Illustreeriv foto

Balti riigid valmistuvad emiteerima ühiseid võlakirju

40
(Uuendatud 18:47 23.10.2018)
Euroopa Liit üritab EBRD (Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga) jõul juba aasta otsa Balti riikides kokku klopsida ühtset kapitaliturgu, et emiteerida ühiseid võlakirju ja meelitada nii piirkonda investoreid.

TALLINN, 23. oktoober — Sputnik, Aleksei Toom. Balti riigid liiguvad Brüsseli "aktiivsel osalusel" aeglaselt Baltimaade ühtse kapitalituru kujunemise ja ühiselt tagatud võlakirjade emiteerimise suunas. Aasta tagasi, 18. oktoobril Londonis peetud konverentsil kinnitasid osapooled oma pühendumust sellistele kavatsustele ja allkirjastasid sellekohase memorandumi.

"Balti riigid saavad oma kapitaliturgude arendamise kaudu efektiivsemalt stimuleerida investeeringuid ja majanduskasvu," ütles Londoni konverentsi avades sinna kogunenud ärimeestele ja rahastajatele Euroopa Liidu eurotsooni, finantsstabiilsuse ja sotsiaalse dialoogi volinik, Läti esindaja Euroopa Komisjonis Valdis Dombrovskis, "kolm Balti riiki ühendasid oma jõud ühtseks meeskonnaks, et luua ühine, avaram kapitaliturg… Sellest saab selge kutse Euroopa ja rahvusvahelistele investoritele."

Tallinna Sadama börsile viimine oli oodatust edukam>>

EBRD Londonis asuvas peakontoris korraldatud Balti kapitaliturgude investorite kohtumine "kinnitas kolme Balti riigi panust liidu loomiseks investeeringute reeglite ühtlustamise ja tõkete kõrvaldamiseks". Kõikide nende kavatsuse memorandum kirjutati Brüsseli nõudmisel ja "aktiivsel osalemisel" alla juba 2017. aasta novembris.

Sellega anti teada plaanidest luua Baltimaade ühtne kapitaliturg, korraldada ühiselt tagatud Balti võlakirjade emissioon, samuti luua ja arendada välja "piirkondliku finants- ja tehnoloogiliste lahenduste ökosüsteem." Kõike seda tehakse suures osas Struktuurireformide Toetusfondi (SRSS) vahenditest ja abiga ning EBRD ekspertide toel.

Eesti loodab, et kunagi see juhtub

Esialgu aga puuduvad andmed konkreetsetest sammudest ühtse kapitalituru kujundamisel, samuti suurte välisinvestorite tulva kohta. On selge, et suhteliselt suuri rahvusvahelisi finantseerimisprojekte ei see teha kiiresti, eriti kui "huvitatud pooled" sellest niiväga huvitatud polegi.

Blackstone omandab enamusosaluse Luminoris>>

"Globaliseerumine ja rahvusvaheliste turgude muud suundumused mitte ainult ei tekita meile probleeme, vaid loovad väikeste riikide kapitaliturgude jaoks ka uusi võimalusi," kommenteeris sündmust Eesti rahandusministeeriumi rahanduspoliitika ja välissuhete asekantsler Märten Ross, "Eesti loodab, et Balti riikide vaheline koostöö lubab meil kolmekordistunud jõududest kasu saada ja luua rahaliste vahendite kogumiseks hästitoimiv kohalik turg."

Raske öelda, kas asjaolu, et Läti ja Leedu kommenteerib Londoni kohtumist ministri ja ministri asetäitja tasemel, Eesti aga ainult asekantsleri tasandil (kogu lugupidamise juures selle ametniku vastu on protokolliline dissonants ilmselge), annab tunnistust Tallinna madalast huvist rahalise ühtsuse vastu teiste Balti riikidega.

EBRD on investeerinud miljoneid Tallinna Sadamasse ja Luminori

Balti riigid loodavad EBRD sõnul pikaajalise laenukapitali ühisturu loomisega suurendada piirkonna atraktiivsust investorite jaoks. Nad kavatsevad ühendada oma jõupingutused, et ületada potentsiaalsete investorite usaldamatuse piirkonna riikide väiksuse ja kahtluse nende investeeringute kõrges kasumlikkuse osas. Pank märgib, et tema jõupingutused avaldavad märkimisväärselt positiivset mõju äritegevusele piirkonnas.

Viimase 18 kuuga suutis EBRD investeerida ühe Euroopa suurima mahetoiduainete tootja Leedu Auga grupi aktsiakapitali, omandada osa Eesti riigiettevõttest Tallinna Sadam (EBRD omandas 15,6 miljonit euroga 6% ettevõtte aktsiatest, mida Tallinn eriti ei reklaami). Pank omandas ka Leedu riigiettevõtte Lietuvos Energija "rohelised" võlakirjad ja toetas Leedu toiduainete jaemüügiketi Maxima Grupa võlakirjade emissiooni ning investeeris Luminor Banki eelisaktsiatesse.

40
Tagid:
kapitaliturg, EBRD, Luminor pank, Tallinna Sadam, Eesti, Balti riigid
Paigalduslaev Pioneering Spirit suundumas Taani vetesse

Ekspert Taani Nord Stream-2-ga mängu tagamaadest

71
(Uuendatud 10:23 31.10.2019)
Ekspert rääkis raadioeetris, miks Taani venitas nii kaua loa andmisega Nord Stream-2 rajamiseks läbi Taani territoriaalvete, kuid lõpuks sellega siiski nõustus.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Rahvusvahelise finantskeskuse ekspert Vladimir Rožankovski kommenteeris Taani ametivõimude "heategu" Nord Stream-2 gaasijuhtme lubamiseks riigi territoriaalvetesse. Rožanovski sõnul oli Kopenhaageni otsus ootuspärane ja kõik varasemad vastuväited Nord Stream-2-le polnud muud kui mäng.

Kuid selleks, et endale midagi välja tingida oli vaja mõnda aega kaubelda ja samal ajal näidata üles lojaalsust Läänele - võib-olla pakub Washington midagi. Kuigi seal pakuti midagi sellist, mis Taanile hirmuvärinad peale ajas.
Eksperdi sõnul on Taanil nüüd juba vähe võimalusi endale midagi välja kaubelda ning viimased uudised Venemaa ja Ukraina transiidilepingu võimalikust allakirjutamisest tegid Kopenhaageni tõsiselt närviliseks.
Vladimir Rožankovski
© Фото : из личного архива Владимира Рожанковского

"Aga mis siis, kui Ukraina ja Venemaa taastavadki gaasitransiidi täies mahus ja siis saab Nord Stream-2-st mingi tagavaravariant, mida võib kooskõlastada lõpmatuseni."

"Ei," ütles Taani, "see ei sobi. Anname parem loa, sest muid dividende me tõenäoliselt ei saa ja Taani nõustuski," ütles Rožanovski.

"Ma ei uskunud, et see juhtub nii kiiresti. Kuid ilmselt läksid nad sellest nende jaoks täiesti ootamatust väljavaatest tõsiselt närvi," ütles ekspert lõpetuseks.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud et Taani valitsus andis kolmapäeval, 30. oktoobril loa gaasijuhtme Nord Stream-2 ehitamiseks riigi territoriaalvetesse. Nii eemaldati viimane takistus, mis võis negatiivselt mõjutada suuremahulise Vene-Euroopa gaasiprojekti käikuandmise tähtaega.

Venekeelset intervjuud Vladimir Rožanovskiga saate kuulata siit:

Рожанковский рассказал, зачем Дания "играла" с "Северным потоком-2"
Lugege lisaks:

71
Tagid:
luba, ehitus, territoriaalveed, Nord Stream 2, Taani
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Ootamine on ära tüüdanud: Nord Stream 2 operaator tühistas taotluse Taani vete läbimiseks
Zahharova võrdles USA Gröönimaa ostu ideed Krimmi tagastamisega
Gröönimaa on meie: ameeriklaste T-särkidele ilmus uus osariik
Ekspert USA võitlusest Nord Stream 2-ga: kaalul on Lääne-Euroopa heaolu
Головной офис банка Swedbank в Стокгольме

Finantsinspektsioonil on Swedbankile küsimusi alustati menetlust

72
(Uuendatud 13:43 29.10.2019)
Eesti finantsinspektsioon alustas Swedbanki Eesti filiaali suhtes väärteomenetlust - panka kahtlustatakse ebapiisavas töös rahapesu tõkestamisel.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Baltimaades oma tegevuse lõpetama sunnitud Taani Danske Banki Eesti filiaali saatus võib osaks langeda ka Rootsi Swedbankile, mis on Eesti finantsinspektsiooni hinnangul korduvalt rikkunud rahapesu tõkestamise reegleid.

Finantsinspektsioon alustas Swedbanki kontrollidega
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kontrollimistulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses. Nende reeglite rikkumise tunnused ilmnesid varem Swedbanki suhtes algatatud finantsjärelevalvemenetluse käigus ja finantsinspektsioon alustas 28. oktoobril väärteomnetlust, teatas ametkonna pressiteenistus.

Menetluse käigus on kavas välja selgitada, kas Swedbank rikkus rahapesu tõkestamise reegleid ja kas juriidiline isik oli selles süüdi. Auditi esimesed tulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses.

Eesti Finantsinspektsioon teeb koostööd Rootsi ja teiste Balti riikide pädevate asutustega. Vaatamata menetluse alustamisele jätkub Swedbanki suhtes ka varem alustatud finantsjärelevalve protseduur.

Kas Swedbanki ähvardab Danske saatus

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti pangandussektori võtmetegijate, eriti Danske ja Nordea Eesti filiaalide suhtes on olnud kahtlusi suures ulatuses kahtlase päritoluga finantsvarade käitlemises.

Selletõttu otsustas Taani suurim kommertspank Danske Bank lõpetada oma Baltikumi ja Venemaa filiaalide tegevuse.

Kuigi Swedbank on korduvalt teatanud, et tal pole mingit pistmist kahtlase päritoluga rahavoogudega, mis Danske ja Nordea pankades tuvastati, esitati veebruaris tema vastu rahapesukahtlus.

Seejärel teatasid Eesti ja Rootsi finantskontrollid ühise uurimise alustamisest Swedbanki tegevuse suhtes.

2019. aasta märtsis toimusid Swedbanki peakontoris Stockholmis läbiotsimised. Uurimise taustal on Swedbanki Eesti filiaali juhtkonnas toimunud tõsised muudatused - mitmed tippjuhid, sealhulgas tegevjuht Robert Kitt, on töölt kõrvaldatud. Varem astus ametikohalt tagasi Swedbanki president Birgitte Bonnesen.

Kõigi nende skandaalide tagajärjel kandis Eesti pangandussektor tõsist mainekahju ja järelevalveasutused olid sunnitud oma kontrollimehhanismid üle vaatama.

Lugege lisaks:

72
Tagid:
rahapesu, väärteomenetlus, Swedbank, finantsinspektsioon, Eesti
Samal teemal
FI: Danske maksete vastuvõtmine ei tee veel Swedbankist rahapesijat
Nordea panka süüdistatakse kuriteos
Nordea panka kahtlustatakse rahapesus
Danske Eesti haru ekstöötaja: pank eiras hoiatusi sihilikult
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega