Nord Stream -2 torud

Taani pidurdab Nord Stream 2 rajamist Euroopasse

91
(Uuendatud 15:51 02.04.2019)
Venemaalt Saksamaale kulgeva gaasijuhtme ehitus maksumusega 11 miljardit eurot võidakse mitmeks aastaks külmutada, kuna Taani on viimasel hetkel väljendanud muret gaasijuhtme keskkonnamõju pärast selle kulgemistee Taanile kuuluvas piirkonnas. Peamiseks komistuskiviks kujunes taanlaste Bornholmi saar.

TALLINN, 3. aprill — Sputnik. Venemaalt Saksamaale kulgeva gaasijuhtme ehitus maksumusega 11 miljardit eurot võidakse mitmeks aastaks külmutada, kuna Taani on viimasel hetkel väljendanud muret gaasijuhtme keskkonnamõju pärast selle kulgemistee Taanile kuuluvas piirkonnas, vahendas portaal Inosmi briti ajalehe The Times.

Oodata on, et aasta lõpuks algab gaasijuhtme Nord Stream 2 kaudu maagaasi pumpamine mööda Läänemere põhja, mis kutsub esile paljude Saksamaa liitlaste rahulolematuse. Nad kinnitavad, et see seab Euroopa energiavarustuse küsimuses Kremlist veelgi suuremasse sõltuvusse.

Plaan näeb ette kahe uue juhtmeharu rajamist, mis ootuste kohaselt võimaldavad kahe juba olemasoleva gaasijuhtme läbilaskevõimet arvesse võttes gaasijuhtme läbilaskevõimsuse kahekordistada (55 miljardit kuupmeetrit aastas). Gaasitarnet asub teostama Venemaa riigiettevõte Gazprom ning Saksamaa hakkab müüma põhiosa gaasist Kesk- ja Ida-Euroopa riikidele.

Juba on paika pandud 915 kilomeetrit torujuhet ja lõpule on jõudmas terminalide ehitus gaasijuhtme mõlemas otsas, kuid projekti ellurakendamine võidakse määramata ajaks peatada.

Austria kinnitas oma toetust Nord Stream 2-le>>

Peamiseks komistuskiviks on Taanile kuuluv Bornholmi saar, millel on tähtis strateegiline asend Rootsi ja Poola vahel. Erinevalt neljast ülejäänud riigist, mille rannikut pidi Nord Stream 2 teekond kulgeb, viivitab Taani gaasijuhtme ehitusloa väljastamisega, viidates võimalikele ohtudele eluslooduse ja inimeste turvalisusele.

Projekti operaatorfirma Nord Stream 2 AG on juba välja pakkunud kaks marsruuti Bornholmist möödumisel: üks neist saarest lõuna pool, läbi Taani territoriaalvete ning teine rahvusvahelises vetes Taanist põhja pool.

Möödunud nädala lõpul pakkus Taani energiaagentuur DEA vastuseks välja alternatiivse marsruudi, mille kohaselt gaasijuhe paigutataks veelgi lõuna poole, Poola territoriaalvete naabrusse jäävasse vööndisse. Selleks on tarvis ette võtta keerulised tööd keskkonnamõjude hindamise osas, mille käigus tuleb maha pidada konsultatsioonid hulga teiste riikidega.

Ettevõtte Nord Stream tegevdirektor Matthias Warning on oma partneritele teatanud, et see protsess võib venida aastatepikkuseks.

"See protseduur nõuab niigi mitu kuud ja võib saada edasi kaevatud – seega võib tulla kaks kohtumenetlust," kirjutas ta Poola uudisteveebi Biznesalert käsutusse jõudnud läkituses. "Kokkuvõttes võib selleks kuluda enam kui aasta. Nende menetluste käigus võib DEA peatada ka alternatiivset marsruuti pidi kulgeva gaasijuhtme ehitusloa väljaandmise."

Taani vastuväidete tõttu lähtuvalt EL-i uue gaasidirektiivi kehtestamisest, mis näeb ette põhjalikumat kontrolli Nord Stream 2 suhtes, tuleb Venemaal võib-olla pikendada oma gaasitransiidilepingut Ukrainaga, kuni ta lõplikku otsust ootab.

Nagu teatas gaasijuhtme ehitusprojekti operaatorfirma pressisekretär, uurib ettevõte "hoolikalt DEA pöördumist ning seejärel otsustab, milliseid järgmisi samme tuleks ette võtta."

Nord Stream 2>>

Venemaa energeetikaminister Aleksandr Novak kinnitas märtsi lõpul Krasnojarski majandusfoorumil, et Taani-poolne venitamine oma otsusega Nord Stream 2 kohta projekti elluviimise ajakava ei mõjuta, vahendas Sputnik Eesti.

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

"Ei," vastas Novak küsimusele, kas Taani poolt otsusega venitamine Nord Stream 2 projektiettevõtte Nord Stream 2 AG taotluse asjus võib mõjutada projekti elluviimise ajakava.

Ukraina tegi Euroopa Liidule ettepaneku rentida oma gaasihoidlat >>

Nord Stream 2 projekt näeb ette naftajuhtme rajamise läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaale. Uus gaasijuhe plaanitakse valmis ehitada 2019. aastal.

See kulgeb läbi Läänemere rannikul asuvate riikide – Venemaa, Soome, Rootsi, Taani ja Saksamaa – territoriaalvete ning majandusvööndite. Loetletud riikide hulgast on etevõttel Nord Stream 2 AG jäänud ehitusluba saada veel vaid Taanilt.

91
Tagid:
gaas, Bornholmi, Taani, Nord Stream 2
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Paigalduslaev Pioneering Spirit suundumas Taani vetesse

Ekspert Taani Nord Stream-2-ga mängu tagamaadest

71
(Uuendatud 10:23 31.10.2019)
Ekspert rääkis raadioeetris, miks Taani venitas nii kaua loa andmisega Nord Stream-2 rajamiseks läbi Taani territoriaalvete, kuid lõpuks sellega siiski nõustus.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Rahvusvahelise finantskeskuse ekspert Vladimir Rožankovski kommenteeris Taani ametivõimude "heategu" Nord Stream-2 gaasijuhtme lubamiseks riigi territoriaalvetesse. Rožanovski sõnul oli Kopenhaageni otsus ootuspärane ja kõik varasemad vastuväited Nord Stream-2-le polnud muud kui mäng.

Kuid selleks, et endale midagi välja tingida oli vaja mõnda aega kaubelda ja samal ajal näidata üles lojaalsust Läänele - võib-olla pakub Washington midagi. Kuigi seal pakuti midagi sellist, mis Taanile hirmuvärinad peale ajas.
Eksperdi sõnul on Taanil nüüd juba vähe võimalusi endale midagi välja kaubelda ning viimased uudised Venemaa ja Ukraina transiidilepingu võimalikust allakirjutamisest tegid Kopenhaageni tõsiselt närviliseks.
Vladimir Rožankovski
© Фото : из личного архива Владимира Рожанковского

"Aga mis siis, kui Ukraina ja Venemaa taastavadki gaasitransiidi täies mahus ja siis saab Nord Stream-2-st mingi tagavaravariant, mida võib kooskõlastada lõpmatuseni."

"Ei," ütles Taani, "see ei sobi. Anname parem loa, sest muid dividende me tõenäoliselt ei saa ja Taani nõustuski," ütles Rožanovski.

"Ma ei uskunud, et see juhtub nii kiiresti. Kuid ilmselt läksid nad sellest nende jaoks täiesti ootamatust väljavaatest tõsiselt närvi," ütles ekspert lõpetuseks.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud et Taani valitsus andis kolmapäeval, 30. oktoobril loa gaasijuhtme Nord Stream-2 ehitamiseks riigi territoriaalvetesse. Nii eemaldati viimane takistus, mis võis negatiivselt mõjutada suuremahulise Vene-Euroopa gaasiprojekti käikuandmise tähtaega.

Venekeelset intervjuud Vladimir Rožanovskiga saate kuulata siit:

Рожанковский рассказал, зачем Дания "играла" с "Северным потоком-2"
Lugege lisaks:

71
Tagid:
luba, ehitus, territoriaalveed, Nord Stream 2, Taani
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Ootamine on ära tüüdanud: Nord Stream 2 operaator tühistas taotluse Taani vete läbimiseks
Zahharova võrdles USA Gröönimaa ostu ideed Krimmi tagastamisega
Gröönimaa on meie: ameeriklaste T-särkidele ilmus uus osariik
Ekspert USA võitlusest Nord Stream 2-ga: kaalul on Lääne-Euroopa heaolu
Головной офис банка Swedbank в Стокгольме

Finantsinspektsioonil on Swedbankile küsimusi alustati menetlust

71
(Uuendatud 13:43 29.10.2019)
Eesti finantsinspektsioon alustas Swedbanki Eesti filiaali suhtes väärteomenetlust - panka kahtlustatakse ebapiisavas töös rahapesu tõkestamisel.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Baltimaades oma tegevuse lõpetama sunnitud Taani Danske Banki Eesti filiaali saatus võib osaks langeda ka Rootsi Swedbankile, mis on Eesti finantsinspektsiooni hinnangul korduvalt rikkunud rahapesu tõkestamise reegleid.

Finantsinspektsioon alustas Swedbanki kontrollidega
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kontrollimistulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses. Nende reeglite rikkumise tunnused ilmnesid varem Swedbanki suhtes algatatud finantsjärelevalvemenetluse käigus ja finantsinspektsioon alustas 28. oktoobril väärteomnetlust, teatas ametkonna pressiteenistus.

Menetluse käigus on kavas välja selgitada, kas Swedbank rikkus rahapesu tõkestamise reegleid ja kas juriidiline isik oli selles süüdi. Auditi esimesed tulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses.

Eesti Finantsinspektsioon teeb koostööd Rootsi ja teiste Balti riikide pädevate asutustega. Vaatamata menetluse alustamisele jätkub Swedbanki suhtes ka varem alustatud finantsjärelevalve protseduur.

Kas Swedbanki ähvardab Danske saatus

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti pangandussektori võtmetegijate, eriti Danske ja Nordea Eesti filiaalide suhtes on olnud kahtlusi suures ulatuses kahtlase päritoluga finantsvarade käitlemises.

Selletõttu otsustas Taani suurim kommertspank Danske Bank lõpetada oma Baltikumi ja Venemaa filiaalide tegevuse.

Kuigi Swedbank on korduvalt teatanud, et tal pole mingit pistmist kahtlase päritoluga rahavoogudega, mis Danske ja Nordea pankades tuvastati, esitati veebruaris tema vastu rahapesukahtlus.

Seejärel teatasid Eesti ja Rootsi finantskontrollid ühise uurimise alustamisest Swedbanki tegevuse suhtes.

2019. aasta märtsis toimusid Swedbanki peakontoris Stockholmis läbiotsimised. Uurimise taustal on Swedbanki Eesti filiaali juhtkonnas toimunud tõsised muudatused - mitmed tippjuhid, sealhulgas tegevjuht Robert Kitt, on töölt kõrvaldatud. Varem astus ametikohalt tagasi Swedbanki president Birgitte Bonnesen.

Kõigi nende skandaalide tagajärjel kandis Eesti pangandussektor tõsist mainekahju ja järelevalveasutused olid sunnitud oma kontrollimehhanismid üle vaatama.

Lugege lisaks:

71
Tagid:
rahapesu, väärteomenetlus, Swedbank, finantsinspektsioon, Eesti
Samal teemal
FI: Danske maksete vastuvõtmine ei tee veel Swedbankist rahapesijat
Nordea panka süüdistatakse kuriteos
Nordea panka kahtlustatakse rahapesus
Danske Eesti haru ekstöötaja: pank eiras hoiatusi sihilikult
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega