Illustreeriv foto

Laenuleib ei kesta kaua

144
Hiina, Hongkong ja Kanada on Rahvusvahelise Arvelduspanga analüütikte hinnangul praegu kõige suuremate laenuriskidega.

TALLINN, 16. märts — Sputnik. Elu – laenuks. Ülemaailmne võlg ähvardab maailma rahanduskatastroofiga.

Maailma majandus on ulatusliku kriisi lävel. Põhjuseks on valitsuste ettevõtete, elanikkonna kõrge laenukoormus. Konkreetsete riikide pangasektorite probleemid tekitavad ohtu rahvusvahelisele rahandussüsteemile tervikuna. Globaalne võlasumma ületab juba 233 triljonit dollarit. Kas ülemaailmne harjumus võlgu elada kutsub esile uue suure depressiooni, sellest on juttu RIA Novosti artiklis.

Vahtrasiirupi kibedus

Hiina, Hongkong ja Kanada on Rahvusvahelise Arvelduspanga analüütikte hinnangul praegu kõige suuremate laenuriskidega. Nii on neil päevil avaldatud aruandes näidatud, et ainuüksi kanadalased võlgnevad pankadele üle 1,8 triljoni dollari. See teeb ühe inimese kohta 22 800 dollarit maksekohustusi – ja seda ilma hüpoteeke arvesse võtmata.

IMF: maailma finantssüsteem variseb kokku>>

Rahvusvahelises Arvelduspangas (BIC) arvatakse, et sedavõrd kõrged laenunäitajad loovad Kanada pangasüsteemile tõsiseid riske. Majandusolukorra ebasoodsa arengu korral võib kriis riigis vallanduda juba lähiaastatel.

Samalaadsete probleemidega on simitsi Hiina. Sugugi mitte juhuslikult ei alandanud reitinguagentuur S&P и Moody"s Hiina Rahvavabariigi pikaajalist suveräänset krediidireitingut.

Krediidimullid ohustavad ka teiste arenenud riikide majandusi. Nende seas on Belgia, Lõuna-Korea, Austraalia ja muidugimõista USA oma võlakoormusega 21 triljonit dollarit.

"Esilekutsutud inflatsioon või lihtsalt võlgade korstnassekirjutamine võib viia ennenägematu ülemaailmse rahanduskatastroofini," hoiatavad BIC analüütikud.

Võlgadega siidkinnastes

Pessimistlik stsenaarium ei paista üldse mitte ebatõenäoline. Globaalne võlg, mis hõlmab kõiki kohustusi maailmas – valitsuste, pankade, ettevõtete ja kodumajapidamiste oma – ületas 233 triljonit dollarit.

2000. aastal moodustas see näitaja 87 triljonit dollarit. 17 aastaga on ülemaailmne võlg peaaegu kolmekordistunud. Möödunud aastal vastas see 327% —le maailma SKP-st samas kui 2015. aastal oli see tasemel 225%.

Peamiseks globaalse võla kiire kasvu põhjuseks peavad eksperdid regulaatorite ülimadalaid intresse. FED, ECB ja paljud teised keskpangad hakkasid panustama intresside alandamisele 2008. aastal, et toetada rahvuslikke majandusi.

Seni, kuni regulaatorid ei loobu pehmest monetaarpoliitikast, pole olukord kriitiline. Kuid pärast seda, kui intresse tõstetakse, kasvab laenude maksumus ja see tekitab laenuvõtjatele tõsiseid probleeme, hoiatab endine Venemaa Panga aseesimees Konstantin Korništšenko.

Venemaalased usuvad majanduskriisi püsimist>>

Ülemaailmne kriis idaneb tavapäraselt USA-s, kusjuures mitte ainult FED-i otsuste tõttu. President Trumpi algatus ettevõtete maksukoormuse alandamiseks suurendab Ameerika Ühendriikide eelarve puudujääki.

"Juba sel aastal tuleb puudujääk rekordiline ja ulatub üle ühe triljoni dollari. Igal aastal suureneb see

150–200 miljardi dollari võrra," rõhutas RIA Novosti vestluskaaslane.

Kriis on ukse ees

Odavate laenude aeg on lahkumas. USA FED kavatseb käesoleval aastal tõsta intresse mitmekordselt. Oodata on, et ka teised võtmeregulaatorid järgivad ameeriklaste eeskuju. See suurendab olulisel määral laenude teeninduskoormust, raha kallineb.

Tulevase kriisi sügavus ja kestvus, samavõrd kui ka selle tagajärjed sõltuvad sellest, milliselt võlatasemelt maailma majandus sellesse siseneb, ütleb Finami analüütik Aleksei Korenev.

Tuleb meeles pidada, et vastumeetmete arsenal on valitsustel ja rahvusvahelistel institutsioonidel piiratud: intressimäärad, halbade laenude absorbeerimine, tööturu ja tarbimissektori mõjutamine.

Peaaegu et ainus võimalus on ühendada niisuguste rahvusvaheliste organisatsioonide nagu G20, OECD ja ÜRO jõupingutused. Eeskätt nemad peavad langetama otsuse vaeseimate riikide teadikult tagastamata laenude kustutamiseks.

Eksperdid tunnistavad et kokkuleppele vaevalt küll jõutakse. Aga kuivõrd globaalne võlatase on pretsedenditu, kerkib silmapiirile kerkinud terve rida makseraskusi. Mõned riigid püüavad tagasimaksmist vältida teiste arvelt.

"Kahjuks, saamata lahendada majandusprobleeme, lülitavad mõned valitsused päevakorda poliitilise aspekti – sanktsioonid, konfliktid või kaubandussõjad," resümeeris Korištšenko.

144
Tagid:
rahanduskatastroof, laen, majandus
Paigalduslaev Pioneering Spirit suundumas Taani vetesse

Ekspert Taani Nord Stream-2-ga mängu tagamaadest

71
(Uuendatud 10:23 31.10.2019)
Ekspert rääkis raadioeetris, miks Taani venitas nii kaua loa andmisega Nord Stream-2 rajamiseks läbi Taani territoriaalvete, kuid lõpuks sellega siiski nõustus.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Rahvusvahelise finantskeskuse ekspert Vladimir Rožankovski kommenteeris Taani ametivõimude "heategu" Nord Stream-2 gaasijuhtme lubamiseks riigi territoriaalvetesse. Rožanovski sõnul oli Kopenhaageni otsus ootuspärane ja kõik varasemad vastuväited Nord Stream-2-le polnud muud kui mäng.

Kuid selleks, et endale midagi välja tingida oli vaja mõnda aega kaubelda ja samal ajal näidata üles lojaalsust Läänele - võib-olla pakub Washington midagi. Kuigi seal pakuti midagi sellist, mis Taanile hirmuvärinad peale ajas.
Eksperdi sõnul on Taanil nüüd juba vähe võimalusi endale midagi välja kaubelda ning viimased uudised Venemaa ja Ukraina transiidilepingu võimalikust allakirjutamisest tegid Kopenhaageni tõsiselt närviliseks.
Vladimir Rožankovski
© Фото : из личного архива Владимира Рожанковского

"Aga mis siis, kui Ukraina ja Venemaa taastavadki gaasitransiidi täies mahus ja siis saab Nord Stream-2-st mingi tagavaravariant, mida võib kooskõlastada lõpmatuseni."

"Ei," ütles Taani, "see ei sobi. Anname parem loa, sest muid dividende me tõenäoliselt ei saa ja Taani nõustuski," ütles Rožanovski.

"Ma ei uskunud, et see juhtub nii kiiresti. Kuid ilmselt läksid nad sellest nende jaoks täiesti ootamatust väljavaatest tõsiselt närvi," ütles ekspert lõpetuseks.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud et Taani valitsus andis kolmapäeval, 30. oktoobril loa gaasijuhtme Nord Stream-2 ehitamiseks riigi territoriaalvetesse. Nii eemaldati viimane takistus, mis võis negatiivselt mõjutada suuremahulise Vene-Euroopa gaasiprojekti käikuandmise tähtaega.

Venekeelset intervjuud Vladimir Rožanovskiga saate kuulata siit:

Рожанковский рассказал, зачем Дания "играла" с "Северным потоком-2"
Lugege lisaks:

71
Tagid:
luba, ehitus, territoriaalveed, Nord Stream 2, Taani
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Ootamine on ära tüüdanud: Nord Stream 2 operaator tühistas taotluse Taani vete läbimiseks
Zahharova võrdles USA Gröönimaa ostu ideed Krimmi tagastamisega
Gröönimaa on meie: ameeriklaste T-särkidele ilmus uus osariik
Ekspert USA võitlusest Nord Stream 2-ga: kaalul on Lääne-Euroopa heaolu
Головной офис банка Swedbank в Стокгольме

Finantsinspektsioonil on Swedbankile küsimusi alustati menetlust

71
(Uuendatud 13:43 29.10.2019)
Eesti finantsinspektsioon alustas Swedbanki Eesti filiaali suhtes väärteomenetlust - panka kahtlustatakse ebapiisavas töös rahapesu tõkestamisel.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Baltimaades oma tegevuse lõpetama sunnitud Taani Danske Banki Eesti filiaali saatus võib osaks langeda ka Rootsi Swedbankile, mis on Eesti finantsinspektsiooni hinnangul korduvalt rikkunud rahapesu tõkestamise reegleid.

Finantsinspektsioon alustas Swedbanki kontrollidega
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kontrollimistulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses. Nende reeglite rikkumise tunnused ilmnesid varem Swedbanki suhtes algatatud finantsjärelevalvemenetluse käigus ja finantsinspektsioon alustas 28. oktoobril väärteomnetlust, teatas ametkonna pressiteenistus.

Menetluse käigus on kavas välja selgitada, kas Swedbank rikkus rahapesu tõkestamise reegleid ja kas juriidiline isik oli selles süüdi. Auditi esimesed tulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses.

Eesti Finantsinspektsioon teeb koostööd Rootsi ja teiste Balti riikide pädevate asutustega. Vaatamata menetluse alustamisele jätkub Swedbanki suhtes ka varem alustatud finantsjärelevalve protseduur.

Kas Swedbanki ähvardab Danske saatus

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti pangandussektori võtmetegijate, eriti Danske ja Nordea Eesti filiaalide suhtes on olnud kahtlusi suures ulatuses kahtlase päritoluga finantsvarade käitlemises.

Selletõttu otsustas Taani suurim kommertspank Danske Bank lõpetada oma Baltikumi ja Venemaa filiaalide tegevuse.

Kuigi Swedbank on korduvalt teatanud, et tal pole mingit pistmist kahtlase päritoluga rahavoogudega, mis Danske ja Nordea pankades tuvastati, esitati veebruaris tema vastu rahapesukahtlus.

Seejärel teatasid Eesti ja Rootsi finantskontrollid ühise uurimise alustamisest Swedbanki tegevuse suhtes.

2019. aasta märtsis toimusid Swedbanki peakontoris Stockholmis läbiotsimised. Uurimise taustal on Swedbanki Eesti filiaali juhtkonnas toimunud tõsised muudatused - mitmed tippjuhid, sealhulgas tegevjuht Robert Kitt, on töölt kõrvaldatud. Varem astus ametikohalt tagasi Swedbanki president Birgitte Bonnesen.

Kõigi nende skandaalide tagajärjel kandis Eesti pangandussektor tõsist mainekahju ja järelevalveasutused olid sunnitud oma kontrollimehhanismid üle vaatama.

Lugege lisaks:

71
Tagid:
rahapesu, väärteomenetlus, Swedbank, finantsinspektsioon, Eesti
Samal teemal
FI: Danske maksete vastuvõtmine ei tee veel Swedbankist rahapesijat
Nordea panka süüdistatakse kuriteos
Nordea panka kahtlustatakse rahapesus
Danske Eesti haru ekstöötaja: pank eiras hoiatusi sihilikult
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega