Noored leiavad, et kodumaalgi võib rikkaks saada

Kodumaalgi võib heale järjele jõuda

53
(Uuendatud 10:50 09.07.2017)
Kui varem arvati, et Soomes võib rikkaks saada ainult läbi suure päranduse või rikka naisega abielludes, siis nüüd on suhtumine muutunud

TALLINN, 09. juuli — Sputnik. Soome noored enam ei arva, et raha on võimalik teenida ainult magistrikraadiga ja suurde ettevõttesse tööle minnes, räägib Aalto ülikooli rahanduse professor Vesa Puttonen. Nüüd on läinud moodi, et noored loovad ise ettevõtteid.

Soov riske võtta on suurenenud ja see on tekkinud noorte andi algatusel. See on täiesti uus nähtus ja väga positiivne, leiab Puttonen, vahendab portaal Eestinen.

Äärmusliku näitena toob Puttonen mobiilimängufirma Supercell asutajad, kes lõid mõne aastaga 10 miljardi dollarilise väärtusega ettevõtte. Asjaolu, et selline asi on üldse Soomes võimalik, on võrreldes varasemaga suur muutus.

Noorte valikud — kas õppima või tööle? >>

Puttonen ja börsiühingu juht Sari Lounasmeri tõid Taloussanomate kaudu välja kuus võimalust rikastumiseks:

1. Muuda oma idee ettevõtteks

Ettevõtjana edu saavutamine ning rikastumine eeldab loomulikult head ideed ja ettevõtlikku vaimu ning lõpuks oma ettevõtte rahaks tegemist.

Puttonen lisab, et enamasti eelneb ettevõttest raha saamisele terve elutöö. See õnnestub aga harva. Puttonen lisab, et kui mõni ettevõtmine ei õnnestu, pole see maailma lõpp, vaid alati saab millegi muuga uuesti alustada.

2. Pane raha kasvama aktsiatesse

Aktsiatesse investeerimine tähendab seda, et paned raha mõne teise inimese ettevõttesse. Sellisel moel rikastumine võtab aega, aga kui pikalt nõnda raha kõrvale panna, siis võib lõpuks koguneda kenake summa. Rusikareegel on selline, et 15% tootluse juures kahekordistub kapital 5 aastaga.

Helsingi börsi tootlus on viimase 100 aasta jooksul olnud keskmiselt 10% aastas eeldusel, et kogu omanikutulu on uuesti investeeritud börsile. Arvestades seda võib Soome börsil investeerides saada miljonäriks 50 aastaga, kui panna igal aastal 1000 eurot börsile ja mitte midagi sealt välja võtta ning jätta inflatsioon arvestamata.

Teine võimalus on võtta börsil suurem risk ja investeerida ainult nendesse aktsiatesse, millel on lootust tõusuks.

3. Hakka kinnisvarainvestoriks

Kui ei soovi võtta suurt riski, siis võib investeerida kinnisvarasse, aga seegi võtab aega. Kõige lihtsam on investeerida fondide kaudu, aga seegi maksab.

Üks võimalus on osta ise kinnisvara, aga siis peab olema kindel, et see on perspektiivses piirkonnas, kus on võimalik leida maksujõulisi üürnikke.

Korteri ostmisel võib kasutada laenuraha, aga seal peab jälgima intressi suurust. Kui majandusel läheb hästi, siis tööpuudus väheneb ja maksujõulisi üürnikke tuleb juurde.

4. Ametialane karjäär

Üks võimalus rikastuda on jätkuvalt töö mõnes edukas ettevõttes ning juurdepääs võtmeisikutele mõeldud aktsiaoptsioonidele ning muudele boonustele. Kui ametialaselt läheb hästi, siis võib rikastuda ka erinevate preemiapakettide kaudu. Puttonen soovitab minna tööle valdkonda, kus läheb hästi, siis jääb raha kõrvalepanemiseks.

5. Mine osanikuks sõbra firmasse

Kui endal head ideed pole, aga sõbral on, siis võid investeerida sõbra firmasse kohe algusfaasis.

Paljud tuntud miljonärid on alustanud nõnda, et pannud raha oma tuttava ettevõttesse kohe selle alguses. See on väga suur risk, aga näitab, et alati ei pea kõike ise tegema.

6. Küsi osalust oma tööandjalt

Alati võib küsida osalust oma tööandjalt isegi siis, kui ei kuulu firma võtmeisikute hulka. Kui tegeled firmas näiteks tootearenduse või mõne muu olulise valdkonnaga, siis võid küsida suurema palga asemel firmas osalust.

Paljudel ettevõtetel on olemaks töötajate jaoks eri motivatsioonipaketid.

53
Tagid:
aktsiad, kinnisvara, raha, ettevõte, ülikool, investor, tööandja, Soome
Paigalduslaev Pioneering Spirit suundumas Taani vetesse

Ekspert Taani Nord Stream-2-ga mängu tagamaadest

70
(Uuendatud 10:23 31.10.2019)
Ekspert rääkis raadioeetris, miks Taani venitas nii kaua loa andmisega Nord Stream-2 rajamiseks läbi Taani territoriaalvete, kuid lõpuks sellega siiski nõustus.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Rahvusvahelise finantskeskuse ekspert Vladimir Rožankovski kommenteeris Taani ametivõimude "heategu" Nord Stream-2 gaasijuhtme lubamiseks riigi territoriaalvetesse. Rožanovski sõnul oli Kopenhaageni otsus ootuspärane ja kõik varasemad vastuväited Nord Stream-2-le polnud muud kui mäng.

Kuid selleks, et endale midagi välja tingida oli vaja mõnda aega kaubelda ja samal ajal näidata üles lojaalsust Läänele - võib-olla pakub Washington midagi. Kuigi seal pakuti midagi sellist, mis Taanile hirmuvärinad peale ajas.
Eksperdi sõnul on Taanil nüüd juba vähe võimalusi endale midagi välja kaubelda ning viimased uudised Venemaa ja Ukraina transiidilepingu võimalikust allakirjutamisest tegid Kopenhaageni tõsiselt närviliseks.
Vladimir Rožankovski
© Фото : из личного архива Владимира Рожанковского

"Aga mis siis, kui Ukraina ja Venemaa taastavadki gaasitransiidi täies mahus ja siis saab Nord Stream-2-st mingi tagavaravariant, mida võib kooskõlastada lõpmatuseni."

"Ei," ütles Taani, "see ei sobi. Anname parem loa, sest muid dividende me tõenäoliselt ei saa ja Taani nõustuski," ütles Rožanovski.

"Ma ei uskunud, et see juhtub nii kiiresti. Kuid ilmselt läksid nad sellest nende jaoks täiesti ootamatust väljavaatest tõsiselt närvi," ütles ekspert lõpetuseks.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud et Taani valitsus andis kolmapäeval, 30. oktoobril loa gaasijuhtme Nord Stream-2 ehitamiseks riigi territoriaalvetesse. Nii eemaldati viimane takistus, mis võis negatiivselt mõjutada suuremahulise Vene-Euroopa gaasiprojekti käikuandmise tähtaega.

Venekeelset intervjuud Vladimir Rožanovskiga saate kuulata siit:

Рожанковский рассказал, зачем Дания "играла" с "Северным потоком-2"
Lugege lisaks:

70
Tagid:
luba, ehitus, territoriaalveed, Nord Stream 2, Taani
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Ootamine on ära tüüdanud: Nord Stream 2 operaator tühistas taotluse Taani vete läbimiseks
Zahharova võrdles USA Gröönimaa ostu ideed Krimmi tagastamisega
Gröönimaa on meie: ameeriklaste T-särkidele ilmus uus osariik
Ekspert USA võitlusest Nord Stream 2-ga: kaalul on Lääne-Euroopa heaolu
Головной офис банка Swedbank в Стокгольме

Finantsinspektsioonil on Swedbankile küsimusi alustati menetlust

71
(Uuendatud 13:43 29.10.2019)
Eesti finantsinspektsioon alustas Swedbanki Eesti filiaali suhtes väärteomenetlust - panka kahtlustatakse ebapiisavas töös rahapesu tõkestamisel.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Baltimaades oma tegevuse lõpetama sunnitud Taani Danske Banki Eesti filiaali saatus võib osaks langeda ka Rootsi Swedbankile, mis on Eesti finantsinspektsiooni hinnangul korduvalt rikkunud rahapesu tõkestamise reegleid.

Finantsinspektsioon alustas Swedbanki kontrollidega
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kontrollimistulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses. Nende reeglite rikkumise tunnused ilmnesid varem Swedbanki suhtes algatatud finantsjärelevalvemenetluse käigus ja finantsinspektsioon alustas 28. oktoobril väärteomnetlust, teatas ametkonna pressiteenistus.

Menetluse käigus on kavas välja selgitada, kas Swedbank rikkus rahapesu tõkestamise reegleid ja kas juriidiline isik oli selles süüdi. Auditi esimesed tulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses.

Eesti Finantsinspektsioon teeb koostööd Rootsi ja teiste Balti riikide pädevate asutustega. Vaatamata menetluse alustamisele jätkub Swedbanki suhtes ka varem alustatud finantsjärelevalve protseduur.

Kas Swedbanki ähvardab Danske saatus

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti pangandussektori võtmetegijate, eriti Danske ja Nordea Eesti filiaalide suhtes on olnud kahtlusi suures ulatuses kahtlase päritoluga finantsvarade käitlemises.

Selletõttu otsustas Taani suurim kommertspank Danske Bank lõpetada oma Baltikumi ja Venemaa filiaalide tegevuse.

Kuigi Swedbank on korduvalt teatanud, et tal pole mingit pistmist kahtlase päritoluga rahavoogudega, mis Danske ja Nordea pankades tuvastati, esitati veebruaris tema vastu rahapesukahtlus.

Seejärel teatasid Eesti ja Rootsi finantskontrollid ühise uurimise alustamisest Swedbanki tegevuse suhtes.

2019. aasta märtsis toimusid Swedbanki peakontoris Stockholmis läbiotsimised. Uurimise taustal on Swedbanki Eesti filiaali juhtkonnas toimunud tõsised muudatused - mitmed tippjuhid, sealhulgas tegevjuht Robert Kitt, on töölt kõrvaldatud. Varem astus ametikohalt tagasi Swedbanki president Birgitte Bonnesen.

Kõigi nende skandaalide tagajärjel kandis Eesti pangandussektor tõsist mainekahju ja järelevalveasutused olid sunnitud oma kontrollimehhanismid üle vaatama.

Lugege lisaks:

71
Tagid:
rahapesu, väärteomenetlus, Swedbank, finantsinspektsioon, Eesti
Samal teemal
FI: Danske maksete vastuvõtmine ei tee veel Swedbankist rahapesijat
Nordea panka süüdistatakse kuriteos
Nordea panka kahtlustatakse rahapesus
Danske Eesti haru ekstöötaja: pank eiras hoiatusi sihilikult
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega