МАКS-2017: Eesti stend

MAKS-2017: "Balti mesilane" ja salapärane Eesti stend

59
(Uuendatud 11:56 21.07.2017)
Rahvusvahelise lennunduse ja kosmosenäituse MAKS-2017 viimane tööpäev möödus läbirääkimiste ja tehingute sõlmimise tähe all

TALLINN, 21. juuli — Sputnik, Aleksei Stefanov. "Vabandame, et keegi ei saa teiega praegu suhelda, meil on väga kiire, kohtumised jooksevad kokku, ei teagi, kuidas me kõik vajaliku päeva lõpuks ära teha jõuame," vastas meie pöördumisele lennundusnäituse MAKS-2017 Valgevene ettevõtte BelTehEksport reklaami ja väljapanekute osakonna juhataja Jelena Guruleva.

Esimesel, "presidendi" päeval kurtsid tema ja ta kolleegid, et MAKS-2017 avaliku avamistseremoonia venimise tõttu jäid paljud kohtumised potentsiaalsete klientide ja partneritega ära, kuid kahe päevaga muutus olukord põhjalikult.

Muutus ka Moskva lähedases Žukovskis toimuva lennundusnäituse tööõhkkond – polnud enam lõputuid politsei, rahvuskaardi ega eriüksuse tõkkeid. Paviljonide vahet käisid äriülikondades kõige erinevamaid maailma keeli rääkivad ärimehed. Ka paviljonides oli palju rahvast, praktiliselt kõikide stendide juures oli inimsumm ja läbirääkimiste ruumid olid pidevalt kinni.

Valgevene droonide järele valitses suur nõudlus

"Kõikide näituse eesmärk on sama – leida ostjaid oma toodangule, partnereid efektiivsemate ja kõrgtehnoloogiliste toodete tootmiseks ja usaldusväärseid allhankijaid. Kõigis nimetatud suundades oleme pidanud edukaid läbirääkimisi, kohtunud potentsiaalsete partnerite, ostjate ja tellijatega.

Kontakte nende ettevõtete esindajatega jätkatakse, et tõsta Valgevene ekspordipotentsiaali, toodangu kvaliteeti ja evitada veelgi paremate näitajatega uut toodangut," ütles Valgevene teaduste akadeemia ettevõtte "Mitmeotstarbeliste drooonide teadus-tootmiskeskus" direktor Juri Jatsõn.

Näitusel esitles tema juhitud ettevõte erinevat tüüpi droone, mida Valgevene toodab seeriaviisiliselt.

Endise NSV Liidu riikidest on just Valgevene lennundusnäitusel kõige laiemalt esindatud.

Potentsiaalsete ostjatega pidasid aktiivselt läbirääkimisi Valgevene ettevõte "558. lennuremonditehas", mis on üks SRÜ suurimaid paljude riikide õhujõududes kasutusel oleva kaasaegse relvastuse ja lahingutehnika remondi ja moderniseerimisega tegelev ettevõte.

Terve rida kohtumisi toimus ka Valgevene valdusettevõtte "Integral" väljapanekul, kelle elektroonikatoodangut saab rakendada nii olmesfääris, kui ka relvasüsteemides.

Leedu remondib 40 riigi koptereid

Endistest NSV Liidu liiduvabariikidest olid peale valgevenelaste lennundusnäitusel esindatud vaid Balti riigid.

"Meil oli palju kohtumisi praeguste partneritega ja ka tulevaste projektide tarnijatega. Põhiliselt on need muidugi Venemaa ettevõtted, sest meie profiil on kopterite remont ning meie tööks vajalikke detaile ja tagavaraosi toodetakse just erinevates Venemaa ettevõtetes. Ja meie loomulikult püüdsime siin nendega läbirääkimisi pidada," ütles agentuurile Sputnik ettevõtte Helisota varustusmänedžer Aurimas Jasinskis Kaunasest.

Tema sõnul olid need kolm päeva väga edukad. Koju lendavad nad reede pärastlõunal ja selleks ajaks loodetakse pidada veel mitu läbirääkimistevooru potentsiaalsete klientide ja partneritega.

Venemaal avati Rahvusvaheline lennunduse ja kosmose näitus MAKS-2017 >>

"Näitused annavad alati midagi kasulikku — me võime leida uusi kliente, nad saavad teada, et on olemas selline ettevõte nagu Helisota. Me remondime maailma 40 Euroopa, Aasia ja Aafrika riigi koptereid," täiendas kolleegi Helisota Euroopa, Venemaa ja SRÜ riikide klienditeeninduse mänedžer Vidmante Grimalauskaite.

Salapärane Eesti stend

Leedu stendi kõrval on ka Tartu ettevõtte Armscom väljapanek. Kuid kõik kolm päevad oli see tühi, laual oli vaid sisselülitatud monitor, mis näitas reklaami ja visiitkaardid. "Me ei ole siin üldse kedagi näinud," imestasid naabrid, kes oleks tahtnud teada, mis salapärane ettevõte see on.

Läti oli lennundusnäitusel МАКS-2017 esindatud kõige ilmekamalt – kohal olid kõrgpilotaaži meistrid Baltic Bees Jet Team ("Balti mesilased"). Juba neljandat korda demonstreerivad mesilaste värvides L-39 lennukid ja samasugustes kombinesoonides lendurid MAKS-il külastajatele oma oskusi ja üllatavad alati oma professionaalsusega.

„Meil on alati heameel lennundusnäitusel osaleda, oleme selle üle uhked ja teame, et ka MAKS-i korraldajatel on samuti heameel meid näha,“ ütles Baltic Bees Jet Team juht Artjom Soloduha.

MAKS-2017 tööpäevad hakkavad lõppema ja algavad uued näituseüritused, kus lenduritel, teiste hulgas „Balti mesilastel“ tuleb külastajatele, keda traditsiooniliselt saab olema väga-väga palju, oma piloteerimisoskust näidata.

59
Tagid:
lennundus, droon, kosmos, Armscom, näitus, MAKS
Paigalduslaev Pioneering Spirit suundumas Taani vetesse

Ekspert Taani Nord Stream-2-ga mängu tagamaadest

71
(Uuendatud 10:23 31.10.2019)
Ekspert rääkis raadioeetris, miks Taani venitas nii kaua loa andmisega Nord Stream-2 rajamiseks läbi Taani territoriaalvete, kuid lõpuks sellega siiski nõustus.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Rahvusvahelise finantskeskuse ekspert Vladimir Rožankovski kommenteeris Taani ametivõimude "heategu" Nord Stream-2 gaasijuhtme lubamiseks riigi territoriaalvetesse. Rožanovski sõnul oli Kopenhaageni otsus ootuspärane ja kõik varasemad vastuväited Nord Stream-2-le polnud muud kui mäng.

Kuid selleks, et endale midagi välja tingida oli vaja mõnda aega kaubelda ja samal ajal näidata üles lojaalsust Läänele - võib-olla pakub Washington midagi. Kuigi seal pakuti midagi sellist, mis Taanile hirmuvärinad peale ajas.
Eksperdi sõnul on Taanil nüüd juba vähe võimalusi endale midagi välja kaubelda ning viimased uudised Venemaa ja Ukraina transiidilepingu võimalikust allakirjutamisest tegid Kopenhaageni tõsiselt närviliseks.
Vladimir Rožankovski
© Фото : из личного архива Владимира Рожанковского

"Aga mis siis, kui Ukraina ja Venemaa taastavadki gaasitransiidi täies mahus ja siis saab Nord Stream-2-st mingi tagavaravariant, mida võib kooskõlastada lõpmatuseni."

"Ei," ütles Taani, "see ei sobi. Anname parem loa, sest muid dividende me tõenäoliselt ei saa ja Taani nõustuski," ütles Rožanovski.

"Ma ei uskunud, et see juhtub nii kiiresti. Kuid ilmselt läksid nad sellest nende jaoks täiesti ootamatust väljavaatest tõsiselt närvi," ütles ekspert lõpetuseks.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud et Taani valitsus andis kolmapäeval, 30. oktoobril loa gaasijuhtme Nord Stream-2 ehitamiseks riigi territoriaalvetesse. Nii eemaldati viimane takistus, mis võis negatiivselt mõjutada suuremahulise Vene-Euroopa gaasiprojekti käikuandmise tähtaega.

Venekeelset intervjuud Vladimir Rožanovskiga saate kuulata siit:

Рожанковский рассказал, зачем Дания "играла" с "Северным потоком-2"
Lugege lisaks:

71
Tagid:
luba, ehitus, territoriaalveed, Nord Stream 2, Taani
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Ootamine on ära tüüdanud: Nord Stream 2 operaator tühistas taotluse Taani vete läbimiseks
Zahharova võrdles USA Gröönimaa ostu ideed Krimmi tagastamisega
Gröönimaa on meie: ameeriklaste T-särkidele ilmus uus osariik
Ekspert USA võitlusest Nord Stream 2-ga: kaalul on Lääne-Euroopa heaolu
Головной офис банка Swedbank в Стокгольме

Finantsinspektsioonil on Swedbankile küsimusi alustati menetlust

71
(Uuendatud 13:43 29.10.2019)
Eesti finantsinspektsioon alustas Swedbanki Eesti filiaali suhtes väärteomenetlust - panka kahtlustatakse ebapiisavas töös rahapesu tõkestamisel.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Baltimaades oma tegevuse lõpetama sunnitud Taani Danske Banki Eesti filiaali saatus võib osaks langeda ka Rootsi Swedbankile, mis on Eesti finantsinspektsiooni hinnangul korduvalt rikkunud rahapesu tõkestamise reegleid.

Finantsinspektsioon alustas Swedbanki kontrollidega
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kontrollimistulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses. Nende reeglite rikkumise tunnused ilmnesid varem Swedbanki suhtes algatatud finantsjärelevalvemenetluse käigus ja finantsinspektsioon alustas 28. oktoobril väärteomnetlust, teatas ametkonna pressiteenistus.

Menetluse käigus on kavas välja selgitada, kas Swedbank rikkus rahapesu tõkestamise reegleid ja kas juriidiline isik oli selles süüdi. Auditi esimesed tulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses.

Eesti Finantsinspektsioon teeb koostööd Rootsi ja teiste Balti riikide pädevate asutustega. Vaatamata menetluse alustamisele jätkub Swedbanki suhtes ka varem alustatud finantsjärelevalve protseduur.

Kas Swedbanki ähvardab Danske saatus

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti pangandussektori võtmetegijate, eriti Danske ja Nordea Eesti filiaalide suhtes on olnud kahtlusi suures ulatuses kahtlase päritoluga finantsvarade käitlemises.

Selletõttu otsustas Taani suurim kommertspank Danske Bank lõpetada oma Baltikumi ja Venemaa filiaalide tegevuse.

Kuigi Swedbank on korduvalt teatanud, et tal pole mingit pistmist kahtlase päritoluga rahavoogudega, mis Danske ja Nordea pankades tuvastati, esitati veebruaris tema vastu rahapesukahtlus.

Seejärel teatasid Eesti ja Rootsi finantskontrollid ühise uurimise alustamisest Swedbanki tegevuse suhtes.

2019. aasta märtsis toimusid Swedbanki peakontoris Stockholmis läbiotsimised. Uurimise taustal on Swedbanki Eesti filiaali juhtkonnas toimunud tõsised muudatused - mitmed tippjuhid, sealhulgas tegevjuht Robert Kitt, on töölt kõrvaldatud. Varem astus ametikohalt tagasi Swedbanki president Birgitte Bonnesen.

Kõigi nende skandaalide tagajärjel kandis Eesti pangandussektor tõsist mainekahju ja järelevalveasutused olid sunnitud oma kontrollimehhanismid üle vaatama.

Lugege lisaks:

71
Tagid:
rahapesu, väärteomenetlus, Swedbank, finantsinspektsioon, Eesti
Samal teemal
FI: Danske maksete vastuvõtmine ei tee veel Swedbankist rahapesijat
Nordea panka süüdistatakse kuriteos
Nordea panka kahtlustatakse rahapesus
Danske Eesti haru ekstöötaja: pank eiras hoiatusi sihilikult
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega