врач общей практики Александра Раутио
© Фото : из личного архива Александры Раутио
Perearst Aleksandra Rautio
Euroopa Haiguste kontrolli ja ennetuskeskuse (ECDC) andmetel on viimase kolme aasta jooksul Euroopas teatatud 47 listerioosijuhtumist. Nakkus on üheksal juhul põhjustanud inimese surma Soomes, Rootsis, Taanis, Austrias ja Ühendkuningriigis.

Tervisele ohtlikke baktereid on leitud külmutatud maisist, spinatist ja rohelistest ubadest, mida oli Euroopa kauplustesse vähemalt kaks aastat tarninud Ungari tehas. Ungari ametnike korraldusel kõrvaldati 2018. aasta juulis müügilt kõik selles ettevõttes toodetud külmutatud köögiviljatooted. Lisaks demonteeriti ja desinfitseeriti kogu tehase sisseseade.

Mõned Eesti ettevõtted ei hakanud riskima ja kutsusid võimaliku nakatumisohu tõttu tagasi osa oma tooteid kohalikest kauplustest. Nii toimisid näiteks Maahärra ja Härmavili.

Lugege lisaks:

94
Tagid:
VTA, nakkushaigus, bakter, kalandus, eesti
Samal teemal
Venemaa lubas Eesti firma oma kalaturule
Kaitseväelased sõid ära üle kahe tonni kala
Sabotaaž!! Sigade Aafrika katk jõudis Saaremaale
Koletisbakterite pealetung. Mis tapab Norras koeri?
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega