Euro

Brüssel kavatseb euro maailmarahaks muuta

65
(Uuendatud 17:48 06.12.2018)
Euroopa Komisjon valmistub avaldama EL liikmesriikidele oma strateegilise kava dollari väljatõrjumiseks energia-, metalli- ja toiduainetetehingutest. Brüssel kavatseb muuta euro peamiseks "kõvaks valuutaks".

Tallinn, 6. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit valmistab ette strateegilist kava USA dollari kasutamisest järkjärguliseks loobumiseks nafta- ja gaasitehingutes, kavatsedes muuta euro maailma peamiseks valuutaks.

Euroopa Komisjoni juhatus kiitis pressiteenistuse teatel 5. detsembril heaks strateegilise kava Euroopa ühisvaluuta osakaalu suurendamiseks rahvusvahelises kaubanduses, sisuliselt aga kavatsusest muuta euro valitsevaks vääringuks maailmas. See tähendab, et eeldatavasti peaks euro tulevikus praeguse peamise valuuta — USA dollari rahvusvahelistes tehingutes välja tõrjuma, mis muudaks paratamatult ülemaailmse majanduse praegust struktuuri.

Brüssel teeb ettepaneku suurendada euro osakaalu rahvusvahelistes nafta, naftatoodete, maagaasi, metallide, mineraalide ja põllumajandussaadustega tehtavates masstehingutes, millest lõviosa tehakse praegu dollarites.

Euroopa asus mõtlema dollari ülemvõimu õõnestamisele>>

Euroopa Komisjoni seisukohad tuleb esitada liikmesriikide riigipeadele ja valitsusjuhtidele EL detsembri tippkohtumisel, kuid konkreetseid otsuseid ei saa langetada varem, kui järgmisel suvel. Euroopa Komisjoni sõnul tehakse täna umbes 90% kõikidest Euroopa ettevõtete nafta ja naftatoodete ning muude energiaallikate imporditehingutest dollarites, kuigi Ameerika tarnijate osakaal Euroopa energiatarbimises ei ületa 2%. Seda väites vihjab Brüssel selgesõnaliselt ja ühemõtteliselt, et on valmis muutma praegust ülemaailmset arveldussüsteemi ega näe dollarit tulevikus enam peamise valuutana.

Ameeriklased on euro mainet kahjustanud

Euroala riigid annavad umbes 12% maailma sisemajanduse koguproduktist, st vaid veidi vähem kui USA majandus. Samal ajal hoiavad välismaa riiklikud pangad eurodes vaid 20% oma reservidest, eelistades USA dollarit (60% reservidest). Eurotagatisega riigivõlakirjade osakaal on kümne aasta jooksul vähenenud 20%-ni, mis Euroopa Komisjoni arvates näitab euro kui rahvusvahelise valuuta alahindamist.

"Euro rahvusvaheline osatähtsus on eurotsooni kriisi tõttu vähenenud," tsiteerib Euroopa Komisjoni pressiteenistus euroküsimuste volinik Valdis Dombrovskist.

Brüssel rõhutab, et tema valuutaalased ambitsioonid rajanevad usule, et euroala majandus- ja rahaliidu, pangandusliidu ja kapitaliliidu moodustamine viiakse peagi lõpule.

"Euro peab kajastama euroala poliitilist, majanduslikku ja rahalist osakaalu, toetama tasakaalustatud, rangetel rahvusvahelist poliitilist ja majanduslikku korraldust reguleerivatel reeglitel," ütles Dombrovskis, "Täna teeme me ettepaneku alustada teekonda, mis võib tuua meile edu ainult siis, kui selleks ühendavad jõupingutused Euroopa Liit, liidu liikmesriigid ja teised turuosalised."

"Euro ulatuslikum kasutamine globaalses majanduses loob potentsiaali Euroopa kodanike ja eraettevõtluse kaitseks väliste finantsvapustuste eest," märgib Euroopa majanduse, rahanduse, maksude ja tollivolinik Pierre Muscovissi, pidades silmas alles hiljuti lõppenud globaalset majanduskriisi, mis sai alguse ühe suure USA panga pankrotist.

Venemaa on valmis kauplema Euroopaga eurodes

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Brüssel on viimasel ajal üha järjekindlamalt rääkinud ja veidi ka tegutsenud dollarist loobumise suunas rahvusvahelistes tehingutes, kavatsedes alustada seda just nafta ja maagaasi tehingutest, sest nii on lihtsam leida liitlasi Venemaal ja Iraanis.

Venemaa ettevõtted räägivad, et nad on valmis "valuutaliidri vahetuseks", ametlik Moskva kinnitab oma kavatsust järk-järgult loobuda dollari kasutamisest paljudes traditsiooniliselt "dollariga teenindatavates" kaubandusoperatsioonides. Iraanil aga ei olegi lihtsalt muud valikut pärast seda, kui Ameerika Ühendriigid kehtestasid talle majandussanktsioonid ja Brüssel keeldus Washingtoni selles toetamast.

Brüssel kavatseb Moskvaga dollari saatuse osas läbi rääkida>>

Ettevaatlikud finants- ja majanduseksperdid räägivad, et dollari väljatõrjumine rahvusvaheliste tehingute absoluutse liidri positsioonilt on tõenäoliselt objektiivselt paratamatu, kuna maailmamajanduses on toimunud radikaalsed muutused.

Dollariajastu loojang>>

Samal ajal ei julge nad USA tohutut riigivõlga arvestades ennustada, milleni võib senise olukorra lammutamine viia ja kas dollar, ja koos sellega ka USA majandus suudab esivaluuta seisundi kaotusele vastu pidada.

65
Tagid:
valuuta, dollar, euro, Euroopa Komisjon, Brüssel, USA
Teema:
Dollariajastu loojang (12)
Paigalduslaev Pioneering Spirit suundumas Taani vetesse

Ekspert Taani Nord Stream-2-ga mängu tagamaadest

70
(Uuendatud 10:23 31.10.2019)
Ekspert rääkis raadioeetris, miks Taani venitas nii kaua loa andmisega Nord Stream-2 rajamiseks läbi Taani territoriaalvete, kuid lõpuks sellega siiski nõustus.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Rahvusvahelise finantskeskuse ekspert Vladimir Rožankovski kommenteeris Taani ametivõimude "heategu" Nord Stream-2 gaasijuhtme lubamiseks riigi territoriaalvetesse. Rožanovski sõnul oli Kopenhaageni otsus ootuspärane ja kõik varasemad vastuväited Nord Stream-2-le polnud muud kui mäng.

Kuid selleks, et endale midagi välja tingida oli vaja mõnda aega kaubelda ja samal ajal näidata üles lojaalsust Läänele - võib-olla pakub Washington midagi. Kuigi seal pakuti midagi sellist, mis Taanile hirmuvärinad peale ajas.
Eksperdi sõnul on Taanil nüüd juba vähe võimalusi endale midagi välja kaubelda ning viimased uudised Venemaa ja Ukraina transiidilepingu võimalikust allakirjutamisest tegid Kopenhaageni tõsiselt närviliseks.
Vladimir Rožankovski
© Фото : из личного архива Владимира Рожанковского

"Aga mis siis, kui Ukraina ja Venemaa taastavadki gaasitransiidi täies mahus ja siis saab Nord Stream-2-st mingi tagavaravariant, mida võib kooskõlastada lõpmatuseni."

"Ei," ütles Taani, "see ei sobi. Anname parem loa, sest muid dividende me tõenäoliselt ei saa ja Taani nõustuski," ütles Rožanovski.

"Ma ei uskunud, et see juhtub nii kiiresti. Kuid ilmselt läksid nad sellest nende jaoks täiesti ootamatust väljavaatest tõsiselt närvi," ütles ekspert lõpetuseks.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud et Taani valitsus andis kolmapäeval, 30. oktoobril loa gaasijuhtme Nord Stream-2 ehitamiseks riigi territoriaalvetesse. Nii eemaldati viimane takistus, mis võis negatiivselt mõjutada suuremahulise Vene-Euroopa gaasiprojekti käikuandmise tähtaega.

Venekeelset intervjuud Vladimir Rožanovskiga saate kuulata siit:

Рожанковский рассказал, зачем Дания "играла" с "Северным потоком-2"
Lugege lisaks:

70
Tagid:
luba, ehitus, territoriaalveed, Nord Stream 2, Taani
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Ootamine on ära tüüdanud: Nord Stream 2 operaator tühistas taotluse Taani vete läbimiseks
Zahharova võrdles USA Gröönimaa ostu ideed Krimmi tagastamisega
Gröönimaa on meie: ameeriklaste T-särkidele ilmus uus osariik
Ekspert USA võitlusest Nord Stream 2-ga: kaalul on Lääne-Euroopa heaolu
Головной офис банка Swedbank в Стокгольме

Finantsinspektsioonil on Swedbankile küsimusi alustati menetlust

71
(Uuendatud 13:43 29.10.2019)
Eesti finantsinspektsioon alustas Swedbanki Eesti filiaali suhtes väärteomenetlust - panka kahtlustatakse ebapiisavas töös rahapesu tõkestamisel.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Baltimaades oma tegevuse lõpetama sunnitud Taani Danske Banki Eesti filiaali saatus võib osaks langeda ka Rootsi Swedbankile, mis on Eesti finantsinspektsiooni hinnangul korduvalt rikkunud rahapesu tõkestamise reegleid.

Finantsinspektsioon alustas Swedbanki kontrollidega
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kontrollimistulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses. Nende reeglite rikkumise tunnused ilmnesid varem Swedbanki suhtes algatatud finantsjärelevalvemenetluse käigus ja finantsinspektsioon alustas 28. oktoobril väärteomnetlust, teatas ametkonna pressiteenistus.

Menetluse käigus on kavas välja selgitada, kas Swedbank rikkus rahapesu tõkestamise reegleid ja kas juriidiline isik oli selles süüdi. Auditi esimesed tulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses.

Eesti Finantsinspektsioon teeb koostööd Rootsi ja teiste Balti riikide pädevate asutustega. Vaatamata menetluse alustamisele jätkub Swedbanki suhtes ka varem alustatud finantsjärelevalve protseduur.

Kas Swedbanki ähvardab Danske saatus

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti pangandussektori võtmetegijate, eriti Danske ja Nordea Eesti filiaalide suhtes on olnud kahtlusi suures ulatuses kahtlase päritoluga finantsvarade käitlemises.

Selletõttu otsustas Taani suurim kommertspank Danske Bank lõpetada oma Baltikumi ja Venemaa filiaalide tegevuse.

Kuigi Swedbank on korduvalt teatanud, et tal pole mingit pistmist kahtlase päritoluga rahavoogudega, mis Danske ja Nordea pankades tuvastati, esitati veebruaris tema vastu rahapesukahtlus.

Seejärel teatasid Eesti ja Rootsi finantskontrollid ühise uurimise alustamisest Swedbanki tegevuse suhtes.

2019. aasta märtsis toimusid Swedbanki peakontoris Stockholmis läbiotsimised. Uurimise taustal on Swedbanki Eesti filiaali juhtkonnas toimunud tõsised muudatused - mitmed tippjuhid, sealhulgas tegevjuht Robert Kitt, on töölt kõrvaldatud. Varem astus ametikohalt tagasi Swedbanki president Birgitte Bonnesen.

Kõigi nende skandaalide tagajärjel kandis Eesti pangandussektor tõsist mainekahju ja järelevalveasutused olid sunnitud oma kontrollimehhanismid üle vaatama.

Lugege lisaks:

71
Tagid:
rahapesu, väärteomenetlus, Swedbank, finantsinspektsioon, Eesti
Samal teemal
FI: Danske maksete vastuvõtmine ei tee veel Swedbankist rahapesijat
Nordea panka süüdistatakse kuriteos
Nordea panka kahtlustatakse rahapesus
Danske Eesti haru ekstöötaja: pank eiras hoiatusi sihilikult
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega