Lõuna Sudaan

Raivo Susi kahtlustatakse lennukite müümises sõdivatele Aafrika hõimudele

116
(Uuendatud 15:12 24.05.2017)
Еuroopa kahtlustab ärimeest Raivo Susi ja Ukraina ettevõtteid relvastuse ja sõjatehnika müümises Lõuna-Sudaani sõdivatele hõimudele

ТАLLINN, 24. mai — Sputnik. Ukraina ettevõtted ja Raivo Susi on hoolimata Euroopa poolt kehtestatud embargost tarninud relvastust ja lennukeid Lõuna-Sudaani sõdivatele hõimudele. Sellise süüdistusega esines euroliidu veebiväljaanne Euobserver, mis on jälginud relvakaubandust selles sõdivas Aafrika riigis.

Еuroopa Parlament võttis 18. mail vastu Lõuna-Sudaani käsitleva resolutsiooni, kus kõneldakse eeskätt vajadusest lõpetada ebaseaduslik relvastuse müük sõdivatele vastaspooltele ja Euroopa vahendajate osalus selles relvakaubanduses.Põhiliseks relvastuse tarnijaks sellesse Aafrika riiki on, nagu selgub, olnud ja ilmselt ka tänini jäänud Ukraina ettevõtted.

Lõuna-Sudaani olukorda käsitlevates materjalides figureerib ühtlasi Eesti ettevõte Musket OÜ, mis on registreeritud ettevõtja Raivo Susi nimele. Teda kahtlustatakse osaluses lennukite L-39 müügis ühele sõdivast osapooltest.

FSB peakontor
© Sputnik / Виталий Белоусов

Ärimees Raivo Susi arreteeriti Venemaal 2016. aasta veebruaris süüdistatuna spionaažis. Erinevalt teistest Venemaa korrakaitseorganite poolt Eesti kodanike vastu esitatud analoogsetest süüdistusjuhtudest on ametlik Tallinn sedapuhku Moskva-vastastest pretensioonidest hoidunud ega ole nõudnud tema viivitamatut vabastamist. Euroopa väljaannetes avaldatu võimaldab ehk mõista, mispärast keegi seda ärimeest eriti innukalt kaitsma ei tõtta.

Hõimud, veised, nafta ja lahingukopterid

Ajakirjnik Nikolaj Nilsen kirjeldab oma artiklis olukorda Põhja-Ugandas Lõuna-Sudaani piiri ääres. Seal kõrvaldati riigipöörde tulemusena 2013. aasta detsembris võimult endine asepresident Riek Machar ja dinkade hõimu ministrid, süüdistatuna nueride hõimuliitu esindava presidendi Salva Kiir Mayardit´i poolt riigipöörde ettevalmistamises. Konflikt kasvas hetkega üle kodusõjaks.

Terve sajandi vältel on need kaks hõimurahvast olnud teineteisega vaenujalal karjamaade ja lehmakarjade pärast ning peale iseseisva Lõuna-Sudaani riigi moodustamist 2011. aastal asuti võitlema ka võimu pärast. Võim tähendab selles riigis ennekõike tulusid kauplemisest Hiina ettevõtete poolt kaevandatava naftaga. Needsamad naftatulud tagavad valitsusele piisavalt raha relvade soetamiseks ja nende kasutamiseks oma vaenlaste ja rahumeelse elanikkonna vastu.

Venemaa eriteenistused uurivad Moskvas kinni peetud eestlasest lennundusärimehe Raivo Susi spionaažiasja
© Sputnik / Виталий Белоусов

Lõuna-Sudaani pagulased on viimase paari aasta jooksul Euroopa kallastele tunglevate sisserändajate voolus küllaltki arvukalt esindatud. Tuhanded inimesed põgenevad hõimudevahelisest sõjast haaratud riigist, ÜRO andmetel ligikaudu 100 000 inimest on seal praegu nälga suremas ja sama viletsasse olukorda võib lähiajal sattuda veel ligi miljon inimest. ÜRO eksperdid kõnelevad verisest kaosest, genotsiidist, tsiviilelanikkonna hävitamisest, vägistamistest ja rüüstamistest.

Põgenike tunnistuste kohaselt, nagu kirjutab Euobserver, sõdivad vastaspooled relvadega, mis on ostetud eeskätt Ukraina relvatarnijatelt. Sellega seoses väärib märkimist,et üsna sagedased tulekahjud Ukraina relvaladudes tekitavad juba ammu skeptiliselt meelestatud Euroopa ekspertides kahtlusi selles, mis siiski tegelikult põlema süttis ja tulekahjus hävis ning mis on lihtsalt teadmata suunas kadunud.

Kiiev on juba varemgi Lõuna-Sudaanile erinevaid relvi tarninud ning on ühtlasi koos selle riigi valitsusega allkirjastanud kokkuleppe müüa Lõuna-Sudaanile lahingukoptereid MI-24 kogusummas ligi 43 miljoni dollari eest. Nagu Ukraina võimud Euroopale kinnitasid, olevat kõik tarned pärast EL-i poolt relvamüügikeelu kehtestamist 2016. aastal kõik relvatarned sellele riigile lõpetatud. Kuid nagu ÜRO Julgeolekunõukogu juurdlus on tuvastanud, müüdi helikoptereid ka veel pärast sõjalise konflikti puhkemist.

Ungari piloot, hävituslennukid ja Susi

Zaporižžjas (varem Zaporožje — toim.) paiknev Ukraina ettevõte Motor Sitš osutas oma Lõuna-Sudaani lähetatud spetsialistide jõududega seal tehnilist abi kuni 2016. aasta alguseni. Lahingukopterite meeskondade isikkoosseisudest räägitud ei ole, kuid arvata võib, et selleski osas on Brüsselil teatavaid kahtlusi.

„Neid koptereid märgati tsiviilobjektide vastu sooritatud rünnakute ajal, ning neid, nagu teatatakse, on kasutatud ka rünnakutes Punase Risti (ICRC) haiglale," ütles väljaandele Euobserver ÜRO ekspert.

Leidub teateid ka sellest, et Uganda territooriumil paiknevad Tšehhis toodetud hävitajad L-39, mis täidavad lahinguülesandeid mässulistele kuuluvate maapealsete sihtmärkide vastu naaberriigis Lõuna-Sudaanis.

Tõenäoliselt õppelennukitest lahingulennukiteks ümber seadistatud lennukeid täheldati Lõuna-Sudaani taevas möödunud aasta juuni lõpul — juuli algul välisvaatlejate jaoks ootamatu sõjalise konflikti eskaleerumise ajal.

„Need lennukid baseeruvad kõige tõenäolisemalt Ugandas, riigi põhjaosas Gulu lennuväebaasi külje all," arvab juba mainitud, Julgeolekunõukogu poolt algatatud juurdluses osalev ÜRO ekspert.

Teada on, et üks Lõuna-Sudaani kohal lahingulende sooritava ja Uganda lendureid treeniva L-39 pilootidest on ungarlane nimega Tibor Czingáli, kes andis koguni intervjuu ühele Ungari väljaandele. Teiste pilootide nimesid, juhul kui need on olemas ja tuvastatud, ei avalikustata. Vormilisest vaatevinklist ei ole Ugandale lennukite müümine ja sealse sõjaväe teenindamine vastuolus EL-i seatud reeglitega, kuna selle riigi suhtes ei ole mingit embargot kehtestatud.

Võib eeldada, et samasuguseid lennukeid tarniti hiljuti ka president Salva Kiir Mayardit´i armeele. Lennukite ning nende mootorite müüjaks, nagu on märgitud käesoleval aastal Ukrainast Ugandasse sooritatud lendude registreerimislehel, on Eesti ettevõte Musket OÜ. See firma kuulub äriregistri andmetel ettevõtjale Raivo Susile, kes on riigis küllaltki tuntud nii oma lennukimüügitehingute kui ka selle poolest, et 2016 võeti ta Venemaal spionaažisüüdistusega vahi alla.

Küll aga jääb selgusetuks, et kui ettevõtja suhtes avaldatud kahtlustused ei kätke eksitust kuupäevades, siis mismoodi võis Susi lennukite L-39 müüki Aafrikasse korraldada, viibides samal ajal Venemaal vangistuses.

116
Tagid:
spionaaž, resolutsioon, lennuk, riigipööre, Euroopa Parlament, Raivo Susi, Lõuna-Sudaan, Moskva, Ukraina
Paigalduslaev Pioneering Spirit suundumas Taani vetesse

Ekspert Taani Nord Stream-2-ga mängu tagamaadest

71
(Uuendatud 10:23 31.10.2019)
Ekspert rääkis raadioeetris, miks Taani venitas nii kaua loa andmisega Nord Stream-2 rajamiseks läbi Taani territoriaalvete, kuid lõpuks sellega siiski nõustus.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Rahvusvahelise finantskeskuse ekspert Vladimir Rožankovski kommenteeris Taani ametivõimude "heategu" Nord Stream-2 gaasijuhtme lubamiseks riigi territoriaalvetesse. Rožanovski sõnul oli Kopenhaageni otsus ootuspärane ja kõik varasemad vastuväited Nord Stream-2-le polnud muud kui mäng.

Kuid selleks, et endale midagi välja tingida oli vaja mõnda aega kaubelda ja samal ajal näidata üles lojaalsust Läänele - võib-olla pakub Washington midagi. Kuigi seal pakuti midagi sellist, mis Taanile hirmuvärinad peale ajas.
Eksperdi sõnul on Taanil nüüd juba vähe võimalusi endale midagi välja kaubelda ning viimased uudised Venemaa ja Ukraina transiidilepingu võimalikust allakirjutamisest tegid Kopenhaageni tõsiselt närviliseks.
Vladimir Rožankovski
© Фото : из личного архива Владимира Рожанковского

"Aga mis siis, kui Ukraina ja Venemaa taastavadki gaasitransiidi täies mahus ja siis saab Nord Stream-2-st mingi tagavaravariant, mida võib kooskõlastada lõpmatuseni."

"Ei," ütles Taani, "see ei sobi. Anname parem loa, sest muid dividende me tõenäoliselt ei saa ja Taani nõustuski," ütles Rožanovski.

"Ma ei uskunud, et see juhtub nii kiiresti. Kuid ilmselt läksid nad sellest nende jaoks täiesti ootamatust väljavaatest tõsiselt närvi," ütles ekspert lõpetuseks.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud et Taani valitsus andis kolmapäeval, 30. oktoobril loa gaasijuhtme Nord Stream-2 ehitamiseks riigi territoriaalvetesse. Nii eemaldati viimane takistus, mis võis negatiivselt mõjutada suuremahulise Vene-Euroopa gaasiprojekti käikuandmise tähtaega.

Venekeelset intervjuud Vladimir Rožanovskiga saate kuulata siit:

Рожанковский рассказал, зачем Дания "играла" с "Северным потоком-2"
Lugege lisaks:

71
Tagid:
luba, ehitus, territoriaalveed, Nord Stream 2, Taani
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Ootamine on ära tüüdanud: Nord Stream 2 operaator tühistas taotluse Taani vete läbimiseks
Zahharova võrdles USA Gröönimaa ostu ideed Krimmi tagastamisega
Gröönimaa on meie: ameeriklaste T-särkidele ilmus uus osariik
Ekspert USA võitlusest Nord Stream 2-ga: kaalul on Lääne-Euroopa heaolu
Головной офис банка Swedbank в Стокгольме

Finantsinspektsioonil on Swedbankile küsimusi alustati menetlust

73
(Uuendatud 13:43 29.10.2019)
Eesti finantsinspektsioon alustas Swedbanki Eesti filiaali suhtes väärteomenetlust - panka kahtlustatakse ebapiisavas töös rahapesu tõkestamisel.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Baltimaades oma tegevuse lõpetama sunnitud Taani Danske Banki Eesti filiaali saatus võib osaks langeda ka Rootsi Swedbankile, mis on Eesti finantsinspektsiooni hinnangul korduvalt rikkunud rahapesu tõkestamise reegleid.

Finantsinspektsioon alustas Swedbanki kontrollidega
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kontrollimistulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses. Nende reeglite rikkumise tunnused ilmnesid varem Swedbanki suhtes algatatud finantsjärelevalvemenetluse käigus ja finantsinspektsioon alustas 28. oktoobril väärteomnetlust, teatas ametkonna pressiteenistus.

Menetluse käigus on kavas välja selgitada, kas Swedbank rikkus rahapesu tõkestamise reegleid ja kas juriidiline isik oli selles süüdi. Auditi esimesed tulemused tehakse teatavaks järgmise aasta alguses.

Eesti Finantsinspektsioon teeb koostööd Rootsi ja teiste Balti riikide pädevate asutustega. Vaatamata menetluse alustamisele jätkub Swedbanki suhtes ka varem alustatud finantsjärelevalve protseduur.

Kas Swedbanki ähvardab Danske saatus

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti pangandussektori võtmetegijate, eriti Danske ja Nordea Eesti filiaalide suhtes on olnud kahtlusi suures ulatuses kahtlase päritoluga finantsvarade käitlemises.

Selletõttu otsustas Taani suurim kommertspank Danske Bank lõpetada oma Baltikumi ja Venemaa filiaalide tegevuse.

Kuigi Swedbank on korduvalt teatanud, et tal pole mingit pistmist kahtlase päritoluga rahavoogudega, mis Danske ja Nordea pankades tuvastati, esitati veebruaris tema vastu rahapesukahtlus.

Seejärel teatasid Eesti ja Rootsi finantskontrollid ühise uurimise alustamisest Swedbanki tegevuse suhtes.

2019. aasta märtsis toimusid Swedbanki peakontoris Stockholmis läbiotsimised. Uurimise taustal on Swedbanki Eesti filiaali juhtkonnas toimunud tõsised muudatused - mitmed tippjuhid, sealhulgas tegevjuht Robert Kitt, on töölt kõrvaldatud. Varem astus ametikohalt tagasi Swedbanki president Birgitte Bonnesen.

Kõigi nende skandaalide tagajärjel kandis Eesti pangandussektor tõsist mainekahju ja järelevalveasutused olid sunnitud oma kontrollimehhanismid üle vaatama.

Lugege lisaks:

73
Tagid:
rahapesu, väärteomenetlus, Swedbank, finantsinspektsioon, Eesti
Samal teemal
FI: Danske maksete vastuvõtmine ei tee veel Swedbankist rahapesijat
Nordea panka süüdistatakse kuriteos
Nordea panka kahtlustatakse rahapesus
Danske Eesti haru ekstöötaja: pank eiras hoiatusi sihilikult
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega